aA
Analitikai teigia, kad ekonomikos lėtėjimo reikia nesibaiminti, o tiesiog racionalizuoti savo veiklą, susikoncentruoti į vieną sritį ir susiveržti diržus. Pasak analitikų, Lietuvai ekonomikos augimo lėtėjimas – sveikas ir reikalingas procesas.
© DELFI
Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) jaunesnysis ekspertas Vytautas Žukauskas teigė, kad ekonomikai augant vidutiniškai po 8 procentus per metus nebekyla klausimas, ar augimas sulėtės, susimąstome, kada jis bus.

„Ekonomikos plėtra pastaraisiais metais buvo „išpūsta“, dabartinis jos sulėtėjimas yra ne kas kita kaip ekonomikos stabilizavimasis“, – teigė V. Žukauskas.

Pasak jo, klausimas „Ką daryti?“ iškyla tada, kai esama padėtis darosi nepakenčiama, tačiau šis klausimas turėjo būti klausiamas gerokai anksčiau – vos prasidėjus sparčiai Lietuvos ekonomikos plėtrai – ir kiek kitaip: „Ar darome teisingai?“.

Specialistams jaudintis nereikia

Gintas Umbrasas, „Ekonominių konsultacijų ir tyrimų grupės“ direktorius, teigė, kad per pastaruosius 15-16 metų mes jau pergyvenome antrą, o gal jau ir trečią tokį sunkų ekonominį susvyravimą, krizę, bet gyvenimas dėl to nesustojo tekėti, todėl nereikia savęs gąsdinti, tai bus tarsi šaltas dušas.

„Šiuo metu reikia į savo veiklą pasižiūrėti kritiškai ir pabandyti ją racionalizuoti. Reikia atsisakyti pašalinių veiklų, trukdančių susikoncentruoti ties pagrindiniais uždaviniais, tikslais“, – Verslosavaite.lt sakė G. Umbrasas.

Pasak jo, ar krizė, ar ne, niekada stipriai nenukenčia tie, kurie yra savo darbo specialistai, kurie daro kažką geriau nei vidutinis darbuotojas.

Paprastai tokių ekonominių svyravimų, krizių metu labiausiai kenčia vadinamosios „barbės devyndarbės“ – tie, kurie išmano visko po truputį, bet niekur nėra asai, savo sferos žinovai.

Reikia ruoštis Ignalinos AE uždarymui

„Danske Bank“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė teigė, kad Lietuvos padėtį artimiausiu metu ženkliai apsunkins Ignalinos AE uždarymas 2010 m., lemsiantis elektros energiją brangimą 2-3 kartus.

Prognozuojama, kad dėl to infliacija 2010 m. sugrįš į šių metų lygį ˜– 11–12 proc., o BVP augimas sulėtės iki 3 proc. punktų.

„Dėl to jau dabar reikia mąstyti, kaip sumažinti gresiantį šoką tiek verslininkams, tiek namų ūkiams. Akivaizdu, kad visiems kompensuoti elektros brangimą bus neįmanoma. Šioje situacijoje daug receptų nėra ir negali būti. Pagrindinis jų – taupyti“, – sakė V. Klyvienė.

Pasak jos, valstybėje reikėtų paskubinti būstų renovacijos procesą, daugiau dėmesio skirti atsinaujinančiai elektros energijos gamybai. Tai turi būti prioritetiniai tikslai. Renovaciją paspartinti galėtų tik automatinio elemento šioje programoje įvedimas.

Valdžiai reikia susiveržti diržus

Pasak G. Umbraso, šiuo metu valstybė yra išsikėlusi be galo daug tikslų, įsipareigojimų, kurių negali nei ekonomiškai, nei praktiškai įgyvendinti, nes to nemoka. Jie patys supranta, kad jų tikslai neįgyvendinami, bet ir toliau tvirtina įvykdysiantys pažadus. Reikia ne tik išsikelti tikslus, susiplanuoti veiklą, bet ir ryžtingai priimti sprendimus.

V. Žukausko teigimu, valdžia turi suprasti, kad ekonomikos augimo lėtėjimas – neišvengiamas ir jokiais reguliavimais jo nesustabdysi.

„Reikia nustoti auginti pinigų masę subalansuojant biudžetą, ribojant ES pinigų „injekcijas“, taip pat mažinti valstybės išlaidas bei mokesčius“, – teigė V. Žukauskas.

Pasak jo, valdžia turėtų padėti Lietuvos verslui paspartindama darbuotojų atleidimo, turto perleidimo ir projektų nutrukimo procedūras.

V. Klyvienė teigia, kad dabartinėje situacijoje visų pirma reiktų susiveržti diržus išlaidų srityje.

„Valstybė turėtų „pamiršti“ visas mokestines nuolaidas, kurios tik iškreipia rinkos santykius, – sakė V. Klyvienė. – PVM, GPM, socialinio draudimo lengvatos kamuoja mūsų mokesčių sistemą. Šių problemų mūsų valstybei nepavyksta išspręsti daugiau nei 10 metų.“

Verslo persiorientavimas padidins nedarbą

AB „SEB bankas“ vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė teigė, kad dabartinį Lietuvos ekonomikos plėtros lėtėjimą gerokai apsunkintų ženklesnis gyventojų lūkesčių nuosmukis, įmonių nesėkmės persiorientuojant nuo vidaus rinkos į užsienio pirkėjus, netinkami valstybės ekonominės politikos sprendimai, – Verslosavaite.lt sakė V. Tauraitė.

Ekonominės diplomatijos kluptelėjimai, ypač su Rytų valstybėmis, taip pat gali turėti neigiamos įtakos ekonomikos plėtrai.

