„Kaip rodo bendras vidurkis per tą laikotarpį, per kurį egzistuoja pensijų kaupimas antroje pakopoje, tai išvedus vidurkį koks yra augimas, ir kiek galima uždirbti iš fondo kaupiant, tai 5,8 proc. Kai tuo tarpu išvedus infliacijos rodiklį, visų šių metų, yra 3,3 proc.“, – trečiadienį TV3 televizijai teigė M. Lingė.

Jis aiškino, kad skirtingais metais yra matomas uždarbio iš pensinių fondų svyravimas ir tai sukelia streso bei nežinomybės, tačiau sistema yra kurta 25-30 metų perspektyvai ir rezultatai turi pasiteisinti būtent per įvardintą laikotarpį.

„Taip (ilgainiui fondai auga labiau, nei nuvertėja pinigai – ELTA). 2021 m., t.y. rekordinis uždarbis, 21 proc. augimo ir matome, kad tai buvo patys geriausi metai, prieš tai dar 2020 m. buvo 19 proc. Jeigu per tą laikotarpį žiūrint, kur buvo neigiami kritimai, tai turime 2008 m., kas yra savaime suprantama, 19 proc. kritimą, bet paskui vėl kitais metais atsistato į 17 proc. augimą. Tai tas svyravimas, be abejonės, sukelia tais metais streso ir nežinomybės, bet turbūt tokių diskusijų 2021 m., kada matėme tą augimą, tada nebuvo. Visus tenkino matomi skaičiai ir yra apsisprendimo dalykas, kad tai yra ilgalaikė investicija. Kuriant šią sistemą buvo kalbama, kad reikia žiūrėti į 25-30 metų perspektyvą, jog tame laikotarpyje pasiteisintų“, – sakė konservatorius.

M. Lingė pažymėjo, kad šios Vyriausybės programoje yra aiški nuostata – sistemos pastovumas ir pensijų kaupimo sistemoje pokyčių nereikėtų.

„Aišku, pirmaisiais metais turbūt buvo gundoma įtraukti kuo daugiau žmonių ir priešpensinio amžiaus, netgi, sugebėdavo įtikinti. Bet mūsų Vyriausybės programoje yra aiški nuostata – sistemos pastovumas. Nesiblaškykime. Per 19 metų laikotarpį 13 kartų keisti tarifai, tai kuo labiau aiškumo ir pastovumo nebus sistemoje, tuo tas blaškymasis nei patiems fondams leidžia užtikrinti veiklą, ir žmonėms apsispręsti yra sudėtinga“, – tvirtino jis.

A. Sysas: įsitraukimas į pensijų kaupimo fondus turi būti savanoriškas

Tuo tarpu socialdemokratas Algirdas Sysas tvirtina, kad kaupimas pensijų fonduose turi būti savarankiškas. Dabartinėje sistemoje, jis tikina nematąs socialinio teisingumo, o tokia formulė, kokia dabar yra Lietuvoje, pasak parlamentaro, matoma tik Lotynų Amerikos šalyse.

„Tai savanoriškas, pensinis antros pakopos draudimas, savanoriškas. Bet valstybė privalomai žmones įtraukia, gali pats tik po 3 ar 4 įspėjimo atsisakyti. Jeigu tu savanoriškai kaupi, tai žmogus, mano galva, visada laikiausi tos taisyklės ir teikiau pasiūlymus, kai buvo taisomi įstatymai, kad tie kas nori, ateina ir dalyvauja“, – sakė A. Sysas.

„Tokios formulės ir tokios sistemos buvo Lotynų Amerikoje ir postsocialistinėse šalyse. Daugiau nerasite nei Vokietijoje, nei Olandijoje, nei Švedijoje, kurios duodamos kaip pavyzdys“, – pridėjo jis.

Pensijų kaupimo įstatymu nuo 2019 m. sausio 1 d. buvo pakeistas II pakopos pensijų kaupimo modelis.

Visi, jaunesni nei 40 m. iki 2019 m. nedalyvavę II pakopos kaupime, yra automatiškai įtraukiami į II pakopos pensijų kaupimą, atsisakymo atveju automatinis įtraukimas kartojamas kas 3 metus iki 40 m. amžiaus.

Dalyvaujantys II pakopoje toliau kaupia savo lėšomis visa apimtimi (t. y. į dalyvio pensijų fondo sąskaitą bus pervedama 3 proc. nuo darbo užmokesčio) ir papildomai gauna valstybės skatinamąją 1,5 proc. įmoką, apskaičiuotą nuo metų šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Dalyvaujantys II pakopoje minimalia apimtimi toliau kaupia savo lėšomis kasmet didėjančiomis įmokomis (nuo 1,8 proc. iki 3 proc.) ir gauna valstybės skatinamąją įmoką, per 5 metus padidėsiančią nuo 0,3 proc. iki 1,5 proc.

Dalyvavę iki 2018-12-31 gali apsispręsti nebekaupti II pakopoje, pasirinkę vieną iš dviejų variantų – stabdyti tolesnį įmokų mokėjimą, o sukauptą turtą palikti toliau investuoti II pakopos pensijų fonde, arba sukauptas lėšas grąžinti „Sodrai“ ir tokiu būdu atstatyti prarastus „Sodros“ vienetus bei įsigyti papildomų, jei sukaupta suma yra didesnė nei „Sodros“ pervestos įmokos.

Grąžinus sukauptas lėšas „Sodrai“, II pakopos pensijų fonde galima pradėti kaupti iš naujo.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės