aA
Daugelio ne maisto prekių kainos Lietuvoje yra didesnės nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Tą šią savaitę pareiškęs teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, sukėlė nemažą šaršalą visuomenėje.

Penktadienį Teisingumo ministerija kartu su Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) pagaliau pristatė tyrimo apie drabužių, avalynės, buitinės technikos kainų palyginimo Lietuvoje ir kitose ES valstybėse rezultatus.

Tyrimo metu buvo lygintos šių prekių kainos tų pačių prekybos tinklų e. parduotuvėse Lietuvoje ir kitose 12 ES valstybėse. Tyrimą, VVTAT užsakymu, atliko „Pricer.lt“, pristatantis save kaip nepriklausomą racionalaus pirkimo ir kainų palyginimo portalą.

„Mūsų tikslas, dėl ko ir ėmėmės šio tyrimo, užtikrinti, kad Lietuvos vartotojams prekės būtų prieinamos ne prasčiau nei kitiems ES vartotojams. Viešas ir draugiškas dialogas su prekybininkais čia svarbiausia, manome, kad tai tas kelias, kuris padėtų vartotojams tą prekių prieinamumą didinti.

Antra, pradedame vystyti dialogą su ES šalimis, pirmiausia, kaimyninėmis, ieškome sprendimų, kas padėtų tas kainas šiek tiek pažeminti. Taip pat pradedame dialogą su ES komisija ir parlamentu“, – tvirtino teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė.

Naujausi Europos Sąjungos statistikos biuro „Eurostat“ duomenys rodo, kad 2017 m. drabužių kainos Lietuvoje yra didesnės nei ES vidurkis 5 proc., tuo metu avalynės – 6 proc.

Drabužius perkame pigiau nei čekai, brangiau nei ispanai

Šis penktadienį žurnalistams pristatytas tyrimas atskleidė, kad drabužiai pigiausi Ispanijoje ir Portugalijoje, brangiausi – Čekijoje.

Lietuva, kartu su Latvija ir Estija, dalinasi 6–8 vietomis.

Vidutinis kainų skirtumas tarp brangiausių drabužių kainų šalies Čekijos ir žemiausių – Portugalijos bei Ispanijos sudaro 27 proc. arba 13,5 euro nuo 50 eurų drabužių apsipirkimo sumos.

Parduotuvė
Parduotuvė
© DELFI / Orestas Gurevičius

„Rezultatai rodo, kad yra prekybininkų, kurie stengiasi, kad Lietuvos vartotojams joms būtų prieinamesnės, tai mus džiugina, bet erdvės diskusijai yra, nes iš tiesų yra prekių, kurios viršija ES vidurkį“, – sakė teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė.

Anot tyrimo, identiški drabužiai Lietuvoje kainuoja maždaug 15 proc. brangiau nei, pavyzdžiui, Ispanijoje.Skirtumų būna ir dar didesnių.

„Pavyzdžiui, zomšinis džinsinis švarkelis Lietuvoje yra 50 proc. brangesnis nei Ispanijoje ir Potugalijoje, tačiau apie 25 proc. pigesnis nei Čekijoje“, – sakė VVTAT direktorė Neringa Urbaitė.

Rožinė „Reserved“ prekių ženklo palaidinė Lietuvoje kainuoja 17,99 euro, Lenkijoje – 16,38 euro, t. y. 9 proc. pigiau.

Tačiau yra ir kitų pavyzdžių. Pavyzdžiui, drabužiai D. Britanijoje nedaug, bet vis dar brangesni 1,5 proc. nei Lietuvoje. Iš 20 lygintinų drabužių kainų 7 drabužių kainos Lietuvoje buvo mažesnės.

Palyginus su Lenkija, drabužių kainos Lietuvoje didesnės apie 5 proc., o vokiečiai apsiperka beveik už tiek pat, tik vos brangiau – Lietuvos drabužių kainų lygis sudaro 99,1 drabužių kainų lygio Vokietijoje.

Apskritai, Baltijos šalyse drabužių kainos tarp ES šalių nesiskiria ir yra su reta išimtimi analogiškos drabužių kainoms tokiose pasiturinčiose šalyse kaip Vokietija, Prancūzija, Belgija, Italija. Taigi kainos nėra brangesnės. Identiškos kainos yra ir tarp trijų Baltijos šalių.

Tačiau tyrime atkreiptas dėmesys, kad Europos Sąjungos vidutinis atlyginimas siekia 2,26 tūkst. eurų, kai Lietuvoje per mėnesį „į rankas“ uždirbami 693 eurai. Tai 3,3 kartų mažiau nei ES vidurkis.

„Mus tai liūdina kaip vartotojus, nes esame gana žemos perkamosios galios šalis, o mums dar permokėti už prekę, kuri kitur Europoje kainuoja pigiau, yra nemaloni realybė. Patarimas vartotojas paprastas, turime vieną šansą būti budresni ir protingesni, e. erdvė atveria vartotojams visas galimybės kainas lyginti, nepamiršti jų pasitikinti e. parduotuvėje ir palyginti su fizine ir, svarbu, kad pirkimas neturi būti spontaniškas“, – teigia Lietuvos vartotojų asociacijų aljanso narys Kęstutis Kupšys.

Batai Lietuvoje, Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Vokietijoje kainuoja tiek pat

Brangiausiai avalynę iš 12 ES šalių vėlgi perka čekai, pigiausiai – belgai.

Išrikiavus vidutines avalynės kainas nuo didžiausios iki mažiausios Lietuva, kartu su Baltijos šalimis ir Italija, dalinasi 5–8 vietomis.

Ištyrus avalynės kainas, matyti, kad gamintojai siekia palaikyti vienodą regioninę kainodarą ES mastu.

Skandalingo tyrimo duomenys: ką perkame brangiau nei vidutiniai europiečiai
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Pavyzdžiui, „Ecco“ avalynės kainos gerokai brangesnės nei kitose šalyse, taip pat ir Ispanijoje“, – sakė VVTAT direktorė Neringa Urbaitė.

Analogiškai kaip ir su drabužių kainomis, Baltijos šalyse avalynės kainos buvo identiškos, o tarp ES šalių kainos taip pat nesiskyrė, išskyrus kelis išimtinius atvejus.

Apskritai, kainos Lietuvoje vidutiniškai didesnės nei 12 ES šalių – 1,4 proc.

Tuo metu kainos Lietuvoje ir Lenkijoje bei Vokietijoje visiškai tokios pačios, tačiau batus perkame 3–5 proc. brangiau nei anglai ir ispanai.

Buitinę techniką perkame net 25 proc. pigiau nei estai

Didžiausi kainų nuokrypiai tarp 12 ES šalių matomi buitinių prekių kategorijoje. Čia kainos vidutiniškai skiriasi 41,3 proc.

Tarp Baltijos šalių, mažiausios kainos buvo Latvijoje, kai Lietuvoje jos 6,5 proc. brangesnės nei kaimyninėje šalyje.

„Pastebėta, kad skalbimo mašina kainuoja Lietuvoje apie 23 proc. brangiau nei Latvijoje, kavos aparatas – apie 40 proc. daugiau.

Tačiau kai kurios kainos netgi mažesnės nei Lietuvoje, lyginant su tokiomis valstybėmis kaip Belgija, Vokietija, Italija“, – sakė VVTAT direktorė Neringa Urbaitė.

Žurnalistams pasiteiravus, kodėl prekybininkai dažnai teisinasi, kad Lietuva pasmerkta būti brangesnių prekių šalimi dėl mažos rinkos, tačiau mažesnėje Latvijos rinkoje buitinė technika yra pigesnė nei Lietuvoje, viceministrė I. Gudžiūnaitė atsakė: „Priežasčių tiksliai įvardinti negalime, jas galėtų geriau paaiškinti pardavėjai, tai ir yra mūsų tikslas – pradėti tą viešą diskusiją.“

Aukščiausios kainos tarp Baltijos šalių yra Estijoje, pasirodo, mes perkame buitinę techniką net apie 25 proc. pigiau nei estai.