G. Umbraso manymu, privatus verslas greitai persitvarkys ir prisitaikys prie esamų sąlygų, bet šis persitvarkymas iššauks vieną didelę problemą – nedarbą. Paskutiniais metais šalyje buvo ypatingai žemas nedarbo lygis, buvo gyvenama idealaus darbo jėgos deficito sąlygomis.

„Verslininkai neturėdami iš ko rinktis į visas galimas vietas pasamdė ir ne visai tam darbui tinkamus darbuotojus. Lėtėjant ekonomikai kiekvienas racionalizuojame savo veiklą. Versle pirmas mūsų žingsnis bus pagalvoti apie darbuotojus ir kurių nereikia – atleisti“, – sakė G. Umbrasas.

Ši tendencija aiškiausiai pasimatys statybų sektoriuje.

Visą pasaulį yra apgaubusi krizė, tai atleisti lietuviai turėtų suprasti, kad jų nebereikia nei Airijai, nei Ispanijai, nei kitoms išsvajotosioms šalis.

„Dar viena opi problema – vaikų užimtumas. Tėveliai pajutę, kad jiems darosi sunkiau gyventi, pradės taupyti vaikų sąskaita. Jie nebemokės už būrelius, nebeduos kišenpinigių ir panašiai. Taigi, vaikai ir paaugliai nebeturės ką veikti ir pradės grupuotis, o susigrupavus galima visko sugalvoti, – mąstė G. Umbrasas. – Šioje vietoje biudžetas neturėtų gailėti pinigų.“

Lėtėjimas – sveikas procesas

V. Klyvienės manymu, padėtis Lietuvoje pagerės ir šis ekonomikos lėtėjimas yra sveikas procesas.

Ekonomikos lėtėjimui įgavus pagreitį, pradės veikti ir kainų korekcijos mechanizmas, t. y. kainos natūraliai pradės mažėti, nors jo dar kurį laiką reiks palaukti.

Taip pat ims mažėti ir valstybės einamosios sąskaitos deficitas – vienas iš pagrindinių nerimą kėlusių Lietuvos rodiklių.

„Manau, jog dabar labai svarbu nebandyti gaivinti ekonomikos didinant valstybės išlaidas, nes toks gaivinimas gali sukelti dar didesnį neigiamą poveikį“, – sakė V. Klyvienė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Atliekų tvarkymas brangsta: mano, kad kainų augimą pažabotų rūšiavimas (36)

Kėdainių rajono politikams artimiausiu metu neišvengiamai reikės priimti ypač sudėtingą...

Dėl ko lietuviai dažniausiai skundžiasi Darbo inspekcijai? (8)

Gautų skundų skaičius dėl Darbo kodekso pažeidimų per pastaruosius trejus metus išliko...

Paaiškino, kodėl buvo sustabdyta prekyba „Grigeo“ akcijomis (1)

Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas paaiškino, kodėl...

Prokurorė: „Grigeo Klaipėda“ nevalytas nuotekas leido nuolat (139)

Klaipėdos apylinkės prokurorė Gina Skersinskytė sako, kad bendrovė „ Grigeo Klaipėda “,...

„Grigeo“ savininkas Pangonis: nuo įspūdingų pareigų iki dukart mestų įtarimų (357)

Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad įmonė „ Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias galimai...

Top naujienos

Sudėtingas Nausėdos sprendimas – ar bus nueita Grybauskaitės pėdomis (19)

Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus likimas tik gilina konfliktą tarp prezidento Gitano...

Prieš karines pratybas – gėdingos Rusijos laivo nesėkmės (480)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apsilankė aneksuotame Sevastopolyje, kur sausio 9-ąją vyko...

Vėžį įveikęs Šarūnas turi gerą žinią kitiems onkologiniams pacientams: čia galite sulaukti pagalbos (8)

„Tai man nutiko jauname amžiuje. Vadinasi, studentiškų metų nepraleidau klubuose su cigarete...

Kijeve atsisveikinama su Irane įvykusios aviakatastrofos aukomis (23)

Kijevo Borispolio oro uoste vyksta atsisveikinimo su žuvusiais Irane numušto Ukrainos aviakompanijos...

Artėjant rinkimams prastos žinios „valstiečiams“: apklausa parodė, ką žmonės mano apie Vyriausybę (281)

Kaip rodo naujausios atliktos gyventojų apklausos, pastarąjį mėnesį labiausiai traukėsi Lietuvos...

Vestuvėse užduotas svečio klausimas apie jaunąją suglumino – salėje kelias sekundes įsivyravo tyla (2)

Šiais laikais susituokus išsiskiria kas antra pora ir šis skaičius nuolat kyla. Santuoka XXI...

Atliekų tvarkymas brangsta: mano, kad kainų augimą pažabotų rūšiavimas (36)

Kėdainių rajono politikams artimiausiu metu neišvengiamai reikės priimti ypač sudėtingą...

Ši baisi liga prasideda staigiu ir nepakeliamu skausmu viršutinėje pilvo dalyje: susirgusiųjų mirtingumas daugiau nei didelis (10)

Ne veltui nuolat girdime perspėjimus apie saikingą alkoholio vartojimą: mėgstantys pakelti...

Užkalnis: tokie restoranai gyvuos ilgai ir laimingai pasakė gavęs 250 Eur sąskaitą (227)

Čia sėkmės istorija, ir jeigu norite sėkmės restoranų versle, tiesiog perskaitykite šį...

Alvydas Šlepikas apie tarptautinį pripažinimą atnešusią knygą: ji buvo parašyta tiesiog iš būtinybės (1)

Vienu iš pernai Lietuvą garsinančių kultūros įvykių tapo tarptautinis dėmesys Alvydo...