aA
Prokurorų sprendimu įšaldytos su vadinamuoju „Magnickio sąrašu“ siejamos sąskaitos Ūkio banke. Įtariama, kad per Vladimiro Romanovo valdomą banką buvo plaunami iš Rusijos biudžeto išpumpuoti pinigai – apie 13 mln. JAV dolerių (dabartiniu kursu – apie 33,6 mln. Lt).
Prokurorai tiria galimą 33,6 mln. Lt išplovimą Ūkio banke
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tai DELFI patvirtino tyrimą kuruojantis Kauno apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Donatas Puzinas. Pasak jo, taip Lietuvos teisėsauga prisideda prie pasaulinį rezonansą sukėlusio tyrimo, kurį pradėjo mįslingai žuvęs Rusijos teisininkas Sergejus Magnickis. Įšaldytos iš viso 28 sąskaitos Ūkio banke. Šiose sąskaitose šiuo metu esančios pinigų sumos yra nedidelės ir kiekvienoje iš sąskaitų esą neviršija 40 tūkst. Lt.

„Per du etapus dėjome (sąskaitoms – DELFI) areštą ir toliau dar dėsime. (...) Kreipėsi Didžiosios Britanijos teisinių paslaugų įmonė „Brown Rudnick“. Jie atstovauja fondą „Hermitage Capital Management“, kur S. Magnickis dirbo teisininku. Jie kreipėsi su pareiškimu į Generalinę prokuratūrą rugpjūčio mėnesį. Rugpjūčio 1 d. Generalinėje prokuratūroje buvo pradėtas tyrimas dėl pinigų plovimo. Kadangi buvo per Ūkio banką pervestos piniginės lėšos, pavedė Kauno prokuratūrai organizuoti tyrimą, nes Ūkio banko buveinė registruota Kaune. S. Magnickis nustatė aplinkybes, kad iš Rusijos biudžeto buvo pasisavinta 230 mln. dolerių. Iš jų 13 mln. dolerių perėjo per Ūkio banką“, - aiškino D. Puzinas.

Prokuroro teigimu, įtarimų sukėlė šiose sąskaitose vykdytos finansinės operacijos – pinigų srautai iš užsienio bei tolesnė šių lėšų kelionė į užsienyje bei tame pačiame Ūkio banke esančias sąskaitas. „Dabar žiūrime, kur toliau tie pinigai ėjo“, - pridūrė D. Puzinas.

Pašnekovo teigimu, įtariamųjų tyrime kol kas nėra, o apie tyrimo pabaigą kalbėti dar anksti.

„Kiek esame nustatę asmenų, kurie šitas sąskaitas valdė, jie yra Rusijos Federacijos piliečiai. Ir sąskaitas jie atidarė Rusijoje bei Ukrainoje. Ūkio banko sąskaitas. Jie atidarė Maskvoje ir Ukrainoje sąskaitas, atėjo dokumentai čia, į Kauną, į Ūkio banką. Lietuvoje tie asmenys net nėra fiziškai buvę. (...) Bendradarbiaujame su kolegomis iš kitų valstybių. Tyrimai atliekami ir Latvijoje, ir Estijoje, Kipre, Šveicarijoje analogiškos bylos dėl pinigų plovimo“, - tęsė D. Puzinas.

Šiuo metu aiškinamasi, kokį vaidmenį galimo pinigų plovimo schemose atliko pats Ūkio bankas. Prokuroro žodžiais, bankas „kol kas“ bendradarbiauja geranoriškai.

„Tiriame, ar bankas nėra prisidėjęs prie šitų piniginių operacijų“, - reziumavo prokuroras.

Generalinė prokuratūra praneša, jog sprendimas įšaldyti sąskaitas Ūkio banke palietė daugiau nei 20 ofšorinių kompanijų.

V.Romanovo komentaras: „Burbėk sau“

Vladimiras Romanovas
Vladimiras Romanovas
© RIA/Scanpix

Didžiausias Ūkio banko akcininkas V. Romanovas DELFI nepanoro komentuoti prokurorų veiksmų. Iš DELFI žurnalisto išgirdęs apie tyrimą dėl pinigų plovimo, daugiau nei 200 mln. Lt dovanų pernai gavęs bankininkas atsisakė pateikti savo įvykių versiją.

„Na ir kas? Aš ne prokuratūroje dirbu. O tu burbi. Tai burbėk pats sau. Aš prokuratūroje nedirbu. Viso gero“, - tepasakė V. Romanovas.

A.Žalys: banko atžvilgiu veiksmai neatliekami

Ūkio banko valdybos pirmininkas Arnas Žalys DELFI teigė, esą bankas dar pernai, po publikacijų žiniasklaidoje, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu išaiškinti, kokie veiksmai atliekami Ūkio banko ir jo darbuotojų atžvilgiu.

Prokuratūros atsakyme esą nurodyta, kad iš banko „buvo pareikalauta pateikti informaciją raštu apie nurodytų įmonių sąskaitų atidarymo aplinkybes ir pinigų judėjimą šiose sąskaitose, tačiau joks tyrimas Ūkio banko ar kokių nors šio banko darbuotojų atžvilgiu dėl aprašytų veikų nebuvo pradėtas ar atliekamas“.

„Taigi, pabrėžtina, jog tyrimas Ūkio banko atžvilgiu nėra atliekamas. Ūkio banko vadovybė užtikrina, jog Ūkio bankas savo veikloje laikosi visų Lietuvos Respublikos įstatymų bei ES direktyvų (tame tarpe ir susijusių su pinigų plovimo prevencija), o jo veikla yra nuolat prižiūrima ir kontroliuojama atsakingų valstybinių institucijų. Ūkio bankas visada, taip pat ir šiuo konkrečiu atveju, bendradarbiauja ir toliau bendradarbiaus su atsakingomis valdžios institucijomis įstatymų nustatyta tvarka, siekiant išaiškinti galimas nusikalstamas veikas“, - aiškino A. Žalys.

Rusijos teisininko mirtis paskatino pasaulinę pinigų paiešką

2009 metais Maskvos kalėjime mirė teisininkas S. Magnickis, atskleidęs didžiausią žinomą mokesčių sukčiavimo atvejį Rusijos istorijoje – iš valstybės biudžeto buvo pavogta 230 milijonų dolerių. Šis atvejis sukėlė diplomatinį skandalą. JAV ėmėsi sankcijų prie Rusijos pareigūnus, prisidėjusius prie S. Magnickio mirties, o Maskva atsimokėjo gruodžio 28 dieną uždrausdama amerikiečiams įsivaikinti Rusijos našlaičius, rašo businessweek.com.

Didelis lūžis įvyko dėl Aleksandro Perepilično – Didžiojoje Britanijoje gyvenusio ruso, kuris kažkada dirbo su Vladlenu Stepanovu, Olgos Stepanovos buvusiu vyru. Williamas Browderis teigia, kad A. Perepiličnas kreipėsi į „Hermitage“ 2010 metais su Šveicarijos banke V. Stepanovo turimų sąskaitų dokumentais. Šie dokumentai rodo, kad sąskaitose esantys pinigai 2008 metais buvo panaudoti įsigyti prabangiam nekilnojamam turtui Dubajuje, skirtam O. Stepanovai ir dviem jos pavaduotojams bei pajūrio vilai Juodkalnijoje. „Hermitage“ įspėjo Šveicarijos valdžią, kuri 2011 metų kovą pradėjo tyrimą. Praėjusį lapkritį 44 metų A. Perepiličnas susmuko ir mirė šalia savo namų netoli Londono. Policija tvirtina vis dar tirianti jo mirties priežastis. „Bloomberg Businessweek“ negalėjo surasti nei Dmitrijaus Kliujevo, nei O. Stepanovos, nei jos buvusio vyro.

Pernai duodamas interviu Maskvos laikraščiui „Vedemosti“, D. Kliujevas sakė nedaręs nieko neteisėto. Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ pernai metais paskelbė valstybės saugumo tarnybų ataskaitos ištraukas, kuriose teigiama, kad O. Stepanova ir vienas jos pavaduotojas paliko šalį automobiliu ir nebegrįžo. V. Stepanovas pernai metais viename Rusijos laikraštyje išspausdino pranešimą, kuriame tvirtinama, jog Šveicarijos valdžios institucijos įšaldė banko sąskaitas su jo iš legalaus verslo gautomis pajamomis. V. Stepanovas rašė, kad jis išsiskyrė su O. Stepanova praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje, tačiau ir toliau su ja keliavo į užsienį.

Sergejaus Magnitskio atvaizdas
Sergejaus Magnitskio atvaizdas
© RIA/Scanpix

„Hermitage“ artimai bendradarbiavo su reporteriais Rytų Europoje ir buvusioje Sovietų Sąjungoje, kurie nagrinėdami kitas istorijas atskleisdavo detales apie S. Magnickio bylą. „Mes apvienijome savo pastangas, kadangi tai tarptautinė byla“, - sako Romanas Aninas Maskvos leidiniui „Novaja Gazeta“. - Kiekvienas iš Rusijos biudžeto pavogtas rublis buvo išplautas kitose šalyse“.

Pinigų plovimą Rytų Europoje tiriantys žurnalistai gavo dokumentus, iš kurių matyti, kad didžioji susigrąžintų mokesčių dalis buvo pervesta per Moldovą. „Novaja Gazeta“ išspausdintame pranešime žurnalistai tvirtina Moldovos sostinėje Kišiniove aptikę nutriušusį ir nepažymėtą pastatą, kuris pateikiamas kaip 26 milijonus dolerių gavusios bendrovės būstinė. Vėliau šie pinigai buvo pervesti į kitose šalyse esančias banko sąskaitas. Žurnalistų atliekamas tyrimas buvo koordinuojamas su Bukarešte įsikūrusia ne pelno siekiančia grupe „Organized Crime and Corruption Reporting Project“. Minėtoji grupė banko pervedimų dokumentus perdavė „Hermitage“, o ši kopijas pateikė „Bloomberg Businessweek“.

Pagal „Hermitage“ pateiktus dokumentus. iki šiol Šveicarijoje, Kipre, Latvijoje ir Lietuvoje buvo susekta 118 iš 134 milijonų dolerių. Šių keturių valstybių teisėsaugos institucijos tvirtina pradėjusios pinigų plovimo tyrimus.

Šimtų tūkstančių tarptautinių bankų pervedimų kruopštus patikrinimas prokuratūros darbuotojams tapo tikru išbandymu. „Paprastai pinigai yra padalinti tarp kelių bendrovių. Dalis pinigų po pervedimo sugrįžta į pirminę sąskaitą, o tada pervedami kažkur kitur, - teigia prokuroras D. Puzinas. - Tai gana sudėtingas analitinis darbas“.

Dalis pinigų gali būti sugrąžinti Rusijos mokesčių mokėtojams, jeigu kitos valdžios institucijos padarys išvadą, jog jie buvo išplauti. Lietuvos ir Šveicarijos atsakingos institucijos patvirtino, kad kol laukiama tyrimo išvadų, jos užšaldė kai kurias banko sąskaitas. Mažai įrodymų, kad Rusija bandė susigrąžinti pinigus. Prokuroras D. Puzinas teigia, kad Lietuva tyrimą pradėjo „Hermitage“ prašymu. Atsakingos valdžios institucijos Kipre, Latvijoje ir Šveicarijoje atsisakė paaiškinti, kodėl pradėjo savo tyrimus, tačiau visos trys ėmė veikti netrukus po to, kai „Hermitage“ pateikė oficialų skundą.

