aA
Dėl viešoje įstaigose pateikiamų rekomendacijų nesilankyti vyresniems žmonėms šie jaučiasi nepageidaujami, sako Lygių galimybių kontrolierė ir ragina verslininkus lanksčiau žiūrėti į reikalavimus pateikti šią informaciją.
Lygių galimybių kontrolierė: senjorai dėl rekomendacijų įstaigose jaučiasi nepageidaujami
© DELFI / Andrius Ufartas

„Vyresnio amžiaus žmonės prekybos vietose tokias rekomendacijas supranta kaip jų nepageidavimą. Tuomet jiems kyla klausimas: „O kada gi aš galiu lankytis?“ Verslo atstovai neturėtų aklai perkelti valdžios rekomendacijų, o jas pateikti taip, kad jos nežeistų žmonių“, – BNS trečiadienį sakė lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė.

Anot jos, šiuo metu matomos tendencijos, kai vyresnio amžiaus asmenys susiduria su nepagrįstais ribojimais ir priešiškumu, gali suformuoti ilgalaikę šių žmonių socialinę atskirtį ir paskatinti stereotipines visuomenės nuostatas apie vyresnių žmonių ligotumą, pažeidžiamumą ir netinkamumą dalyvauti socialiniame gyvenime.

A. Skardžiuvienė taip pat pažymi, jog dėl tokių rekomendacijų tarnyba pastaruoju metu sulaukia keliskart daugiau negu įprastai gyventojų kreipimųsi.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nurodymuose dėl viešųjų paslaugų teikimo sąlygų yra įpareigojimas, jog šiose įstaigose, pavyzdžiui, maitinimo vietose, lankytojams gerai matomoje vietoje turi būti pateikiama informacija, kad jose nerekomenduojama lankytis rizikos grupės asmenims, esantiems vyresnio nei 60 metų amžiaus arba sergantiems lėtinėmis ligomis.

Paaiškėjus, kad kai kurie verslininkai šią rekomendaciją traktuoja kaip draudimą ir nenori pagyvenusių žmonių aptarnauti, premjeras Saulius Skvernelis žada persvarstyti esamą tvarką, tuo tarpu sveikatos apsaugos ministras A. Veryga pabrėžia, kad ji skirta apsaugoti rizikos grupės asmenis.

Ragina verslininkus pateikti alternatyvas

Pasirodžius informacijai apie atvejus, kai senjorai įstaigose neaptarnaujami, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba įspėja, jog paslaugų teikėjai ir prekybininkai negali riboti paslaugų teikimo vyresnio amžiaus žmonėms, nes toks elgesys gali būti laikomas diskriminacija dėl amžiaus.

„Draudimas lankytis parduotuvėse, kavinėse, įsigyti prekes, gaminius ar paslaugas vyresnio amžiaus asmenims vertintinas kaip galimai prieštaraujantis Lygių galimybių įstatymui, draudžiančiam diskriminaciją dėl amžiaus ne tik vartotojų teisių apsaugos srityje, bet ir darbo santykiuose ar kitose srityse“, – teigė lygių galimybių kontrolierė.

Tarnybos teisės skyriaus vedėjas Vytis Muliuolis BNS sakė, jog teisiškai pažeidimu laikomi tie atvejai, kai asmenims pateikiama ne rekomendacija, o draudimas.

„Kai jau nurodoma, kad paslaugos nebus teikiamos, draudžiama įeiti, draudžiama gauti paslaugas ir įsigyti prekes, jau tai įgyja požymius Lygių galimybių įstatymo pažeidimo“, – kalbėjo jis.

„Jeigu tai rekomendacinio pobūdžio užrašas, kuris galbūt galėtų žeisti vyresnius asmenis šiek tiek, tai nebūtų Kontrolieriaus tarnybos kompetencija“, – pridūrė V. Muliuolis.

Vis dėlto A. Skardžiuvienė sako, kad verslininkų rekomendacija vyresnio amžiaus asmenims nesilankyti jų prekybos ar paslaugų teikimo vietose, nors ir nesukelia neigiamų teisinių pasekmių, yra neetiška ir nekorektiška, nes kartu nepateikiamos alternatyvos.

Anot jos, atkreipti dėmesį į vyresnių žmonių diskriminaciją ragina ir Jungtinės Tautos – prieš keletą savaičių išleistame dokumente rašoma, kad karantino priemonės gali sukelti tokias pasekmes kaip į vyresnius asmenis nukreipta diskriminacija, neapykantos kalba viešojoje erdvėje ir socialiniuose tinkluose.

Verslas siūlo atsisakyti reikalavimo skelbti informaciją įstaigose

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas, daugiau nei pusšimčio restoranų ir kavinių šalyje valdančios bendrovės „Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis teigia neigiamai vertinantis atvejus, kai verslininkai apskritai uždraudžia jų parduotuvėse, kavinėse ar kitose įstaigose lankytis vyresnio amžiaus žmonėms.

„Vienas dalykas, kai pats savininkas taip sugalvoja, tačiau kai yra didelis personalas, pavyzdžiui, pas mus yra tūkstantis žmonių, tai kažkas vienas savaip gali interpretuoti. Bet kokiu atveju, mes visą laiką esame prieš diskriminaciją“, – BNS sakė jis.

Reaguodamas į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos kritiką, G. Balnis sako, kad verslai karantino metu susiduria su problemomis, todėl perkeldami valdžios rekomendacijas nespėja jų pritaikyti realiai situacijai.

Be to, pasak jo, valdžia galėtų atsisakyti reikalavimo, jog prekybos ar paslaugų vietose lankytojams gerai matomoje vietoje turėtų būti pateikta informacija, kad šiose vietose nerekomenduojama lankytis rizikos grupės asmenims.

„Užtektų ir bendros valdžios rekomendacijos“, – kalbėjo G. Balnis.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė BNS sakė, kad kai kurios prekybos vietos stengiasi šią problemą spręsti rekomendacijoms sudarydamos alternatyvą – pavyzdžiui, paskiriant kasą senjorams, nurodant laiką, kada jie yra labiau laukiami.

„Tai buvo atskirų tinklų priimti vidiniai sprendimai“, – teigė ji.

Premjeras svarsto peržiūrėti formuluotes

Trečiadienį spaudos konferencijoje premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad „jokio diskriminavimo negali būti“.

„Visi mūsų visuomenės nariai, nesvarbu, kokio amžiaus jie būtų ar kokia jų sveikatos būklė, dalyvauja ir dalyvaus pilname mūsų valstybės gyvenime, darbo rinkoje. Negali būti jokio pagrindo diskriminuoti nei darbdaviui, nei renginio organizatoriui“, – sakė jis.

S. Skvernelio teigimu, valdžios teikiamos rekomendacijos „galbūt (...) yra vertinamos, suprantamos ar interpretuojamos įvairiai“, todėl jos galėtų būti peržiūrėtos.

„Matyt, mes keisime tą formą. Mes tiesiog įspėjame tuos žmones, kurie turi didesnę galimybę ne tik užsikrėsti virusu, bet ir po to turėti sunkias sveikatai pasekmes“, – kalbėjo premjeras.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tokios rekomendacijos teiktos siekiant apsaugoti vyresnio amžiaus žmones.

„Tai nėra kažkokia prievolė ar nurodymas neįleisti kažkur arba išvaryti ką nors iš darbo, diskriminuojant pagal amžių. Bet šitos rekomendacijos buvo teikiamos dėl labai vienos paprastos priežasties: žmonėms, kurie yra šešiasdešimties ar vyresnio amžiaus arba turi sunkių lėtinių ligų, tokių kaip onkologiniai susirgimai, tikimybė užsikrėtus COVID-19 numirti nuo šitos ligos komplikacijų yra ženkliai didesnė“, – spaudos konferencijoje trečiadienį kalbėjo ministras.

