Naršydami internete rasite ne vieną straipsnį, patariantį, kokių klaidų turėtų vengti pradedantieji verslininkai. Šių patarimų svarba neginčijama, juk ne veltui sakoma, kad gera pradžia – pusė darbo. Vis dėlto didžioji dalis verslininkų it susitarę tvirtina, kad įsukti verslą lengviau, nei jį išlaikyti.
© Shutterstock nuotr.

Kokios kartojamos klaidos užkerta kelią verslui, o kartais jį net pražudo? Atsakymo į šį klausimą ieškojome kartu su plėtros kapitalo fondų valdymo bendrovės „LitCapital“ įkūrėju ir vadovaujančiuoju partneriu Šarūnu Šiugžda.

Pirma klaida – užmerktos akys

Dažnai įsisukę į darbus verslininkai nepastebi akivaizdžių įmonės pokyčių.

„Paprastai tariant, verslininkai per ilgai verslą laiko savo darbo vieta ir visiškai nepastebi, kaip verslas tampa pakankamai didelis, todėl būtina ryžtis pokyčiams. Verslui išaugus turi būti sukurta korporacinė struktūra, suformuota savarankiška vadovybė, sugebanti priimti strateginius sprendimus“, – aiškino Š. Šiugžda.

Antra klaida – noras kontroliuoti

„Įprasta, kad verslininkai nenori samdyti nemažą patirtį turinčių vadovų ar juo labiau tokių ugdyti, – dar vieną problemą įvardijo Š. Šiugžda ir paaiškino, kad tai rodo perdėtą norą viską kontroliuoti. – Tokia verslo politika veda prie silpnos komandos sindromo, pataikaujančių pavaldinių ir nesugebėjimo susidoroti su elementariomis problemomis.“

Trečia klaida – pasitikėjimo stoka

„Man nereikia jokių partnerių, jie tik apgaus“, – tokius argumentus beria kitais verslininkais, rizikos ar plėtros kapitalo fondais bijantys pasitikėti verslininkai, nesuvokiantys, kad toks elgesys gali užkirsti kelią sėkmingai verslo plėtrai.

„Ši klaida dažna tarp vyresnės kartos verslininkų, nešančių liguisto sovietinio mentaliteto palikimą“, – sakė Š. Šiugžda.

Ketvirta klaida – savęs pervertinimas

Pasitikėjimas savimi – gera savybė, tačiau nukrypimas nuo normos dažnai gali būti žalingas. Verslo pasaulyje būtina ne tik išklausyti, bet ir išgirsti kitus, vengti „visažinio prie upelio“ vaidmens.

Pašnekovo teigimu, dalis verslininkų save vertina neobjektyviai: „Dažnai per daug susireikšminama, neįvertinama, kad plėtojamas verslas nėra ypač tvarus, nesukuria didelės pridėtinės vertės, o dirbanti komanda nėra savarankiška, jai trūksta profesionalumo, išsilavinimo.“

Penkta klaida – per menkos investicijos

Š. Šiugžda įsitikinęs, kad plėtojant verslą nederėtų vadovautis požiūriu, esą investuoti per daug rizikinga: „Lietuvoje į verslą reinvestuojama gerokai per mažai. Deja, verslo melžimas veda prie sunykimo.

Be to, prarandama puiki proga kol kas dar generuojamą pelną investuoti į didesnę pridėtinę vertę, o ne pravalgyti.“

Šešta klaida – nepakankamai aiškus verslo modelis

„Dažnas verslininkas net nesuvokia, ką reiškia verslo modelis ir kodėl jis turi būti kuo aiškesnis, – sakė pašnekovas. – Jei užsiimi bandelių kepimu, tai nebūtina jų vežioti pačiam, nes tai visai kitas verslas ir tiek skirtingos veiklos imtis tikrai neverta.“

Septinta klaida – orientavimasis į pelną

Aklas pelno vaikymasis nėra ir niekada nebuvo sėkmingo verslo receptas. Š. Šiugždos nuomone, verslas, paremtas pinigų siekiu ir pigia darbo jėga, galinčia sukurti tik žemą pridėtinę vertę, pasmerktas anksčiau ar vėliau žlugti.

Šarūnas Šiugžda
Šarūnas Šiugžda
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Verslininkams, pasirinkusiems tokį kelią, pašnekovas siūlo susimąstyti: „Galbūt vertėtų pakeisti verslo modelį į patikimesnį, stipresnį? Gal geriau susikurti prekių ženklo produktų, o ne teikti pigias paslaugas ar produktus užsienio užsakovams, kurie net nesidomi brangesnėmis inžinerinėmis, technologinėmis, intelektinėmis paslaugomis ar produktais?“

Aštunta klaida – inovacijų trūkumas

Klysta manantys, kad investuoti reikia tik į technologijų įmones. „Jeigu nesiekiama kurti naujoviškų produktų, net ir keptuvių gamintojas yra pasmerktas žlugti, – teigė Š. Šiugžda. – Didelė dalis Lietuvos įmonių sukuria mažą pridėtinę vertę, todėl žvelgiant į ateitį galima numanyti, kad neinvestuodamos į naujoves daugelis jų žlugs.“

Tikėtina, kad šios prognozės ims pildytis, kai darbo užmokestis pradės sparčiau augti, o įmonės tam nebus pasirengusios.

