aA
Pastaruoju metu itin suaktyvėję telefoniniai sukčiai atakuoja Lietuvos gyventojus, tačiau ir jiems pasitaiko blogų dienų: „specialistė“ paskambino „Luminor“ banko technologijų tarnybos vadovui Iljai Sovetovui, kuris pokalbį panaudojo informacijai apie sukčių metodus gauti. Ekspertai dalijasi savo patirtimi ir patarimais, kaip atpažinti sukčių atakas bei kokie yra jų veikimo modeliai.
sukčiai
sukčiai
© Shutterstock

Kaip rašoma pranešime spaudai, „Luminor“ banko technologijų tarnybos vadovas Ilja Sovetovas sulaukė skambučio iš lietuviško telefono numerio, kuriuo skambinanti moteris pranešė, kad ji yra banko sukčiavimo prevencijos specialistė.

„Moteris manęs paklausė ar aš ką tik bandžiau atlikti 300 EUR mokėjimo pavedimą. Ji žinojo mano vardą, o fone girdėjosi skambučių centrams įprastas triukšmas“, – pasakojo I. Sovetovas, – „Ji taip pat pasakė, kad gautas mokėjimo nurodymas buvo didesnis nei mano sąskaitos likutis, todėl jie susirūpino ir jį užblokavo“.

Sukčių schemos dalyvė dar kelis kartus pasiteiravo ar I. Sovetovas neseniai nepametė savo asmens tapatybės kortelės ar paso, ar nesidalijo savo dokumentais su asmenimis, kurie galėjo jais pasinaudoti.

„Ji paklausė, kokį autentifikavimo metodą aš naudoju. O kai paprašiau jos identifikuoti save, pasakyti, koks yra mano banko vartotojo ID ar asmens kodas, ji pasakė, kad yra jaunesnioji specialistė, todėl neturi prieigos prie tokių duomenų“, – prisiminė I. Sovetovas.

Skambinančioji ir toliau išliko atkakli ir pasiteiravo I. Sovetovo, kuris bankas yra kliento pagrindinis. Ji teigė, kad apie tariamai įvykusią vagystę iš kliento banko sąskaitos ji turi informuoti ir jo pagrindinį finansinių paslaugų teikėją. I. Sovetovas atskleidė, kad pagrindinis jo bankas yra „Luminor“, tuomet „ekspertė“ bandė pokalbį pakreipti tokia linkme, kad būtų lengviau suprasti, kiek lėšų I. Sovetovas laiko „Luminor“ banko sąskaitoje.

„Kadangi išpešti informacijos, kiek lėšų laikau „Luminor“ banke tariamai saugumo ekspertei nepavyko, ji paprašė manęs palaukti, kol būsiu sujungtas su tariamu „Luminor“ banko kibernetinio saugumo ir sukčiavimo prevencijos skyriumi. Po mažiau nei minutės su manimi pasisveikino vyras, kuris prisistatė esantis banko sukčiavimo prevencijos skyriaus vadovas ir paprašė manęs identifikuoti save. Fone girdėjau tą patį skambučių centro triukšmą“, – sakė I. Sovetovas.

Tačiau kai I. Sovetovas sukčių paklausė, kuriame aukšte banke yra įsikūręs kibernetinio saugumo skyrius, nusikaltėliai nutraukė pokalbį.

Pastebimas didelis finansinių sukčių atakų telefonu šuolis

„Luminor“ banko sukčiavimo prevencijos ekspertas Linas Sadeckas perspėja, kad finansiniai sukčiai pastaruoju metu itin dažnai apsimeta bankų darbuotojais, pokalbio metu išsiaiškina pagrindinį kliento banką ir neva sujungia su atsakingais specialistais. Pokalbis yra tęsiamas iki tol, kol yra sužinomas sąskaitos likutis, išgaunami konfidencialūs kliento duomenys ar atliekamas pavedimas iš kliento sąskaitos.

„Svarbu nepamiršti, kad banko darbuotojai niekada neprašys jūsų pateikti duomenų apie mokėjimo sąskaitas, slaptažodžius ar mokėjimo kortelių numerius. Banko darbuotojai taip pat neprašys atlikti pavedimą į pokalbio metu nurodytą sąskaitą. Taigi, gavę tokį prašymą, neturėtumėte atsakyti į jokius klausimus, pasistenkite kuo greičiau nutraukti pokalbį“, – pabrėžia L. Sadeckas.

Sukčiai dažnai imasi gudrybės sudaryti įspūdį, kad jiems rūpi nusikaltimo aukos lėšų saugumas. Jie taip pat gali naudotis papildoma informacija, rasta išorinėse duomenų bazėse, pavyzdžiui, žinoti nusikaltimo aukos vardą, pavardę, telefono numerį bei kitus duomenis, kuriuos pateikus potencialiai nusikaltimo aukai, susidaro tvirtesnis įspūdis, jog bendraujama su banko atstovu.

„Sukčiai bando pasinaudoti žmonių emocijomis ir sukelti paniką ar perdėtą pasitikėjimą, kad auka taptų labiau pažeidžiama ir mažiau dėmesinga. Taigi, jeigu sulaukėte keisto skambučio ar elektroninio laiško, neskubėkite atsakyti į klausimus ir pirmiausiai racionaliai įvertinkite situaciją. Esant neaiškumui rekomenduojame susisiekti su banku oficialiu ir viešai prieinamu kanalu bei papildomai pasiteirauti apie savo mokėjimo sąskaitą, pranešti apie gautą sukčių skambutį, banko darbuotojai mielai pagelbės šiose situacijose“, – teigė L. Sadeckas.

„Luminor“ banko sukčiavimo prevencijos ekspertai pataria:

  • Jeigu sulaukėte sukčių, apsimetančių banko darbuotojais, skambučio, nedelsdami nutraukite pokalbį ir jokiu būdu neatskleiskite asmeninės informacijos apie prisijungimą prie internetinės bankininkystės, mokėjimo kortelę ar „Smart-ID“ paskyrą.
  • Jeigu kilo įtarimas, kad jūsų internetinės bankininkystės prisijungimai ar kita jautri, su banko sąskaita susijusi informacija, galėjo būti pavogti, kuo greičiau praneškite apie tai savo bankui.
  • Jei visgi nutiko taip, jog praradote lėšas dėl galimo sukčiavimo, rekomenduojame nedelsiant kreiptis į teisėsaugos institucijas bei informuoti banką, kuris imsis atitinkamų veiksmų, siekiant susigrąžinti prarastas lėšas ar užkirsti kelią, jog kliento atskleisti prisijungimo prie interneto banko duomenys būtų pakeisti naujais.
www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(47 žmonės įvertino)
4.4894

Sinkevičius: šiuo metu yra diskutuojami būdai sustabdyti Rusijos bandymus apeiti sankcijas per kitas valstybes

Europos Komisijos (EK) narys Virginijus Sinkevičius teigia, kad nors nėra likę daug naujų...

Sinkevičius: EK negali Lietuvai išmokėti numatytų pinigų, kol nėra pateikta mokesčių reforma

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius tvirtina, kad Lietuva norėdama gauti lėšas iš Ekonomikos...

Sysas apie II pensijų pakopą: užsukta nesibaigianti loterija žmonių pinigais ir likimais

Ingridos Šimonytės Vyriausybei nežadant leisti gyventojams pasitraukti iš II pensijų pakopos,...

Mačiulis: sausio mėnesio kainų augimas yra „paskutinis pasispardymas“ (2)

„Swedbank" vyriausias ekonomistas Nerijus Mačiulis tvirtina, kad nors sausio mėnesį dar buvo...

„H&M“ pernai gavo 68 proc. mažiau pelno

Švedijos mažmeninės prekybos milžinė „Hennes and Mauritz“ („H&M“) paskelbė, kad 2022...

Top naujienos

Jurijus Latyšas

Ukrainoje – naujametės aistros dėl Banderos

Šiuolaikiniame kare vis daugiau reikšmės įgauna informacinė dedamoji. Sėkmė informacinėje...

Karbauskio draugijos išsižadėjusi Širinskienė turi naują favoritą: jis į politiką atneštų kokybės (2)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio ginklaneše vadinta,...

Karas Ukrainoje. Ukrainos žvalgyba: Rusijos pajėgos ruošiasi pradėti didelį puolimą ankstyvą pavasarį

339-oji Rusijos karo Ukrainoje diena. Rusijos invazijai Ukrainoje tęsiantis jau 11 mėnesių,...

Nauji žvejybos ribojimai sukėlė verslininkų pasipiktinimą: mums gresia bankrotas specialistai naują įsakymą gina

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas sausio 17 d. pasirašė įsakymą, kuriame numatyta, kad Kuršių...

Kuodis apie pensijų kaupimą: 20 metų buvo pakankamas laikas praregėti

Antros pakopos pensijų fondams pernai išgyvenus nuosmukį, o dešimtims tūkstančių gyventojų...

Gydytojas atskleidė visą tiesą apie pieną: gerti ar negerti (1)

Vaikų gydytojas Vaidotas Urbonas LNK žinioms įvertino pieno ir jo gaminių žalą. Jis...

Po mėnesio gedulo – jautri Saugirdo Vaitulionio žinutė ir nuotrauka: mėnuo spengiančios tuštumos ir klyksmo galvoje (3)

Sausio 28-ąją sueina lygiai mėnuo, kai anapilin iškeliavo Agnė Jagelavičiūtė. Šeštadienį...

Išdalintos M.A.M.A 2022 statulėlės: Vaido Baumilos triumfas ir ypatingas dėmesys Ukrainai dūzgių akimirkos (13)

Sausio 27-ios vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje aidėjo didžiausias metų muzikos renginys –...

Kas pernai iš tiesų vyko su Rusijos ekonomika: augo nebent degtinės pardavimai (6)

Rytų Europos studijų centro ( RESC ) partneriai Ukrainoje teigia, jog aiškinimai, kad Rusijos...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Kiek emigrantų pinigų pasiekia Lietuvą ir kiek iškeliauja iš jos: smarkiai išaugo pervedimų dalis į dvi šalis (1)

Per praėjusių metų tris ketvirčius užsienyje gyvenantys lietuviai į Lietuvą pervedė panašiai...