aA
Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu pareiškė, kad praeitą savaitę paskelbta Talino ir Vašingtono bendra deklaracija dėl 5G ryšio tinklų saugumo nėra nukreipta prieš Kinijos telekomunikacijų milžinę „Huawei“.
Urmas Reinsalu
© AFP / Scanpix

„Veiksmai, nukreipti ryšių tinklų saugumui Estijoje arba kitur Europoje užtikrinti nėra nukreipti prieš jokią konkrečią technologijų bendrovę“, – interviu laikraščiui „Postimees“ sakė U. Reinsalu.

„Dėl Estijos, kaip technologijų valstybės, įvaizdžio visai natūralu plėsti bendradarbiavimą su JAV naujųjų technologijų srityje. Ši deklaracija pakartoja ryšių tinklų saugumo užtikrinimo principus. Mūsų skaitmeninėje visuomenėje gyvybiškai svarbių paslaugų ir nacionalinės gynybos nenutrūkstamumas priklauso nuo ryšių tinklų, todėl ryšių tinklų saugumas yra mums kritiškai svarbus reikalas,“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie Kiniją, diplomatijos vadovas pabrėžė, kad yra Estijai svarbi šalis, su kuria Talinas palaiko glaudžius ekonominius ir politinius ryšius.

„Pavyzdžiui, Statistikos biuro duomenys rodo, kad 2018 metais importavome iš Kinijos 594 mln. eurų vertės prekių, o mes į Kiniją eksportavome prekių už 185 mln. eurų“, - kalbėjo ministras.

Anot jo, Estijos bendrovės, įskaitant logistikos įmones, domisi Kinijos rinka, o verslo paramos agentūra „Enterprise Estonia“ (EAS) įvardija Kiniją kaip vieną pagrindinių šalies eksporto rinkų.

„Plėtodama santykius su Kinija Estija vadovaujasi Europos Sąjungos bendrąja tarptautinės prekybos, užsienio ir saugumo politika bei principais, išdėstytais 2019 metų balandį Briuselyje įvykusio ES ir Kinijos viršūnių susitikimo baigiamajame pranešime. Estijai, kaip ir visai ES, prioritetinės sritys yra prekyba, investicijos, prieigos prie rinkų lygiateisiškumas, bet taip pat žmogaus teisės ir platesnė taisyklėmis pagrįsta pasaulio tvarka“, – pridūrė U. Reinsalu.

Estijos premjeras Juri Ratas ir JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as (Maikas Pensas) spalio 31-ąją Vašingtone pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą dėl 5G saugumo ir paskelbė, kad tik patikimiems informacijos ir ryšių technologijų tiekėjams gali būti leista kurti 5G tinklus, siekiant užtikrinti šių tinklų apsaugą nuo neteisėtos prieigos ir trikdymo.

Be kita ko, deklaracijoje sakoma, kad tiekėjai negali būti susaistyti pavaldumo ryšiais su užsienio vyriausybėms be nepriklausomos teismų kontrolės, kad jų finansavimo ir vadybos struktūra turi būti skaidri ir kad jie privalo būti įrodę besivadovaujantys įstatymų viršenybės principais bei nesusitepę verslo etikos pažeidimais.

Tuomet „Postimees“ rašė, kad šis susitarimas eliminuoja „Huawei“ įrangos naudojimą kuriant 5G tinklą. Tai papiktino „Huawei“ atstovus.

„Huawei“ pirmadienį paskelbė esanti susirūpinusi dėl šios bendros deklaracijos, bet tebesijaučianti saugi dėl savo verslo ir investicijų Estijoje.

„Kibernetinis saugumas yra technologinis klausimas, kuris neturėtų būti politizuojamas. Tai turėtų būti įvertinta ir patikrinta remiantis faktais ir standartais, kaip vertinama ir naujausioje Europos Sąjungos 5G ataskaitoje“, – sakoma „Huawei Technologies“ generalinio direktoriaus Baltijos šalims Ricky Cheno (Rikio Čeno) pranešime.

Jis atkreipė dėmesį, kad „Huawei“ yra privati įmonė, kurios 100 proc. akcijų priklauso jos darbuotojams, taip pat turinti aiškią nuosavybės ir vadybos struktūrą.

„Jokia vyriausybė ar organizacija neturi „Huawei“ akcijų ir jokia forma nekontroliuoja „Huawei“, – pabrėžė R. Chenas.

Pasak jo, „Huawei“ per pastaruosius trejus metus teikė paslaugas 3 mlrd. žmonių 170 valstybių. „Kaip rodo įrodyta patirtis, „Huawei“ ir vietos operatoriai gali užtikrinti saugų ir patikimą tinklą“, – aiškino bendrovės pareigūnas.

