„Apskritai Lietuvos bankas labai sveikina, kad mokesčių paketas yra pateikiamas Vyriausybėje. Tokio mums tikrai reikia. Galbūt mes tikėjomės truputį didesnių, drąsesnių žingsnių didinant Lietuvos valstybės biudžeto pajamų apimtį, šiandien Vyriausybės posėdžio metu bandysiu atliepti peržiūrėtus galutinius pokyčius“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) posėdžio metu teigė A. Kuniyoshi.

Ji taip pat akcentavo, kad sveikintinas yra pasiūlymas dėl investicinės sąskaitos, tačiau dar kartą pažymėjo, kad Lietuva, būdama labai išsivysčiusia valstybe, galėtų didesnę savo bendrojo vidaus produkto (BVP) dalį perskirstyti per biudžetą.

„Bendrąja prasme sveikiname, ypač dėl investicinės sąskaitos pasiūlymo. Bet tikėjomės ir kovo mėnesį matytame pakete, paskui gegužės mėnesio metu, kas buvo priartėję prie Vyriausybės posėdžio, tai tikėjomės truputį drąsesnių žingsnių didinant valstybės biudžeto pajamas. Esame tokia išsivysčiusi valstybė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) kitų valstybių kontekste, kuri galėtų didesnę savo BVP dalį perskirstyti per biudžetą“, – sakė LB valdybos pirmininko pavaduotoja.

ELTA primena, kad Vyriausybė trečiadienį svarstys mokesčių reformą. Apie reformos įtraukimą į Vyriausybės posėdžio darbotvarkę antradienį patvirtino finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Pasak finansų ministrės, Vyriausybei pritarus, projektų paketas Seime bus pateiktas ateinančią savaitę.

Vyriausybės teikiamoje mokesčių reformoje siūlomi Gyventojų pajamų mokesčio (GPM), Pelno mokesčio ir Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymų pakeitimai.

GPM įstatymo projektu siūloma peržiūrėti pajamų mokesčio tarifus, perskirstant mokesčio naštą tarp su darbo santykiais ir jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų ir kitų rūšių aukštesnių pajamų, taip pat keisti individualios veiklos apmokestinimo sąlygas ir peržiūrėti mokesčių lengvatas numatant dovanų iš artimųjų asmenų ribojimus.

Taip pat siekiama atsisakyti GPM lengvatų ilgalaikėms gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokoms bei supaprastinti pajamoms iš investavimo taikomą apmokestinimo režimą įvedant naują priemonę – investicinę sąskaitą. Galiausiai GPM įstatymo pakeitimais numatoma supaprastinti pajamų mokesčio deklaravimo ir mokesčio permokos grąžinimo tvarką, numatant automatinį deklaracijos pateikimą.

Tuo metu Pelno mokesčio įstatymo projektu siūloma suteikti visam verslui teisę taikyti momentinį tam tikro ilgalaikio turto nusidėvėjimą ir pratęsti papildomiems 5 metams pelno mokesčio lengvatas investiciniam projektui bei filmų gamybai.

PVM įstatymo projektu siūloma padidinti registravimosi PVM mokėtojais ribą nuo 45 tūkst. iki 55 tūkst. eurų ir išplėsti socialinių paslaugų neapmokestinimo PVM apimtį.

Kartu teikiamas ir nekilnojamo turto mokesčio (NTM) įstatymo projektas, kuriuo siūloma nustatyti minimalų nekilnojamojo turto mokesčio 0,5 proc. tarifą vėjo elektrinėms, o visam fizinių asmenų nekilnojamam turtui, naudojamam pajamoms iš žemės ūkio veiklos uždirbti, taikyti lengvatinį mokesčio tarifą. Priėmus NTM pakeitimus, vidutinis mokestis už gyvenamąjį būstą gyventojui siektų 14 eurų per metus.

Galiausiai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) mokesčių reformoje siūlo plėsti nedarbo socialinio draudimo sistemos aprėptį, įtraukiant papildomas savarankiškai dirbančių asmenų grupes į nedarbo socialinio draudimo sistemą ir trumpinant minimalaus nedarbo socialinio draudimo stažą nuo 12 mėn. per pastaruosius 30 mėn. iki 9 mėn. per pastaruosius 30 mėnesių.

Taip pat, siekiant, kad padidėtų mažiausias nedarbo socialinio draudimo išmokas gaunančių bedarbių galimybės patenkinti būtiniausius asmeninius vartojimo poreikius, SADM siūlo nustatyti minimalią nedarbo socialinio draudimo išmoką, atitinkančią 5 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžius – šiais metais tai būtų 245 eurai.