aA
Statistikos departamentas prieš kelias savaites paskelbė, kad vienas 15 metų ir vyresnis Lietuvos gyventojas pernai suvartojo vidutiniškai 11 litro legalaus alkoholio – tai kiek daugiau nei litru mažiau nei 2017 metais. Alkoholio suvartojimas, departamento duomenimis, šalyje mažėja šeštus metus iš eilės, aukščiausią lygį jis buvo pasiekęs 2011 ir 2012 metais – vidutiniškai beveik 15 litrų.

Latvija įsipareigojo didinti akcizą

Tiesa, verta paminėti, kad Latvijos premjeras Krišjanis Karinis pareiškė, kad, atsakydama į Estijos sprendimą mažinti akcizą alkoholiui, Latvija imsis analogiškų priemonių ir pavadino tai „akcizų karu“.

Laidoje „DELFI diena“ laikinoji Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Gražina Belian tikino, kad alkoholio vartojimas šalyje mažėja.

„Alkoholio vartojimas mažėja, statistiškai tai vyksta nuo 2011 metų, tačiau drastiškesnis mažėjimas stebimas nuo 2017 metų. Žinoma, buvo daug priemonių, kurios padėjo tai pasiekti, tarp jų ir akcizai, sutrumpintas prekybos laikas, reklamos ribojimas. Visi nori staigaus efekto, bet pokyčiai vyksta po truputį. Pirmieji teigiami pokyčiai buvo fiksuojami sveikatos sektoriuje“, – kalbėjo G.Belian.

Latvijos vyriausybė tuo metu taip pat įsipareigojo akcizą didinti laipsniškai, kad išvengtų kontrabandos įsigalėjimo. „Mūsų nuostabai, Estijos vyriausybė ir parlamentas nusprendė pažeisti šį susitarimą.

Jie netikėtai planuoja smarkiai sumažinti akcizo mokestį. Jokiais būdais nenoriu akcizų karų su Estija, bet, jei estai pažeidžia susitarimus ir pradeda karą prieš mus, mums nieko kito nelieka, kaip tik atsakyti atitinkamu akcizo sumažinimu“, – po valdančiosios koalicijos partijų pasitarimo žurnalistams pareiškė K. Karinis.

Atsakė į latvių veiksmus

Laidoje „DELFI diena“ laikinoji Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Gražina Belian sakė, kad neteisinga būtų sakyti, kad vien ekonominiai rodikliai parodo, kur akcizų poveikis yra efektyvesnis.

„Naujausia statistika iš tiesų parodė teigiamas tendencijas. Visos priemonės, kurios buvo įteisintos, jos nenukrito iš kažkur, nebuvo sugalvotos kaip „išmislas“. Tas priemones naudojo šalys, į kurias mes ir norėjome lygiuotis. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalys, Islandija. Buvo imtasi tų pačių priemonių, kurių skatino imtis ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Pas mus akcizų lygis yra labai panašus į tai, koks jis yra Latvijoje. Yra toks fenomenas, kalbant apie pasienio prekybą, jis, ko gero, buvo ir bus. Mes nuo jo nepabėgsime. Klausimas, kaip labai tas nuperkamo alkoholio kiekis gali pakenkti Lietuvos ekonomikai. Šiandien tokio didelio kenkimo mes nepastebime, akcizų surinkimas Lietuvoje yra tikrai geresnis negu estų, jis tikrai yra geresnis nei latvių.

Estija su Latvija pradėjo akcizų karą: Lietuva tyliai laukia kas bus
© DELFI / Karolina Pansevič

Latviai kalba labai pragmatiškomis ir paprastomis temomis, bet kodėl latviai nekalba apie tas problemas, kurias jie turi sveikatos sektoriuje. Jeigu norima pamatuoti, ar tos įplaukos iš akcizų kažkiek tą žalą sumažina, tai galime pažiūrėti į 2016 metų Lietuvos pavyzdį. 2016 metais mūsų mokslininkai pabandė paskaičiuoti, kiek sudarė alkoholio žala, ir ne tik tiesioginė, bet ir netiesioginė. Pavyzdžiui, kiek kainuoja draudimo išmokos, kai yra padaroma avarija, kai kaltininkas yra neblaivus vairuotojas, kiek kainuoja įkalinimas, vaikų išlaikymas, kurie auga socialinės rizikos šeimose. Buvo suskaičiuota virš 325 milijonų eurų. Mokslininkų teigimu, tai buvo tik „kuklūs skaičiavimai“. Tuo tarpu akcizų buvo surinkta 82 milijonų mažiau. Aš noriu pasakyti, kad negalime remtis tik sausais skaičiais“, – laidoje „DELFI diena“ sakė G.Belian.

Moters teigimu, deja, iš Europos Sąjungos šalių vis dar išsiskiriame labai nemaloniame kontekste.

„Kontrolės, apribojimų poveikis pasireikš tik praėjus kažkuriam laikui. Dar vieneri, dveji metai. Aš manau, kad kalti ir mūsų įpročiai. Iš kitų Europos Sąjungos šalių pasižymime nesaikingumu, kai kalbama apie alkoholio suvartojimą“, – niūrų faktą konstatavo G.Belian.

Ypač daug smurto atvejų

Laidoje „DELFI diena“ Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis sakė, kad nors statistika sako, kad žmonės suvartoja mažiau alkoholio, nusikaltimų, ypač smurtinių, netrūksta ir dabar.

