aA
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai (LPSK) socialiniuose tinkluose pasidalinus vizualu su užrašu „Jeigu Vyriausybė nustatys MMA mažesnį nei 888 €, „Dėkokite“ Aušrinei Armonaitei!“, sureagavo ir pati ekonomikos ir inovacijų ministrė.
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė
© DELFI / Karolina Pansevič

„Profsąjungoms primenu, kad sprendimas dėl MMA priimamas ne „armonaitės“, o Trišalėje taryboje, kurioje balsuoja profsąjungos. Kokį dydį Trišalė taryba susitartų, taip ir būtų. Tačiau, kai laikaisi įsikibęs magiškų skaičių ir nematai jokių kitų alternatyvų ar kelių kompromisams belieka šaukti „kalta valdžia“, – ketvirtadienį feisbuke parašė A. Armonaitė.

Anot ministrės, profsąjungos akcentuoja tik minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio didinimą, tačiau, jos vertinimu dėl didesnių atlyginimų kovojama „labai keistai“. Politikė pabrėžia, kad ji pati norėtų, jog visi žmonės šalyje uždirbtų daugiau, nei 888 eurus, o tam, pasak jos svarbu investuoti į švietimą bei aukštos pridėtinės vertės ekonomiką.

„Tikiuosi, kad ateis ta diena, kai socialinis dialogas tarp verslo ir profsąjungų galės įvykti savarankiškai, be „valdžios“, o profsąjungos kovos ne tik dėl MMA, bet ir dėl Lietuvos vidurinės klasės stiprėjimo“, – pridūrė ji.

„Tačiau. Pagrindinė problema, kurios, atrodo, nesupranta profsąjungos, yra ir ta, kad Lietuvoje nuo kitų metų padidinus tik minimalų atlyginimą augtų tik mažiausiai uždirbančiųjų pajamos. Dabar gaunančių minimalų atlyginimą arba mažiau yra apie 140 tūkst. O kaip vidurinė klasė? Šiems žmonėms kur kas labiau padėtų, jei reiškmingai augtų ne MMA, o atlyginimo dalis (NPD), nuo kurio valstybė neatskaičiuotų mokesčių. Dėl to atlyginimai „į rankas“ padidėtų ir gaunantiems mažiausias algas, ir didžiajai daliai kitų darbuotojų“, – tvirtino ji.

Ministrė pabrėžė, kad ji siūlė didesniu tempu didinti būtent NPD dalį.

„Kalbant skaičiais mūsų siūlymas buvo toks: MMA didinti nuo 730 iki 800 eurų, o NPD nuo 540 iki 740 eurų. Uždirbantiems mažiausius atlyginimus dėl šios formulės nebūtų jokio skirtumo, nes jų realios pajamos vis tiek padidėtų 15 proc. – kiek daugiau nei 80 eurų. Tačiau keliasdešimt eurų augtų ir kitų, daugiau uždirbančių žmonių algos. Tai buvo vienas iš pasiūlymų, nuo kurio galėjo atsispirti diskusijos kompromisams“, – įsitikinusi A. Armonaitė.

ELTA primena, kad trečiadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministrei Monikai Navickienei bei Finansų ministrei Gintarei Skaistei paskelbus siūlymą nuo 2023 m. didinti minimalią mėnesinę algą (MMA) iki 840 eurų, o neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) iki 625 eurų, Vyriausybė priėmė sprendimą su šiais siūlymais grįžti į Trišalę tarybą.

Anot finansų ministrės, minimalią mėnesinę algą uždirbantiems pajamos „į rankas“ dėl šių dviejų sprendimų augtų apie 83,5 eur.

Tokiam NPD padidinimui reikėtų 164,3 mln. eurų biudžeto lėšų.

Praėjusią savaitę minimalios mėnesinės algos (MMA) ir neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) kėlimą svarsčiusi Trišalė taryba nesutarė, kiek darbuotojams nuo kitų metų turėtų didėti šie dydžiai, tad klausimas svarstyti Vyriausybei grįžta be vieningos darbdavių ir darbuotojų išvados.

Lietuvos bankas (LB) siūlė nuo 2023 metų kelti minimalią mėnesinę algą (MMA) Lietuvoje 157,74 euro – nuo 730 iki 887,74 euro.

