„Manau, kad yra nemaža tikimybė, kad galėtų būti pateikta mokesčių reforma. Premjerė kaip tik šiomis dienomis grįžta iš komandiruotės ir turbūt turėsime dar pokalbių ir koaliciniuose formatuose. Bet manau, kad būtų logiška, jog iki pavasario sesijos pabaigos pateikimas įvyktų ir tuomet komitetai galėtų per vasarą darbuotis su projektais, kurie yra būtini tam, kad Lietuva išlaikytų savo įsipareigojimus ir neprarastume RRF pinigų“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Taip pat Seimo pirmininkė tikisi, kad mokesčių reformos klausimas dar bus konstruktyviai išdiskutuotas tiek tarp valdančiosios koalicijos narių. Anot jos, Liberalų sąjūdžio frakcija artimuoju metu susitiks su finansų ministre Gintare Skaiste aptarti reformai.

„Aš manau, kad koalicijos partnerių žodis visada yra pakankamai svarbus ir tikiuosi, kad galėsime dėl tu projektų konstruktyviai bendrauti. Ir esame Liberalų sąjūdžio frakcijoje sutarę, kad ministrė G. Skaistė dar pas mus artimiausiomis dienomis apsilankys, prieš posėdžius. Tad manau, kad bus galimybė padiskutuoti“, – paminėjo ji.

ELTA primena, kad Vyriausybės teikiamoje mokesčių reformoje siūlomi Gyventojų pajamų mokesčio (GPM), Pelno mokesčio ir Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymų pakeitimai.

GPM įstatymo projektu siūloma peržiūrėti pajamų mokesčio tarifus, perskirstant mokesčio naštą tarp su darbo santykiais ir jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų ir kitų rūšių aukštesnių pajamų, taip pat keisti individualios veiklos apmokestinimo sąlygas ir peržiūrėti mokesčių lengvatas numatant dovanų iš artimųjų asmenų ribojimus.

Taip pat siekiama atsisakyti GPM lengvatų ilgalaikėms gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokoms bei supaprastinti pajamoms iš investavimo taikomą apmokestinimo režimą įvedant naują priemonę – investicinę sąskaitą. Galiausiai GPM įstatymo pakeitimais numatoma supaprastinti pajamų mokesčio deklaravimo ir mokesčio permokos grąžinimo tvarką, numatant automatinį deklaracijos pateikimą.

Tuo metu Pelno mokesčio įstatymo projektu siūloma suteikti visam verslui teisę taikyti momentinį tam tikro ilgalaikio turto nusidėvėjimą ir pratęsti papildomiems 5 metams pelno mokesčio lengvatas investiciniam projektui bei filmų gamybai.

PVM įstatymo projektu siūloma padidinti registravimosi PVM mokėtojais ribą nuo 45 tūkst. iki 55 tūkst. eurų ir išplėsti socialinių paslaugų neapmokestinimo PVM apimtį.

Kartu teikiamas ir nekilnojamo turto mokesčio (NTM) įstatymo projektas, kuriuo siūloma nustatyti minimalų nekilnojamojo turto mokesčio 0,5 proc. tarifą vėjo elektrinėms, o visam fizinių asmenų nekilnojamam turtui, naudojamam pajamoms iš žemės ūkio veiklos uždirbti, taikyti lengvatinį mokesčio tarifą. Priėmus NTM pakeitimus, vidutinis mokestis už gyvenamąjį būstą gyventojui siektų 14 eurų per metus.

Galiausiai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) mokesčių reformoje siūlo plėsti nedarbo socialinio draudimo sistemos aprėptį, įtraukiant papildomas savarankiškai dirbančių asmenų grupes į nedarbo socialinio draudimo sistemą ir trumpinant minimalaus nedarbo socialinio draudimo stažą nuo 12 mėn. per pastaruosius 30 mėn. iki 9 mėn. per pastaruosius 30 mėnesių.

Taip pat, siekiant, kad padidėtų mažiausias nedarbo socialinio draudimo išmokas gaunančių bedarbių galimybės patenkinti būtiniausius asmeninius vartojimo poreikius, SADM siūlo nustatyti minimalią nedarbo socialinio draudimo išmoką, atitinkančią 5 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžius – šiais metais tai būtų 245 eurai.