W. Browderio teigimu, Kremlius apsaugojo tuos, kurie įvykdė vagystę, kadangi pareigūnai, įskaitant mažiausiai vieną ministrų kabineto narį, kurio pavardę jis atsisako atskleisti, iš to turėjo finansinę naudą. „Sistema niekada nekritikuoja savų žmonių“, - teigia W. Browderis.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kylančios kainos ir klientų mažėjimas: daliai verslininkų situacija jau dabar – tragiška (4)

Metinė infliacija pasiekia vis naujas aukštumas – ir toliau brangsta tiek prekių, tiek...

Naftos, išgaunamos ne Rusijoje, kiekiai auga, bet lėtai: Europos rinką tikimasi perimti pamažu

Nors naftos kartelis OPEC+ anksčiau žadėjo naftos gavybą padidinti 650 tūkst. barelių per...

Verslas PliusAurimas Perednis, laida „Iš esmės“

Naujas valdžios planas – griežtesnė automobilių kontrolė ir techninė apžiūra: nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius (23)

Kovodama su oro tarša miestuose valdžia nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius....

„Žilinskis ir Co“ už 15,2 mln. eurų statys skirstyklą „Mūša“

Lietuvai sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, elektros perdavimo sistemos...

Gyventojus spaudžiant išaugusioms kainoms, analitikai prognozuoja: mažės, bet nežinia kiek (1)

Kainos Lietuvoje kyla toliau. Metinė infliacija liepos mėnesį pasiekė 21,6 proc. Statistikos...

Top naujienos

Savivaldybės priverstos atverti pinigines: šimtus tūkstančių mokesčių mokėtojų eurų „sudegins“ šviesai ir šilumai

Laukiant dar vienos rekordinių energetikos kainų žiemos, Lietuvos savivaldybės jau ruošia taupymo...

Palanga: vaikai pliaže čia vis dar siusioja tiesiai į smėlį (3)

Rimtai. Ir svarbiausia – jums po akių. Mačiau, kaip mamos jiems iškapsto ranka duobutę, į ten...

Spūstys A1 kelyje nesibaigia: prie Klaipėdos susidūrė 3 automobiliai, vienas atsidūrė griovyje

Šeštadienį avarijų maratonas A1 kelyje nesibaigia. Pranešama, kad spūstys susidarė dėl...

Zacharova atvirai grasina Baltijos šalims: gali pasikartoti Ukrainos istorija (9)

Rusijos užsienio reikalų ministerija Baltijos šalis savo pareiškime pavadino neofašistinėmis...

Delfi Mokslas

Genialiai paprastas mokslininkų išradimas žada didžiules permainas dėl išmetamųjų dujų – tai puiki žinia automobilių savininkams

Ekspertai rado būdą, kaip sugaudyti deginant iškastinį kurą į aplinką patenkantį anglies...

Užkalnis uosto: arogantiškas Vakarų grožis rašalo buteliuke (1)

Rašau šį ilgojo savaitgalio rytą iš vienos geriausių vietų pasaulyje: po daugelio metų,...

Viename geriausių Lietuvos restoranų apsilankęs maisto tinklaraštininkas: mane sunku nustebinti, bet tai nunešė stogą (1)

Apsiniaukęs rugpjūčio trečiadienis, o aš, Gurmano dienoraštis autorius, su savo antra puse,...

Delfi PliusParengė Eglė Gatelytė

Saugumo ekspertas: Rusijoje jau rengiamasi keisti strategiją – nekartokit klaidų (11)

Rusijoje turbūt jau senokai ruošiamasi keisti strategiją. Kyla tik klausimas, ar paliaubų atveju...

Transliacija / Skaičiai istorijoje. 11 serija

Visi girdėjo apie lyčių darbo užmokesčio skirtumą, tačiau skirtumas tarp lyčių yra daug...

Verslas PliusArun Devnath

Viena didžiausių drabužių eksportuotojų susiduria su dviguba problema

Bangladešo drabužių pramonė – antroji pagal dydį pasaulyje eksportuotoja po Kinijos –...