aA
Valstybės reguliuojamos kainos, tokios kaip šildymas, dujos, elektra, kilo daug labiau nei rinkos kainos, LRT TELEVIZIJOS laidoje „LRT Forumas“ pabrėžia Laisvosios rinkos instituto vadovas Žilvinas Šilėnas. „Neneigiu, kad kai kurios kainos paaugo ir daliai žmonių tas augimas baisus. Mane trikdo tai, kad valdžia kelia savo kainas, tame tarpe ir akcizus, tačiau mato verslą“, – sako jis. Savo ruožtu premjero patarėjas pažymi, kad ne visas energetikos kainų dedamąsias valstybė gali kontroliuoti, o štai nenumaldomą maisto produktų kainų kilimą valstybė pažaboti turi turėti įrankių.
© Shutterstock

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus įsitikinęs – tik dalis vyriausybės priemonių, siūlomų tam, kad būtų padidinta prekybininkų konkurencija bei suvaldytos kainos, yra geros.

„Priemonės, kurios yra skirtos konkurencingumo didinimui, turi ateitį, yra perspektyvios. Pavyzdžiui, iniciatyva į Lietuvą pakviesti daugiau prekybos tinklų. Vartotojų informavimas – taip pat sveikintina iniciatyva“, – sako jis.

Tačiau V. Sutkus nėra toks tikras dėl priemonių, skirtų prekybos tinklams ir jų koncentracijai pažaboti.

„Latvijoje, Švedijoje, Norvegijoje prekybos koncentracija panaši ar dar didesnė. Oficiali statistika rodo, kad už Lietuvą pigiau tik trejose Europos šalyse. Konkurenciją reikia didinti, kviesti naujus tinklus, bet negalima reguliuoti kainų dirbtiniu būdu. Reikia didinti pajamas“, – teigia V. Sutkus.

Ne kainose, o gyventojų pajamose problemą mato ir Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas bei tikina, kad netrukus pasivysime ES vidurkį pagal tai, kiek išleidžiame maistui.

„Sąžiningos kainos – filosofinė diskusija. Mūsų galva, atskaitos taškas yra „Eurostat“ duomenys. Mes neneigiame, kad per pastaruosius metus maisto ir gėrimų kainos kilo, mes neneigiame, kad lietuviai yra tarp daugiausiai išleidžiančių maistui. Tačiau reikia žvelgti į pajamas. Tokiais tempais augant ekonomikai ir pajamoms, kaip dabar, mes netrukus priartėsime prie Europos vidurkio“, – tikina jis.

Prekybininkų konkurencija turi nešti naudą vartotojui

Ž. Šilėnas pirštu baksnoja į valstybės reguliuojamas kainas, pastebėdamas, kad jos augo daugiau nei rinkos reguliuojamos.

„Valdžios reguliuojamos kainos, tokios kaip šildymas, dujos, elektra, kilo daug labiau nei rinkos kainos. Neneigiu, kad kai kurios kainos paaugo ir daliai žmonių tas augimas baisus. Mane trikdo tai, kad valdžia kelia savo kainas, tame tarpe ir akcizus, tačiau mato verslą“, – sako Ž. Šilėnas.

Savo ruožtu S. Malinauskas pabrėžia, kad valstybė negali visiškai kontroliuoti energetikos kainų, mat žaliavos kainos nuo jos nepriklauso.

„Pamėginkite dėl dujų kainų susitarti su tiekėjais – Rytuose ar tais, kurie suskystintas gamtines dujas tiekia per suskystintų gamtinių dujų terminalą. Valstybė negali kontroliuoti visų energetikos kainų dedamųjų.

Tačiau maisto kainos kyla neproporcingai greitai, ir jei valstybė neturi jokių svertų, kad kainos augtų sąžiningai, pajamų augimas nepadės. Valstybė turi turėti svertus, jei kainomis piktnaudžiaujama“, – kalba jis.

Savo ruožtu Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius tikina, kad valdžia savo priemonėmis nesiekia reguliuoti kainų, siekiama padaryti taip, kad konkurencija veiktų vartotojo naudai.

Siūlo tobulinti turimus teisės aktus

Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas teigia, kad Taryba galėtų veiksmingiau imtis prekybininkų piktnaudžiavimo kontrolės, ypač tais atvejais, kai skriaudžiami tiekėjai, tačiau tam reikėtų patobulinti egzistuojančius teisės aktus.

„Tiekėjai kalbasi su mumis, tačiau nenori pateikti formalių skundų, nes bijo būti išstumti iš rinkos. Nuo 2016 metų yra galimybė nuslėpti besiskundžiančio tiekėjo tapatybę, tačiau visų bylų negalima grįsti tik įslaptintais parodymais.

Mes turime pasiūlymų įstatymų tobulinimui dėl prekybininkų taikomų baudų tiekėjams. Taip pat siūlome nusižengimu laikyti prekybos tinklų elgesį, kuomet sužinoję apie tiekėjo pateiktą skundą, jie nutraukia sutartį su tiekėju“, – vardija Š. Keserauskas.

Kontrolės tarybos vadovas turi priekaištų ir tam, kaip šiuo metu yra priimami įstatymai bei užmojui drausti prekybos tinklams dirbti sekmadieniais, neatlikus išsamios studijos, kai tuo metu Jungtinė Karalystė, ėmusis tokių pokyčių, atliko kelių dešimčių lapų studiją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Valdžia paruošė „kalėdinę dovanėlę“: keisis alkoholio kainos (15)

Nuo 2019 metų pavasario didės degtinės ir kitų stipriųjų gėrimų kainos, nes valdžia užsimojo...

Blusų turguje jau perkami kalėdiniai niekučiai (3)

Dituvos sendaikčių turgus – savotiškas Klaipėdos rajono traukos centras. Jam negresia...

JAV akcijų indeksai juda be aiškios krypties

Investuotojams spėliojant, ar JAV ir Kinijai per naujas derybas pavyks išspręsti savo prekybos...

„Amazon“ pasirinko 5 mlrd. dolerių vertės naujų būstinių statybos vietas

„Amazon“ pasirinko Amerikos finansinę ir politinę sostines naujų būstinių, kurių vertė...

„Darnu Group“ kurs sporto klubų tinklą, pirmasis – Vilniaus „Verslo trikampyje“ sausį

Vilniuje, „Verslo trikampyje“ duris 2019 m. sausį atvers naujas sporto klubas RE.FORMATAS....

Top naujienos

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Britanijai (115)

Laisvas darbo jėgos judėjimas Europos Sąjungoje (ES) leidžia per savo karjeros metus lengvai...

Kalėjimų sistemoje bręsta naujas skandalas (22)

Skandalas Kauno tardymo izoliatoriuje. Nukentėjusysis tvirtina, kad prieš pat teismo posėdį į...

Seimo narė Šakalienė sulaukė rimtų grasinimų: frakcija kreipiasi į prokuratūrą (934)

Kilus vaikų paėmimo skandalams socialiniuose tinkluose pradėjo virti diskusijos, kurių metu ne...

JK ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“ papildyta 18.58 (39)

Didžioji Britanija ir Europos Sąjunga pasiekė susitarimą dėl „Brexit“, kurį JK vyriausybė...

Gyvai / Europos taurė: Vilniaus „Rytas“ – Kazanės „Unics“ (27)

Vilniaus „Ryto“ krepšininkai turi galimybę perkelti vieną koją per Europos taurės „Top...

Blusų turguje jau perkami kalėdiniai niekučiai (3)

Dituvos sendaikčių turgus – savotiškas Klaipėdos rajono traukos centras. Jam negresia...

Konditerija susižavėjusios kaunietės savo kuriamus stebuklus pasiruošusios parodyti visam pasauliui (1)

Jau kitą savaitę – lapkričio 22–29 d. į Nacionalinę šefų rinktinę susibūrę mūsų...

Psichologas Paulius Rakštikas: laimė yra būti vidutiniam (5)

Pirmiausia pristatau dvi moteris, kurias jau galbūt pažįstate.

Konfliktas Panevėžyje: menininką supykdė biurokratijos našta

Panevėžio kultūros padangėje užvirė nekultūringos aistros. Lėlių vežimo teatro direktorius...