„Turbūt visiškai tiesioginės paralelės negalėtume išvesti. Apsvaigę ir girti asmenys yra pagrindiniai policijos klientai. Mūsų pareigūnai nuolat susiduria su tokiais žmonėmis. Prieš ateidamas į laidą dar kart pažiūrėjau į 2011 metų statistiką apie neblaivius vairuotojus.Žiūrėjau nuo 2013 metų iki dabar – statistika irgi mažėja.

Nešvarus alkoholis
Nešvarus alkoholis
© Shutterstock

Kita vertus, jeigu mes kalbame apie smurtą artimoje aplinkoje, tai mes turime maždaug 50 proc. atvejų, kai tie žmonės buvo neblaivūs tuo metu, kai jie darė nusikalstamą veiką. Kai kuriose vietose, kur kalbama apie mažesnes pajamas turinčius žmones, paprastesnius įvykius, ten tų apsvaigusių asmenų tikrai yra daug“, – sakė valdybos viršininkas.

Dažnas neturi saiko

Valdybos viršininkas taip pat pabrėžė tai, kad dažnas žmogus vis dar nesuvokia, kas yra saikinga vartojimo kultūra.

„Nemažą dalį tų pažeidimų žmonės padaro neatsakingai vartodami alkoholį. Nesu labai kompeteteingas apie tai kalbėti, bet dar nedažnas žmogus sugeba saikingai vartoti alkoholį. Vienas žmogus gali mokėti išgerti alkoholio taurę ir sustoti, o kitas žmogus priešingai – net nemato ribų“, – sakė M.Akelaitis.

Jo teigimu, nusikalstamų veikų pobūdis, kurį padaro apgirtę asmenys, yra labai įvairus.

„Pavyzdžiui, jaunimas, kuris pavartojo alkoholio, visada randa viešoje erdvėje su kuo pakonfliktuoti, taip gimsta nusikalstama veika. Labai dažnai ir vairuotojai, kurie pavartojo alkoholio dar galvoja, kad gali vairuoti, bet pasirodo, kad tikrai nebegali ir tampa pažeidėju. Spektras pažeidimų yra labai didelis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(43 žmonės įvertino)
2.0698

Ministerija teigia, kad maisto kuponai galėtų atsirasti kitąmet (12)

Vyriausybei planuojant įvesti maisto kuponus, jiems nebereikia Europos Komisijos leidimo, sako...

Naujų įmonių pavadinimai stebina: nuo „Tepaluotos rankos“ iki „Partinio šuns“ (6)

Lietuvoje ir toliau aktyviai steigiamos naujos įmonės, įstaigos ir asociacijos, o jų steigėjai...

Iš „Maxima Bazės“ Vilniuje evakuoti žmonės papildyta 18:54 (15)

Šeštadienį Vilniaus pakraštyje „ Maxima bazėje“ suveikusi signalizacija sukėlė nerimą...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė: po 4 valandų eilėje liepė apsisukti ir grįžti atgal (908)

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks susidurti...

Vairuotojas užfiksavo, kaip žalias dyzelis atsiduria visureigyje papildyta komentaru  (225)

Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta nuotrauka, kurioje matomas į lengvąjį automobilį pilamas...

Top naujienos

Orai: po liūčių vėl sugrįš šiluma (5)

Šiandien Lietuvos orus dar lems nedidelis, į Rytus tolstantis ciklonas .

Po šiurpą keliančio nužudymo – šokiruojantis prisipažinimas: norėjau išvaryti velnią (47)

Diena iš dienos gėrė alkoholinius gėrimus, kol ėmė vaidentis velnias, kurį jis nutarė...

Už 4000 kilometrų likusio dukters kapo pamatyti nebesitikėjo: padėjo 70 metų senumo nuotrauka (8)

93-ejų Jurgis Dirvonskis „ Misija Sibiras ’19“ dalyviams prieš ekspediciją įdavė...

Apklausos: rinkimus Ukrainoje laimėjo Zelenskio partija, pasiekė rekordinį rezultatą atnaujinta 21:31 (230)

Ukrainiečiai sekmadienį suteikė naujajam prezidentui Volodymyrui Zelenskiui mandatą pertvarkyti...

18-mečio vedamas Izraelis antrus metus iš eilės laimėjo 20-mečių Europos čempionatą (22)

Trečius metus iš eilės Europos jaunimo (iki 20 metų) čempionato finale žaidusi Izraelio...

Didžiuliu greičiu atlėkęs BMW rėžėsi į tokios pačios markės visureigį, nukentėjo 19-metis (125)

Sekmadienio vakarą, apie 21 val., Vilniaus pakraštyje, Šiaurės g., susidūrė du BMW...

Rumunijoje rungtynių metu lietuvio trenerį ištiko širdies smūgis (3)

Pasaulio futbolo bendruomenę sukrėtė įvykiai Rumunijoje. Šios šalies čempionato rungtynių metu...

Vilnietę šiurpina vaizdas prie Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios (36)

Priešais Šv. Petro ir Povilo bažnyčią dar neseniai buvo paminklinė lenta, bylojanti, kad čia...

Kaip fizinis aktyvumas gali kenkti jūsų intymiam gyvenimui? (15)

Jūsų užpakaliukas – stangrus, presas – akmeninis, o kojos dar niekada neatrodė taip gerai....

Unikalios vietos lietuvių pamėgtame kurorte: mėnulio žemė, banginių slėnis ir mėlynoji duobė (8)

Daugelis lietuvių Egiptą jau yra aplankę ne vieną ir ne du kartus, tačiau šioje saulėtoje...