„Vakarų ekspreso“ kalbinti turizmo specialistai ir viešbučių atstovai teigė, kad kai kurie poilsiautojai vasaros įkarščio metu už nakvynę Lietuvos pajūrio viešbučiuose nepagaili ir arti pusės tūkstančio eurų.

Po COVID-19 pandemijos yra pasikeitę ir poilsiautojų įpročiai: Lietuvos pajūrį vasarą dažniau renkasi lietuvaičiai, o užsienio šalių turistų geografija ir srautai pamažu traukiasi.

Teigiama, kad tam įtakos turi ir nesibaigiantis Rusijos karas Ukrainoje bei svaidymasis grasinimais Europai. Per paskutinius metus jaučiami mažėjantys vokiečių turistų srautai.

Turistų TOP dešimtukas

„Svečių srautai Neringoje pakito prasidėjus pandemijai – labai sumažėjo užsienio svečių. Taip pat būtina paminėti, kad daug lietuvių poilsiauti renkasi ne viešbučius, bet privatų sektorių: nuomojasi butus, kotedžus“, – „Vakarų ekspresui“ sakė Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ turizmo vadybininkė Kristina Vaičiūnė.

Ji pateikė ir 2022 metų vasaros statistiką, kurioje aiškiai matyti, kad bemaž pusę turistų Neringos apgyvendinimo įstaigose sudarė lietuvaičiai.

Būtent lietuvių turistai Neringos apgyvendinimo įstaigose sudarė 44,4 proc., antroje vietoje vokiečiai – 32,7 proc., o kitų šalių turistų skaičius nesiekė nė penkių procentų.

„Dar į dešimtuką patenka Latvija – 3,8 proc., Prancūzija – 2,6 proc., Estija – 2,4 proc., Lenkija – 2 proc., JAV – 1,9 proc., Ispanija – 1,4 proc., Italija – 1,3 proc., Suomija – 1,2 proc., kitos šalys – 6,3 proc.“, – statistiką pateikė K. Vaičiūnė.

Ji akcentavo, kad paklausiausias laikas poilsiauti Neringoje yra nuo liepos vidurio iki rugpjūčio vidurio.

Nida

„Tuo laiku yra sunkiausia rasti laisvų vietų, bet sunku rasti tik tiems, kurie ieško nakvynės paskutinę minutę. Dabar ieškantiems vietų yra įvairių pasiūlymų. Atkreipiame dėmesį, kad Neringoje yra tik 10 įstaigų, teikiančių viešbučių paslaugas, kitos įstaigos – tai svečių namai, poilsio namai ir privatų apgyvendinimą teikiantys verslo subjektai. Didelis jų pasirinkimas yra tokiose rezervacijos sistemose kaip Booking.com ir Airbnb.com“, – paaiškino Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ turizmo vadybininkė.

Per Jūros šventę – kainų šuolis

Klaipėdos turizmo informacijos centro turizmo specialistas Šarūnas Dargis, surinkęs duomenis iš daugiau nei 10 Klaipėdos apgyvendinimo įstaigų, pateikė Klaipėdos statistiką.

„Šiuo metu tendencijos yra tokios: liepos-rugpjūčio mėnesių užimtumas – 50-60 procentų. Vasarai rezervacijų tikrai yra, ir žmonės jau domisi, ruošiasi šiltajam sezonui. Kainos, palyginti su praeitais metais, išliko nepakitusios arba kilo labai nežymiai, atsižvelgiant į rinkos pokyčius“, – sakė Š. Dargis.

Per interneto platformą Booking.com paanalizavus Klaipėdos viešbučių kainas liepos mėnesį, dar galima rasti nakvynę už 60-70 eurų parai, tačiau per Jūros šventę – liepos 21-23 dienomis – kaina jau šokteli dvigubai ar net trigubai.

Tokia tendencija stebima kasmet. Artėjant Jūros šventei, kainos gali dar šoktelėti, o vėliau viešbučiuose vietų gali ir visai nelikti, net jei ir būsite pasiryžę pakloti dar didesnę sumą.

