Pažadą imtis bambalių „valstiečiai“ davė dar praėjusiais metais. Nors nuo šių metų įsigaliojo griežtesni alkoholio ribojimai – svaigiųjų gėrimų galima įsigyti tik nuo 20 metų, sutrumpintas prekybos laikas, draudžiama reklama, vietos šiai vienai didžiausių tiek medikų, tiek visuomenės įvardijamų problemų įstatyme neatsirado.

LŽVS narė, Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė teigė, kad projektai dėl „bambalių“ buvo registruoti jau anksčiau, tačiau buvo atsiimti.

„Mūsų projektai (turi omenyje savo ir P. Saudargo projektus – DELFI) buvo teikti anksčiau – 2016 m. gruodžio 13 d., tačiau mes juos atsiėmėme su ta intencija, kad kuo greičiau įsigaliotų Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos. Tuo metu mūsų pasiūlymai būtų prailginę tą laiką, nes reikalingas notifikavimas“, – DELFI sako A. Kubilienė.

DELFI primena, kad dar praėjusiais metais LVŽS atstovai žadėjo prie „bambalių“ klausimo grįžti Seimo rudens sesijoje, o kliūtimi spartesniam sprendimų priėmimui buvo įvardintas apsisprendimas kreiptis į Europos Komisiją (EK), atsiklausiant, ar Lietuva galėtų įvesti ribojimus stipriojo alaus taros dydžiui. Kitaip, priėmus vienašališkus sprendimus, grėstų EK sankcijos dėl laisvo prekių judėjimo ribojimo. Tačiau, pažymėtina, kad Lietuva į EK iki šiol nesikreipė.

„Taip, dar nesikreipta, nes, matote, yra tam tikros procedūros. Pirmiausia, turi būti pateikimas, nes niekas negali notifikuoti kažko, kas nėra pateikta. Tai mes pirmiausia tą ir darome – pateikimas, tada svarstymo stadija ir po svarstymo stadijos kreipiamasi į Europos Sąjungą. Tas notifikavimo procesas yra užsitęsiantis, kartais net iki pusės metų“, – paaiškino A. Kubilienė.

Šiuo metu uždrausta pardavinėti alų, sidrą, alkoholinius kokteilius didesnėje nei 1 l taroje, jų alkoholio koncentracija negali viršyti 7,5 proc.

Dabar svarstoma 1 l tarą dar labiau sumažinti.

TS-LKD narys Paulius Saudargas siūlo nebeleisti pilstyti stipresnių nei 6 proc. alkoholinių gėrimų į didesnę nei 0,2 litro plastikinę tarą. Tiesa, draudimas negaliotų į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą išpilstytiems gėrimams. Taip pat siūloma išvis uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais plastikiniuose indeliuose nuplėšiamais dangteliais.

„Aš manau, kad tai reprezentuoja turbūt žemiausią alkoholio vartojimo kultūrą, kokia tik gali būti. Į tokią tarą ir tokį alkoholinį turinį vartoja tie, kurie serga alkoholizmu, kuriems reikia padėti negrimzti į alkoholio liūną“, – sakė P. Saudargas.

Tuo metu LŽVS frakcijos narys Viktoras Rinkevičius teigė, kad apskritai kai kurioms projekto nuostatoms pritariantis, tačiau reikia atsižvelgti į tautinį paveldą.

„Pritariu J. Varkalio žodžiams, kad reikia geresnio švietimo, bet su tautinio paveldo produktais būtų problematiška“, – sakė V. Rinkevičius.

Seimas po pateikimo P. Saudargo projektui pritarė. 80 balsavo už, 2 – prieš, 8 susilaikė.

Panašų pasiūlymą pateikė ir „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Seimo Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

Jis siūlo drausti prekiauti alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 7,5 procento, išpilstytais į didesnę negu 0,2 litro tarą.

Gėrimų nuo 6,5 iki 7 procentų tara neturėtų būti didesnė negu 0,3 litro, nuo 6 iki 6,5 procento – ne didesnė kaip 0,35 litro. Alkoholis, ne stipresnis nei 6 procentų, turėtų būti pilstomas į ne didesnę negu pusės litro tarą.

Tačiau R. Žemaitaičio siūlymą sukritikavo TS-LKD frakcijos narys A. Matulas.

„Dabar siūlote skirstyti po pusę laipsnio į mažas taras. Ar jūs nemanot, kad pirmiausia dėl šito siūlymo sužlugs alaus pramonė, vis dėlto ji sukuria darbo vietas, ir ar žmonės nepradės vartoti stipresnius alkoholinius gėrimus?“ – klausė A. Matulas.

Tačiau R. Žemaitaitis pateikė mažųjų aludarių – 4 gamintojų pavyzdį, kurie sėkmingai pilsto stipresnį alų į 0,25 l tarą ir 2017 m. gavo pelną.

„Yra perlenkta lazda. Manau, kad pilstymas į 5 grupes po 0,5 laipsnio yra perteklinis – tautinio paveldo neliks, nes, įsivaizduokite, mažai įmonei reikės 4–5 linijas turėti skirtingai tarai“, – sakė A. Matulas.

Po pateikimo parlamentarai R. Žemaitaičio projektui taip pat pritarė. 56 balsavo už, 2 – prieš, 25 susilaikė.

Be kita ko, Seime taip pat svarstomi LŽVS narės, Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Astos Kubilienės siūlymai, kad gamintojai negalėtų gaminti ir/ ar parduoti maisto produktus, žaislus ar kitas prekes, skirtas vaikams ar paaugliams, kurių dizainas imituoja alkoholinius gėrimus ir jų tarą. Kitaip tariant, vadinamo vaikiško šampano nebeliktų.

Asta Kubilienė

A. Kubilienė pripažino, kad ją baugina vaizdas, kai vaikai imituoja suaugusiųjų elgesį ir prieš geriant nealkoholinius gėrimus susidaužia. Ji akcentuoja, kad labai svarbu vaikus nuo mažens mokyti, jog „švęsti geriant“ nėra sveikintina, tai yra vaikų pratinimas prie alkoholio.

P. Saudargas klausė, kaip bus su nealkoholiniu vynu ar alumi, jei jie pilstomi į lygiai tokias pačias pakuotes kaip alkoholiniai gėrimai.

Tačiau A. Kubilienė pabrėžė, kad jos projektas nukreiptas būtent į vaikus, todėl šis klausimas jų nelabai liečia.

Seimo narė taip pat sulaukė kritikos dėl vaikiško šampano ir panašių produktų pasiūlymas nėra paviršutiniška priemonė, kuri nieko neišspręs.

Nepaisant kritikos, Seimas pritarė ir A. Kubilienės projekto peteikimui. 63 balsavo už, prieš – 1, susilaikė 7 parlamentarai.

Praėjusių metų pabaigoje viešai skelbti tarptautinės tyrimų bendrovės „Nielsen“ atskleidė, kad pernai kovą smarkiai padidinus akcizų tarifus, sumenko visų kategorijų alkoholinių gėrimų pardavimai, tačiau sunkaus alkoholizmo problemos šalyje šie rinkos pokyčiai nesprendė – „bambalinio“ alaus pardavimai ir toliau liko aukštumose.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (362)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės