aA
Pajūrio verslininkai muša pavojaus varpais – katastrofiškai trūksta darbuotojų. Darbas viešbučiuose ir kurortų kavinėse bei restoranuose lietuvių nedomina. Nemokamai suteikiamas būstas bei maitinimas nebevilioja net moksleivių.
Sezoninis darbas
© Mindaugas Milinis

Palangiškiai jau net nebeslepia, kad pritrūkus vietinės darbo jėgos tenka ją „importuoti“ iš Ukrainos. „Ne vienas verslininkas virėjų ir kambarinių darbui samdo ukrainietes. Lietuvių surasti tampa vis sunkiau. Koją pakišo ir pavėlinta mokslo metų pabaiga, dėl kurios darbo ieškoti neskuba ir moksleiviai“, – DELFI sakė Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė.

Anot jos, verslininkai darbuotojams visuomet suteikia minimalias apgyvendinimo sąlygas, o atlygis esą tikrai siūlomas didesnis už minimalų.

Trūksta motyvacijos

Darbuotojų stygius Neringoje – tradicinė bėda, patvirtino ir nidiškė verslininkė Irma Baltrušaitienė. Anot jos, kita bėda, kad ne visi atvykstantieji nori ir moka dirbti. „Kur Lietuvoje darbuotojų netrūksta? Jaunimas arba dar mokosi, arba jau laiko egzaminus. O dirbti reikia jau dabar. Taip visuose regionuose, nesame Vilnius, negalime mokėti po 2000 eurų algų. Užtat jaunimas nori uždirbti daug, tiesa, dirbti nelabai ką moka ir nori“, – apgailestavo verslininkė.

Pasak jos, į Nidą dažniausiai čia atvyksta vyresnių klasių moksleiviai. „Būna ir tokių, kurie atvažiuoja dirbti, tačiau neturi jokių įgūdžių. Nei dirbti moka, nei žino, kaip elementarią tvarką palaikyti. Akademijų nereikia būti baigus, tačiau valyti ir tvarkyti reikia mokėti, žinoti, kas yra švara. Neturi vaikai šitų įgūdžių“, – konstatavo I. Baltrušaitienė.

Praėjusiais metais Nidoje kambarinėmis dirbusios abiturientės iš Anykščių patvirtino, kad joms buvo suteiktas ir kambarys, ir skiriamas maistas. Merginoms reikėjo iki 15 valandos tvarkyti kambarius, o vėliau jau buvo laisvos. Nepaisant tokio, atrodytų, lankstaus darbo laiko, merginas labai varžė perdėta šeimininkės kontrolė, kuri visur „kišo nosį“ ir „labai aiškino“. Vieną vakarą susiruošus išeiti pasivaikščioti po miestelį jau pilnametystės sulaukusios daugės labai nustebo, kai rado užrakintas jų kambario duris. „Buvo dar tik 20 valanda vakaro... Bet mes vis tiek pro langą išlindome“, – juokėsi draugės.

Pavalgydina ir apnakvina

Neringos verslininkai stebėjosi, kad į šį atokų kurortą sezoninių darbuotojų prisivilioti tampa vis sunkiau. Personalo jau nebedomina net veltui suteikiamas apgyvendinimas.

Algima Noreikienė, viešbučio „Nidos banga“ direktorė, DELFI sakė, kad ją stebina oficialioji statistika, kurioje nurodoma, kad nedarbo lygis Lietuvoje siekia apie 7 proc., o iš jų net 2 proc. ilgalaikių bedarbių.