Jūros šventė Klaipėdoje

„Praėjusią vasarą per Jūros šventę netikėtai į Klaipėdą atvyko užsienio šalių verslo partneriai. Norėjome juos apgyvendinti Klaipėdoje. Vietų viešbučiuose rasti buvo neįmanoma. Galiausiai po ilgų ieškojimų radome viešbutį Palangoje, tačiau už nakvynę parai teko pakloti kosminę sumą – net tūkstantį eurų.

Žinoma, tai nenormalu, bet kito pasirinkimo neturėjome. Visa laimė, kad tai buvo verslo žmonės ir turėjo pinigų. O ką reikėtų daryti paprastiems žmonėms?“ – retoriškai klausė nemalonią gyvenimišką patirtį prisiminęs klaipėdietis Vladas Kuizinas.

Tiesa, pastaraisiais metais vokiečių turistų čia mažėja. Šiame kurorte poilsiauti nėra pigu: už liukso klasės viešbučio numerį liepos mėnesį gali tekti pakloti apie 500 eurų.

Nida – tarp brangiųjų kurortų

Pasiteiravus, kokią didžiausią kainą už nakvynę viešbutyje vasaros metu tenka pakloti Neringos turistams, K. Vaičiūnė atsakė: „Tiesa sakant, mes tokių duomenų nekaupiame, nesiekiame šokiruoti turistų. Praeitų metų kainos: liepos mėnesį dvivietis kambarys viešbutyje kainavo 145-260 Eur, privačiame sektoriuje – 40-160 Eur. Šiais metais liepos mėnesiui viešbutyje dvivietis siūlomas už 120-260 Eur. Žinoma, liukso klasės numeriai brangesni, kaina kyla iki 430-440 Eur už naktį.“

Ji teigė, kad, palyginti su 2022 metų kainomis, didelių pokyčių kol kas nėra.

„Patikrinus kelių viešbučių dviviečių numerių kainas liepos mėnesiui, pasiūlymai nesikeičia nuo praeitų metų – 120-260 Eur“, – sakė pokalbininkė.

Nida

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė pripažino, kad 2023 metų vasaros piko metu vasaros sostine vadinamos Palangos viešbučių kainos, palyginti su praėjusiais metais, šiek tiek išaugo.

„Kainos auga iki 10 proc. Įtakos turi infliacija šalyje, kuri, žinia, kai kuriais mėnesiais siekė iki 20 proc.“, – sakė I. Valaitienė.

Prakalbus apie konkrečias Palangos viešbučių kainas vasaros piko metu, paaiškėjo, kad vasarą už parą gali tekti pakloti daugiau nei 100 eurų.

„Kadangi Palangoje labai platus apgyvendinimo pasirinkimas, tai ir kainos labai svyruoja priklausomai nuo pasirinktos apgyvendinimo įstaigos (privatus sektorius ar viešbutis, kokios kategorijos viešbutis, koks kambario tipas, kiek asmenų ir pan.). Keturių žvaigždučių viešbutyje vasaros sezono metu dviviečio kambario kaina prasideda nuo 130 Eur parai 2 asmenims su pusryčiais, 3 žvaigždučių viešbutyje – nuo 100 Eur parai su pusryčiais.“

Pasiteiravus, kokia didžiausia 2023 metų 1 nakties viešbutyje kaina vasaros metu Palangoje jau yra rezervuota ar yra siūloma, Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė atsakė: „Kainų į priekį nelabai galime komentuoti, nes tai kintantis faktorius dėl ekonominių rodiklių šalyje, infliacijos ir kt.“

Ji teigė, kad Palangoje vasaros sezonui rezervacijų skaičius po truputį, bet nuosekliai auga.

„Šiuo metu liepos-rugpjūčio mėnesiais jau gali siekti 30 proc. ir daugiau. Apgyvendinimo įstaigos savo kambarių skaičiumi labai skirtingos, tad užimtumo procentas daugelyje vietų taip pat turi būti traktuojamas skirtingai. Aktyviai pildosi gegužės ir birželio mėnesiai, kadangi tai patrauklus metas ir įvairiausių renginių organizavimui Palangoje“, – akcentavo I. Valaitienė.

Poilsiautojai Palangoje

Palangoje po pandemijos didžiausia dalis svečių išlieka iš Lietuvos, tačiau lankosi ir svečiai iš kaimyninių šalių – Latvijos, Lenkijos, Estijos, Norvegijos, taip pat JAV.

„Kai kurie su sveikatinimu susiję objektai turi svečių ir iš Izraelio. Dėl karo Ukrainoje galimai nebus svečių iš Vokietijos srauto augimo. Įžvelgiame tokias tendencijas“, – kalbėjo Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė.

Tiek ji, tiek Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ turizmo vadybininkė K. Vaičiūnė ragino lietuvaičius nelaukti vasaros ar paskutinės minutės ir atostogas kruopščiai planuoti iš anksto. Jų teigimu, tai padės sutaupyti.

„Visada siūlau planuotis savo atostogas iš anksto, nes taip galite sutaupyti savo šeimos atostogų biudžetą, turėti didesnį pasirinkimą. Taip pat derėtų pasidomėti, kas vyksta mieste jūsų pasirinktu atostogų metu. Žodžiu, rezervavus jau galima gyventi atostogų laukimo emocijomis, kas taip pat suteikia laimės hormonų ir geros nuotaikos“, – teigė Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė.

Jai antrino Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ turizmo vadybininkė K. Vaičiūnė.

„Dabar yra pats tinkamiausias laikas užsisakinėti nakvynės vietas. Tie, kurie pradės dabar planuoti savo atostogas Neringoje, turės galimybę pasirinkti jų poreikius labiausiai atitinkančias paslaugas už priimtiną kainą. Čia laimi tie, kurie iš anksto planuoja, o ne tie, kurie perka paskutinę minutę“, – pabrėžė K. Vaičiūnė.

Atsidaro naujų restoranų

Palangoje vasaros sezono atidarymo šventė numatyta birželio 2-4 dienomis. Nida, pasak K. Vaičiūnės, oficialios sezono atidarymo šventės skelbti neplanuoja.

Palanga

„Tokios kaip sezono atidarymo šventės pas mus nebus. Mes sezoną pradedame tada, kai laivai nuleidžiami į vandenį. Galite paminėti „Žiobrinių„ šventę, planuojamą balandžio 28 d. Nidoje“, – sakė Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ turizmo vadybininkė.

Pasak pokalbininkių, šiuose kurortuose ateinantį vasaros sezoną bus ir naujovių.

„Jau visai netrukus – balandį – duris atvers keletas naujų patrauklių maitinimo vietų Palangoje“, – užsiminė Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė I. Valaitienė.

„Kiekvienas kurorto svečias ar gyventojas lengvai randa jam patrauklią vietą pagal poreikius – ar tai būtų pamėgta vėlyvųjų pusryčių vieta, ar šeimos restoranėlis, ar naujų skonių paieškos degustacinės vakarienės metu, o gal tiesiog gardžiausios kavos ir deserto ar spalvingo kokteilio vieta pajūryje“, – kalbėjo I. Valaitienė.

Neringoje didžioji dalis maitinimo įstaigų dirba tik šiltuoju metų laiku ir dar nepradėjo savo veiklos.

„Iš apskritus metus veikiančių kavinių turime vieną naujieną – persikėlė į kitas patalpas, į gretimą pastatą, viena populiariausių Nidos kavinių „Kuršis„. Nidoje turime neseniai atsidariusį viešbutį „SPA Nida„ ir jame veikiantį naują restoraną „22 mylios„, taip pat yra neseniai atsinaujinęs viešbutis „Nidos banga„, kuriame vasaros sezono metu veikia restoranas „Bohouse„. Viešbutis „Oro Nida„ šiuo metu yra renovuojamas“, – naujojo vasaros sezono tendencijas nušvietė Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ turizmo vadybininkė K. Vaičiūnė.

Ji dar pridūrė: „Neringa yra ta vieta, kur lietuviai poilsiautojai sugrįžta kasmet, tad daugiausiai lietuvių turistų Neringoje yra būtent sugrįžtantys poilsiautojai. Na, čia gal ir dėl to, kad ne toks didelis tas Lietuvos pajūris. Po karantino ir dėl karo kaimynystėje situacija yra tokia, kad užsienio turistų Neringoje yra labai stipriai sumažėję.“