Stintų šventėje stintų nedaug

Nuo penktadienio prasidėjęs šventinis šurmulys truks iki sekmadienio. J. Basanavičiaus gatvėje nuo pietų pakvipo kepama stinta ir verdama išskirtine stintos žuviene, o norintys gali įsigyti ir šviežių, marinuotų, rūkytų ar džiovintų stintų. Kainos kone pas kiekvieną prekeivį skirtingos – štai po 10 eurų už kilogramą prašiusi gatvės pradžioje įvairia žuvimi prekiaujanti moteris neslepia, kad kaip mat nusidriekė eilė ir visą turėtą stintą ji pardavė vos per 20 minučių. Tiesa, žuvimi kitai dienai moteris sako jau pasirūpinusi, tačiau kaina vargu ar vėl bus tokia.

„Labai laukiau stintos, visą žiemą neragavau jos“, – nusišypsojo palangiškė, pirkdama paskutines stintas iš šios prekybininkės.

Pirkėja atvirauja, kad skaniausia stinta yra šviežia, o kepti ją itin paprasta, nereikia daug prieskonių, tereikia truputį apvolioti miltuose ir trumpai pakepti – esą seniausias ir žinomiausias receptas ir yra geriausias.

Porcija stintų kainuos nuo 8 iki 12 eurų

Taip pat kepamos stintos ir Palangos Stintų šventėje. Kiek sumokėsite už porciją? Vieni stintų porciją įvertino 12, kiti – 8 eurais. O štai po vieną keptą stintą jau retas linkęs prekiauti. Prekybininkė iš Latvijos pasakoja, kad jų krašte jūra dosni stintos, tad jiems ir po 1 eurą parduoti stintą įmanoma, o ir parenka didesnes, kad ne tokia brangi atrodytų.

Netoliese kepamos stintos parduodamos porcijomis, kiek pateks į vieną lėkštę – laimės dalykas, mat vieną didelę gali atstoti ir kelios mažesnės. Tad vienoje palapinėje gausite porciją už 8 eurus, kitoje prašo ir 12-kos.

Tik marinuotos stintos kainos vienodos visoje mugėje – už stiklainį teks pakloti 10 eurų. Ja prekiaujantis vyras sako, kad paslaptis paprasta – bent jau penktadienį, jie vieninteliai tokią siūlo. O štai šalia šviežios stintos jo palapinėje kainuoja nedaug – 9 eurus už kilogramą. Kodėl?

„Nereikia būti godžiam, o kaina realiai nuo žvejų priklauso. Nėra daug tos stintos, aišku, kad ar už 9 ar už 12 eurų pirks. Vargu ar šeštadienį jau tokia kaina gausite, nes vėl pirksime iš Baltijos jūroje žuvaujančių, priklausys, kiek jie pagaus. O norime šviežios tai visi“, – nusišypso prekybininkas.

Mugės skanėstai ir gaminiai
Tiems, kurie nemėgsta žuvies, šventėje badauti taip pat neteks. Gausu ir maisto, ir saldėsių, tad net ir šokoladinę stintą galima ragauti. Tokios kainos – po 1 eurą. Įvairių saldėsių kainos taip pat įvairios. Čia pat ir kepamas šakotis, o iš Juodupės (miestelis, esantis Rokiškio rajone) atvykę kepėjai juokauja, kad galime ne tik pačiam kepti, bet ir prie krosnies sušilti. Naminė duona ir kiti gardumynai čia prekiaujami apskaičiuojant kainą pagal kilogramus, tad, maždaug 20 eurų galima išsinešti ir didžiulį kepinį, ir pilnas kišenes po truputį pasirinktų skanėstų.

Kokia gi Palanga be gintaro. Čia pat gyvenanti menininkų pora patys gintarauja, kuria gintaro papuošalus, medžio ir gintaro skulptūras ir patys prekiauja.

Ne tuščiomis grįžti gali net akmens dirbinių gerbėjai. Vienoje palapinių akmeniniais vežliais, obuoliais ir net alaus statinaitėmis vilioja pirkėjus akmens muziejaus įkūrėjo Viliaus Orvido palikuonys. Vyrai tikina, kad meilė akmenims ir kaip talentas juos prakalbinti paveldimas, tad tai ir hobis, ir gyvenimo būdas, ir patiems mieli kūriniai.

Visi autorinius darbus parduodantys kūrėjai neslepia, kad galite išleisti ir per tūkstantį eurų, jei tik norėsite išskirtinio daikto. Visgi pasipuošti ar papuošti aplinką galima ir už keliasdešimt eurų.

Stintos šventes pamėgo ir svečiai bei prekeiviai iš Latvijos, kurie neslepia, kad net ir pagaudami daugiau stintų, tokios šventės Latvijoje jau nerengia.

Trijų dienų šventė

Na, o šmaikščiausiems siūloma įsigyti stintos trofėjus, kurie primins ir šventę, ir apie suvalgytas stintas, o vyrai net ir pakomentuoja, kad tai puiki „žvejybos“ dovana mylimoms moterims.

„Tą sumanė mano dėdė, pats užkietėjęs žvejys. Toks sprendimas ir smagi dovana, be to, taip stintų galvomis gamta neteršiama, – pasakoja trofėjus parduodanti mergina ir priduria: „perka vyrai ir žmonoms, ir uošvėms“.

Visą savaitgalį, vasario 9–11 dienomis, Palangoje skambės muzika, pajūrio žvejai ir restoranai bei kavinės pateiks šviežios, agurkais kvepiančios žuvies, paruoštos įvairiausiais būdais, o pramogų ras ir mažiausieji – vyks žaidimai, visi galės savo jėgas išmėginti lenktyniaudami su klumpėmis, vaikščioti kojūkais ir dalyvauti kitose šeimai skirtose rungtyse.

Žvejų laukia ir varžybos, didelio laimikio žvejai nesitiki, tačiau vis tiek žvejybos azarto atsisakyti neketina.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją