aA
Europos Sąjungos (ES) sanglaudos politikos biudžeto nepakanka visų šalių poreikiams patenkinti, tačiau biudžetas – sąžiningas, sako už ES regioninę politiką atsakinga Europos Komisijos (EK) narė Corina Cretu. Komisarė žurnalistams Taline pasakojo besitikinti, kad susitarimas tarp šalių narių dėl sumažėjusio biudžeto bus pasiektas laiku, antraip tūkstančiams projektų įvairiose Europos šalyse iškiltų grėsmė.
Corina Cretu
© Reuters/Scanpix

Europos Komisija (EK) praėjusią savaitę pateikė pasiūlymus dėl sanglaudos politikos reglamentų, kuriuose nustatomos Europos struktūrinių ir investicijų bei kitų pasidalijamojo valdymo ES fondų įgyvendinimo taisyklės.

EK siūlo, kad 2021–2027 m. sanglaudos politikai būtų skirta 11 proc. mažiau lėšų nei 2014–2020 m. laikotarpiu. Pagal EK pasiūlymą, Lietuvai sanglaudos politikos lėšos turėtų mažėti 24 proc. – iki 5,6 mlrd. eurų. Panašiai lėšos mažės ir kitoms sparčiai išsivysčiusias šalis besivejančioms ES valstybėms narėms, tokioms kaip Estija, Slovakija, Čekija, Malta, Lenkija ir Vengrija.

Nepakankamai, bet sąžiningai

„Sanglaudai siūloma skirti 374 mlrd. eurų. Nuoširdžiai manau, kad to nepakanka patenkinti visų poreikius. Tačiau turime pripažinti realybę – tai sąžiningas ir subalansuotas biudžetas, turint omenyje, kad praradome šalį, kuri yra antroji pagal įnešamas lėšas (Jungtinę Karalystę), bei kitus iššūkius – sienų kontrolę, migraciją ir kitus dalykus.

Taigi, tikrai manau, kad biudžetas sąžiningas. Žinoma, kai kurios šalys nepatenkintos. Tačiau ir aš nesu patogioje padėtyje, nes norėčiau, kad šalims finansavimas nemažėtų. Kai kurios šalys dalį paramos praranda dėl ekonominio progreso“, – kalba C. Cretu.

Sanglaudos biudžetas, pasak jos, dabar yra Europos Vadovų Tarybos ir Europos Parlamento (EP) rankose. Tikimasi sklandžių derybų ir ilgai netruksiančių sprendimų.

„Kaip už regioninę politiką atsakingai komisarei, man labai svarbu, kad derybos būtų baigtos iki EP rinkimų, kad biudžetą galėtume pradėti įgyvendinti jau nuo pirmosios 2021-ųjų dienos. Jei uždelsime, tūkstančiams projektų kils grėsmė.

Yra šalių, kuriose bendrasis produktas vienam žmogui smunka, ir, žinoma, mes privalome jiems padėti. 75 proc. iš mūsų 374 mlrd. eurų biudžeto skiriama besivystantiems regionams. Tai ir yra sanglaudos politikos logika – kuo turtingesnis esi, tuo mažiau pinigų gauni. Taigi, investuojame ten, kur to labiausiai reikia“, – tikina komisarė.

Pašnekovė pastebi, kad Europoje yra šalių, kuriose žmonių skaičius padvigubėjo, tačiau paramos intensyvumas liko toks pats.

„Tokia yra Europos realybė – kai kurios šalys auga, o kitos po ekonominės krizės neatsigavo“, – sako ji.

Tikisi išvengti blogiausio scenarijaus

ES šalys reiškia nemažai kritikos ir priešinimosi siūlomam biudžetui, tačiau, pasak C. Cretu, tikimasi išvengti blogiausio scenarijaus.

„Tikiuosi, kad biudžetas atmestas nebus. Nenoriu galvoti apie blogiausią scenarijų, nes ši (sanglaudos – LRT.lt) politika svarbi visoms šalims. Tikiuosi šalys supras, jog ES biudžetui reikia daugiau pinigų, kad galėtume patenkinti visus poreikius. Kaip jau sakiau, galiausiai šalių vadovai sprendžia savo žmonių ateitį. Tai susiję ne su politika, o su žmonių gerovės kėlimu.

Norint pagerinti žmonių būvį, reikia rasti sutarimą. Praėjusį kartą derybos truko dvejus metus. Dabar esame nusiteikę optimistiškiau ir tikimės vienerių metų. Bet niekada negali žinoti, gali ir būti ir atidėliojimų“, – pažymi pašnekovė.

Ji sako nemėgstanti valstybių skirstyti į donores ir gavėjas, nes dėl sanglaudos politikos laimi visos šalys.

„Kaip pinigai bus paskirstyti, yra kiekvienos šalies reikalas. Mes esame tam, kad padėtume. Visoje Europoje tos pačios problemos – tušti kaimai, mažėjantis gyventojų skaičius, senstanti populiacija. Į visa tai privalome atsižvelgti.

Iki 2050-ųjų 80 proc. ES žmonių gyvens urbanizuotose vietovėse. Turime galvoti, kaip susieti urbanizuotas ir kaimiškąsias vietoves“, – tikina C. Cretu.

Tvirtina nebaudžiantys nepaklusniųjų

LRT.lt anksčiau rašė apie tai, kad nepatenkinta Lenkijos, Vengrijos politikos kryptimi, EK numato, jog finansavimas šalims turėtų būti labiau susietas su jų pagarba ES demokratinėms vertybėms, migracijos politikos Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose tikslais.

„Metas nuspręsti, kaip galėtų būti sustiprintas ES finansavimo ryšys su pagarba fundamentalioms ES vertybėms“, – anksčiau buvo teigiama EK pareiškime.

Tačiau C. Cretu tvirtina, kad tai nėra bausmė už ES nepatinkančius sprendimus, pažeidimus, teismų reformą, imigrantams nepalankią politiką.

„Tai nėra bausmė. Kai Lenkija 2004-aisiais Įstojo į ES, BVP rodiklis vienam gyventojui siekė 48 proc. ES vidurkio. Dabar jis siekia 75 proc. Jei vertintume vien tik BVP dalį vienam gyventojui, tuomet Lenkija prarastų dar daugiau. Dabar atsižvelgiame ir į švietimą, klimato kaitą, jaunimo nedarbo lygį. Nubausti Lenkiją, kai ši ir toliau lieka gavėja? Ar tai bausmė?“ – klausia ES komisarė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Muskas: „Tesla“ pristatys naujai užsakytus „Model 3“ iki metų pabaigos

„ Tesla “ bandant užsitikrinti mokesčių lengvatas, elektrinių automobilių gamintojo...

Nepaisant „Brexit“ susitarimo, „Aston Martin“ ruošiasi blogiausiam scenarijui

„Brexit“ susitarimas tarp Didžiosios Britanijos ir ES yra „pakankamai geras“, teigia „...

Įteikti projekto „Kryptis Lietuva“ apdovanojimai (2)

Ketvirtadienį Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje įvyko iškilmingas Vyriausybės kanceliarijos...

JAV akcijų rinka nusidažė raudonai

Pagrindiniai JAV akcijų indeksai ketvirtadienio prekybos sesiją pradeda smukimu.

Seime – dujų rinkos liberalizavimo pataisos (2)

Seimas pradeda diskusijas, kaip paskatinti konkurenciją gamtinių dujų rinkoje ir padidinti dujų...

Top naujienos

Didžiųjų miestų merams palikus Liberalų sąjūdį Gentvilas žada keisti partijos pavadinimą ir lyderį (65)

Vilniaus, Klaipėdos ir ne tik šių miestų merai liberalai į rinkimus eis be partijos pramos. Kad...

Mama gavo rekomendaciją per streiką vaiko nevesti į darželį: klausimas, ar dar nereikės ir susimokėti (52)

Pirmadienį Lietuvoje prasidėjo neterminuotas švietimo darbuotojų streikas. Prie jo kasdien...

Nepažinta pagrindinės Vilniaus gatvės pusė: Florencijos renesanso rūmai ir kiti didingi pastatai, išdygę vietoj kopūstų lysvių (3)

Pasivaikščiojimo po Gedimino prospektą metu praiename pro Lietuvos banko, Lietuvos pašto, prekybos...

Slaugytojas tarsi iš siaubo filmo įtariamas sąmoningai numarinęs virtinę pacientų kai nebeturėjo, ko vogti, ieškojo naujų aukų (1)

Ne vienerius metus slaugos namuose Vokietijoje dirbęs lenkų tautybės slaugytojas pražudė...

Grįžus namo vilnietis negalėjo pastatyti automobilio: aikštelę savivaldybė atidavė kaimynams (63)

Įsivaizduokite, grįžtate automobiliu namo, įvažiuojate į automobilių stovėjimo aikštelę ir...

Sausainiai „Oreo“ pakliuvo į „Greenpeace“ akiratį dėl pavojaus orangutanams (4)

Sausainių „ Oreo “ gamintoja tapo naujausiu „ Greenpeace “ taikiniu kampanijoje, kuria...

Elito pamėgtuose „Stikliuose“ įsidarbinęs naujas šefas nepasikuklino: su vidutinybėmis nedirbu (68)

„Relais & Châteaux Stikliai Hotel“ restoranuose vyksta pokyčiai – šį rudenį į...

Baisias ligas ir įvairias vėžio formas sukelia tik vienas įprotis (17)

Lietuvoje rūko apie 30 proc. vyrų, tai yra labai daug palyginus su Skandinavijos šalimis arba JAV,...

Pranckietis mano, kad Seimo nariai turėtų atostogauti kaip mokytojai (263)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis yra įsitikinęs, kad parlamentarų atostogos trukme...

Nuotakos poelgis jaunikį privertė gėdingai sprukti iš ceremonijos (5)

Būsimos nuotakos paskutinės valandos prieš vestuves dažniausiai būna kupinos džiaugsmo ir...