„Tradicinė Kaziuko mugė yra reprezentacinis sostinės renginys, kasmet pritraukiantis apie pusę milijono lankytojų, kurių svarbi dalis – svečiai iš užsienio. Be to, šis kasmetinis renginys yra lietuvių tautinio paveldo, kultūros šaknų atspindys, kas įpareigoja mus, naujus organizatorius, atitinkamą dėmesį skirti mugės kokybei: kiek įmanoma atidžiau atrinkti pardavėjus, įsitikinti, kad jų siūloma produkcija atitiktų reikalavimus mugei, galiausiai, kad tai išliktų renginiu, kuris vienija tautinio paveldo produktų kūrėjus iš visos šalies. Bendrai tariant, savo prasme ir įgyvendinimu mugė turi pateisinti tiek mūsų, kaip tautos, tiek atvyksiančiųjų iš užsienio lūkesčius”, – sakė UAB „Concept events & media“ direktorė Vaiva Jozaitytė.

Pasak jos, bus siekiama, kad į 2019 m. kovo 1-3 dienomis Vilniuje jau 416-ą kartą vyksiančią Kaziuko mugę prekiauti susirinktų kuo daugiau tautinio paveldo produktų kūrėjų, parduodančių pačių pagamintus tradicinius gaminius ir turinčių Žemės ūkio ministerijos išduotus tautinio paveldo produktų sertifikatus.

Numatyta, kad Vilniaus senamiesčio erdvė, kurioje, kaip įprasta, prekiauja tik tautinio paveldo produktų sertifikatus turintys tautinio paveldo produktų kūrėjai, bus didesnė: iki šiol jie buvo įsikūrę Gedimino prospekto dalyje nuo Katedros aikštės iki sankryžos su Vilniaus gatve bei Vrublevskio gatvėje, o ateinančiais metais prioritetine tvarka jiems vietas bus siūloma įsigyti ir Šventaragio gatvėje.

Prekybininkų registracijos, prasidėsiančios š. m. gruodžio 1 d., metu tautinio paveldo produktų sertifikatus turintiems tautinio paveldo produktų kūrėjams bus teikiama pirmenybė ir kitose prekybos zonose, kurios išsidėstys Barboros Radvilaitės, Maironio, Pilies, Didžiojoje, Vokiečių gatvėse. Sertifikatus organizatoriui reikės pateikti registruojantis prekybai.

„Remiantis registracijos metu surinktais duomenimis bus vykdoma prekybininkų atranka. Pavyzdžiui, dalyvių prašysime pateikti asortimento ir prekybinio išdėstymo nuotrauką, į kurią atsižvelgs komisija. Vėliau ši nuotrauka taps pagrindu sutarčiai sudaryti ir prekybos mugėje leidimui išduoti“, – sakė organizatorė.

Vaiva Jozaitytė
Užregistravusius prekybininkus vertins specialiai suformuota komisija, su kurios pagalba bus siekiama užtikrinti ypač atidžią prekybininkų ir jų siūlomų prekių atranką.

„Į komisiją pakviesime atstovus iš Žemės ūkio ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės bei tradicinius menus ir amatus atstovaujančių asociacijų, gildijų, kurie, neabejotinai, geriau nei bet kas kitas gali padėti atrinkti, kurie amatininkai, kūrėjai, gamintojai bus siūlantys kokybišką asortimentą ir verti prekiauti patraukliausiose vietose arba apskritai dalyvauti mugėje“, – sakė UAB „Concept events & media“ vadovė.

„Džiaugiuosi, kad kovo mėnesį aktyvus savivaldybės reagavimas ir nesitaikstymas su aplaidžiai vykdytu Kaziuko mugės organizavimu, šiandien davė rezultatus ir iš keturių konkurse dalyvavusių renginių organizavimo įmonių turime laimėtoją, kuris pasiūlė išsamiausią ir atsakingiausią šios istorinės šventės organizavimo modelį. Būsimo mugės organizatoriaus pasiūlyta kaina prekybininkams už šventės plotus yra logiška ir užtikrina, kad jokios papildomos oficialios ar neoficialios rinkliavos nebus renkamos. Taip pat, leidimai prekiauti mugėje bus parduodami internete bilietų platinimo platformoje, tai taip pat užkirs kelią galimiems neskaidriams susitarimams“, – apie naująjį mugės organizatorių kalbėjo sostinės Administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Prekybininkams bene aktualiausia naujovė, į kurią investuos ir įgyvendins naujieji organizatoriai – elektroninė Kaziuko mugės poreikiams pritaikyta prekybos vietų pardavimo sistema. Pirmąkart Kaziuko mugei diegiama platforma reikalinga tam, kad prekybos vietų pardavimas vyktų skaidriai ir efektyviai. Prekybininkų registracija ir vietų pardavimas vyks per oficialų mugės interneto puslapį „Kaziukomuge.lt“.

Pirmiausia elektroninėje sistemoje prekybos vietas bus pasiūlyta įsigyti tiems, kurie užsiregistruos ir bus atrinkti komisijos. Atsižvelgiant į Kaziuko mugės mastą ir dalyvavimo kainas panašiuose renginiuose, nustatyta kvadratinio metro kaina prekybos plotui trims dienoms – 36,30 Eur įskaitant PVM. Minimalus prekybvietės plotas – 2 kv. metrai, tačiau, neatmetama galimybė leisti ją dalintis dviems smulkiems prekybininkams, su kuriais būtų pasirašoma trišalė sutartis. Be to, organizatoriai svarsto tam tikrose senamiesčio erdvėse pasiūlyti prekybos plotų už mažesnes kainas.

„Nauja kainodara susijusi su kokybiškesnės mugės kūrimu. Mūsų siekis yra paskatinti prekiauti kuo daugiau sertifikuotų tautinio paveldo produktų kūrėjų, kurie turi galimybę gauti kompensacijas iš Žemės ūkio ministerijos ir kurių aktyvesnis dalyvavimas yra reikšmingas mugės kokybei”, – sakė organizatorė.

Pažymima, kad tautinio paveldo produktų kūrėjams, kurių tautinio paveldo produktai sudaro ne mažesnę kaip du trečdalius visų mugėje demonstruojamų ir (arba) realizuojamų produktų asortimento dalį, dalis išlaidų gali būti kompensuojama pagal Tautinio paveldo veiklos finansavimo taisykles, patvirtintas Žemės ūkio ministro įsakymu: finansuojama iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų nustatytai A tautinio paveldo produktų kategorijai ir iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų nustatytai B tautinio paveldo produktų kategorijai.

Išimtys prekybos vietos mokesčiui, kaip ir iki šiol, bus taikomos socialinių įmonių, neįgaliųjų organizacijų ir įstaigų, tradicinių Lietuvoje religinių ir vienuolių atstovams, Vilniaus dailės akademijai, menų kolegijoms ir meno mokykloms, jeigu prekiaus jų studentai ir moksleiviai savo pagamintais gaminiais. Išvardintiems prekeiviams vietos bus skiriamos sumokėjus tik vietinę rinkliavą už leidimo prekiauti išdavimą, nerenkant papildomų mokesčių.

Kaziuko mugė Vilniuje vyks ateinančių metų kovo 1-3 dienomis. Mugės lankytojus naujas organizatorius pakvies ne tik įsigyti autentiškų produktų ir gaminių, bet ir organizuos kultūrinę renginio dalį: renginio dvasią atspindinčius koncertus, atlikėjų ir kolektyvų pasirodymus. Atlikėjai ir kolektyvai jau dabar kviečiami pateikti savo kandidatūrą Kaziuko mugės interneto svetainėje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (15)