aA
Jau porą mėnesių iš eilės Lietuvoje fiksuojama ne infliacija, o defliacija. Analitikų vertinimu, prekės ir paslaugos ateityje vis pigs. Tik ar bus už ką jų įsigyti? Statistikos departamentas pranešė, kad Lietuvoje gruodžio mėnesio metinė infliacija (2008 metų gruodį, palyginti su 2007 metų gruodžiu) sudarė 8,5 procento.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
2008 metų gruodį šalyje užfiksuota 0,1 proc. defliacija, o lapkričio mėnesį - 0,2 procento. Defliacija reiškia piniginio vieneto vertės didėjimą ir vidutinio bendrojo prekių ir paslaugų kainų lygio mažėjimą. Vidaus paklausos lėtėjimas duoda vis didesnį impulsą vartojimo kainoms, kurių mažėjimo tendencija šiais metais bus vis ryškesnė, LŽ komentuodama infliacijos rodiklius teigė "Danske Bank" vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė.

Dar mažins kainas

"Prognozavome šiek tiek didesnę gruodžio infliaciją - kad ji liks tokio pat lygio, kaip ir lapkritį. Antrą mėnesį iš eilės trunkantis infliacijos sumažėjimas buvo netikėtas. Jį nulėmė gana smarkiai sumažėjusios transportavimo išlaidos, priklausančios nuo krintančių naftos kainų, taip pat dėl sezoninių išpardavimų mažesnės drabužių ir avalynės kainos", - komentavo ji.

Šalies gyventojai sausio mėnesį jau pastebėjo, kokią įtaką prekių kainoms padarė padidėjęs pridėtinės vertės mokestis (PVM), vairuotojai pakilus degalų akcizui keliasdešimt centų daugiau ėmė mokėti už litrą degalų, o elektros energijos ir dujų pabrangimas išgąsdino ne vieną nuo algos iki algos sunkiai pratempiantį darbininką ar pensininką.

Analitikai neabejoja, kad kitų šalių gamintojams sukuriant pigesnę produkciją, importuojami gaminiai bus nemenkas iššūkis vietos pramonei. Manoma, kad mažėjant vartotojų galimybėms pirkti (dėl karpomų atlyginimų ir nedarbo didėjimo), neturėdami kito pasirinkimo, produkciją gamintojai ir pardavėjai pardavinės mažindami kainas.

"Tikimasi, kad tokių veiksnių kaip PVM ar akcizų didinimas įtaka bus trumpalaikė ir didesnio antrinio poveikio nepamatysime, nes iš esmės mažės perkamoji galia, tad verslas koreguos kainas mažėjimo linkme. Kita vertus, energetikos kainų šokas gali lemti, kad kainos Lietuvoje mažės ne taip sparčiai kaip kitose Vidurio Rytų Europos šalyse", - sakė V.Klyvienė.

Išankstiniais V.Klyvienės vertinimais, sausio mėnesio infliacija bus ne mažesnė nei 0,7 proc., o metinė - 7,6-8 procento.

Prekių ir paslaugų kainos mažėjant vartojimui nustojo kopti aukštyn ne tik Lietuvoje. "Eurostat" jau anksčiau skelbė, kad gruodžio mėnesį infliacija euro zonoje sumažėjo iki 1,6 proc., o lapkritį ji buvo 2,1 procento. Prekių kainų ir apskritai infliacijos mažėjimą analitikai daugiausia siejo su gerokai per metus kritusia naftos kaina.

Faktai

Metinės infliacijos lygį daugiausia lėmė 23,3 proc. pabrangusios būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekės ir paslaugos, beveik 11 proc. - maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 15,3 proc. - alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai, taip pat 6,4 proc. atpigę drabužiai ir avalynė, 3,8 - transporto grupės prekės ir paslaugos.

Paslaugų kainos didėjo sparčiau negu prekių. Vartojimo paslaugos per metus pabrango 11,9, prekės - 7,4 procento. Mėnesio infliacija (2008 metų gruodį, palyginti su lapkričiu) sumažėjo 0,1 procento.

Gruodžio mėnesį bendrajam vartotojų kainų pokyčiui didžiausią įtaką turėjo 3,9 proc. atpigusios transporto grupės prekės ir paslaugos, 3,1 proc. - drabužiai ir avalynė ir 2,6 proc. pabrangusios būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekės ir paslaugos, 2,1 - įvairios prekės ir paslaugos, 0,3 - maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai.

Vartojimo prekių kainos praėjusių metų gruodį, palyginti su lapkričiu, sumažėjo 0,4 proc., paslaugų kainos padidėjo 0,9 procento.

