aA
Darbuotoja Japonijoje gavo papeikimą iš vadovo dėl savanaudiškai pažeistų taisyklių. Kaip pranešta vietos spauda, moteris drįsto pastoti anksčiau, nei buvo numatyta pagal grafiką.
Japonų šeima

Ji dirbo šiaurinėje Japonijos dalyje esančioje Aičio prefektūroje vaikų priežiūros centre, kai sužinojo, kad laukiasi. Deja, šios naujienos neatitiko darbovietės vadovo numatyto grafiko, kuriame buvo sužymėta, kuriai darbuotojai kada leidžiama ištekėti ir susilaukti vaikų.

Ši itin nemaloniai susiklosčiusi situacija atspindi nerimą keliančią kai kurių Japonijos įmonių vadovų taikomą praktiką, kai darbuotojoms leidžiama ištekėti ir susilaukti palikuonių atsižvelgiant į užimamų pareigų hierarchiją, rašo „The Telegraph“. Ši istorija tapo vieša, kai šios moters sutuoktinis parašė laišką į vieną iš įtakingiausių Japonijos laikraščių „Mainich Shimbun“, išdėstydamas situacijos esmę ir detales. Laiške rašoma, kad jo sutuoktinė, sužinojusi, kad laukiasi, pasijuto nusivylusi ir pasimetusi. „Vaikų priežiūros centro, kuriame ji dirba, vadovas nustatė tvarką, pagal kurią darbuotojos turi tekėti ir pastoti. Galioja nerašyta taisyklė, kad darbuotoja negali to daryti anksčiau už aukštesnes pareigas einančią jos kolegę,“ – rašo japonas.

Sutuoktinių pora dalyvavo oficialiame susitikime su vaikų priežiūros centro vadovu ir asmeniškai atsiprašė už netikėtą nėštumą. Vis tik neįprastoje situacijoje atsidūrusios japonės vyras patikino, kad jo žmona nuo to laiko yra engiama, nes neva savanaudiškai pažeidė vaikų priežiūros centro taisykles. „Vaikų priežiūros paslaugas teikiantys asmenys aukoja savo pačių vaikus tam, kad galėtų rūpintis kitų vaikais. Ši profesija kilni, nes rūpinamasi vaikais, kursiančiais šalies ateitį. Gerbiu savo žmonos atsidavimą profesijai ir toliau ją palaikau. Tokios sąlygos, tenkančios vaikų priežiūros srityje dirbantiems asmenims, liudija apie šalies atsilikimą,“ – savo poziciją išsakė vyras.

Kai kuriose Japonijos įmonėse darbuotojoms leidžiama ištekėti ir susilaukti palikuonių atsižvelgiant į užimamų pareigų hierarchiją
Kai kuriose Japonijos įmonėse darbuotojoms leidžiama ištekėti ir susilaukti palikuonių atsižvelgiant į užimamų pareigų hierarchiją
© Kai kuriose Japonijos įmonėse darbuotojoms leidžiama ištekėti ir susilaukti palikuonių atsižvelgiant į užimamų pareigų hierarchiją

Paviešinta istorija visoje Japonijoje sukėlė tikrą palaikymo bangą. Su šia valstybe siejami mažėjantys gimstamumo rodikliai ir nuolatinis viešų vaikų priežiūros įstaigų trūkumas. Daugybė šią situaciją komentavusiųjų kritiškai vertino tokias vaikų priežiūros centrų taikomas taisykles ir netgi vadino tokį elgesį žmogaus teisių pažeidimu. Vis tik atsirado ir tokių, kurie pripažino, kad vaikų priežiūros centrai susiduria su rimtais iššūkiais dėl didelio masto darbuotojų trūkumo.

Japonės jau ilgą laiką susiduria su sunkumais darbo vietoje, o esminė to priežastis – itin paplitusi diskriminacija dėl lyties. Japonija užima 114 vietą 144 šalių sąraše, kuris praėjusiais metais sudarytas Pasaulio ekonomikos forume. Šis reitingas skirtas situacijai dėl lyčių lygybės įvertinti. Priekabiavimas dėl motinystės – Japonijoje žinomas matahara pavadinimu – dar viena itin opi problema. 2015 m. valdžios užsakymu atlikta apklausa, atskleidusi, kad pusė dirbančių moterų Japonijoje yra patyrusios vienokį ar kitokį priekabiavimą pastojus, o kas penkta tapusi nėščia netgi prarado darbo vietą. Specifinė praktika, kai darbuotojoms tiksliai nurodoma, kada galima turėti vaikų, o kada – ne, Japonijoje toli gražu neapsiriboja vien tik vaikų priežiūros paslaugas teikiančiomis įmonėmis.

26 m. moteris iš Tokijo išdrįso viešai prabilti apie tai, kad jos tiesioginė vadovė įmonėje, kurios veika susijusi su kosmetikos prekėmis, pareiškė, kad ši negalinti susilaukti vaikų anksčiau, nei sulauks 35 m. Ji papasakojo elektroniniu paštu gavusi dokumentą, kuriame buvo pateiktas detalus vaikų gimdymo ir auginimo grafikas. Anot istoriją paviešinusios moters, šis dokumentas išsiųstas jai ir 22 jos kolegėms su įspėjimu, kad savanaudiškas elgesys bus baudžiamas. „Jau esu susidūrusi su sunkumais pastojant. Kas prisiims atsakomybę, jei aš atidėsiu nėštumą ir tokiu būdų prarasiu galimybę susilaukti vaikų?“ – piktinosi su nevaisingumo problema susidūrusi ištekėjusi moteris.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Seime – dujų rinkos liberalizavimo pataisos

Seimas pradeda diskusijas, kaip paskatinti konkurenciją gamtinių dujų rinkoje ir padidinti dujų...

Grįžus namo vilnietis negalėjo pastatyti automobilio: aikštelę savivaldybė atidavė kaimynams (16)

Įsivaizduokite, grįžtate automobiliu namo, įvažiuojate į automobilių stovėjimo aikštelę ir...

„Brexit“ sumaištis pakeitė svaro kursą

Didžiojoje Britanijoje didėjant politiniam neapibrėžtumui, dėl kurio ima kilti abejonių dėl...

Šapoka: „šešėlis“ priklauso nuo visuomenės kultūros (9)

Finansų ministras pareiškė, kad šešėlinės ekonomikos apimtis priklauso nuo visuomenės...

Aštrios kritikos strėlės dėl verslo liudijimų: kitais metais į šešėlį gali patraukti daugiau žmonių (87)

Vienas iš valdžios prioritetų – sumažinti šešėlį ir daugiau pinigų taip pritraukti į...

Top naujienos

Pranckietis mano, kad Seimo nariai turėtų atostogauti kaip mokytojai (66)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis yra įsitikinęs, kad parlamentarų atostogos trukme...

Grįžus namo vilnietis negalėjo pastatyti automobilio: aikštelę savivaldybė atidavė kaimynams (16)

Įsivaizduokite, grįžtate automobiliu namo, įvažiuojate į automobilių stovėjimo aikštelę ir...

„Rytas“ ginasi nuo mįslingomis aplinkybėmis klube dirbančio ispano skundų (38)

Vilniaus „Ryto“ ekipoje nebepageidaujamas, bet sutartį tebeturintis Alberto Blanco iškasė...

Pasiskolino pinigų, bet bankas neleido jais naudotis (161)

Pinigų pasiskolinęs lietuvis vieną dieną smarkiai nustebo negalėdamas prisijungti prie savo banko...

Darbo skelbimas sukėlė painiavą: tai pačiai vietai – trys pavadinimai (1)

Internete jau beveik mėnesį kabo darbo skelbimas: kompanija X siūlo „galimybę semtis patirties...

Mokytojų algos vėl bus keičiamos: nauji pataisymai bus parengti per dvi savaites (108)

Švietimo ir mokslo ministerijoje ketvirtadienį posėdžiavusi darbo grupė sutarė per dvi savaites...

Aštrios kritikos strėlės dėl verslo liudijimų: kitais metais į šešėlį gali patraukti daugiau žmonių (87)

Vienas iš valdžios prioritetų – sumažinti šešėlį ir daugiau pinigų taip pritraukti į...

Per Vyriausybės valandą – Skvernelio ir Landsbergio konfliktas: kas turėtų atsiprašyti? (971)

Į konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio raginimą premjerui atsiprašyti protestuojančių...

Padaužos ir moksliukai – kuo būti geriau? (7)

„Netrankyk šaukštu per stalą“, – jau dešimtą kartą kartoji, o dvimetis sau toliau daužo....

Atsisakė etatinio darbo ir tapo laisvai samdoma: po mėnesio laukė nemaloni žinia (5)

Darbas pagal projektinio darbo sutartis, freelancinimas , praktika, produktyvus darbas kur nori ir...