Pernai atlikto Eurobarometro tyrimo duomenimis, tik 35 proc. Lietuvos gyventojų pritarė, kad euro įvedimas turėtų teigiamų pasekmių jų valstybei, o 55 proc. gyventojų manė, kad pasekmės būtų neigiamos. Apskritai, dar neturinčiose euro Vidurio ir Rytų Europos valstybėse pernai nebuvo nė vienos šalies, kurioje didesnė gyventojų dalis galvotų, kad euro įvedimas turės teigiamų pasekmių. Tačiau tarp eurą jau turinčių valstybių, priešingai, tik vienoje iš jų – Kipre – buvo daugiau gyventojų, galvojančių, kad euras turėjo neigiamas pasekmes jų šaliai. Kodėl taip skiriasi požiūris į eurą?
Nerijus Mačiulis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pažvelgus į eurą jau įsivedusių valstybių patirtį, galima matyti, kad netrukus po euro įvedimo tikinčių teigiama euro įtaka šalies ekonomikai pastebimai padaugėja. Pavyzdžiui, 2010 metų pabaigoje, euro įvedimo Estijoje išvakarėse, net 42 proc. estų galvojo, kad euro įvedimas šaliai turės neigiamų pasekmių. 2012 metų pabaigoje taip manančių sumažėjo iki 30 proc., o praėjusių metų pabaigoje taip manančių liko tik 20 procentų.

Pagrindinė priežastis, dėl kurios pasitikėjimas euru ir jo teigiama įtaka valstybei išauga netrukus po jo įvedimo, yra suvokimas, kad dauguma baimių ir mitų buvo nepagrįsti. Nors skaičiuojama, kad dėl valiutų pasikeitimo infliacija gali padidėti apie 0,5 procentinio punkto, to tikrai negalime pavadinti „kainų šuoliu“. Be to, po euro įvedimo sparčiau nei kainos auga investicijos bei atlyginimai, dažniausiai sumažėja nedarbas. Pavyzdžiui, 2007 m. Slovėnijoje įvedus eurą, atlyginimai augo 6 proc., o infliacija buvo beveik dvigubai mažesnė – 3,8 procento. Slovakijoje 2009 m. įvedus eurą atlyginimai padidėjo 2,2 proc., o kainos – tik 0,9 procento. Nekyla abejonių, kad šiemet tokią pačią tendenciją matysime ir Latvijoje – prognozuojame, kad atlyginimai augs daugiau nei 6 proc., o kainos tik apie 2,5 procento.

Dažnai gyventojai nenori atsisakyti nacionalinės valiutos, nes yra prie jos pripratę ir laiko ją nacionalinio identiteto simboliu – ant monetų ir banknotų pavaizduotos svarbios istorinės asmenybės ir simboliai, kuriais piliečiai didžiuojasi. Tačiau ant litus pakeisiančių euro monetų taip pat bus pavaizduotas Vytis. Be to, ar galėtume įvardinti šalį, kurios identitetas ar išskirtinumas yra siejamas su jos nacionaline valiuta? Vienintelė šalis, šiek tiek „pagarsėjusi“ dėl savo valiutos, yra Zimbabvė. Apskritai, išsivysčiusiose valstybėse popierinės valiutos naudojimas tampa vis retesniu reiškiniu – pavyzdžiui, Švedijoje pasigrožėti kronomis galimybė pasitaiko gana retai.

Pastaruoju metu europiečių pasitenkinimas euru sumažėjo dėl atsiradusios prievolės mokėti įmokas į Europos Stabilumo Mechanizmą. Tačiau svarbu suvokti, kad įmokos į šį fondą nėra subsidija kitoms euro zonos valstybėms, o prilygsta draudimo įmokai, ateityje suteiksiančiai galimybę pasinaudoti šio fondo lėšomis. Lietuva per 23 nepriklausomybės metus nesugebėjo pradėti kaupti rezervinio fondo, kurio lėšos galėtų būti panaudotos krizės metu. Dabar būsime priversti kaupti juodai dienai, todėl sekančios krizės akivaizdoje galbūt nereikės taip drastiškai karpyti visų išlaidų ir didinti mokesčių.

Pasitikėjimą euru taip pat slopina ne visada tiksli ir kartais net klaidinanti informacija viešoje erdvėje. Pavyzdžiui, pasigirsta politikų ir net ekonomistų pasvarstymų, kad minimalaus atlyginimo didinimas ar pensijų kompensavimo klausimas yra kažkaip susijęs su euro įvedimo perspektyvomis. Ne euras riboja atlyginimų augimą ir galimybes kompensuoti pensijas. Šiemet biudžeto deficitas vis dar sieks apie 2,5 mlrd. litų – tiek valstybė turės skolintis tam, kad galėtų finansuoti savo einamąsias išlaidas. Svarbu suprasti – euro įvedimas negali sumažinti gyventojų perkamosios galios, nes ir kainos, ir atlyginimai, ir socialinės išmokos iš litų į eurus bus konvertuojamos pagal tą patį, dabar galiojantį, lito ir euro kursą. Todėl turėtų kilti nedaug abejonių, kad kitais metais įsivedus eurą daugumos gyventojų perkamoji galia bus didesnė nei dabar, o suprantančių euro naudą bus daugiau nei ja abejojančių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (44)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Pareigūnas: ES iš „juodojo“ mokesčių rojų sąrašo pašalins 8 šalis (2)

Europos Sąjunga per kitą savaitę įvyksianti finansų ministrų susitikimą iš savo...

„Kelionių akademija” perėmė kelionių pardavimų portalą „TopTravel.lt” (1)

Nuo pirmadienio kelionių prekių ženklas Lietuvoje „ TopTravel .lt” perėjo naujiems...

Prašoma skelbti kredito unijos Centro taupomoji kasa bankrotą (13)

Lietuvos banko valdyba pripažino kredito uniją Centro taupomąją kasą nemokia ir visam laikui...

„Maxima“ iki 15 proc. mažina sviesto kainas (56)

Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ paskelbė mažinantis sviesto kainas. Skirtingų prekės...

Top naujienos

Kova dėl LRT vadovo kėdės: Jakilaitis žada revoliucingas permainas (14)

Kovą paaiškės naujasis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius....

Tyrimas nustatė, kur Lietuvoje – pigiausias prekių krepšelis (15)

Vartojimo prekių krepšelį pigiausiai Lietuvoje gali įsigyti prekybos tinklų „Lidl“ ir „...

„Vyšnios“ Aistės Karanauskytės šeimoje – skaudi netektis: liga ją visiškai suvalgė, bet tyrimai rodė, kad mama sveika (41)

Merginų grupės „Vyšnios“ narė Aistė Karanauskytė pirmą šių metų savaitę Anapilin...

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių papildyta  (827)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (23)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (556)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (44)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Per Rusijos televiziją „netyčia“ parodytos naujo ginklo schemos atkreipė Pentagono dėmesį (110)

Rusijos torpedos kelia grėsmę pakrantėje esantiems NATO valstybių miestams ir rajonams, rašo...

Mažesnių nei numatyta butų Vilniuje pardavimu kaltinami statytojai pasiaiškino (1)

Vilniaus valdžiai kreipusis į prokurorus dėl daugiabučio Pašilaičiuose statybų, statytojai...

Trečiadienį spręsis Eriko Bėronto likimas (11)

Apie naujai paskirtą Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą pasisakė...