„Tikimės, kad Estijos vyriausybė priims teisingus sprendimus, atitinkančius valstybės ir Estijos žmonių interesus. Toliau pasitikime savo verslu ir investicijomis Estijoje, kol esame saugomi Estijos nepriklausomos teismų sistemos ir kol deklaracijoje išvardyti kriterijai yra sąžiningai visiems taikomi”, – pridūrė R. Chenas.

Iš Europos šalių panašų susitarimą su JAV yra sudariusi tik Lenkija. Tuo metu Vokietija, Norvegija, Jungtinė Karalystė ir Suomija yra paskelbusios, kad neatsiribos nuo jokio tiekėjo, kurio technologijos atitinka saugumo standartus.

Kita vertus, Estija, Lenkija ir JAV laikosi pozicijos, kad kuriant 5G ryšio tinklus būtina atsižvelgti į politinius, teisinius ir ekonomikos rizikos veiksnius. Dėl šios priežasties Estija planuoja spręsti dėl 5G ryšio tiekėjų tinkamumo ne vien pagal jų pateikiamą techninę ir finansinę informaciją, bet ir pagal tiekėjo kilmės šalį.

„Naujųjų technologijų patikimumas Estijai, kaip skaitmeninei valstybei, yra prioritetinis, o JAV yra mūsų svarbiausios sąjungininkės saugumo srityje“, - po bendros deklaracijos pasirašymo sakė estų premjeras J. Ratas.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Didieji prekybos centrai paskelbė darbo laiką per šventes (34)

Didžiųjų prekybos centrų „Maxima“ , „Norfa“ , „Lidl“ , „Iki“ ir „Rimi“...

Lietuvos bankas: pelno mokestis – geriau, nei bankų turto apmokestinimas (6)

Centrinis šalies bankas teigia, kad pelno mokesčio didinimas kredito įstaigoms yra geresnė...

Keisis verslo liudijimų tvarka: pokyčiai paveiks tūkstančius Lietuvoje (239)

Nuo kitų metų keičiasi verslo liudijimų tvarka: pagal juos nebebus galima teikti kai kurių...

Mūšis prieš savivaldybę: gyventojams draudžia statyti automobilius šalia savo namų (69)

Individualių namų Senamiesčio g. gyventojai imasi žygių, kad Savivaldybė atšauktų draudimą...

LB: bankų pelno mokestis – geresnė alternatyva turto mokesčiui (2)

Seimo dalies valdančiųjų siūlymas nuo 15 iki 20 proc. padidinti bankų pelno mokestį yra geresnė...

Top naujienos

Atsisveikinti su netikėtai mirusiu Cololo atvykę artimieji ir bičiuliai vos tramdė ašaras: liko daug neįgyvendintų planų (278)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Atviras laiškas Kauno merui: „Kaip Grigelis autobusus pirko" (43)

Šiomis dienomis nuolat pučiamas burbulas apie viešojo transporto atnaujinimą ir kalbama taip:...

Intymias nuotraukas Feisbuke viešinanti Verygos sekretorė: gyvenam laisvoje Lietuvoje

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sekretorė kaitina internautų kraują, praneša...

Užkalnis: šis kvapas mane išgydė. Ar ilgam? (30)

Kai tokie orai, kaip dabar Lietuvoje, jaučiuosi esąs ligonis net ir tada, kai nesergu. Taip, žinau...

Vos kelios klaidos ir galite net apakti: prastai matančių daugėja žaibiškai (1)

Bėgant metams, matysime vis prasčiau ir prasčiau. Šiandien kas trečias pasaulio gyventojas yra...

Kardiologai įspėja 40-mečius ir vyresnius: jei nenorite staiga mirti, metas imtis priemonių (86)

Laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie ligą, kuri kardiologijoje laikoma ligų karaliene....

Sinoptikai įspėja: naktį stūgaus stiprus vėjas, kai kurie keliai bus slidūs (5)

Šeštadienio pavakarę visoje šalyje lietus, Šiaurės rytų Lietuvoje pereinantis į šlapdribą....

Pernai visą Lietuvą nustebinusi Kretingos eglutė ir vėl sužibėjo: ji tiesiog nepakartojama (5)

Kokia bus pagrindinė Kretingos eglė kiek įmanoma ilgiau laikyta paslaptyje. Netoliese jos jau nuo...

Kamblevičius laukia aiškių Nausėdos argumentų dėl Narkevičiaus: dabar visi nežinioje (176)

Prezidentas Gitanas Nausėda jau ne kartą griežtai pasakė, kad susisiekimo ministras Jaroslavas...

Skandalingoji Rolando Alijevo byla: kaltinamasis išteisintas, tačiau pagrindinė mįslė – neįminta (4)

Buvusio profesionalaus krepšininko Rolando Alijevo bylos eiga, kurioje jis kaltintas neteisėtai...