aA
Atėjus naujiems metams įsigalioja pensijų reforma - 2019 m. visi jaunesni nei 40 metų pilnamečiai dirbantys asmenys gaus arba jau gavo kvietimą pradėti kaupti pensijai. Tiems, kurie jau kaupia patys prisidėdami ir už tai gaudami paskatas, iš esmės niekas nesikeis, pasirinkimų metas laukia tų, kurie iki šiol nekaupė. Be to, startuoja naujo tipo gyvenimo ciklo fondai.
© DELFI / Kiril Čachovskij


Ką keičia naujoji reforma, ką pasirinkti tiems, kurie iki šiol papildomai pensijai nekaupė, apžvelgiama pensijų fondų atstovų pranešime.

„Nauja tai, kad nuo 2019 metų sausio visi pensijai papildomai nekaupiantys dirbantys Lietuvos gyventojai iki 40 metų bus įtraukti į pensijų kaupimą II pensijų pakopoje. Šiems žmonėms teks priimti sprendimą, ar jie nori būdami pensijoje gauti 20-30 proc. daugiau pajamų nei tie, kurie pensijos nekaups ir gaus tik Sodros pensiją. Pasirinkus kaupti papildomai, t. y. priėmus gautą kvietimą dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje, reikės patiems prisidėti 3 proc. nuo atlyginimo kas mėnesį už tai gaunant beveik 200 eurų paskatą per metus iš valstybės biudžeto (po 1,5 proc. kas mėnesį nuo praėjusių metų vidutinio šalies atlyginimo).

Jei asmuo turi ir gali rasti kitų galimybių sukaupti savo pensijai papildomų lėšų ir nuspręs pasirinkti kitus taupymo būdus, jis gali pareikšti valią atsisakyti kaupimo tokiu būdu iki 2019 m. birželio 30 d.“, - pranešime sako bendrovės „Luminor investicijų valdymas“ vadovas Šarūnas Ruzgys.

Iš esmės niekas nesikeis tiems, kurie iki šiol kaupė pagal formulę 2+2+2 - pensijai iš atlyginimo kas mėnesį skyrė 2 proc. ir dar 2 proc. gavo iš valstybės biudžeto. Nepaisant to, kad formulė kinta į 3+1,5, 3 proc. kaupimas bus dalinai kompensuotas sumažėjusiu mokesčių tarifu, o gaunama biudžeto paskata liks tokio paties realaus dydžio.

Be to, nuo 2019 metų kaupimas II pakopoje nebeturės įtakos „Sodros“ pensijai, t. y. „Sodros“ pensija proporcingai nebemažės kaip buvo iki šiol.

Pasak Š. Ruzgio, kiekvienas, iki šiol kaupęs maksimaliai, turi tris pasirinkimus.

Pirmasis - po Naujųjų metų pasikeitus kaupimo formulei į 3+1,5 sutikti su pokyčiu ir nieko nedarant tiesiog kaupti vietoj 2 proc. nuo atlyginimo, 3 proc.

Antrasis - sustabdyti kaupimą apie tai pranešant savo kaupimo bendrovei iki 2019 m. birželio 30 d. ir paliekant sukauptas lėšas fonde.

Trečiasis - nutraukti kaupimą ir sukauptas lėšas grąžinti „Sodrai“ apie tai pranešant kaupimo bendrovei iki 2019 m. birželio 30 d.

Iki šiol nekaupiantys asmenys arba kaupiantys minimaliai nuo 2019 m. turės keturis pasirinkimus - pradėti kaupti su palaipsniui didėjančia įmoka, iš karto kaupti su maksimalia įmoka, stabdyti kaupimą lėšas paliekant pensijos fonde ar atsisakyti papildomo kaupimo lėšas grąžinant „Sodrai“.

Palaipsniui didėjanti įmoka. Visi automatiškai bus pakviesti kaupti II pakopoje papildomai ir nuo savo atlyginimo prisidėti 1,8 proc., o iš biudžeto už tai gauti 0,3 proc. paskatą nuo vidutinio darbo užmokesčio. Paties žmogaus įmoka ir paskata didės 5 metus, kasmet po 0,3 proc., kol pasieks 3+1,5 proc. Šis pasirinkimas - savaiminis, tad nepasirinkus kitų, jis bus taikomas automatiškai.

Maksimali įmoka iš karto. Papildomai nekaupiantys asmenys iki liepos 31 d. gali pasirinkti iš karto į savo pensijų fondą nuo atlyginimo mokėti 3 proc. ir iš valstybės gauti maksimalią paskatą, t. y. 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio, kas, planuojama, sudarys apie 16,4 eurų per mėnesį. Tam reiktų kreiptis į savo bendrovę ir pateikti prašymą iki 2019 m. liepos 31 d.

Papildomo kaupimo atsisakymas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad iki šiol visai nekaupę dirbantieji iki 40 metų nuo 2019 metų bus automatiškai priskirti vienai iš kaupimo bendrovių. Tačiau bendrovę ar fondą žmogus gali pasirinkti ir pats, nelaukdamas kol toks veiksmas bus padarytas už jį. Tam reiktų pasirašyti sutartį su patinkančia bendrove nelaukiant automatinio įkėlimo. Visgi, jeigu asmuo nuspręstų, kad kaupti papildomai nenori, apie šį sprendimą turės pranešti „Sodrai“ iki 2019 m. birželio 30 d.

Norintieji atsisakyti kaupti papildomai jau sukauptas lėšas gali arba palikti fonde, arba perkelti į „Sodrą“.

Dar svarbu žinoti, kad nuo 2019 m. atsiras gyvenimo ciklo principu veikiantys pensijų fondai. Tai bus visiškai nauja schema, kai investavimo strategija bus suderinta su fonde esančių dalyvių amžiumi.

„Jaunesni žmonės dalyvaus aktyvesnio investavimo fonduose, turinčiuose didesnę akcijų turto klasės dalį, o vyresni - mažesnę. Atitinkamai artėjant pensiniam amžiui toks fondas automatiškai keis savo investavimo portfelį taip, kad būtų naudingiau jame esantiems konkretaus amžiaus dalyviams. Sulaukus pensinio amžiaus konkretaus dalyvio turimas turtas bus perkeliamas į konservatyvų turto išsaugojimo fondą, iš kurio ir bus išmokamas. Paprastai sakant, pati bendrovė, kuri rūpinasi jūsų pensija, pagal jūsų amžių numatys jums naudingiausią investavimo strategiją. Jaunesniame amžiuje - drąsesnę, vėliau - tokią, kuri padės išsaugoti sukauptą turtą”, - paaiškina Š. Ruzgys.

Nekaupiantiems, po kelių dešimtmečių pensija siektų 182 eurų dabartine verte.

„Skaičiuojama, kad kokybiškam gyvenimui pensijoje kas mėnesį reikia gauti bent 70-80 proc. šiandien gaunamo atlyginimo. Pensijos, kurias „Sodra“ užtikrina visiems socialinio draudimo įmokas mokantiems gyventojams, po kelių dešimtmečių sieks tik apie 25 proc. tuometinio vidutinio darbo užmokesčio. Jeigu tokius skaičius įvertintume šiandien, tai nuo vidutinio atlyginimo Lietuvoje, kuris dabar, atskaičius mokesčius, sudaro 728 eurus, tokia pensija sudarytų tik apie 182 eurus dabartine pinigų verte. Tai reiškia, kad ateityje, įvertinus demografinius pokyčius ir mažą gimstamumą, dabartinis jaunimas išeidamas į pensiją gyvens gerokai skurdžiau negu dabartiniai pensininkai“, - skaičiuoja Š. Ruzgys.

