Banko ekonomistų vertinimu, šalies ūkio metinis nuosmukis trečiąjį ketvirtį ir toliau bus vienas mažiausių Europos Sąjungoje, tačiau didžiausią nerimą kelia paskutinis ketvirtis.
„Prognozuojame, kad šiemet pagal pagrindinį scenarijų Lietuvos ekonomika smuks 1,3 proc, o 2021 ir 2022 metais paaugs po 3 procentus. Tokiu atveju ekonomika 2021 metų viduryje pasiektų lygį, buvusį prieš pandemiją“, – pranešime sakė SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
SEB grupės ekonomistų įžvalgos pateikiamos antradienį Stokholme paskelbtoje pasaulio ekonomikos apžvalgoje „Nordic Outlook“.
T. Povilausko teigimu, naujausi ekonominiai duomenys rodo, kad metinis Lietuvos BVP pokytis trečiąjį ketvirtį, kaip ir antrąjį (BVP smuko 3,8 proc.), turėtų būti vienas geriausių Europos Sąjungoje.
„Daugiausiai nerimo kol kas kelia ketvirtas ketvirtis, kai vidaus vartojimas gali susilpnėti net ir netaikant tokių griežtų, kokie buvo pavasarį, ribojimų verslui ir gyventojams. Ketvirtas ketvirtis vėl bus sudėtingesnis maitinimo, apgyvendinimo, kultūros renginių organizavimo, kitų paslaugų, prekybos sektoriams. Panašu, kad ir statybų sektoriaus darbų apimties metinis nuosmukis bus didesnis“, – komentuoja T. Povilauskas.
SEB teigimu, darbo rinkoje padėtis nuo birželio vidurio gerėjo – darbuotojų skaičius vėl pradėjo augti, labai smarkiai sumažėjo prastovoje esančių žmonių skaičius. Tam, pasak banko, įtaką daro ne tik vasara, kai išauga sezoninių darbuotojų paklausa, bet ir atsigaunantis po pirmojo šoko pavasarį verslas.
Vis dėlto SEB ekspertai mano, kad nedarbas piką pasieks šių metų pabaigoje, o smarkiau pradės leistis žemyn tik kitų metų antrąjį pusmetį. Pagal SEB prognozę, vidutinis nedarbas šiemet padidės nuo 6,3 proc. iki 8,5 proc., o 2021 ir 2022-aisiais mažės atitinkamai iki 8,1 proc. ir 7,5 procento.
SEB prognozuoja, kad vidutinė infliacija šiemet bus 1,2 proc. – anksčiau prognozė buvo 0,8 proc. Kitąmet ji turėtų augti iki 2,2 proc. dėl didesnių energetinių išteklių kainų.
Valdžios sektoriaus deficitas šiemet kils iki 6,8 proc., o kitąmet turėtų mažėti iki 2,7 proc. BVP.
„Valdžios ekonomikos skatinimo priemonės, nors ir sulaukusios nemažai priekaištų, buvo labai svarbios švelninant ekonomikos nuosmukį antrą ketvirtį. Trečią ketvirtį fiskalinių skatinimo priemonių įtaka ekonomikai bus tik truputį mažesnė“, – teigia T. Povilauskas.
SEB šiek tiek sumažino šių metų euro zonos BVP prognozę – manoma, kad euro zona šiemet trauksis 8,8 proc., o kitąmet ūgtels 6,6 procento.