aA
Maisto produktų kainos Lietuvoje ir toliau auga. Daržovių augintojai ramina, kad nors kainos ir didesnės, produkcijos užteks visam sezonui. Tačiau kalbant apie pieno produktus, galima susidurti su šiokiu tokiu deficitu.
Daržovės
© DELFI / Lukas Bartkus

„Žinių radijo“ eteryje kalbėta, kad bulvės išlieka labiausiai brangstančiu maisto produktu. Per metus jų kaina padidėjo 66 proc. Brangsta ir kiti maisto produktai.

Kainų palyginimo portalas „Pricer” įkūrėjas nurodo, kad lygina du produktų krepšelius – pigiausių ir žinomiausių prekių ženklų.

„Tendencija nuo praeitų metų pradžios yra pakankamai nedėkinga, nuosekliai kainos auga. Galbūt paguoda ta, kad birželio mėnesį, krepšelis kainavo šiek tiek brangiau ir liepą turime nedidelę korekciją. Jei kalbėti apie produktus, turime rekordininkę bulvę, jei lyginti metai iš metų, šviežios bulvės praeitais metais kainavo 0,42 Eur/kg, šiais metais bulvių vidurkis – 70 centų. Jei birželį lygintume su praeitų metų birželiu, tas kainų skirtumas dar įspūdingesnis atrodytų, nes praeitais metais dar turėjome seno derliaus bulvių, o šiemet jau pasibaigę buvo.

Paprastai bananai vasarą atpinga, šiemet atpigo, bet gerokai mažiau nei praeitais metais. Matyt, buvo didesnė konkurencija, pomidorai brangesni šiais metais ir tie skirtumai dideli, kalbame apie 40–50 proc. (…) Brangsta kiauliena, net beveik 34 proc. Matome tam tikrus pokyčius ir duonoje, ryžių kategorijoje. Iš tikrųjų prognozuojame, kad šis ruduo bus pakankamai įspūdingas kainų pokyčių prasme ir tame yra ne tik žaliavų kainų pokyčiai, bet ir daugiau visokių dedamųjų“, – „Žinių radijuje“ kalbėjo Pricer.lt įkūrėjas Arūnas Vizickas.

Pasak jo, pasibaigus Vyriausybės planams daryti įtaką kainų augimui, prekybos centrai atsipalaidavo ir dabar leidžia sau kelti kainas.

„Pricer“ tyrimas rodo, kad stipriausiai brangsta bulvės, bananai, pomidorai, kiauliena, duona, ryžiai, pomidorų sultys, pigiausias cukrus, karštai rūkyta nugarinė, sviestas, kefyras, kiaušiniai, vištiena. O pinga ne tokios svarbios prekės – šokoladas, obuoliai, pigiausia arbata.

Skaičiuojama, kad vidutiniškai pirkinių krepšelis per metus pabrango apie 7 proc.

„Jeigu žmogus vartoja daugiau mėsos, jo krepšelis dar labiau pabrango, nes kiauliena ženkliai brango. Tai 7 proc. yra statistinis vidurkis, o kiekvienas individualiai galėtų pastebėti ir kitokius skaičius, net ir įspūdingesnius“, – kalbėjo A. Vizickas.

Daržovių augintojų asociacija: sausra padarė savo

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkė Daiva Šateikienė „Žinių radijui“ teigė, kad lietuviškų bulvių turėtų užtekti visam sezonui.

„Bet ta rinka tokia įdomi, kiekvienais metais savotiška ir supirkimo kaina, Lietuvos ūkininkai nelabai daro įtaką. Didžiausią įtaką daro lenkų ir olandų ūkininkai“, – kalbėjo ji.

Anot jos, šiemet didėjo ir bulvių supirkimo kaina. Tam įtakos turėjo sausra

„Prekybos centruose kaina, kuri yra, nėra ta, kurią gauna ūkininkas. Jis tiek negauna, kiek yra prekybos centruose, nes ūkininkai įtakos kainodarai nedaro. O supirkimo kainos taip drastiškai neauga, bet šiemet juos didesnės nei 2018 metais. Tai ir ilga sausra pavasarį savo padarė. Ankstyvos bulvės jos vis tik neužaugo tokio diametro kaip turėjo, buvo daug smulkesnės, gerokai mažesnis derlius, dėl to ir ta kaina didesnė“, – teigė ji ir patikino, kad ir kitų daržovių Lietuvos daržininkai turės pakankamai aprūpinti Lietuvos rinką.

Galimas šioks toks lietuviško pieno deficitas

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus pasakojo, kad galvojų augintojai iš tiesų išgyvena ne patį geriausią laikotarpį Lietuvoje, pieno supirkimo kainos daug mažesnės nei kaimyninėje Lenkijoje, trūksta kooperacijos.

„Eilę metų pieno kainos Lietuvoje krenta, tai ir Europos pieno krizė turėjo įtakos. Kaimyninėse šalyse pieno supirkimo kaina žymiai didesnė nei Lietuvoje. Lenkijoje džiaugiasi, kad kainos didėja, kainų vidurkis nesmuko, vidutiniškai apie 28 centus pieno supirkimo kaina. Žada ir kilti. Nes Lenkija ketvirta Europoje ir dvylikta pasaulyje pagal pieno gamybą“, – pasakojo jis.

Anot jo, pieno ūkiui reikalinga daug didesnė parama. Dabar jau prioritetas Lietuvoje skirstant paramą nebe augalininkystės ūkis, bet pieno ūkio vystymąsis.

„Bet procesas pavėluotas, bus sunku atstatyti pieno ūkio, gyvulininkystės augimą Lietuvoje“, – sako jis ir pridėjo, kad valstybei daug naudingiau pardavinėti galutinį produktą, o ne pašarus.

Jis nurodė, kad pagaminto pieno apimtis šiek tiek mažėja. Paklausus jo, ar visgi bus lietuviško pieno deficitas, jis nurodė, kad šioks toks bus.

„Didelio deficito nebus, šiek tiek bus to deficito, bet turime pirmiausia savo rinką aprūpinti pieno produktais ir stipriai orientuotis į eksportą, konkuruojant su kitomis valstybėmis, su kuriomis galbūt negamina tiek daug pieno produktų“, – teigė A. Svitojus ir pridėjo, kad su lenkais reikia ieškoti kooperavimosi taškų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
1.7727

Aplinkos tvarkymui planuoja pasitelkti nuteistuosius: ankstesniu bendradarbiavimu patenkintos abi pusės (5)

Alytaus rajono savivaldybė planuoja pasirašyti sutartį su Alytaus pataisos namais , kad aplinkos...

Tūkstančiai nelegaliai dirbančių ir išnaudojamų moksleivių – taip Kinijos gamykloje gaminami visame pasaulyje naudojami įrenginiai (38)

Iš paviešintų dokumentų paaiškėjo, kad Kinijoje daugiau nei 1500 moksleivių dirbo naktimis...

Amerikoje ir Vokietijoje įsijungė panikos režimas: ką dabar daryti su savo pinigais (469)

Kai Vokietija nusičiaudi, Europa suserga, o kai nusičiaudi Jungtinės Valstijos , suserga visas...

Palanga šiemet nesiskundžia: pirmieji vasaros sezono vertinimai (26)

„Nemenkas iššūkis, kaip užimti turistus, ypač tokią vasarą, kaip ši“, – sako Palangos...

Daugiau nei trečdalis rusų santaupas laiko rubliais (26)

Rusijoje 37 proc. gyventojų mano, kad naudingiausia santaupas laikyti nacionaline valiuta, rodo...

Top naujienos

Susigundė populiaria idėja pagyventi dviese 18 kvadratų bute: patirtis buvo nepamirštama

Per aukštai ir per garsiai – tai du pirmiausiai į galvą šaunantys įspūdžiai po bandymo...

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir besidaužanti širdis: turintys šį sutrikimą papasakojo, ką reikia ištverti (27)

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir širdis besidaužanti taip, lyg tuoj išlips per...

Lietuvis pavėžėjas pasidalijo įsimintiniausiomis kelionėmis: nuo išgėrusių mamyčių, merginų pasiūlymų iki studentų be drabužių (149)

„Kiekviena kelionė yra individuali ir savotiškai smagi: būna, žmonės nori pasidalinti savo...

Tarnybinio policijos šuns radiniai „Karklėje“ ir toliau stebina: narkotikus slėpė ir palapinėse, ir automobiliuose (1)

Šiandien besibaigiantis muzikos festivalis „Karklė 2019“ ne visiems taps linksmu prisiminimu....

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas sutrumpėjo viena pavarde (45)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneriai po turnyro Suomijoje, kur sutriuškino aikštelės...

Sužadėtuvės: ar tikrai tik vyrai turi pirštis moterims ir kiek kainuoja žiedai (77)

Pagal tradicijas, vyras turėtų klauptis ant kelio ir iš kišenės ištraukęs žiedą pirštis savo...

Garsenybių trenerė Rasa Vilkienė augindama 3 dukras laikosi griežtos taisyklės: kol kas tai veikia (97)

Neretai garsenybių trenere įvardijama Rasa Vilkienė savo socialiniame tinkle dalijasi ne tik...

Su krepšininkais namo grįžęs Rapšys: Kalnietis domėjosi, ar lagamine nėra viršsvorio su medaliais (8)

Lietuvos plaukikas Danas Rapšys sekmadienį grįžo iš kone du mėnesius trukusios turnė Azijoje....

Pasaka Italijos pakrantėje: vienas gražiausių miestelių abejingų nepaliks

Pietų Italijos siela alsuojantys Pozitanas yra nedidelis miestelis prie Amalfio pakrantės, kuris...

Vilniuje prasideda senovinių automobilių žygis Baltijos keliui paminėti (19)

Vilniuje sekmadienį prasideda senovinių automobilių ir motociklų žygis Baltijos keliui paminėti.