Jei lizingu esate įsigiję telefoną, dulkių siurblį, televizorių ar dar keletą daiktų, tai greičiausiai jums neužkirs kelio gauti, pavyzdžiui, būsto paskolą, tačiau kreditoriams įtarimų sukelti galite.
© TEISMAI.LT

Taip LRT.lt sako „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje Odeta Bložienė. Tačiau tiek ji, tiek SEBbanko Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Vaidas Žagūnis pabrėžia, kad svarbiausia laiku vykdyti visus turimus finansinius įsipareigojimus.

Pasak LRT.lt kalbintų ekonomistų, didžiausią įtaką žmogaus kredito istorijai, kurią vertina paskolos davėjas, yra finansinių įsipareigojimų vykdymas laiku. Todėl ne taip svarbu, kiek tų finansinių įsipareigojimų turite.

„Asmens kredito istorija yra vienas iš kredito rizikos rodiklių, suteikiantis informacijos apie asmens finansinę discipliną, todėl, norint išlaikyti gerą kredito istoriją, visuomet svarbu laikytis prisiimtų finansinių įsipareigojimų. Anksčiau asmens lizingu ar su paskola įsigyti daiktai, jei įsipareigojimai vykdomi laiku ir tinkamai, rodo asmens finansinę discipliną ir prisideda prie geros kredito istorijos.

Jei bankas turi informacijos apie asmens vėlavimą mokėti paskolų įmokas, mokesčius už komunalines ar kitas paslaugas, ankstesnių įsipareigojimų nevykdymą, ypač jei toks elgesys yra pasikartojantis, ne vienkartinis, tai turi įtakos vertinant jo kredito riziką“, – aiškina V. Žagūnis.

Savo ruožtu O. Bložienė pažymi, kad, nors daugybė finansinių įsipareigojimų, tarp kurių – ne viena prekė, įsigyta lizingu, kojos gauti paskolą greičiausiai nepakiš, klausimų kredito davėjui sukelti gali.

„Be abejo, kai žmogus turi daug įsipareigojimų skirtingiems dalykams ir mažoms sumoms, gali kilti klausimų, kodėl taip yra, ar nepavyksta tų nedidelių sumų susitaupyti ir ar tikrai žmogus savo finansus valdo atsakingai, vartoja pamatuotai.

Paskolos gavimui įtakos tai greičiausiai neturėtų, jei lizingo įmokos ir kiti finansiniai įsipareigojimai vykdomi laiku, tačiau gali sukelti įtarimą, ar tikrai žmogus gerai įvertina savo finansines galimybes ir atsakingai valdo savo finansus. Man atrodytų, kad tas namų ūkis, kuris skolinasi smulkiems buitiniams dalykams, turbūt nelabai gerai įvertina savo galimybes“, – kalba O. Bložienė.

Smulkiems pirkiniams pataria taupyti

Taigi žmogus gali turėti nors ir 10 daiktų lizingu, tačiau svarbiausia – laiku mokėti įmokas ir su visais įsipareigojimais „tilpti“ į ribas, nustatančias, kiek namų ūkiui turi likti pinigų pragyvenimui po to, kai bus suteiktas kreditas.

Tačiau, nors didesnės įtakos paskolos gavimui daugybė smulkesnių pirkinių lizingu gali neturėti, O. Bložienė tokiems daiktams pataria taupyti.

„Smulkiems vartojimo prietaisams, daiktams reikėtų susitaupyti. Taip, skolintis vartojimui galima, tačiau tai reikia darytu su atsarga. Daiktai vartojimui labai greitai netenka savo vertės, o paskola dažniausiai būna ne vieneriems metams.

Tas vertės netekimas už pinigus, kuriuos reikės grąžinti dar ilgą laiką, turi būti dvigubai pamatuotas, kitaip nei, pavyzdžiui, įsigyjant nekilnojamąjį turtą. Nors paskola tokiu atveju yra gerokai didesnė, gerokai didesnė yra ir turto vertė, be to, ilguoju laikotarpiu, turi potencialą augti“, – aiškina pašnekovė.

Koją dažnai pakiša perdėtas optimizmas

Pasak O. Bloženės bei V. Žagūnio, pagrindinė priežastis, dėl kurios klientai dažniausiai negali gauti paskolos – nepakankamos pajamos arba jų nestabilumas.

„Besikreipiančiam gyventojui paskola taip pat gali būti nesuteikta dėl turimų kitų ilgalaikių finansinių įsipareigojimų, įsiskolinimų kitoms paslaugų bendrovėms ir panašiai“, – vardija V. Žagūnis.

