“Aš nesiimu dabar prognozuoti”, - į klausimą ar gali tekti peržiūrėti biudžetą metų viduryje Vyriausybėje žurnalistams sakė A.Kubilius.

„Kaip rodo paskutinių pusės metų situacija, ekonomikos raida visų pirma euro zonoje ir plačiau pasaulyje, situacija yra labai kintanti, kintanti iki šiol į blogąją pusę. Bet artėjant šventėms palikime sau teisę likti ir didesniais optimistais“, - tęsė jis. Anot jo, patvirtindamas kitų metų biudžeto projektą su mažesniu nei 3 proc. BVP Seimas pasielgė atsakingai ir visi turi išmokti gyventi pagal išgales.

„Išmokti gyventi pagal išgales – mūsų visų pareiga. Gyvenimas su didesniu deficitu reikštų, kad šiandieninė karta nemoka gyventi pagal išgales ir bando gyventi ateities sąskaita ir bando savo gyvenimą finansuoti vaikų ir anūkų sąskaita“, - Vyriausybėje trečiadienį žurnalistams sakė premjeras.

Dar rugsėjį Finansų ministerija prognozavo, kad Lietuvos ūkis kitais metais augs apie 4,7 proc., gruodį šios prognozės buvo sumažintos iki 2,5 proc., dėl ko kitų metų biudžete teko ieškoti 1,2 mlrd. litų. Sunkmečio pradžioje Lietuvos ūkis smuko kelis kartus daugiau nei planuojant 2009 m. biudžetą.

Biudžetas priimtas vos didesnes už šiųmetį

Vėlų antradienio vakarą Seimas patvirtino kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžetą, kuris yra vos kiek didesnis už šiųmetį. Parlamentarai balsuodami pritarė išankstiniams koalicijos susitarimams mažinti netikėtai per 1 mlrd. litų išaugusį deficitą. Šis biudžetas sukuria prielaidas kitąmet visiškai atstatyti sumažintas senatvės ir netekto darbingumo pensijas.

Po ilgų debatų valdančioji koalicija buvo nusprendusi, kad mažinant viso valdžios sektoriaus deficitą kone visos valstybės sektoriaus išlaidos mažės 4 proc. palyginti su rudenį buvusiais planais, dar 150 mln. litų ketinama sutaupyti karpant išlaidas „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fonduose.

Taip pat svarstoma įvesti prabangaus nekilnojamojo turto (NT) mokestį, atnešiantį 17 mln. litų, nuspręsta 50 mln. litų padidinti valstybės įmonių dividendus, po 30 mln. litų papildomai sumažinti lėšas Kelių fondui ir valstybės investicijų programai, iki 1,5 proc. sumažinti pervedimus į privačius pensijų fondus, surinkti 25 mln. litų daugiau lėšų padidinus mokesčius išgaunamiems gamtos ištekliams.

Papildomų mažinimų ir NT mokesčio prireikė po to, kai Seimas kategoriškai nepritarė Vyriausybės siūlymui sumažintas senatvės ir netekto darbingumo pensijas atstatyti tik perpus.

Tiesa, kol kas Seimas nėra pritaręs NT mokesčio įstatymui – jo svarstymą planuojama tęsti ketvirtadienį.

Pagal Vyriausybės parengtą projektą, 4 proc. mažinimas nepalies ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, įmokų į ES biudžetą, išlaidų valstybės skolos valdymui, išlaidų krašto apsaugai. Asignavimai teismams taip pat mažės ne 4 proc., bet 2 proc.

Valdantieji laikosi nuomonės, kad Lietuva negali sau leisti gyventi su didesniu nei 3 proc. BVP valdžios sektoriaus deficitu, todėl didesnis išlaidavimas negalimas.

Vyriausybė skaičiuoja, kad valstybės biudžeto pajamos be ES lėšų 2012 m. bus 17,92 mlrd. litų. Anksčiau buvo planuota 18,759 mlrd. litų. Kartu su ES lėšomis jis sudarys 25,055 mlrd. litų.

Prognozuojama, kad valstybės biudžeto išlaidos be ES paramos lėšų išlaidos sudarys 18,643 mlrd. litų, o su ES – 25,77 mlrd. litų. Ankstesniame plane buvo numatytos 19,468 mlrd. litų išlaidos.

Pagal Vyriausybės parengtą projektą, valstybės biudžeto deficitas turėtų sudaryti 719 mln. litų.

Nacionalinis biudžetas, kuris apima valstybės ir savivaldybių biudžetus, kitąmet turėtų būti 20,981 mlrd. litų, o išlaidos – 21,7 mlrd. litų be ES paramos. Anksčiau buvo prognozuota, kad jo pajamos sudarys 21,816 mlrd. litų.

Kartu su ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšomis jis turėtų sudaryti 28, 112 mlrd. litų, išlaidos – 28,8 mlrd. litų. Šiems metams patvirtintas nacionalinis biudžetas be ES paramos yra 20,026 mlrd. litų, su ES parama – 26,9 mlrd. litų.

Daugiausia pajamų 2012 m. numatoma gauti iš pridėtinės vertės mokesčio – 8,9 mlrd. litų. Iš gyventojų pajamų mokesčio planuojama gauti beveik 1,462 mlrd. litų, akcizų – 3,3844 mlrd. litų, pelno mokesčio – 1,22 mlrd. litų.

Socialinei apsaugai kitąmet numatyta skirti 3,215 mlrd. litų, švietimui – 4,384 mlrd. litų, sveikatos apsaugai – 1,93 mlrd. litų, gynybai – 1,60 mlrd. litų, aplinkos apsaugai – 768,7 mln. litų, bendroms valstybės paslaugoms – 4,788 mlrd. litų, poilsiui, kultūrai ir religijai – 555,8 mln. litų.

2012 m. valdžios sektoriaus deficitas turėtų būti ne 2,8 proc., bet 3 proc. BVP.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją