aA
Jeigu atlyginimai nebus padidinti dvigubai, jeigu kai kuriems darbuotojams ir toliau bus mokamas minimumas, tik laiko klausimas, kada išvažiuos ir jie, įsitikinę patys verslininkai.
Austėja Masiokaitė
Austėja Masiokaitė
© DELFI / Rafael Achmedov

Neslūgstanti emigracija juos verčia kalbėti ne tik apie valdžios pastangas sulaikyti gyventojus nuo išvykimo, bet ir apie verslo socialinę atsakomybę.

Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Benjaminas Žemaitis neabejoja, kad verslui būtina didinti veiklos efektyvumą ir darbuotojų algas. Verslininkai sako, jog atlyginimus diktuoja rinka, o pritrūkę darbuotojų, juos vilioja iš provincijos miestų.

Didinti arba užsidaryti

Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas B. Žemaitis, kalbėdamas apie emigracijos mastus ir būdus jai mažinti, akcentuoja verslo atsakomybę didinti veiklos efektyvumą, darbo našumą, kurti pridėtinę vertę ir kelti darbo užmokestį.

„Verslas privalo didinti veiklos efektyvumą ir investicijas. Nėra kito metodo, kad mūsų veiklos efektyvumas siektų bent pusę, bent du trečdalius Anglijos įmonių rodiklio. Kitaip darbuotojai ir toliau emigruos“, – mano B. Žemaitis.

Anot jo, verslininkai nuolat tikisi, kad Vyriausybė sudarys palankesnes sąlygas verslui, bet iki šiol apsiribota skambiomis kalbomis. „Dabar Vyriausybė inicijuoja dar vieną komisiją emigracijos klausimams spręsti. Sunku suvokti, kaip dar viena komisija gali padidinti verslo efektyvumą ir sumažinti emigraciją“, – stebėjosi B. Žemaitis.

Jo manymu, Lietuvoje atlyginimai turės didėti mažiausiai dvigubai. „Yra pas mus neatsakingo verslo pavyzdžių, kai pelningai dirbančios įmonės moka minimalius atlyginimus. Laiko klausimas, kada jų darbuotojai taip pat išvažiuos. Versle reikia rodyti pagarbą dirbančiam žmogui ir jo lūkesčiams. Jeigu to nebus, bendrovės po kelerių metų galės užsidaryti“, – tvirtino B. Žemaitis.

Žmonėms trūksta stabilumo

AB „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas teigė, kad vidutinis atlyginimas įmonėje siekia apie 1200 eurų (į rankas – apie 900 eurų).

Kęstutis Vanagas
Kęstutis Vanagas
© Organizatorių archyvas

„Atlyginimo dydis priklauso nuo darbuotojo kompetencijos, darbo apimties, atsakomybės lygio, pasiektų rezultatų“, – sakė K. Vanagas.

Bendrovė ieško administracijos darbuotojų, taip pat inžinerinio personalo ir darbininkų. „Pastarųjų trūkumas juntamas visoje Lietuvoje, todėl nenustembame statybvietėse išvydę darbininkų iš Ukrainos ar Baltarusijos“, – pabrėžė pašnekovas.

Jo manymu, emigraciją lemia daug veiksnių. „Situacijai šalyje trūksta stabilumo. Kita vertus, jaunus žmones prigimtis verčia ieškoti naujų galimybių. Jie važiuoja mokytis į užsienį. Pradėję dirbti ten, dažnai pasilieka, nes mato daugiau karjeros perspektyvų. „YIT Kausta“ taip pat suteikia savo darbuotojams galimybę dirbti Suomijoje, ten šiuo metu vykdomi dideli projektai“, – minėjo K. Vanagas.

Sunkiau sezono metu

Bendrovės „Kauno grūdai“ vidutinis darbuotojų atlyginimas – 783 eurai (į rankas – apie 612 eurų).
Generalinio direktoriaus Tautvydo Barščio teigimu, įmonė darbuotojų stygiaus dėl emigracijos nejaučia. „Sudėtingiau surasti tam tikrų specialybių darbuotojų – technologų, šaltkalvių, suvirintojų. Minėtų specialybių studentų mažiau paruošia universitetai ir profesinės mokyklos“, – teigė T. Barštys.