Skandalingo tyrimo duomenys: ką perkame brangiau nei vidutiniai europiečiai
© DELFI / Tomas Vinickas

Brangiau už buitinę techniką nei lietuviai moka čekai (apie 2 proc.), vokiečiai (apie 7 proc.), ispanai (apie 9 proc.). Tuo metu lenkai perka buitinius prietaisus tomis pačiomis kainomis kaip ir mes.

Kaip buvo atliktas tyrimas

„Pricer“ tyrimas atliktas rugpjūčio 7 dieną. Jo metu buvo tirta 60 skirtingų ne maisto prekių kainų dvylikoje Europos sąjungos šalių, t. y. – 20 drabužių, 20 avalynės porų, 20 buitinės technikos prekių Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Portugalijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Belgijoje.

Duomenys surinkti analizuojant internetinėse parduotuvėse pateiktas kainas, lyginant to paties gamintojo, prekių ženklo tokius pačius produktus e. parduotuvėse. Atrinktos tik gerai žinomų, plačiai vartojamų ir dažnai reklamuojamų prekių ženklų prekės.

Buitinės technikos prekių kainos fiksuotos lankomiausiose e. parduotuvėse dvylikoje šalių.

Prekių kainos lygintos be nuolaidų, akcijų, nukainavimo ir kitų lojalumo programų, nacionalinių šalių valiutomis pateiktos kainos buvo perskaičiuotos į eurus kainų fiksavimo dieną Lietuvos banko skelbiamais valiutų kursais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (14)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Neįprasta strategija, kaip svarbiausius sprendimus priima turtingiausias pasaulio žmogus (48)

Jeffas Bezosas , „ Amazon “ įkūrėjas ir vadovas, yra užimtas žmogus. Valdyti tokio dydžio...

Kinija atšaukia prekybos derybas su JAV (19)

Remiantis „The Wall Street Journal“ pranešimu, Kinija atšaukė derybas dėl prekybos su...

Po kelionės keltu – lietuvės perspėjimas: nepasitikrinę prarasite nemažai pinigų (189)

Naują būdą keliauti atradusi vilnietė Justina pasijautė išleidusi daugiau nei turėjo. Pasak...

Papiktino ir nustebino: užsukus į parduotuvę buvo parodytos durys (117)

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi kauniečiai, kurie mandagiai arba ne taip gražiai buvo...

Top naujienos

Kaunas ruošiasi pasitikti popiežių: piligrimai plūstą į Santaką visame Kauno Senamiestyje eismas sustojo (43)

Tokio sujudimo Kauno Senamiestis dar nematė. Dar neišaušus į Santaką ėmė plūsti žmonės, kur...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (14)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (513)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Orai: bus šalta ir lis (3)

Virš Skandinavijos besisukantis galingas žemo slėgio sūkurys į šalį atnešė rudenišką orą....

Apie audringą Grafininos ir jos vyro gyvenimą prabilo kaimynai ir pažįstami: abejonių dėl jų turtų kėlė viena detalė (2)

Buvusi „Olialia“ mergaitė Sandra Grafinina yra iki šiol ieškoma policijos – vieni teigia,...

Pasakoja apie slaptus bandymus su žmonėmis Rusijoje: instinktyviai dar mėginau įkvėpti (125)

Nepriklausomu informacijos kanalu „Proekt“, prie kurio darbuojasi tiriamąjį darbą dirbantys...

Nosį pasaulio čempionui sukruvinęs rusas turėjo brangiai sumokėti (74)

Anthony Joshua apgynė savo titulus, svarbiausioje bokso sunkiasvorių dvikovoje nokautavęs...

Pirmąją popiežiaus Pranciškaus vizito dieną – netikėtas gestas ir gausios pagyros Lietuvai (1523)

Šeštadienio vakarą baigiasi pirmoji popiežiaus Pranciškaus diena Lietuvoje. Ko gero, svarbiausiu...

Darbuotojai pasipiktinę – atlyginimai vėluoja po pusmetį (95)

Pledus, baldinius ir kitokius audinius gaminančios bendrovės „Lanalita“ gamybinio padalinio...

Kraupus įvykis Vilniaus rajone: senolis įtariamas kaimynės, su kuria gėrė, nužudymu (5)

Popiežiaus viešnagės metu gausios policijos pareigūnų pajėgos skubėjo į Vilniaus rajone...