Tuo pat metu planuojamos didelės išlaidos, tad parlamentaras nelinkęs biudžeto vertinti realistiškai.
„Toks biudžetas – „abra kadabra“: išlaidų pakankamai daug, stengiamasi jas nukreipti į tas svarbiausias sritis, kalbant apie socialinės atskirties mažinimą, bet tuo pačiu svarstomos labai atskiros grupės, pavyzdžiui, šeimos, auginančius vaikus“, – „Žinių radijui“ penktadienį sakė S. Skvernelis.
Pasak ekspremjero, biudžetu darkoma pensijų sistema, kadangi pensijos pakankamai neaugs būtinąjį darbo stažą turintiems, bet mažus atlyginimus gavusiems žmonėms. Tai, S. Skvernelio vertinimu, nėra teisingas augimas.
„Atrodo, pensijų augimas turėtų būti didesnis, bet viena didžiausių grupių, kuri turi didžiulį darbo stažą, bet gavo neypač didelius atlyginimus, lieka nuskriausta, jų pensijos ir taip yra mažos ir jos tikrai neauga, nepriklausomai nuo to, kad kiti žmonės, kurie stažo neturi arba gauna dideles pensijas, kalbant apie individualios dalies pakeitimą, jiems tas augimas bus didelis“, – kalbėjo politikas.
„Tokių nesuprantamų dalykų yra ir kitų socialinių grupių atžvilgiu“, – mano jis.
Biudžete numatytas atlyginimų augimas S. Skverneliui atrodo simboliškas. Pasak jo, sparčiai kylant energijos, paslaugų ir prekių kainoms, padidėjimą „suvalgys“ infliacija.
Biudžetas nėra tvarus
S. Skvernelis pabrėžia, kad suplanuotas biudžetas nėra tvarus, kadangi vienintelės garantuotos jo pajamos yra pasinaudojant Europos Sąjungos fiskalinės drausmės atlaisvinimais pasiskolintos lėšos, kurias reikės grąžinti. Todėl ekspremjeras pasigenda konkrečių ilgalaikių sprendimų.
„Tai šiandien daroma ne vykdant kažkokias reformas, transformaciją šalies ūkio ir ekonomikos, (ieškant – ELTA) tam tikrų sprendimų, kurie duotų ilgalaikę naudą, bet tai daroma pravalgymui“, – sako S. Skvernelis.
Anot jo, valdantiesiems nevertėtų pernelyg remtis planuojamu ekonomikos augimu, kadangi tų pinigų šiuo metu tiesiog nėra.
„Dabar prisidengiama tokiu sudėtingu, slidžiu, dažnai neaprėpiamu dalyku kaip pajamos bus iš didesnio ekonomikos augimo ir efektyvesnio mokesčių valdymo. Tai yra oriniai pinigai, jų nėra, juos reikia kažkaip suplanuoti, kad jie tikrai realiai atsirastų“.
Šias pajamas, pažymi S. Skvernelis, planuoti sudėtinga, ypač prasidėjus šaltajam metu sezonui. Gyventojams teks apmokėti išaugusias šildymo sąskaitas, todėl nėra aišku, kaip kis jų vartojimo įpročiai ir kokias pajamas pavyks surinkti iš mokesčių, pažymi politikas.
„Tikėtis, kad per vartojimą, per pridėtinės vertės, gyventojų pajamų, pelno mokesčius, tie pinigai bus tokie, kokie yra suplanuoti, mano nuomone, yra šiek tiek naivu, keista ir rizikinga“, – sako S. Skvernelis.
Antradienį Seimas po pateikimo pritarė 2022 metų biudžeto projektui. Pirmasis jo svarstymas vyks lapkričio 25 d., antrasis – gruodžio 9 d.
Kitų metų valstybės biudžeto deficitas sieks 3,1 proc. šalies BVP. 2022 metais į biudžetą Finansų ministerija planuoja surinkti 13,8 mlrd., o išleisti – 16,48 mlrd. eurų. Neįskaitant Europos Sąjungos lėšų, biudžeto pajamos sieks 11 mlrd. eurų, o išlaidos sudarys per 13 mlrd. eurų.
Ministerija biudžete išskiria keturias pagrindines kryptis: saugumą, galimybes, žmonių pajamas ir skurdo rizikos mažinimą.
Saugumui planuojama skirti 556,6 mln. eurų. Iš šių lėšų 128 mln. eurų bus didinamas finansavimas krašto apsaugai, 304 mln. eurų sudarys asignavimai pandemijos padariniams šalinti. Fizinio barjero pasienyje su Baltarusija statyboms suplanuota suma – 102,8 mln. eurų.
Skurdo mažinimui Finansų ministerija planuoja skirti 759,5 mln. eurų, iš kurių 434,3 mln. bus skiriama pensijoms. Anot ministrės, vidutinė pensija ateinančiais metais turėtų augti iki 465 eurų, o vidutinė pensija su būtinuoju stažu – iki 489 eurų. Minimalią mėnesinę alga ketinama kelti iki 730 eurų (518 eurų „į rankas“).
Išlaidos, skirtos skatinti gyventojus labiau įsitraukti į darbo rinką, biudžete sudarys 502 mln. eurų. 229 mln. eurų numatyta skirti švietimui, iš kurių 129 mln. eurų planuojama skirti mokytojų, vadovų ir kitų pedagoginių darbuotojų atlyginimams kelti.

„Gulbelės“ vadovas nemato prielaidų maisto kainoms mažėti: gyventojai vienų prekių atsisako, kitų pardavimai išaugo (2)
Miesteliuose ir kaimuose veikiančių parduotuvių tinklo „Gulbelė‟ vadovas Arūnas Tarnauskas...
Sinkevičius: tikiu, kad EK direktyva padės išspręsti didėjančią „žaliojo smegenų plovimo“ problemą
Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius tvirtina, kad „žaliasis smegenų plovimas“ (angl....
Krizė atėjo ne pas visus: sanatorijose – plačiai atvertos gyventojų piniginės, vietos Velykoms tirpsta (42)
Nepaisant išaugusių kainų ir padidėjusių būsto paskolų palūkanų normų, lietuviai...
Liberalai siekia, kad 5 metus turėtas būstas nebūtų apmokestinamas jį parduodant (1)
Seimas birželio mėnesį svarstys liberalų pateiktą Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisų...
VDI atsako apie laikinąjį įdarbinimą: ką reikia žinoti įmonėms, ketinančioms nuomoti darbuotojus
Valstybinė darbo inspekcija ( VDI ) teigia, kad dažnai sulaukia nemažai įmonių klausimų apie...
Top naujienos
Nuo karo bėgusiam ukrainiečiui – nemalonumai Lietuvoje: užpuolė, nes nekariauja prieš rusus
Į Lietuvą nuo Ukrainoje vykstančio karo pabėgę ukrainiečiai sulaukia ne tik užuojautos...
Pragaras Kauno kalėjime: nepilnametį su kitu kaliniu vertė užsiimti seksu (3)
Kauno kalėjime (buvusiame tardymo izoliatoriuje) – nuo visuomenės nuslėptas skandalas: du...
Kaime darbymetis, bet lietuviai į laukus neina, ūkininkai ieško indų ir pakistaniečių kiek moka už dieną
Jau netrukus prasidės svarbiausi pavasario darbai, o Panevėžio rajono žemės ūkio sektoriaus...
Tragedija Šiaurės Italijos slidinėjimo kurorte: pranešama apie žuvusią lietuvę ir jos draugą italą (atnaujinta)
Pranešama apie sekmadienį nutikusią tragediją, kurios metu Italijoje žuvo ir lietuvė moteris....
Rimvydas Valatka. Švogerių ir pusseserių Lietuva (2)
Šeštadienį po Palangą slampinėjo bebras. Sako, visai nesibaidė žmonių. Turseno kaip savas....
Danielius Bunkus tituluotai gražuolei Samantai pažėrė šūsnį komplimentų: tu mano nuostabiausio grožio moteris
Verslininkas Danielius Bunkus socialiniuose tinkluose pasidalijo keliomis žinutėmis, kur atvirai...
Su Drakula lyginamas treneris čempiones ugdė beveik kaip koncentracijos stovykloje: „gimnasčių fabrikuose“ badas ir teroras buvo kasdienybė
Devynmečių mergaičių skirstymas į grupes „pagal storumą“, joms skiriamos dešimties...
Atsikrausčiusi gyventi į kaimą Kristina ėmėsi netradicinės veiklos: tai vadina kaimišku sporto klubu medikė paaiškina, kuo ypatingi putpelių kiaušiniai
Molėtų rajone, gamtos apsuptyje jau kelis metus yra įsikūręs nedidelis putpelių ūkis ....
Naujas vaistas padėjo girtoms pelėms greičiau atsigauti: mokslininkai tikisi išgelbėti milijonus gyvybių
Iki šiol vienintelis būdas išsiblaivyti – pralaukti. Tačiau viskas gali pasikeisti: mokslininkai...