aA
Naujasis pasiūlymas dėl 32 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifo yra žingsnis tikrojo mokesčių progresyvumo link, sako Seimo narys Tomas Tomilinas. Tuo metu į Europos Parlamentą išvykstantis Stasys Jakeliūnas teigia, kad rimtų pokyčių mokesčių sistemoje galima tikėtis jau tik kitoje Seimo kadencijoje.
Kloja pamatus tikriems progresiniams mokesčiams: paliestų ne tik atlyginimus
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Ketvirtadienį penki Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai pasiūlė pristabdyti numatoma neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) augimą ir įvesti 32 proc. tarifą daugiau uždirbantiems asmenims.

S. Jakeliūnas DELFI sakė, kad šie pasiūlymai brandinti jau kurį laiką.

„Dabar jie suformuluoti, išsiaiškinus ir su Finansų ministerija tam tikrus skaičius. Prieš metus buvo analogiški siūlymai dėl tarifo – buvo ir 32 proc., ir 30 proc. siūlyta. Tai čia nieko ypač naujo ir nėra“, – sakė jis.

Politikas pastebėjo, kad daug uždirbantiesiems praėjusios mokesčių reformos metu našta sumažėjo 5 proc. punktais labiau, nei kitiems.

„Kadangi jie „Sodros“ nemoka 12,5 proc., GPM jiems 7 proc. punktais padidintas, tai neto rezultatas yra 5,5 proc.“, – skaičiavo jis.

S. Jakeliūnas pridūrė, kad dar vienas argumentas susijęs su vaiko pinigais.

„Kadangi vaiko pinigai mokami visiems, taip pat ir tiems, kurie daug uždirba, jie galėtų savo GPM`u, kad ir turėdami progresyvumą „Sodros“ sistemoje, prisidėti prie jų finansavimo, taip pat ir savo pačių vaikų“, – dėstė jis.

Tikiuosi, kad rudenį vyks labai plati diskusija dėl visų Europos Komisijos rekomendacijų įgyvendinimo.
T. Tomilinas

T. Tomilinas teigė besidžiaugiantis vykstančia geresnės kokybės diskusija.

„Ir koalicijos partneriai, socialdemokratų darbo partija, kelia klausimus dėl to, kad Lietuvoje reikia galutiniai įteisinti tikruosius progresinius mokesčius.

Šiuo pakeitimu mes, pirmiausia, kompensuojame tuos praradimus, kuriuos turime dėl „Sodros“ lubų, nes buvo pasigirdę argumentų, kad jų nauda viršija kompensacija, kurią sukūrė 27 proc. progresyvus tarifas. Tokiu atveju turtingiems žmonėms buvo santykinai daugiau naudos ir tai kėlė tam tikrą nepasitenkinimą ir nerimą. Dabar ištaisoma dėl didesnio socialinio solidarumo, tačiau akivaizdu, kad tai nėra pabaiga.

Tikiuosi, kad rudenį vyks labai plati diskusija dėl visų Europos Komisijos rekomendacijų įgyvendinimo. Galbūt bus platesnis partijų sutarimas dėl galutinės mokesčių sistemos reformos“, – pasakojo jis.

Tomas Tomilinas
Tomas Tomilinas
© DELFI / Domantas Pipas

Reikia pinigų

S. Jakeliūnas pastebėjo, kad tiek valstybės poreikiai, tiek koalicijos derybų reikalavimai yra labai dideli.

„Bazinė pensija turėtų būti indeksuojama sparčiau, nei individualioji ar kintamoji. Tų galimybių nėra, todėl jos kuriamos tiek per tarifą (mažesne dalimi), tiek per NPD lėtesnį didinimą.

Pernai jis padidėjo 30 eurų. Dabar planas kitais metais didinti 100 eurų, dar kitais – vėl 100 eurų, mano vertinimu, neproporcingas. NPD – 350 eurų kitais metais ir 400 eurų dar kitais metais, manau, ir proporcingesnis pasiūlymas, ir tuo pačiu susidaro šiek tiek rezervo“, – sakė jis.

Kaip nurodoma GPM įstatymo projekto aiškinamajame rašte, nustačius lėtesnį NPD didinimo tempą, valstybės ir savivaldybės biudžetų netekimai sumažėtų perpus – iki 70 mln. eurų 2020 metais ir iki 100 mln. eurų – 2021 metais.

Dėl GPM tarifo padidinimo nuo 27 proc. iki 32 proc., preliminariais skaičiavimais, valstybės ir savivaldybės biudžetai galėtų gauti apie 8 mln. eurų 2020 metais ir 15 mln. eurų pajamų iš GPM 2021 metais.

„Ekonomika lėtėja, poreikis išlaidoms nemažėja. Mums reikia iš esmės sistemiškai didinti išlaidas socialinei politikai. Dabar vykdomas didinimas, mano galva, nėra pakankamas. Jei skaičiuojame nuo bendrojo vidaus produkto, vis dar esame toje gėdingoje situacijoje su 12–13 proc.

Niekaip negalime ištrūkti iš to, nes ekonomika auga greitai, išlaidas reikia didinti smarkiai, kad bent jau neatitrūktume nuo Europos vidurkio“, – komentavo T. Tomilinas.

Stasys Jakeliūnas
Stasys Jakeliūnas
© DELFI / Andrius Ufartas

Po kitų rinkimų

T. Tomilinas pastebėjo, kad šiandien progresyvumas mokesčių sistemoje liečia tik darbo pajamas. Kažką pakeisti, jo manymu, labiausiai tikėtina kitoje kadencijoje.

