Ankstyvieji pradedančiųjų įmonių arba „startuolių“ (angl. startup) žingsniai įgyvendinant ambicingas verslo idėjas tampa iššūkiu dėl lėšų trūkumo, nelengvos investuotojų ar pardavimo kanalų paieškos bei pastangų suburti atsidavusią komandą.
Erikas Saukalas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Susitelkusios į tam tikros idėjos įgyvendinimą, pradedančiosios įmonės dažniausiai užmiršta arba atidėlioja ne mažiau svarbų dalyką – savo intelektinės nuosavybės apsaugą.

„Startuolių“ veikla yra glaudžiai susijusi su tam tikros intelektinės nuosavybės – verslo idėjos, prekių ženklo, dizaino, išradimo ar praktinės patirties (angl. know-how) – sukūrimu, o jos apsauga pradedančiosioms įmonėms globalėjančioje rinkoje yra itin aktuali dėl daugybės priežasčių.

Daugiau galimybių pritraukti investuotojus. „Startuoliai“, turintys ir įgyvendinantys intelektinės nuosavybės identifikavimo bei apsaugos strategiją, turi didesnes galimybes pritraukti investuotojus. Toks atsakingas požiūris į potencialiai vertingą intelektinę nuosavybę ir verslo veiklos rezultatus gali lemti ne tik finansavimo suteikimą, bet yra ir vienas iš esminių kriterijų investuotojams priimant sprendimą dėl pradedančiajam verslui skiriamų lėšų dydžio.

Lengviau pasitelkti kitus finansavimo šaltinius. Intelektinė nuosavybė yra galingas įrankis pradedančiosioms įmonėms ieškant alternatyvių finansavimo šaltinių. Šiandieninėje verslo praktikoje įkeitimo objektu tampa ne tik nekilnojamas turtas, bet ir intelektinė nuosavybė. Prekių ženklas, dizainas ar patentas gali būti įkeisti siekiant užtikrinti skolinio įsipareigojimo įvykdymą, pavyzdžiui, bankui ar kitai kredito įstaigai skolinant „startuoliui“ nustatyto dydžio pinigines lėšas.

Išimtinės teisės į sukurtus produktus ar paslaugas. Pagrindinis „startuolių“ konkurencinis pranašumas prieš kitus rinkoje veikiančius perspektyvius naujus verslus ar net įsitvirtinusias korporacijas yra ne dideli pardavimo mastai, o tobulesnių technologinių sprendimų pagrindu kuriami originalūs, neretai nišiniai, produktai bei siaurai vartotojų grupei teikiamos išskirtinės paslaugos. Apsaugodami savo intelektinę nuosavybę „startuoliai“ gali apsidrausti nuo unikalių verslo idėjų bei produktų kopijavimo, įgydami išimtines savininko teises.

Papildoma nauda suteikiant teises kitiems asmenims. Atsižvelgiant į tai, kad „startuoliams“ paprastai trūksta finansinių ir žmogiškųjų išteklių, naudinga išeitis yra licencijos, kurių pagrindu už tam tikrą atlyginimą sutartomis sąlygomis „startuoliai“ leistų naudoti registruotą intelektinę nuosavybę (prekių ženklą, dizainą ar patentą) kitiems asmenims. Toks abipusiai naudingas sprendimas suteikia galimybę lengviau vystyti verslą, kurti naujus produktus bei žengti į naujas rinkas.

Konkurencingumo rinkoje garantija. Neatlikus intelektinės nuosavybės objektų registracijos ir nesudarius atitinkamų sutarčių, „startuoliams“ yra kur kas sunkiau apsaugoti jų intelektinės veiklos rezultatus. Remiantis tuo, kad tai ir yra didžiausias pradedančiųjų įmonių konkurencinis pranašumas, neapsaugojant verslo idėjos ar jau sukurtų produktų galima nukentėti dėl nesąžiningos ar tiesiog greitesnės kitų verslo subjektų veiklos. Todėl informacijos, įskaitant ir inovatyvių idėjų, slaptumas bei konfidencialumas, taip pat viso produkto ar jo dalies vaizdo apsauga yra neišvengiama „startuolio“ egzistavimo konkurencingoje verslo aplinkoje sąlyga.

Dėl visų aukščiau išvardintų priežasčių pradedančiosios įmonės turėtų iš anksto užsitikrinti išimtines teises į intelektinės nuosavybės objektus. Tam reikėtų identifikuoti, koks intelektinės nuosavybės objektas bus registruojamas, įvertinti, ar jis atitinka teisės aktuose numatytus reikalavimus bei apsibrėžti veiklos teritoriją. Tuo tarpu sudarant licencines, konfidencialumo ar kitas sutartis, būtina numatyti ir į jas įtraukti svarbius aspektus dėl turimų teisių apimties, susitarimo vykdymo sąlygas bei atsakomybės ribas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Registrų centro vadovo konkursas – kitą savaitę (7)

Susisiekimo ministerija kitą savaitę ketina skelbti Registrų centro, kuris trečiadienį perduotas...

Turgus skuba naudotis vaistų krize – atvirai prekiauja receptiniais vaistais (127)

Įsibėgėjus vaistų krizei, kai pirkėjai vaistinėse negali įsigyti iki šiol laisvai...

Vokietijos bendrovės pesimistiškai nusiteikusios dėl rinkų atvėrimo Kinijoje (1)

Daugiau nei pusė Vokietijos bendrovių, veikiančių Kinijoje , abejoja arba apskritai netiki, kad...

V. Andriukaitis: Rusija kiaulienos importo draudimą ketina perkelti į politinį lygį (62)

Rusija neplanuoja atsisakyti nuo 2014 metų taikomo kiaulienos importo draudimo iš Europos...

BMW ketina Kaliningrado srityje statyti automobilių surinkimo gamyklą (68)

Vokietijos automobilių gamybos koncernas „Bayerische Motoren Werke“ ( BMW ) svarsto...

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (24)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (92)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (245)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (247)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (2)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“

NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“.

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (63)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (117)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (17)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.