aA
Kreditų biuras „Creditinfo Lietuva“ pristato naująją skolininkų skelbimo sistemą „Creditinfo CO“. Ji suteiks verslo įmonėms nemokamą galimybę vienoje vietoje sužinoti, kiek įmonių ir kokią sumą jūsų skolininkams vėluoja sumokėti kitos bendrovės. Taip siekiama suteikti verslui naudingos informacijos, kurios pagrindu būtų galima priimti tiksliau pagrįstus sprendimus: tartis su skolininkais dėl apmokėjimo sąlygų, rengti dokumentus dėl skolų perleidimo arba pradėti teisminį išieškojimo procesą. Taip pat verta pasitikrinti, kokios trukmės atidėjimai ir kokio dydžio prekiniai kreditai suteikiami verslo partneriams.
Skolininkų skolininkus skelbs naujoji „Creditinfo CO sistema“
© DELFI / Domantas Pipas

„Creditinfo CO“ platformos sukūrimą paspartino COVID-19 sukelta ekonominė situacija, kurioje viena po kitos verslo įmonės susiduria su stringančiais atsiskaitymais. Augant įtampai dėl delsiamų apmokėjimų, verslo įmonės kur kas aktyviau tikrina savo klientų patikimumą. Užfiksuota, kad šiemet nuo kovo 16 iki balandžio 15 d., palyginti su analogišku laiko intervalu iki karantino įvedimo (vasario 16–kovo 15 d.), kredito biuro sistemoje labiausiai augo užklausų skaičius iš šių sektorių bendrovių: statybų ir nekilnojamojo turto (+56 proc.), komunalinių paslaugų (+44 proc.), transporto (+44 proc.), pramonės (+41 proc.), draudimo (+32 proc.). Suteikus galimybę dalintis informacija apie skolininkus, jau pirmąją savaitę tokį norą išreiškė 120 įmonių.

„Dabar verslo atstovai galės tiksliau įvertinti, ar yra objektyvių priežasčių, dėl kurių neatsiskaito konkretus verslo partneris.

Tikime, kad visais atvejais tai skatins glaudesnį bendradarbiavimą ir tarpusavio dialogą, kaip įmonėms susidoroti su mokėjimo problemomis drauge, – aiškina Linas Čereška, „Creditinfo Lietuva“ vadovas. – Kita vertus, jei matysis, kad verslo partneris vėluoja atsiskaityti, tačiau jam skolingų partnerių nėra, patartume nedelsiant sėsti prie derybų stalo ir išsiaiškinti objektyvias vėlavimo atsiskaityti priežastis.“

Kritinis skolų atgavimo laikotarpis – iki 60 dienų

L. Čereška pažymi, kad verslas išmoko ankstesnių ekonominių krizių pamokas, o bendrovių vadovai gerai supranta, kaip svarbu operatyviai gauti įmonės išgyvenimui svarbią informaciją ir nedelsiant imtis veiksmų.

„Kuo greičiau bus viešai paskelbta informacija apie įsiskolinusias bendroves, tuo tikslesnių veiksmų galės imtis kitos įmonės, – teigia kredito biuro vadovas. – Mūsų patarimas – nuolat stebėti savo skolininkų situaciją ir laiku imtis teisinių priemonių, padėsiančių atgauti priklausančius mokėjimus.“

L. Čereška teigia, kad Lietuvoje ir pasaulyje susiklosčiusi praktika rodo: krizės laikotarpiu neatgavus skolų per 30 dienų, galimybės sulaukti atsiskaitymo mažėja perpus, o jei delsimas trunka ilgiau kaip 60 dienų, kyla rimta rizika niekada nebeatgauti pinigų.

„Creditinfo“ turimų duomenų analizė rodo, kad šiuo metu pradelstos skolos lėčiausiai atgaunamos transporto (per 52 dienas) ir statybų sektoriuose (per 57 dienas). Tuo metu vidutiniškai per 40 ir daugiau dienų skolas padengia išgaunamosios pramonės, žemės ūkio, didmeninės ir mažmeninės prekybos bendrovės, taip pat viešbučiai ir restoranai.

Apsidraudimas nuo nesąžiningų verslininkų ir piktybiškai nemokančių įmonių

Pasak L. Čereškos, nuo šiol „Creditinfo CO“ sistemoje matysis ne tik informacija apie konkrečios įmonės skolas – kiek bendrovių ir kokią sumą skolinga konkreti įmonė, bet ir informaciją apie tai, kiek skolininkų turi ir kokią bendrą sumą šiai įmonei skolingi kiti. Tokią informaciją apie bet kurią įmonę bus galima pamatyti nemokamai.

Kuriant sistemą, skirtą keistis informacija apie skolininkus, siekiama užkirsti kelią neskaidriems įmonių sprendimams, kai nesąžiningi verslininkai siekia pasinaudoti susiklosčiusia situacija ir tiesiog vienašališkai užlaiko mokėjimus, net ir turėdami galimybę atsiskaityti. Taip pat tikimasi, kad skolininkų skelbimo sistema bus ypač naudinga smulkaus ir vidutinio verslo atstovams, kuriems, skirtingai nei didelėms bendrovėms, paprastai trūksta kvalifikuotų resursų, nėra didelės patirties naudojantis finansavimu ir kredito limitais, taip pat išieškant skolas. Todėl galimybė patikrinti esamų ir būsimų partnerių finansinę situaciją atviroje platformoje leis tiksliau nuspręsti, kokiomis sąlygomis ir su kuria įmone bendradarbiauti. Įmonių pageidavimu galima gauti automatinius pranešimus apie sistemoje įkeltą naują informaciją.

