Lietuvos bankas pristatė, kad tai yra ribotos apimties problema, kuri netgi aktyviai dirbant, ką mes ir darome, Lietuvos diplomatija tą daro, gali Lietuvai atnešti nemažos naudos atveriant naujas rinkas, naujus partnerius, sustiprinant senas partnerystes. Tų pačių Jungtinių Amerikos Valstijų parama, jų strateginė parama mums yra nepaprastai svarbi“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams teigė G. Landsbergis.

Užsienio reikalų ministras tikino, kad Kinijos spaudimas įmonėms prasidėjo dar gerokai prieš Lietuvai suteikus galimybę Taivanui atidaryti atstovybę Vilniuje. Ministro teigimu, iš kai kurių įmonių jis išgirdo aiškius supratimo ir paramos ženklus Vyriausybės vykdomai politikai.

„Šiandien taip pat man teko perskaityti ir kitos didelės įmonės „Teltonika“ pasisakymus, taip pat jos vadovas kalbėjo ir susitikime su prezidentu apie tai, kad problemos su Kinija daugeliui įmonių yra prasidėjusios kur kas seniau, negu Lietuva suteikė galimybę Taivanui atidaryti atstovybę Vilniuje. Tiek tiekimo grandinės, tiek spaudimo priemonės prieš įmones ar prieš valstybes prasidėjo gerokai anksčiau ir dauguma įmonių, kurios turi labai platų savo veikimo horizontą, tiek geografinį, tiek laiko, svarstė būdus, kaip diversifikuoti ir kaip mažinti priklausomybę nuo Kinijos“, – tvirtino ministras.

„Aš išgirdau labai aiškių supratimo ir paramos ženklų Vyriausybės vykdomai politikai, kuri ir prasidėjo nuo to, kad matome poreikį politiškai diversifikuotis ir mažinti priklausomybę nuo vienos valstybės“, – pridūrė G. Landsbergis.

Landsbergis: man apmaudu, kad situaciją su Kinija kitaip vertinančiam verslui Prezidentūroje neleista pasisakyti

G. Landsbergis tvirtina, kad trečiadienį Prezidentūroje vykusiame susitikime dėl šalies ekonomikos atsparumo stiprinimo dalis verslo atstovų išsakė kur kas mažiau neigiamą situacijos su Kinija vertinimą. Vis dėto, ministras tvirtina, kad šių įmonių atstovams šalies vadovo komanda neleido pasisakyti po susitikimo vykusioje spaudos konferencijoje.

„Man kiek apmaudu, kad vakar buvo pasirinkta neleisti pasisakyti visam verslui, ar bent jau skirtingoms nuomonėms atstovaujančiam. Pačiam susitikime tų nuomonių buvo tikrai skirtingų“, – ketvirtadienį Vyriausybės valandoje Seime atsakinėdamas į parlamentarų klausimus kalbėjo G. Landsbergis.

Užsienio reikalų ministras tikina suprantąs, kad dalis verslų dėl Pekino sprendimų iš tiesų susidūrė su sunkumais, kuriuos, pasak jo, atsakingos Lietuvos ministerijos siekia išspręsti.

„Mes suprantame, kad yra verslas, kuris dabar sako, kad yra tiesiogiai nukentėjęs arba tiesiogiai nukenčia šiuo metu. Tiek Užsienio reikalų, tiek Ekonomikos ir inovacijų ministerijos dirbame su verslu, konkrečiai ieškodami būdų, kaip padėti įmonėms. Kartais tiesiog stengiamės išgelbėti ar padėti nukreipti vieną ar kelis atskirus konteinerius, kurie užstrigę Kinijos uostuose“, – kalbėjo šalies diplomatijos vadovas, kartu akcentuodamas, kad dalies įmonių vadovai pabrėžia, jog galimas rizikas vykdant veiklą Kinijoje jie įžvelgė jau seniai.

„Bet lygiai taip pat yra verslo atstovų, ir tikrai stipraus į ateitį orientuoto verslo, kurie kalba apie tai, kad problemos su Kinija nėra vienos Lietuvos problemos. Nėra vienos verslo šakos problema. Jie tas problemas vertina ne vienerius metus“, – pridūrė jis.

„Jie kalba apie tai, kad atsakingas verslas jau kurį laiką perorientuoja savo gamybą iš Kinijos. Diversifikuoja tiekimo grandines, per kurias jie sau gauna reikalingas žaliavas. Ir tą ketina daryti ateityje, investuodami tikrai didžiules, milžiniškas sumas Lietuvoje“, – tikino G. Landsbergis.

ELTA primena, kad Gitanas Nausėda trečiadienį pakvietė už ekonominę diplomatiją, ekonomikos ir finansų politiką atsakingus Ministrų Kabineto narius, Seimo komitetų vadovus, taip pat parlamentinių partijų atstovus, Lietuvos banko, VšĮ „Investuok Lietuvoje“ vadovus ir verslo asociacijų atstovus į susitikimą, kuriame diskutuota, kaip padidinti Lietuvos ekonomikos atsparumą neeilinių iššūkių aplinkoje.

Prezidentas Gitanas Nausėda tikino esąs įsitikinęs, kad Kinijos spaudimą patiriančio verslo balsas politikų girdimas nepakankamai, todėl, šalies vadovo vertinimu, dabartinėje situacijoje itin svarbu surasti maksimaliai Lietuvos įmonėms palankius sprendimus.

Šiuo klausimu trečiadienį spaudos konferencijoje pasisakė Lazerinių technologijų įmonių grupės „Brolis group“ vienas įkūrėjų Kristijonas Vizbaras. Jis tvirtino jaučiantis, kad šalies politikai be jokių įspėjimų verslą paaukojo dėl vertybinės užsienio politikos. Likti Lietuvoje jis tikina nematąs prasmės, o plėtrą užsienyje esą planuoja ir kitos sektoriaus įmonės.

Tuo tarpu Prezidentūros organizuotame susitikime dėl Lietuvos ekonomikos atsparumo dalyvavęs, tačiau spaudos konferencijoje nepasisakęs bevielių technologijų bendrovės „Teltonika“ įkūrėjas ir vadovas Arvydas Paukštys vėliau naujienų agentūrai ELTA kalbėjo, kad paaštrėję Kinijos ir Lietuvos santykiai jo įmonės neigiamai nepaveiks.

ELTA primena, kad Lietuvai leidus Vilniuje veikti Taivaniečių atstovybei, paaštrėjo Vilniaus ir Pekino santykiai. Kinija teigia, kad sprendimas pavadinti atstovybę „taivaniečių“ vardu rodo Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei, o tai, komunistinės valstybės atstovų įsitikinimu, prieštarauja „Vienos Kinijos“ politikai. Dėl jai neįtinkančio atstovybės pavadinimo Kinija ėmė Lietuvai taikyti ekonominio ir politinio spaudimo priemones.