Transporto grupės prekių ir paslaugų kainų pokyčiui didžiausią įtaką turėjo 10 proc. atpigęs benzinas, 14 proc. - suskystintos automobilinės dujos, 8,8 proc. - dyzeliniai degalai. Tolimojo susisiekimo keleivinio geležinkelių transporto paslaugos atpigo 1,2 procento. Vietinio keleivinio automobilių transporto paslaugos pabrango 7,7 procento. Drabužių ir avalynės grupėje dėl nuolaidų 2,7 proc. sumažėjusios drabužių ir 4,3 proc. - avalynės kainos darė įtaką šios prekių ir paslaugų grupės kainų pokyčiui. Drabužių valymo, taisymo ir nuomos paslaugos pabrango 0,7, avalynės taisymo - 0,9 procento.

Būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainų pokyčiui didžiausią įtaką darė 8,9 proc. padidėjusios karšto vandens ir centralizuotai tiekiamos šilumos kainos.

Metinė infliacija (gruodį, palyginti su praėjusių metų gruodžio mėnesiu) buvo 8,5 proc., vidutinė metinė (2008 metais, palyginti su 2007 metais) - 10,9 procento.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Po Nausėdos pasisakymo apie „laukinius vakarus“ davė pasiūlymą: reikia didinti mokesčius (162)

Prezidento Gitano Nausėdos pasisakymas apie tai, kad Lietuvos ekonomikai pernelyg ilgai leista...

Pernai iš mokesčių į valstybės biudžetą surinkta 8 mlrd. eurų (4)

Pernai valstybės ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 23,4 proc. (2 mlrd. eurų) daugiau nei 2018...

Išradingi lietuviškų įmonių pavadinimai: spalį – „Šimtas vienas, lapkritį – jau „Šimtas du“ (6)

2019 metais visoje Lietuvoje buvo įsteigta beveik 13 tūkst. naujų įmonių, asociacijų,...

Pernai dvigubai daugiau užsienio startuolių verslo plėtrai pasirinko Lietuvą

Nors konkurencija tarp Lietuvos ir kitų šalių startuolių ekosistemų sparčiai stiprėja,...

ES gali užginčyti Kinijos ir JAV prekybos susitarimą (1)

Europos Sąjunga ( ES ) užginčys Kinijos ir JAV prekybos susitarimą Pasaulio prekybos...

Top naujienos

Policija: nebuvo tokio įvykio kaip pagrobimas papildyta (417)

Penktadienio vakarą policijos pareigūnai sušaukė spaudos konferenciją naujienoms apie galimą...

Po Nausėdos pasisakymo apie „laukinius vakarus“ davė pasiūlymą: reikia didinti mokesčius (162)

Prezidento Gitano Nausėdos pasisakymas apie tai, kad Lietuvos ekonomikai pernelyg ilgai leista...

Tokio prekybininkų šou lietuvis dar nebuvo matęs: vokiečiai ten šėlsta nuo pat ankstaus ryto (4)

Šį kartą Orijus lankėsi Hamburge – viename įdomiausių ir gražiausių miestų Vokietijoje ....

Vitalija Guobė

Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų! (1)

Viskam yra ribos. Kai prieš Naujuosius dalyvavau klasės susitikime, visa pakylėta, šį kartą be...

Zelenskis nepaleidžia atsistatydinti norinčio Ukrainos premjero papildyta (4)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį nesutiko patenkinti savo premjero...

Paskelbtas šalių, kur geriausia auginti vaikus, sąrašas: kelintoje vietoje atsidūrė Lietuva? (66)

Norite sukurti šeimą? Remiantis nauja „USA News & World Report“ apklausa, Lietuva nėra...

Sunkiausią dieną užbaigę Žala ir Jurgelėnas: tai buvo pati šūdiniausia diena šiame Dakare

Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas , „ Agrorodeo “ ekipažas, 2020-ųjų metų Dakaro ralį...

Bedarbį mažamečio tėvą sveikatos draudimo tvarka pribloškė: noriu įspėti kitus (33)

Norėčiau įspėti bedarbius tėvus, auginančius mažamečius vaikus, kurie svarstys pasinaudoti...

Apie šią pieno savybę tikrai nežinojote: dar vienas būdas, kaip jį panaudoti buityje

Ar žinojote, kad pienu galima laistyti augalus? Jis augalams tinka dėl savo pagrindinės maistinės...

Religinė sekta egzorcizmo metu nukankino nėščią moterį ir nužudė penkis jos vaikus (15)

Aukos buvo kankinamos, mušamos, deginamos ir kapojamos mačetėmis, kad „atgailautų už savo...