„Mes matome tai kaip problemą ir mažais žingsniais judame link to, kad Lietuvoje atsirastų tikrasis progresyvumas, bet tam reikia tikrai plataus sutarimo. Tam reikia pasiruošti ir padaryti daug darbų, reikia diskutuoti apie visuotinį pajamų deklaravimą, kalbėti, kokias socialines garantijas gauna tie žmonės, kurie gauna ne darbo pajamas“, – sakė jis.

Savo ruožtu S. Jakeliūnas sakė, kad norint spręsti ne darbo pajamų progresyvumo klausimą, pirmiausia reikėtų sumažinti juridinių asmenų formų įvairovę.

Kokie tie pasiūlymai bus – daugiau tikėtina, kad jau bus kitų rinkimų 2020 metais programiniai dalykai.
S Jakeliūnas

„Čia veiklos yra pakankamai daug. Idealiu atveju, turėtų būti trys formos, o visos individualios veiklos pažymos galėtų veikti mažosios bendrijos pagrindu. To nepadarius, mano manymu, sunkiau realizuojami pakeitimai mokesčių sistemoje.

Bet čia bus jau kitų žmonių diskusijų objektas, aš pats netiesiogiai dalyvausiu, nuo frakcijos politinio gyvenimo neatitrūksiu, bet kokie tie pasiūlymai bus – daugiau tikėtina, kad jau bus kitų rinkimų 2020 metais programiniai dalykai.

Labiau tikėtina, kad ten jie bus realizuoti. Žinau, kad bus dėl nekilnojamojo turto mokesčio, dėl automobilių mokesčio nuolatinės diskusijos dešimtmetį vyksta“, – kalbėjo jis.

Jo paties vertinimu, turint omenyje Lietuvos žmonių, ypač pagyvenusių, perkamąją galią, visuotinis NT ir visuotinis automobilių mokestis būtų didesnė našta nei nauda, ypač tiems žmonėms, kurie mokėtų tuos mokesčius.

„Čia reikia galvoti apie spragų mažinimą, geresnį mokesčių administravimą. Iš pradžių tai reikia spręsti, o po to galvoti apie naujus mokesčius“, – sakė S. Jakeliūnas.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
1.9800

„Avia Solutions Group“ plečiasi JAV

Verslininko Gedimino Žiemelio valdoma aviacijos verslo grupė „Avia Solutions Group“ plečiasi...

Lietuvos pramonės lūkesčiai: nors tikimasi nuosaikaus augimo, sektoriai gyvena skirtingomis nuotaikomis

Pirmojo ir antrojo šių metų ketvirčių pramonės lūkesčiai rodo viltis nuosaikiam augimui....

Eurostatas: Lietuvos BVP augimas antrąjį ketvirtį – mažesnis nei vidutiniškai ES

Lietuvos ekonomikos augimas antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu metu pernai,...

Vyriausybė pritarė viešuosius pirkimus reguliuojančių įstatymų pakeitimams

Ketvirtadienį Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotiems viešuosius...

„Norfos“ valdybos pirmininkas įvertino galimą elektros kainos įtaką: įmonės lauktų bankrotas

Trečiadienį, kuomet „ Nord Pool “ biržoje elektros kilovatvalandė kainuos 4 eurus, visose...

Top naujienos

Skandalingos Gentvilo iniciatyvos supykdė net valdančiuosius: ministrui liepta kuo greičiau persigalvoti (16)

Aplinkos ministro Simono Gentvilo sumanymas pakeisti miestų želdynų normas pasibaigė skandalu....

Evakuacija iš Krymo vyksta istoriniu tempu: okupantai jau supranta, kas jų laukia (6)

Krymo okupacinė valdžia koreguoja automobilių srautą Krymo tiltu, kad sukurtų elitinį...

Karo ekspertai: fiksuojami sunkiai suprantami Rusijos pajėgų veiksmai Kryme prasideda medžioklės sezonas (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai feisbuke antradienio...

Rusų propagandistas dėl Baltijos šalių springsta pykčiu (18)

Rusija gali panaudoti branduolinį ginklą prieš Baltijos šalis ir Šiaurės Atlanto aljansą, taip...

Baltijos šalyse pritrūkus elektros, įjungtos Panevėžio ir Lietuvos elektrinės

Antradienį Baltijos šalių elektros biržoje pritrūkus elektros, elektros perdavimo sistemos...

Lietuvoje jau antrąkart šiemet registruotas stichinis reiškinys – kaitra

Lietuvoje antrą kartą šiemet registruojamas stichinis reiškinys – kaitra, trečiadienį...

Kreivys apie baisiausią dieną Lietuvos elektros energetikos istorijoje: įvyko paradoksali situacija (32)

Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad rekordinė elektros kaina „ Nord Pool “ biržos...

Karas Ukrainoje. „Žemė degs po okupantais“: okupuotame Melitopolyje – stiprus sprogimas rusų okupantai pranešė apie uždarytą Krymo tiltą – turi planą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Kraujo tyrimai parodė: šio maisto produkto atsisakiusiųjų šalies gyventojų sveikata nepalyginamai geresnė (3)

Mėsos savo mityboje visiškai nevartojančių šalies gyventojų sveikata – nepalyginamai...

Kepinančiame karštyje Alekna ir Gudžius užtikrintai žengė į finalą, Čechas pagerino rekordą specialiai Delfi iš Miuncheno

Miunchene vykstančiame Europos lengvosios atletikos čempionate trečiadienį startavo dvi...