„Creditinfo Lietuva“ vadovas perspėja, kad pirmosiomis dienomis naujojoje sistemoje gali būti nedaug informacijos apie oficialiai paskelbtus skolininkus, tačiau per kelias savaites apie vėluojančius atsiskaityti partnerius Lietuvos bendrovės praneš, tad ragina tai padaryti nedelsiant.

Nuoroda į sistemą: https://lt.creditinfo.com/sistema-creditinfo-co/
1997 m. įsteigta Islandijoje „Creditinfo Group“ teikia kredito informacijos ir rizikos valdymo paslaugas visame pasaulyje. Būdama viena iš sparčiausiai augančių bendrovių šioje veiklos srityje, „Creditinfo“ užtikrina prieigą prie finansinės informacijos, pasitelkiant pažangius duomenų valdymo ir analizės sprendimus.

Lietuvoje "Creditinfo" kaupia ir nuolat atnaujina duomenis nuo 2000 m., o šiuo metu valdo informaciją apie beveik 1 mlrd. Eur dydžio skolų portfelį. 2020 m. balandžio 1 d. duomenimis, bendras „Creditinfo“ sistemose užregistruotas juridinių asmenų skolų portfelio dydis buvo 881 mln. Eur, iš jų 399 mln. Eur yra juridinių asmenų įsiskolinimų suma, ir 482 mln. – fizinių asmenų. „Creditinfo“ aktyviai bendradarbiauja su Pasaulio banku, IFC (International Finance Corporation), taip yra asociacijų ACCIS (The Association of Consumer Credit Information Suppliers) ir BIIA (Business Information Industry Association) narė. Šiuo metu keturiuose kontinentuose veikia 33 „Creditinfo“ biurai.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Krėpšta: memorandumas dėl atlyginimų nemažinimo – ženklas stiprinant socialinį dialogą

Pirmadienį pasirašytas memorandumas dėl verslo įsipareigojimo nemažinti atlyginimų, jei Seimas...

Už aplinkos teršimą siūloma numatyti ir transporto priemonės konfiskavimą (6)

Siūloma Administracinių nusižengimų kodekse numatyti, kad už aplinkos teršimą gali būti...

Seimui teikiamos prieš dešimtmetį vykusios krizės tyrimo išvados (5)

Seimui antradienį teikiamos Biudžeto ir finansų komiteto, atlikusio prieš dešimtmetį vykusios...

„Aukso amžius“ baigėsi: per karantiną šimtus darbuotojų įdarbinusios įmonės dalies jų atsisako (76)

Nors kovo 16-ąją šalyje įvestas karantinas dėl staigiai išaugusios paklausos drastiškai augino...

Nausėda tikina, kad jo planas dėl darbo mokesčių duotų daugiau naudos darbuotojams (7)

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad jo Seimui pateiktas planas laikinai mažinti gyventojų...

Top naujienos

Šios šalies pavyzdys pasaulyje aptarinėjamas kone plačiausiai: švedų strategija turėjo rimtų argumentų pasirinkimą lemia 3 faktoriai (237)

Pagal Oksfordo universiteto sukurtą Vyriausybių priemonių griežtumo indeksą, leidžiantį...

„Aukso amžius“ baigėsi: per karantiną šimtus darbuotojų įdarbinusios įmonės dalies jų atsisako (76)

Nors kovo 16-ąją šalyje įvestas karantinas dėl staigiai išaugusios paklausos drastiškai augino...

Kinijos virusologė: naujasis koronavirusas – tik ledkalnio viršūnė (32)

Kinijos virusologė, geriausiai žinoma savo moksliniais darbais, susijusiais su šikšnosparnių...

Eurolyga COVID-19 apkasuose: laisvai stumdomas kalendorius ir komandos-legionierės (3)

Pustrečio mėnesio galimybių pratęsti sezoną ieškojusi Eurolyga jų taip ir nesurado. Dabar...

Karbauskis: prezidentą gerbiu, bet tiesa jam nebus maloni (6)

Renovuoto namo Trakuose istorijoje kaltinimų sulaukė ne tik jo savininkas susisiekimo ministras...

Lietuvoje mokytoju dirbantis prancūzas įvardijo klaidą, kurią daro daugelis: papasakojo, kaip savo vaikus auklėja prancūzai (56)

Tinkamas vaikų auklėjimas nuolat išlieka visuomenės ir ypač tėvų dėmesio centre. Tėvai...

Orai: galų gale ateina vasariška šiluma (11)

Antradienio naktį Lietuvoje savo pozicijas sustiprins aukšto atmosferos slėgio sūkurys. Debesų...

Godos Alijevos pamąstymai apie pinigus vyro ir moters santykiuose sukėlė aršias diskusijas: atlikėjos atvirumą įvertino ne visi (123)

Kas turėtų apmokėti sąskaitą kavinėje – vyras ar moteris? Štai toks iš pirmo žvilgsnio...

Ekonomistai: atsivėrus ekonomikoms, atsiras įvairiausių naujų darbų (11)

Termoskenavimo specialistai Jutoje ir Merilende. Kontaktų atsekėjai San Fransiske. Dezinfekuotojai...

The Economist

Politinio karo ginklai: Rusijos ir Vakarų šalių politinės kovos (1)

Kaip klostėsi ir kito Rusijos ir Vakarų šalių politinės kovos.

|Maža didelių žinių kaina