Tautvydas Barštys
Tautvydas Barštys
© DELFI / Rafael Achmedov

Bendrovei sunkiau rasti papildomų darbuotojų paruošų metu, kai superkami grūdai. „Tada nuo liepos iki rugsėjo mums reikia apie 100 žmonių visoje Lietuvoje dirbti grūdų supirkimo aikštelėse, elevatoriuose. Darbas vyksta ir savaitgaliais, ir naktimis, jo noriai imasi studentai“, – sakė T. Barštys. Pašnekovas minėjo, kad kai kurie darbuotojai – jau grįžę emigrantai, jų yra Alytaus gamybiniame padalinyje.

Nuolat skelbiama apie laisvas darbo vietas „Senukų“ prekybos centruose. Tačiau UAB „Kesko Senukai“ Komunikacijos skyriaus vadovė Simona Liaudanskytė tikina, kad įmonė darbuotojų trūkumą kiek labiau jaučia tik Kaune. „To nesiejame su gyventojų emigracija. Šią problemą sprendžiame siūlydami darbo vietas aplinkinių rajonų gyventojams. Bendrovė moka konkurencingus rinkoje atlyginimus“, – akcentavo S. Liaudanskytė.

Šioje bendrovėje vidutinis atlyginimas yra 746 eurai (į rankas – apie 600 eurų).

Vairuotojų algos didėja

Yra sektorių, kurie konkuruoja Europos kontekste, todėl atlyginimai čia kitokie. Kauno rajone įsikūrusios logistikos įmonės „Hoptransa“ vairuotojų, anot vadovo Vyto Volkevičiaus, pajamos į rankas sudaro vidutiniškai 1800 eurų.

„Yra ir tokių, kurie uždirba po 2300 eurų, tai susiję su pavojingų krovinių vežimu, naktiniu darbu“, – sakė verslininkas.

Įmonėje iš 730 darbuotojų net 260 yra užsieniečiai – baltarusiai, ukrainiečiai. „Tai nereiškia, kad užsieniečiams mokame mažiau nei lietuviams. Kyla bėdų su tautiečiais. Nemažai vairuotojų turi užsienyje gyvenančias žmonas. Vairuotojai išvyksta pas jas vasaros sezoninių darbų metu, kad per porą mėnesių galėtų užsidirbti papildomai. Mums tai didelė problema, kai nežinome, kada vairuotojas grįš, ar apskritai grįš. Esame priversti ieškoti užsieniečių, negalime sau leisti, kad brangūs automobiliai stovėtų be darbo“, – aiškino V. Volkevičius.

Jo teigimu, vairuotojams ir dabar siūlomi atlyginimai yra didesni nei Ispanijoje, Lenkijoje, Bulgarijoje, Graikijoje, Balkanų šalyse. „Negalime lygiuotis į vokiečius, italus, prancūzus, kurie siūlo 200–300 Eur didesnius atlyginimus. Jei mokėtume 300 Eur didesnius atlyginus, nelabai galėtume konkuruoti rinkoje“, – teigė V. Volkevičius.

IT: emigrantai grįžta

Britų kapitalo „Callcredit Information Group“ įmonėje darbuotojų atlyginimų iki mokesčių vidurkis yra 1462 Eur, į rankas – apie 1100 eurų.

Didėjančios algos emigracijos nestabdo – ką darys Kaunas?
© Ramūnas Guiga

Bendrovės Kauno biuro personalo vadovė Marija Vaičiulytė-Balčė sakė, kad kartais būna sunku rasti tam tikros siauros srities profesionalų, tačiau tai labiau susiję su srities specifika nei emigracija.
IT sektoriaus aukštos kvalifikacijos specialistai, turintys gerai mokamus darbus ir stabilias pajamas užsienyje, vis dėlto grįžta į Lietuvą.

„Mūsų darbuotojas Šarūnas Vaivada beveik 5 m. gyveno ir dirbo Jungtinėje Karalystėje. Nei užtikrintos karjeros galimybės, nei gana didelis ir stabilus atlyginimas nesumažino jo nori grįžti į Lietuvą. Š. Vaivada apskaičiavo, kad, nors gaudavo pakankamai gerą atlyginimą Jungtinėje Karalystėje, jis taip pat daug ir išleisdavo. Jo nuomone, pragyventi Londone jam kainavo daugiau nei Lietuvoje“, – pasakojo M.Vaičiulytė-Balčė.

„Savaitraštis Kaunui“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Steigiamoms įmonėms sąskaitas siūloma leisti atidaryti ir elektroninių pinigų įstaigose

Vyriausybei trečiadienio pasitarime pristatytas siūlymas, kad steigiant įmones, jų kaupiamąsias...

Prekybininkai skundžiasi suaktyvėjusiais vagišiais: vogti eina kaip į darbą (21)

Šįmet vagišiai kaip niekada aktyvūs: jau per pirmus 8 šių metų mėnesius jų padaryta žala...

Dalis sporto klubų imasi griežtesnių saugumo priemonių (1)

„ Impuls “ bei „Lemon“ sveikatingumo klubai praneša, kad nuo šiol visi asmeniniai treneriai...

Nustatyta tvarka, kaip atlikti darbuotojų testavimą greitaisiais testais (10)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ), siekdama nustatyti, kiek Lietuvos gyventojų jau persirgo...

Dėl koronaviruso laikinai uždaromi du „Ignitis“ klientų aptarnavimo centrai (5)

Trečiadienį buvo laikinai uždaryti du „ Ignitis “ klientų aptarnavimo centrai Klaipėdoje ir...

Top naujienos

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (60)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

„Bloomberg“: Lukašenka su Erdoganu juokiasi iš ES (4)

Štai ji, didingoji Europos Sąjunga, ekonominės galios atžvilgiu nusileidžianti tik JAV. Štai...

Ekspertai: Lavrinovičių atvejis – netipiškas, tačiau atsakomybė turėtų kristi ne tik ant jų (120)

Lietuvą ir vėl supurtė skandalas, kuris priminė praeityje brolių Darjušo ir Kšyštofo...

Autsaideriai prieš čempionus: „Dzūkija“ – „Žalgiris“ tiesioginė rungtynių transliacija (10)

Trečiadienį antrame Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ture susitinka stipriausia ir silpniausia...

Lukašenkos „inauguraciją“ lydi protestai: malšinimui panaudotos vandens patrankos (1)

Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai trečiadienį panaudojo vandens patrankas vaikydami žmones,...

Užkalnis. Balsuokite už mane, aš viską padarysiu, kaip jūs norite (146)

Keliaudamas po Lietuvą prisižiūrėjau rinkimų agitacijos ir supratau: ir aš taip galiu. Gal net...

Audra dėl Nausėdienės žodžių: keliais sakiniais užkabino baisiausias Lietuvos žaizdas (328)

Vakar „Lietuvos Davoso“ forume pranešimą skaičiusios Dianos Nausėdienės pasisakymai apie...

Tiesioginė transliacija / Kitokie pasikalbėjimai. Svečiuose — „8 Kambarys“

Paskutinis šių metų „Kitokių pasikalbėjimų“ renginys po atviru dangumi. Ir ne bet kur, o...

Dėl alkoholio Robertas neteko namų: atsitiesti padėjo socialiniai darbuotojai

Lietuvoje galima išgirsti daugybę žmonių istorijų, kai jų gyvenimas buvo ant prarajos krašto,...

Aktorius Rolandas Kazlas skiriasi su žmona: santuoka truko 18-ka metų (14)

Oficialiai skiriasi aktorius Rolandas Kazlas ir Sigita Kazlienė.

|Maža didelių žinių kaina