Nepaisant neramumų euro zonoje ir nerimo dėl Lietuvos eksporto augimo tendencijų, SEB bankas nekeičia šių ir ateinančių metų BVP augimo prognozės ir teigia, kad 2012 m. ekonomikos augimas turėtų siekti 3,5 proc., 2013 ir 2014 m. - 4 proc.
Gitanas Nausėda
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Nors BVP augimo SEB bankas nei šiems nei ateinantiems metams nemažina, visgi pakeista infliacijos prognozė. Skaičiuojama, kad šiemet ji sieks 3,4 proc. (anksčiau prognozuota – 2,5 proc.), 2013 ir 2014 m. - apie 3,5 proc. Didesnę infliacijos prognozę nulėmė importuojamų energetinių išteklių infliacija.

SEB specialistai prognozuoja, kad nedarbo lygis šiais metais turėtų siekti 13,5 proc. (14 proc.) anksčiau. 2013 m. - 12 proc. ir 2014 m. - 10 proc.

Analitikai pastebi, kad darbo užmokesčio augimas visgi nekompensuoja infliacijos lygio. Artimiausiu metu darbuotojai ir toliau turėtų justi realaus darbo užmokesčio mažėjimą.

Antrąjį 2012 m. ketvirtį, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu ketvirčiu, vidutinis mėnesinis neto darbo užmokestis visame ūkyje išaugo 2,0 proc., tuo metu vartojimo prekių ir paslaugų kainos vidutiniškai ūgtelėjo 2,7 proc. Realusis darbo užmokestis smuktelėjo 0,7 proc.

Darbo užmokesčio kilimą stabdo konkurencinė aplinka: Lietuva kol kas geriau konkuruoja tarptautinėse rinkose galėdama pasiūlyti geresnę kainą, kurią nulemia ir palyginus neaukštas darbo jėgos užmokestis.

Apie antrąją krizės bangą kalbėti dar per anksti

SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda pabrėžia, kad, pasižiūrėjus į dabartinius makroekonominius rodiklius, kalbėti apie antrąją krizės bangą nevalia.

„Negalima kalbėti apie antrąją krizės bangą esamuoju laiku. Gal galima kalbėti būsimuoju, bet tikrai ne dabartiniu. Situacija Lietuvoje yra santykinai stabili, jei tik išorėje situacija kardinaliai nepasikeis“, - pristatydamas Lietuvos makroekonomikos apžvalgą kalbėjo ekspertas.

Specialistas pastebėjo, kad SEB banko ekonomikos augimo prognozės yra vienos iš optimistiškiausių, tačiau G. Nausėda nemato priežasčių, kodėl reikėtų galvoti pesimistiškiau: „Jei laikomės prielaidos, kad euro zona šiemet bus recesijoje, o kitais metais augs, tai nebūtų pagrindo galvoti, kad mūsų situacija pablogėtų“.

Eksportas didėjo į NVS, prastėjo į Vokietiją ir Prancūziją

Kalbant apie eksportą, G. Nausėda pabrėžė, kad šiais metais suaktyvėjo eksportas į NVS šalis, tačiau skaudžiai paveikė eksporto mažėjimas į Prancūziją ir Vokietiją. Per paskutinį pusmetį mažėjo tekstilės ir jos gaminių (-0,8 proc.) bei transporto priemonių (-18,8 proc.) eksportas.

Verslininkus džiuginti turėtų per paskutinį pusmetį 28,2 proc. augęs eksportas į Rusiją. Didžiausią dalį eksporto augimo į šią šalį sudarė mašinų ir jų įrenginių (9,1 proc.) bei maisto produktų (7,3 proc.)pardavimų didėjimas.

Eksportas į Latviją per pirmuosius šių metų šešis mėnesius išaugo 21 proc. Daugiausia augo mineralinių produktų (6,2 proc.), metalų ir jų gaminių (3,8 proc.) bei mašinų ir jų įrenginių (3,1 proc.) pardavimai.

6,1 proc. eksportas susitraukė į vieną iš svarbiausių eksporto partnerių Vokietiją. Didžiausią įtaką tam turėjo mineralinių produktų eksporto mažėjimas (-11,7 proc.).

MMA padidinimas iki 1500 Lt nedarbą padvigubintų

Kaip jau minėta, atlyginimai Lietuvoje kyla lėtai ir nekompensuoja infliacijos dydžio, tačiau tai šaliai padeda išsilaikyti konkurencingoje aplinkoje.

SEB banko analitikai prognozuoja, kad vidutinis darbo užmokesčio augimas 2012 m. turėtų siekti 2 proc., 2013 – 2,5 proc., 2014 m. - 3,5 proc.

Teigiama, kad darbo užmokesčio spartesniam augimui trukdo tiek išorės, tiek vidaus veiksniai: euro krizė paskatino užsienio gamintojus orientuotis į pietų Europos rinkas, kuri tampa konkurente Lietuvai. Be to, darbo užmokesčio biudžeto padidinimas yra rezervuotas tiems darbuotojams, kurie labiausiai „medžiojami“, o aukštas nedarbas rodo, kad darbuotojų trūksta tik tam tikrose sferose.

SEB banko prezidento patarėjas įspėjo, kad atsargiai reikėtų vertinti politinių partijų priešrinkiminius pažadus dėl minimalios algos didinimo. Analitikas teigė, kad pakėlus MMA iki 1500 Lt pirmieji į bedarbių gretas stotų pilną darbo dieną dirbantys ir minimalų atlyginimą oficialiai gaunantys asmenys, kurių yra apie 101 tūkst. Banko teigimu, kardinalus MMA didinimas, itin išaugintų nedarbo rodiklį Lietuvoje.

Euro įsivedimui tikimybė 2014 m. maža

Paklaustas, ar pavyks Lietuvai artimiausiu metu įvykdyti Mastrichto kriterijų reikalavimus, G. Nausėda teigė, kad šalyje šiam tikslui įvykdyti trukdo politinės valios stoka bei maža tikimybė, kad kriterijai bus vykdomi.

„Gali būti, kad 2014 m. dvi iš trijų Baltijos valstybių turės eurą, o Lietuva liks už euro zonos ribų ne tik todėl, kad nevykdys Mastrichto kriterijų, bet ir dėl to, kad politinės valios jaučiama gerokai mažiau nei šiaurinėje dalyje“, - komentavo ekonomistas.

Pasak jo, Estija, įsivedusi eurą nepralaimėjo: „Investicinio patrauklumo, žinomumo požiūriu euro įvedimas Estijai davė daug, toliau ji laikoma finansiškai stabilesne valstybe. Tačiau suprantu, kad dabar yra sunku paaiškinti visuomenei, kad euro įsivedimas būtų tikslingas, eurui išgyvenant sunkiausius laikus“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Uber“ apribos vairuotojų darbo valandas Jungtinėje Karalystėje (1)

Pavėžėjimo paslaugų bendrovė „ Uber “ antradienį paskelbė apribosianti darbo valandas...

Darbą pradėjo du nauji ūkio viceministrai – Gintaras Vilda ir Marius Skuodis (4)

Ūkio ministerijoje darbą pradėjo du nauji viceministrai – nuo pirmadienio šias pareigas užima...

„Sagautai“ vadovaus Katerina Pavlid (4)

Draudimo brokerių bendrovės „Sagauta“ direktore tapo Katerina Pavlidi , iki šiol ėjusi...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (96)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Pareigūnas: ES iš „juodojo“ mokesčių rojų sąrašo pašalins 8 šalis (5)

Europos Sąjunga per kitą savaitę įvyksianti finansų ministrų susitikimą iš savo...

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (230)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (136)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (303)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (180)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (33)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (6)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (16)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...

Prisipažinti ar nuslėpti: ką daryti, jei buvote neištikimi? (13)

Taigi, tai įvyko. Galbūt, tas kitas buvo labai seksualus, o ta, kita moteris, gerai suprato, koks...

Nepilnamečių paauglių gaujos istorija atskleidė seną tiesą – vaikų auginimas yra darbas (5)

DELFI paskelbtas straipsnis apie sunkiai įsivaizduojamą paauglių mergaičių žiaurumą Alytuje,...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (25)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...