Devinta klaida – rinkos ribojimas

Laivas prekių ir paslaugų judėjimas suteikia neribotas galimybes, o tuo nepasinaudoti būtų paprasčiausiai kvaila.

„Mitas, kad prekes Vakaruose parduoti sunkiau, sugrius, jei įmonės savininkas mokės vieną ar kelias užsienio kalbas, skirs laiko pažintims su perspektyviais klientas ir aktyviai su jais bendraus, – sakė Š. Šiugžda. – Žinoma, nereikia tikėtis, kad nemokėdamas užsienio kalbų ar kartą pasamdęs vidutinio rango vadybininką kontaktams užmegzti ką nors pasieksi. Pats verslininkas turi būti aktyvus.“

Dešimta klaida – miglota ateitis

„Kai kurie verslininkai elgiasi taip, lyg būtų nemirtingi, – šyptelėjo Š. Šiugžda. – Net artėjant pensiniam amžiui ar jo sulaukę jie nemąsto, ar plėtojamą verslą perduos šeimos nariams, ar parduos. Dažnai neturima jokio plano.“

***
Augindamas savą viziją verslininkas į ją investuoja gyvenimo santaupas (arba ant pečių užsikrauna įsipareigojimus bankams), laiką (dažnai tenka dirbti ne tik dienomis, naktimis, bet ir per šventes) ir, žinoma, nervų ląsteles.

Būtent dėl neišmatuojamų pastangų siekiant įgyvendinti idėją ir dėl paniškos baimės ją prarasti dauguma verslininkų dirba pagal tokį modelį: viską sugalvosiu, sukramtysiu, perduosiu ir dar prižiūrėsiu, kad nurytų.

Toks požiūris yra klaidingas. Reikia mokytis pasitikėti savo komanda, domėtis naujovėmis, ryžtis pokyčiams ir kurti kokybiškus produktus. Verslo pasaulis dinamiškas, todėl dirbant savo terpėje būtina bent kartkartėmis žvilgtelėti į horizontą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Taupydami prarandate pinigų: maža nepasirodys

Grynieji pinigai, atsiskaitomoji banko sąskaita ir indėliai išlieka populiariausios santaupų...

„Ikea“ valdo 15 tūkst. ha – 0,7 proc. Lietuvos miškų (144)

Švedijos baldų pramonės ir prekybos grupė „Ikea“ per pastaruosius 12 mėnesių valdomus...

„Boso valanda su S. Jovaišu”: Regimantas Buožius apie tai, kuo buriavimas panašus į verslą (7)

„Esu Regimantas, esu buriuotojas, esu vadovas, vyras, vaikų tėvas, esu šiaip fainas žmogus“,...

Palanga darbuotojų puolė dairytis ir užsienyje (25)

Palangoje daugiausia darbo vietų sukuriančias įmones vienijančios Palangos viešbučių ir...

Siūloma PVM taikyti lanksčiau (32)

Ketvirtadienį Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti...

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Vienoje pusėje – galingi ūkiai, o kitoje – ištuštėjusi Lietuva (176)

Pamenate naktines derybas dėl Europos Sąjungos paramos milijonų ?

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (925)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Liberalų sąjūdis papasakojo, ko griebsis traukdamas partiją iš krizės (27)

Du buvę varžovai dėl Liberalų sąjūdžio (LS) pirmininko posto – Eugenijus Gentvilas ir...

Indrė Genytė-Pikčienė. Nafta brangiausia nuo 2014 m. pabaigos. Kaip tai mus paveiks? (10)

Juoduoju auksu vadinamos naftos kaina užtikrintai ropščiasi aukštyn. Šios savaitės pradžioje...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (345)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

„Žalgiris“ varžovų akimis: iš tokios komandos reikia pasimokyti (2)

Kauno „Žalgiris“ jau daugiau nei du mėnesius nepralaimi Eurolygos rungtynių namuose....

Lenkijoje apsipirkusi žinoma plaukų stilistė papasakojo savo įspūdžius: man „nurovė stogą“ (127)

Plaukų stilistė-šukuosenų dizainerė Eglė Saunorytė-Kinderienė neteko žado apsilankiusi netoli...

Ko lietuviams pavydi net skandinavai: dėl šio pasiekimo bent pusšimtis lietuvių gali neatsistoti, kai įeina D. Britanijos karalienė (8)

Prieš savaitę garsiai nuskambėjęs beprecedentis įvykis, kai jachtos „ Ambersail “ įgula...

Įvardijo, kokie sportiniai bateliai bus populiarūs šį sezoną, o kokie – mados atgyvena

Per pastaruosius metus kedų banga šovė kaip cunamis. Ne tik sporto pasaulio grandai („Nike“,...