Per itin trumpą laiką – vos penkis mėnesius – Savivaldybės bendrovė „Kauno vandenys“ rekonstravo 800 metrų vandentiekio tinklų, 600 m – buitinių nuotekų ir paklojo 1,7 km naujų paviršinių lietaus nuotekų surinkimo tinklų. Seniausioje ir ilgiausioje Senamiesčio gatvėje, kuri šiuo metu rekonstruojama, primena ELTA, iš pagrindų atnaujinti ne tik nusidėvėję centralizuoto vandentiekio tinklai, bet ir atskirta tarpukaryje statyta mišri nuotekų surinkimo sistema.

„Naują lietaus vandens tinklų naudą iškart pajus Senamiesčio gyventojai, nes gatvės neužtvindys lietaus vanduo, žiemos metu sumažės gatvės apledėjimas. Lietaus vanduo bėgs į Nemuną, o nuotekos – į nuotekų valyklą“, – apie atliktus rekonstrukcijos darbus kalbėjo „Kauno vandenų“ generalinis direktorius Ramūnas Šulskus. Šis projektas „Kauno vandenims“ kainavo apie 1 mln. 300 tūkst. eurų.

Pasak „Kauno vandenų“ atstovų, Vilniaus gatvės buitinių nuotekų kolektorius buvo sumūrytas iš plytų dar A. Smetonos laikais. Jis daugybę metų tarnavo kaip mišri komunikacijų sistema, į kurią patekdavo ir nuotekos, ir lietaus vanduo. „Atnaujinant vandentiekio komunikacijas, pasenę, vietomis sutrūkinėję ar surūdiję vamzdžiai pakeisti naujais prancūziškais kaliojo ketaus ir plastikiniais vamzdžiais, kurie turėtų tarnauti ne mažiau kaip 50 metų“,– teigiama bendrovės „Kauno vandenys“ pranešime.

Pažymėtina, kad ir kituose Kauno miesto rajonuose, ne vien Senamiestyje, didžioji dalis mišrios nuotekų sistemos atskyrimo darbų jau atlikta. Per pastaruosius penkerius metus iš buvusios 24,44 km ilgio mišrios nuotekų ir paviršinio lietaus kanalizacijos liko 7,65 km.

„Per šiuos dvejus metus pavyko gana ženkliai pasistūmėti į priekį. Mišri nuotekų surinkimo sistema buvo sutvarkyta Senamiestyje, Šv. Gertrūdos, Vilniaus ir Jonavos gatvėse bei Laisvės alėjos atkarpoje nuo Įgulos bažnyčios (soboro) iki Vilniaus gatvės“, – sakė bendrovės technikos direktorius Darius Gražys.

Vienoje seniausių Kauno pėsčiųjų gatvių (Vilniaus g.) lygiagrečiai buvo išspręsta dar viena opi problema – kiekvienam namui, dėl kurio kreiptasi, įrengti atskiri įvadai, kad esant avarijai, būtų galima užsukti vandenį vienam namui, o ne visam kvartalui ar keliems namams, kaip buvo iki šiol.

„Senamiestyje daugelyje namų vamzdžiai pakloti rūsiuose, todėl avarijos atveju, jei namas neturėjo atskiro įvado, sovietmečiu namus administravusi komunalinio ūkio tarnyba vandenį užsukdavo kone visam kvartalui. Gyventojų prašymus mes išgirdome, – kiekvienam atsinaujinti pageidavusiam namui įrengti nauji vandens įvadai“, – sakė ilgametę inžinieriaus patirtį turintis D. Gražys.

Lygiagrečiai su šiais darbais buvo rekonstruoti seni ir sulūžę nuotekų šuliniai. Tikimasi, kad jie nekels problemų bent 10−15 metų. Padarytas dar vienas ilgai lauktas ir neišvengiamas darbas – nuo Rotušės aikštės iki Naugardo gatvės paklotas naujas paviršinių nuotekų tinklas, kuris leis prijungti ir naujus Kauno arkikatedros šventoriaus lietaus nuotekų tinklus.

Atlikdama rekonstrukcijos darbus pagrindinėje Senamiesčio gatvėje, bendrovė „Kauno vandenys“ patyrė nemažai iššūkių, pareikalavusių papildomos darbo jėgos, materialinių išlaidų bei inovatyvių inžinerinių sprendimų.

„Darbus apsunkino archeologiniai kasinėjimai, taip pat gyventojų judėjimas statybvietėje, siauros Kauno senamiesčio gatvės ir iššūkiu tapusi požeminė pėsčiųjų perėja, per kurią, neardant kietųjų dangų, norėta prijungti komunikacijas. Sovietmečiu statytos požeminės perėjos vietoje buvusios komunikacijų linijos buvo iškeltos, padaryta sudėtinga konstrukcija, todėl mums teko didžiulis inžinerinis iššūkis, kaip atnaujinti tinklus, neardant Birštono ir Šv. Gertrūdos gatvių“, – tai, ką prisiėjo įveikti, minėjo D. Gražys.

Nepaisant visų darbus lydėjusių iššūkių ir sunkumų, įmonės vadovas R. Šulskus džiaugiasi, kad viską, kas buvo suplanuota, pavyko padaryti sėkmingai ir laiku. „Kaunui tapus Europos kultūros sostine, šiemet mieste vyks daugybė renginių. Džiaugiamės, kad pagrindinė Senamiesčio gatvė taps patrauklesnė ir kauniečiams, ir miesto svečiams, o gyventojai bei verslininkai gaus kokybiškesnes paslaugas“, – neabejojo R. Šulskus.

Miesto ūkio reikalais besirūpinančio Kauno savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėjo Aloyzo Pakalniškio pastebėjimu, laiku viską įgyvendinti pavyko tik komandinėmis pastangomis.

„Dar šių metų liepą susitikę su gyventojais ir verslininkais, puoselėjome ambicingus planus iki švenčių leisti nevaržomai judėti pėstiesiems, atsiverti verslams. Esu dėkingas „Kauno vandenims“, inžinerine prasme atlikusiems didelį ir sudėtingą darbą. Šis pavyzdys parodė, kad darbus galima padaryti ir per trumpesnį laiką“, – sakė A. Pakalniškis.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)