Pasak „Luminor investicijų valdymas“ direktoriaus, akivaizdu, kad siekiant užsitikrinti orią senatvę, būtina kaupti papildomai.

Nuo 2019 m. įsigaliosianti kaupimo formulė numato, kad norėdamas gauti apie 200 eurų paskatą iš valstybės biudžeto per metus, žmogus prisidės 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio, tačiau norint dar labiau pagerinti situaciją, bet kuris kaupiantysis gali nutarti kaupti daugiau, t. y. pradėti kaupti savanoriškai III pakopos pensijos fonduose už tai gaudamas mokestines lengvatas.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl prastų oro sąlygų korespondencija ir siuntos gali vėluoti (2)

Lietuvos paštas informuoja, kad dėl stipraus snygio ir prastų eismo sąlygų Lietuvos...

„Tesla“ panaikins tūkstančius darbo vietų (2)

Penktadienį „ Tesla “ pranešė, kad panaikins keletą tūkstančių darbo vietų, nes...

Klaipėdos uosto vadovą Vaitkų laikinai pavaduos Vidmantas Paukštė (2)

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) vadovui Arvydui Vaitkui nusprendus dalyvauti...

Klaipėdos uostas neigia kaltinimus: investiciniai projektai įgyvendinami skaidriai (1)

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD) neigia žiniasklaidoje pasirodžiusią...

Ūkio banką auditavusi „Deloitte Lietuva“ turės sumokėti 3 mln. eurų (5)

Ūkio bankas ir „ Deloitte Lietuva“ pasiekė susitarimą ginče dėl banko auditų.

Top naujienos

Jei taptų prezidentu po Grybauskaitės, Skvernelis žada: pokyčių būtų esminių papildyta (789)

Į prezidentus kandidatuoti pasiryžęs premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad, jei būtų...

Andrius Tapinas. Po 14 dienų. Valdžios Leviatanas ir šalčio efektas (342)

Praėjo keturiolika dienų ir vėl kalbamės. Premjero atsiprašymo nebuvo, buvo arogantiškas...

Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių (3)

Už įtariamą šnipinėjimą Rusijos naudai sulaikyto Algirdo Paleckio byloje aiškėja ir daugiau...

Keliuose verda tikras pragaras, kelininkai žada, kad rytoj bus geriau (86)

Penktadienis Lietuvoje apkarto, matyt, daugeliui turėjusių kur nors važiuoti, nesvarbu, ar nuosavu,...

Lukašenka: jei kas norės mus nustumti, žinome, kaip reaguoti išvardijo sąlygas sukurti sąjunginę valstybę su Rusija (27)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka išvardijo sąlygas sukurti bendrą sąjunginę...

Meilės emigrantė Jolanta: priimti sprendimą išvykti padėjo vyro pažadas (5)

Prieš trejus metus į Kataloniją išvykusi Jolanta juokauja, kad yra tikrų tikriausia meilės...

Į restoraną su vaikais: mamos pasidalino idėjomis, kur eiti, kad nebūtum išprašytas lauk

Daugelis tėvų žino – išeiti į restoraną ar kavinę su vaiku kartais tampa tikru išbandymu,...

„Panathinaikos“ klubui prieš rungtynes su „Žalgiriu“ koją kyštelėjo kinai (5)

Atėnų „Panathinaikos“ klubas šio vakaro rungtynėse su Kauno „Žalgiriu“ galės registruoti...

Gaisro Kauno stotyje liudininkai: išgirdus sireną, apėmė ne itin jaukus jausmas (2)

Penktadienį per pietus Kauno autobusų stotyje kilęs gaisras kelis šimtus žmonių išginė į...

Dingus 5 asmenų šeimai į policiją kreipėsi vaiko teisių tarnyba: jų neberanda net giminaičiai (399)

Dėl penkių asmenų šeimos dingimo prašymą pradėti paiešką pateikusi Vaiko teisių apsaugos...