Neterminuotą lengvatinį 9 proc. PVM tarifą apgyvendinimo paslaugoms siūlančias pataisas dar liepos pabaigoje įregistravo būtent M. Majauskas ir Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius. Vis tik, BFK pirmininko teigimu, dėl šio pasiūlymo Finansų ministerija iki šiol neišsakė pozicijos.

„Man sunkiai galvoje telpa toks požiūris į Lietuvos verslą, kai mes negalime pasakyti, kokie mokesčiai bus ateityje. Suprantu, kad tai yra nelengvas laikotarpis, reikia planuoti. Bet nežinoti... Trys mėnesiai iki naujų metų, kokie laukia mokesčiai, man atrodo, tai nėra atsakingas požiūris“, – komiteto posėdyje kalbėjo M. Majauskas.

Nors Lietuvos bankas jau yra išsakęs nepritarimą dėl šio BFK ir Ekonomikos komiteto pirmininkų siūlymo, politiko vertinimu, tokios pozicijos išsakymas yra labiau sveikintinas, negu jokios pozicijos nepateikimas.

„Gali pritarti, ar nepritarti, bet Lietuvos bankas išsakė aiškią poziciją. Tai yra gerbtina pozicija, gali jai nepritarti, diskutuoti, bet jie turi poziciją, nuomonę. Finansų ministerija iki šiol nepasakė, koks bus sprendimas dėl PVM apgyvendinimo ar maitinimo paslaugoms besiverčiančiam verslui“, – tvirtino M. Majauskas.

Viceministras: sprendimas dėl PVM lengvatų turėtų būti teikiamas spalį, kartu su biudžetu

Dėl situacijos vertinimo komiteto pirmininkas posėdžio metu uždavė klausimą ir jame dalyvavusiam Finansų viceministrui Mindaugui Liutvinskui.

„Norėčiau paklausti jūsų nuomonės, ar jums situacija atrodo normali, jog mes vis dar nežinome Finansų ministerijos pozicijos dėl to, ar planuojama pratęsti mokestines lengvatas ar ne“, – viceministro pasiteiravo M. Majauskas.

Komentuodamas Finansų ministerijos vertinimą M. Liutvinskas akcentavo, kad lengvatinis PVM restoranams buvo pritaikytas, kaip laikina parama per COVID-19 pandemiją. Jo teigimu, deklaruoto maitinimo paslaugų įmonių pelno augimas signalizuoja, kad sektorius jau ima atsigauti.

Tuo metu valstybės biudžetas, dėl PVM lengvatos restoranams taikymo, šiemet neteko maždaug 120 mln. eurų pajamų, o panašūs praradimai veikiausiai būtų fiksuojami ir ateinančiais metais.

„Bandome sverti įvairius veiksnius. Vienas iš jų yra biudžeto netekimai, ekonomikos padėtis bendrai, karo ir neapibrėžtumo, energetinio šoko poveikis tiek ekonomikai, tiek atskiroms ūkio šakoms. Vertinimą atliekame, taip pat diskutuojame ir su kitomis susijusiomis ministerijomis, kadangi Finansų ministerijos pozicija nėra ir vienareikšmiška Vyriausybės pozicija“, – tikino viceministras.

Anot jo, Vyriausybės pozicija dėl PVM lengvatos taikymo restoranams ir viešbučiams turėtų paaiškėti jau artimiausią mėnesį, kuomet bus pristatytas kitų metų valstybės biudžeto projektas.

„Bendrą sutartą matymą, mano žiniomis, vienokį ar kitokį siūlomą sprendimą Vyriausybė turėtų pateikti kartu su kitų metų biudžeto projektu, kuris, kaip premjerė indikavo viešai, turėtų šiemet būti teikiamas Seimui kiek anksčiau. Jeigu viskas gerai, tikimės spalio pirmoje pusėje pasiekti Seimą“, – žadėjo M. Liutvinskas.

Lietuvos bankas: lengvatos pratęsimas gali būti svarstomas

Savo ruožtu Lietuvos banko Ekonomikos departamento vyriausiasis ekonomistas Vaidotas Tuzikas posėdyje teigė, kad pirminis PVM lengvatos viešbučiams ir restoranams tikslas – padėti sektoriaus verslui atlaikyti pandemiją ir po jos atsigauti – įgyvendintas, esą užimtųjų skaičius atsistatė, o darbo užmokestis bei įmonių pardavimo pajamos gerokai išaugo.

Vis dėlto, jis pripažino, kad maitinimo ir apgyvendinimo įstaigos, kaip ir visas verslas patiria išaugusius kaštus už suvartojamą energiją.

V. Tuzikas akcentuoja, kad jei restoranams būtų grąžinamas 21 proc. PVM tarifas, į valstybės biudžetą nebūtų surenkama ypatingai daug lėšų, o įmonių padėtis tik dar labiau prastėtų.

„Nepratęsus lengvatos, valstybės biudžetas labai daug nuo to nepraturtėtų. Papildomų pajamų potencialas yra apie 100 mln. eurų nėra reikšminga suma. Valstybei reikšmingos sumos prasideda nuo milijardo“, – tikino Lietuvos banko atstovas.

„Tokiu atveju, valstybės biudžeto situacijos nepagerintume, bet šiam sektoriui situaciją greičiausiai pablogintume, nes tai būtų papildomas pajamas žemyn spaudžiantis veiksnys. Mūsų vertinimu, laikinas lengvatos pratęsimas galėtų būti svarstomas, nes šiuo metu aplinkybės nėra labai palankios“, – Banko poziciją komentavo V. Tuzikas.

Tokios pačios pozicijos, anot V. Tuziko, Lietuvos bankas laikosi ir dėl apgyvendinimo sektoriaus. Jo teigimu, jo situacija šiek tiek prastesnė nei maitinimo, užimtųjų skaičius dar nepasiekęs priešpandeminio lygio.

„Logika ta pati – kad lengvatos pratęsimas galėtų būti svarstomas, su mintimi, kad tai būtų tam tikra pagalba padedant išgyventi šį energetinį kainų šoką, o jam pasibaigus reikės iš naujo svarstyti, ar lengvata pagrįsta“, – aiškino jis.

ELTA primena, kad Seimo BFK pirmininkas akcentuoja, jog apgyvendinimo paslaugų sektorius vis dar neatsigavo po pandemijos laikotarpio iššūkių, todėl šiam sektoriui tikslinga ir toliau taikyti PVM lengvatą. Pasak M. Majausko, daugelis Europos Sąjungos (ES) šalių sumažintą PVM tarifą taiko neterminuotai, o Lietuvoje, kiekvienais metais, suėjus lengvatos terminui, diskusijos dėl jos pratęsimo prasideda vis iš naujo.