Savo ruožtu O Bložienė pastebi, kad žmonių optimizmas dažnai būna didesnis nei galimybės: „Įsivaizdavimas, kad 50 ir daug proc. pajamų žmogus gali skirti paskolų dengimui, yra klaidingas. Labai gerai, kad esama apribojimų, kokia pajamų dalis turi likti pragyvenimui, nes dažnai žmones reikia apsaugoti nuo jų pačių įsivaizduojamų galimybių.

Jiems taip pat koją pakiša nevykdomi įsipareigojimai. Žmonės dažniausiai galvoja, kad kredito istorija yra tik paskolų mokėjimo istorija, tačiau taip nėra. Tai – mokėjimas už komunalines ir kitas paslaugas, prekes lizingu. Dažnai į įsipareigojimus jauni žmonės nežiūri rimtai ir galvoja, kad nieko tokio yra kartais pavėluoti sumokėti įmokas. Tačiau iš tiesų vėlavimas blogina kredito reitingą ir brangina paskolas.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Baigiamas svarstyti biudžetas - pokyčiai gali siekti iki 20 mln. eurų

Po pirmojo svarstymo Seime perteklinis 2018 metų valstybės biudžetas bus koreguojamas labai...

Baltraitienė turės pasiaiškinti dėl Lietuvai tiekiamų produktų kokybės (3)

Parlamentinė tyrimo komisija, analizuojanti kodėl į Lietuvą, skirtingai negu į kitas Europos...

JAV nenaujų būstų pardavimai spalį išaugo

Nenaujų būstų pardavimai Jungtinėse Valstijose šių metų spalį augo antrą mėnesį iš...

„Airbus“ sulaukė palaiminimo iš JAV ir Europos institucijų dėl „A350-1000“ orlaivių (11)

Europos aviacijos pramonės milžinė „ Airbus “ antradienį pranešė sulaukusi sertifikavimo...

JAV technologijų bendrovės palaiko „Nasdaq“ akcijų indeksą

JAV technologijų bendrovės palaiko JAV akcijų rinkos augimą ankstyvoje antradienio prekyboje,...

Top naujienos

Skambina pavojaus varpais: dabar visi vairuotojai turi ypatingai suklusti (6)

Tragiška avarija antradienio rytą užfiksuota Klaipėdoje, kur žuvo jaunas BMW vairuotojas....

Prabangaus turto savininkus persekioja nemalonumai: tai griauna, tai stato, o iš tiesų jau bando parduoti (14)

Vilniuje, Šlaito gatvėje, susiklostė paradoksali situacija. Šiame sklype Statybos inspekcijai...

Mokesčių pertvarka įgauna daugiau pilkų atspalvių (24)

Pristatydama siūlomas mokesčių permainas Vyriausybė teigė, kad jomis siekiama vienodesnio...

Vėžį vilnietei išdavė pakitę hemoglobino ir geležies rodikliai

Vilnietė Irena yra viena iš socialinės iniciatyvos „ Drąsos ambasadoriai “, siekiančios...

Vakarų Lietuvoje susiformavęs plikledis

Trečiadienio rytą Vakarų Lietuvoje susiformavęs plikledis, įspėja Automobilių kelių direkcija.

Lietuvos realijos: planus pakeitė vaikų nenoras grįžti (17)

Varėnos rajone parduodamas vasarnamis, pastatytas ant vandens gali būti ne tik taip daug vilčių...

Etikos sargai nusitaikė į Urbšį, Gražulį ir Skardžių (3)

Seimo Etikos ir procedūrų komisija trečiadienį ketina įvertinti parlamentaro Povilo Urbšio...

Naminė priemonė, kuri išnaikins tarakonus be nuodingų chemikalų (2)

Nuo neatmenamų laikų tarakonai yra užėmę pirmaujančią vietą tarp visų pasaulyje...

Šokiruojančioje nuotraukoje – skaudi vilniečio pamoka: norėjo pasigražinti, o liko randuotas (91)

Vidutinio amžiaus vyras nusprendė imtis pokyčių. Panaršęs internete ir sužinojęs apie kitų...

Vytautas Kasiulevičius traukiasi iš Lietuvos medikų sąjūdžio lyderių papildyta 22.53 (241)

Naujai susikūrusio Lietuvos medikų sąjūdžio vienas iš lyderių Vytautas Kasiulevičius...