Darbo birža skelbia, kad bedarbių yra labai daug, bet kur jie visi? Skambinančiųjų ir klausiančių apie galimybę dirbti yra labai daug, tačiau kai reikia atvažiuoti ir pradėti dirbti, ne visi ir atvažiuoja. Nidiškiai neina dirbti, jie geriau gintarus pardavinėja. O atvažiuoti žmogui į Nidą palikus savo šeimą... Nors turime ir bendrabutį, kuriame apgyvendiname atvykusius darbuotojus. Visi darbuotojai gali ateiti prie „švediško stalo“ likučių ir pavalgyti. Taip juk būna visuose viešbučiuose užsienyje. Nors taip neturėtume elgtis, reikėtų apmokestinti, bet to nedarome. Ką tu paimsi iš to nedidelio atlyginimo? Tai yra papildomas priedas prie tų nedidelių lietuviškų algų“, – sakė A. Noreikienė.

Sezoninis darbas
Sezoninis darbas
© Mindaugas Milinis

Ji pripažino, kad algos jos įmonėje nėra didelės, tačiau ir ne pačios mažiausios. „Mokame didesnę nei minimalią algą. Kambarinės šiemet gaus 500 eurų neatskaičiuos mokesčių, arba 429 eurus į rankas. Virėja – 700 eurų. Gal normaliai? Daugiau mokėti negalime“, – vardijo verslininkė.

Kiti verslininkai stengiasi nutylėti faktą, kad apgyvendina savo darbuotojus. Esą gali sulaukti perdėto Valstybinės mokesčių inspekcijos dėmesio. Ne kartą neringiškius siekta papildomai apmokestinti. Esą nakvynė yra paslauga, kuri turi savo vertę, todėl ir gali būti įvertinta kaip atlyginimo dalis, nuo kurios reikia mokėti mokesčius.

Kliūtis darbui – šeima

Su panašiomis problemomis susiduria ir bendrovės „Regmonida“ direktorė Regina Mockienė, kuriai priklauso restoranas „Ešerinė“. Tačiau teigė suprantanti, kad žmonėms sunku keliems mėnesiams išsiskirti su šeima ir pakeisti gyvenamąją vietą.

„Viena iš problemų, sulaikanti darbuotojus, šeimyninė. Kai kas negali palikti mažų vaikų arba vyrai jų neišleidžia. O kiekvieną dieną važinėti į Nidą ne kiekvienam paranku. Todėl ir skaičiuoja, kuriam laikui gali atvažiuoti – penkioms dienoms, savaitei, ar ilgesniam laikui“, – atskleidė verslininkė.

Ji konstatavo, kad su sezoninių darbuotojų stygiumi susiduria kasmet, tačiau šiemet ši problema išryškėjo ypač stipriai, todėl teko pasitelkti ir ukrainiečius.

„Išskyrus šešiolikmečius ar septyniolikmečius, niekas net neskambina. Bet ne visi moksleiviai gali dirbti. Gal jiems to noro ir užtenka vienai, dviem dienom. Gelbsti tie keli nuolatiniai darbuotojai, kurie jau dirba kelerius metus. Jie pas mus atvyksta iš Vilniaus, Šilutės, Mažeikių rajono. Juos tenkina mūsų sąlygos, todėl jie ir atvažiuoja. Didžioji dalis kitų važiuoja kur nors kitur, arba nebeliko tų, kurie norėtų dirbti. Iš pradžių žmogus skambina, guodžiasi, kad jam labai reikia darbo, o po kelių valandų jau nebekelia ragelio, o jei ir pakelia, tai būna nebeadekvatus ir nebeįmanoma su juo susišnekėti. Reiškia, turi kažkokių kitokių problemų. Iš kitų regionų važiuoja vangiai, todėl aš taip pat užsisakiau ukrainiečių.

Bendrovė „Regmonida“, kuriai priklauso „Ešerinė“, darbuotojams, kaip ir kitos Neringos įmonės, yra įrengusi specialius kambarius.

Paklausta, ar bendrovės darbuotojams skiriamas ir maitinimas, R. Mockienė nusijuokė: „Kuri pelė ant aruodo nugaišo?“

Neringos verslininkai prisipažino, kad ne tik darbuotojų sulaukia mažiau. Mažiau į šį kurortą atvažiuoja ir poilsiautojų.

„Kita vertus, o ką veikti toje Nidoje? Visi važiuoja į Druskininkus, Palangą, Birštoną. Ta Nida yra tokia, kokia yra. Pavyzdžiui, atvažiuoja žmogus, užsisako kambarį trims naktims. Vieną dieną pavaikščioja tomis krantinėmis aptrupėjusiomis, kitą dieną sako ačiū labai, bet mes jau važiuojame kur nors kitur“, – juokiasi neringiškiai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ministerija teigia, kad maisto kuponai galėtų atsirasti kitąmet (13)

Vyriausybei planuojant įvesti maisto kuponus, jiems nebereikia Europos Komisijos leidimo, sako...

Naujų įmonių pavadinimai stebina: nuo „Tepaluotos rankos“ iki „Partinio šuns“ (6)

Lietuvoje ir toliau aktyviai steigiamos naujos įmonės, įstaigos ir asociacijos, o jų steigėjai...

Iš „Maxima Bazės“ Vilniuje evakuoti žmonės papildyta 18:54 (15)

Šeštadienį Vilniaus pakraštyje „ Maxima bazėje“ suveikusi signalizacija sukėlė nerimą...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė: po 4 valandų eilėje liepė apsisukti ir grįžti atgal (910)

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks susidurti...

Vairuotojas užfiksavo, kaip žalias dyzelis atsiduria visureigyje papildyta komentaru  (225)

Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta nuotrauka, kurioje matomas į lengvąjį automobilį pilamas...

Top naujienos

Rinkėjai sudarė Skvernelio ir jo komandos gerų darbų sąrašą: pirmas dvejetukas gerokai lenkia likusius (125)

Vyriausybės užsakymu atliktoje apklausoje, kuri supykdė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (...

Žinią apie pingančius naujus būstus išdėjo į šuns dienas: realybė – kitokia ekspertai: būsto kainos toliau kyla (81)

Naujos statybos butų kainos Vilniuje krinta – praėjusią savaitę skelbė Registrų centras ....

Situacija labai prasta: į Lietuvos upes ir ežerus teka nuotekos

Vienas didžiausių ežerų ir upių taršos šaltinių yra žmonių netinkamai tvarkomos nuotekos ....

Visą savaitę – ypatingi pareigūnų reidai: skelbia, kuriuos vairuotojus tikrins pirmiausia (41)

Nuo pirmadienio visą savaitę policijos pareigūnai daugiau dėmesio skirs vilkikų ir autobusų...

Profesorius Stukas papasakojo apie uogas: kurios išspręs jūsų sveikatos problemas (19)

Serbentai, šilauogės, trešnės, agrastai – uogos, kurios vasarą karaliauja lietuvių kiemuose....

Davė rankpinigius, bet perkama sodyba sudegė – ar reikia grąžinti pinigus? (11)

Panevėžio apylinkės teismas išsprendė ginčą dėl Panevėžio rajone esančios sodybos, kuri...

Stonkuvienė ryžosi pirmam atviram interviu: apie tikrąsias skyrybų su Mantu priežastis, drastiškus pokyčius ir vėl rastą laimę (104)

„Jaudinausi. Bijau ne kamerų, o klausimų“, – jau laidos „ Nepatogūs klausimai su Radistais...

Iš tiesų žmonės piktinasi ne dėl pajamų nelygybės: juk neturėtų „skaudėti“, kad kitas turi daugiau? (55)

Ar žmonės tikrai jaudinasi dėl pajamų nelygybės? O gal, vartodami šį terminą, jie iš tiesų...

Pasaulio plaukimo čempionate į pusfinalį patekęs Rapšys: viskas pagal planą

Pietų Korėjoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate pajėgiausias Lietuvos plaukikas Danas...

Orai: po liūčių vėl sugrįš šiluma (12)

Šiandien Lietuvos orus dar lems nedidelis, į Rytus tolstantis ciklonas .