„Tai padės deryboms su Europos Komisija, nes EK vienas iš reikalavimų Lietuvai yra NT mokestis. Mes demonstruojame politinę valią judėti ta kryptimi, bet pasakyti tiksliai, koks galutinėje stadijoje bus projektas, kaip jis dar bus patobulintas, šiandien tikrai dar negalime“, – trečiadienį „Žinių radijui“ teigė P. Saudargas.

Politikas tikino, kad nors NT mokesčio dizainas dar nėra aiškus, svarbu tai, jog įstatymo priėmimui yra politinė valia ir jis skinasi kelią priėmimo link.

„Projektas numato savivaldybėms tam tikrą diskrecija, nuo 0,05 iki 4 proc. Taip pat yra diskusija dėl įvairių lengvatų, išimčių. Didelė diskusija buvo dėl vėjo jėgainių, nevyriausybinių organizacijų, bažnyčių turto“, – sakė konservatorius.

„Labai sunku dabar pasakyti žvelgiant į diskusiją salėje, nes vienos pataisos praėjo, kitos nepraėjo, vienos naikina išimtis, kitos siūlo naujas. Šiandien negaliu pasakyti, koks vaizdas bus galų gale, bet galime konstatuoti faktą, kad NT mokestis skinasi kelią“, – pažymėjo jis.

ELTA primena, kad antradienį Seime po svarstymo buvo pritarta NT mokesčio įstatymo pakeitimams. Tai yra vienas iš projektų, numatytų Vyriausybės pateiktoje mokesčių reformoje.

Už įstatymo projektą balsavo 56, prieš 18, susilaikė 23 Seimo nariai. Galutinis balsavimas dėl NT mokesčio įstatymo Seime numatomas spalio 26 d.

Parlamento Biudžeto ir finansų komitetui (BFK) iniciatyva Vyriausybės teiktas įstatymo projektas buvo patobulintas, sudarant galimybę pačioms savivaldybėms nusistatyti tarifus dėl NT apmokestinimo.

Numatoma, kad vietoje 0,06 proc. lengvatinio tarifo pagrindiniam gyvenamajam būstui, savivaldybės pačios galėtų nusistatyti tarifus 0,05–4 proc. intervale.

Pritarta siūlymui dėl NT mokesčio tarifo vėjo elektrinėms

Seimas pritarė ir V. Gapšio siūlymui išsaugoti buvusias reglamentavimo nuostatas ir palikti galimybę savivaldybėms pačioms nustatyti NT mokesčio tarifą vėjo elektrinėms. BFK šiam siūlymui buvo nepritaręs.

Vyriausybės pateiktame NT mokesčio įstatymo projekte siūloma padidinti fizinio asmens pagrindinio gyvenamojo būsto neapmokestinimo ribą nuo 1 iki 1,5 savivaldybės NT verčių medianos.

Projekte dar siūloma, kad pagrindiniam fizinio asmens gyvenamajam būstui būtų taikomas progresinis apmokestinimas. Dalis tarp 1,5 ir 2 savivaldybės NT verčių medianų būtų apmokestinama 0,06 proc. tarifu, o viršijanti 2 medianas – 0,1 proc.

Finansų ministerija skaičiuoja, kad priėmus tokius pakeitimus, vidutinis mokestis už gyvenamąjį būstą gyventojui siektų 16 eurų per metus, o du trečdaliai gyventojų mokesčio nemokėtų. Surinktos pajamos atitektų savivaldybėms.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus yra tvirtinęs, kad dabar esanti NT apmokestinimo sąranga šalyje yra gera, tačiau jos parametrai – tobulintini. Pasak jo, dabar NT apmokestinimas veikia kaip prabangos mokestis ir jis neturėtų būti taikomas pagal savivaldybes.