„Tai jokiais būdais nereiškia, kad mes laikome pačius senjorus kokiu nors padidintu rizikos kitai visuomenės daliai šaltiniu, anaiptol. Tikslas buvo ir yra saugoti šitą visuomenės grupę“, – pridūrė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.2857

„Kauno Akropolis“ rytoj atveria duris – ką būtina žinoti vykstantiems apsipirkti? (2)

Vyriausybei švelninant karantino šalyje sąlygas, nuo pirmadienio atnaujinama visa Kauno...

Marius Narmontas apie „Rail Baltica“ projektą: šiais metais daugiausia dėmesio skiriama didelio masto statybos darbų pasirengimui (2)

Europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ projektą vykdančios bendrovės „RB Rail AS”...

Vyriausybė veiklą atnaujinti leido, bet kino teatrai durų dar neatvers kelias savaites (42)

Vyriausybė nuo pirmadienio leido atnaujinti kino teatrų paslaugas, tačiau bilietų dar galima...

Po atlaisvinimų veiklą atnaujinusios sanatorijos ir SPA siūlo naujas paslaugas: telefonai netilo viso karantino metu (43)

Po Velykų Lietuvoje atlaisvinus judėjimą tarp savivaldybių, darbą atnaujina per karantiną...

Apžvelgė VMI sąraše esančias įmones: rizika auga, bet feniksų nematyti (2)

VMI sąraše esančių įmonių rizika auga greičiau nei likusio verslo, darbuotojų skaičius vis...

Top naujienos

Dėl kinų virusologo ištartos frazės nerimo signalai nuaidėjo per visą pasaulį (2)

Auga susirūpinimas, kad Kinijos sukurtos vakcinos nuo COVID-19 yra mažiau veiksmingos kovoje...

Naujas reikalavimas gali tapti dar vienu iššūkiu abiturientams: jeigu jo neįvykdys, nebus prileisti prie egzaminų (86)

Šių metų abiturientai beveik visus mokslo metus mokėsi nuotoliniu būdu, bet tai ne vienintelis...

Šioje šalyje apie pandemiją jau primena tik kaukės: tai vienintelis kelias išspręsti tą baisią situaciją (349)

Vakcinacijos apimtimis pasaulyje lyderiaujantis Izraelis grįžta į normalų gyvenimą. Lietuvos...

Per praėjusią parą nustatyti 726 nauji koronaviruso atvejai, pirmąja doze paskiepyti 1452 žmonės ligoninėse šiuo metu gydomas 1101 COVID-19 pacientas (176)

Per praėjusią parą šalyje nustatyti 726 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė...

Kritiškai įvertino „valstiečių“ svarstymus trauktis iš derybų rengiant susitarimą dėl švietimo: trūksta argumentų ir kantrybės (49)

Nacionalinio susitarimo dėl švietimo projektą rengiančių partijų atstovai kritiškai vertina...

Baisus įvykis Elektrėnuose: moteris nužudyta, jos sugyventinis irgi negyvas (24)

Sekmadienį, apie 9.10 val., Elektrėnuose , Sodų g. esančiame bute, rasti negyvų sugyventinių...

„Youtube“ asmenybė per 2 minutes pasiuntė UFC kovotoją į nokautą – nori pamokyti ir McGregorą (26)

„Youtube“ asmenybė ir aktorius Jake'as Paulas savo ambicijas susigrumti su UFC žvaigžde Conoru...

Vyriausybė veiklą atnaujinti leido, bet kino teatrai durų dar neatvers kelias savaites (42)

Vyriausybė nuo pirmadienio leido atnaujinti kino teatrų paslaugas, tačiau bilietų dar galima...

Transliacija / Šv. Mišių iš Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo) bažnyčios transliacija

Balandžio 18 d. sekmadienis Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo)...