Toks MMA dydis nustatytas pagal Trišalės tarybos sutartą metodiką, kuomet atsižvelgiama į 2023 m. prognozuojamą vidutinį darbo užmokestį (VDU) be priedų ir premijų, ir jis yra dauginamas iš 5 didžiausią MMA ir VDU santykį 2019–2021 m. turėjusių ES šalių MMA ir VDU santykio vidurkio – 50,1 proc.

Lietuvos banko ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas tikino, kad įvardintas dydis yra siektinas MMA, pagal formulę, jeigu į ją žiūrime, kaip į gairę.
Lietuvos bankas siūlė minėta formule remtis ir toliau, tačiau palaikymą išreiškė MMA didinimui dalimis.

Trečiadienį ryte, Lietuvos verslo konfederacija (LVK) kreipėsi į Vyriausybę, palaikydama Lietuvos banko siūlymą minimaliąją mėnesinę algą (MMA) 2023 metais didinti etapais.

Tuo tarpu LPSK prezidentė Inga Ruginienė Trišalėje taryboje yra tikinusi, kad MMA kitais metais turėtų kilti bent iki 888 eurų, t.y., 21,6 proc., ką rekomendavo Lietuvos bankas.

Ji taip pat siūlė atsižvelgti, kad kitų metų prognozuojama skurdo rizikos riba sieks 625 eurus, tad, I. Ruginienės teigimu, būtų „gėda“ svarstyti kitąmet dar taikyti mažesnį atlyginimą „į rankas“.

ELTA
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

„BaltCap“ fondui Estijoje leista įsigyti leidyklą „Alma Littera“

Privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojos „ BaltCap “ fondui Konkurencijos taryba leido...

Majauskas apie biudžetą: artėjame prie kritinės ribos (4)

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto ( BFK ) pirmininkas, konservatorius Mykolas Majauskas...

Mitalas kirto Vyriausybei: tai kol kas nėra koalicijos biudžetas „refrešinu“ elektroninį paštą ir tiek žinių (2)

Ketvirtadienį Vyriausybei žadant kitų metų valstybės biudžeto projektą pristatyti...

Nausėda: neigiami pensijų fondų rezultatai – trumpalaikiai svyravimai

Lietuvos pensijų fondams trečią ketvirtį iš eilės patiriant neigiamą grąžą, šalies...

Vilniuje pradėtos šildyti ugdymo, dalis – gydymo įstaigų

Esant permainingiems orams, Vilniaus miesto ugdymo bei tam tikros gydymo įstaigos pradėjo šildymo...

Top naujienos

Karybos ekspertas Ždanovas – apie tai, ką daro Rusijos generolai: vaizdo įrašai parodo kraupią realybę (7)

Ukrainos kariuomenei toliau sėkmingai puolant, viešoje erdvėje gausiu filmuotos medžiagos,...

Leonid Bershidsky

„Bloomberg“: Putino laukia nelinksmas gimtadienis, situacija jam darosi pavojinga (4)

Dabar jau žinome: net ir tokioje griežtai kontroliuojamoje šalyje kaip Rusija karinių...

Karas Ukrainoje. Išlaisvintame Lymane – sukrečiantis radinys: aptikta masinė kapavietė Ukrainiečiai skelbia smogę viešbučiui Chersone su rusų pareigūnais (6)

Ukrainos pajėgos dar labiau veržiasi link Rusijos okupuoto Chersono miesto, antradienį...

Stiprus vėjas trukdys pasidžiaugti sugrįžtančia šiluma: termometrai rodys seniai nematytus skaičius

Ketvirtadienio dieną per Lietuvą slinks mažai aktyvus šaltasis atmosferos frontas. Debesuotumas...

Kraupi avarija Priekulės aplinkkelyje: kaktomuša susidūrė du automobiliai, vienos moters būklė sunki dėl avarijos kelias buvo nepravažiuojamas  (1)

Trečiadienio vakarą Priekulės aplinkkelyje du automobiliai susidūrė kaktomuša, sužaloto du...

Tarptautiniame fronte – čempionų meistriškumo pamoka „Rytui“

Pergalingai vietiniame fronte startavęs Vilniaus „Rytas“ trečiadienį vakare patyrė pirmą...

Vilniaus gatvėje – drastiškas vaizdas: tai nufilmavę žmonės atpažino garsų advokatą (32)

Vilniuje gatvėje žmonės tapo liudininkais, kaip išsiskyrusių tėvų konflikto įkarštyje vaikas...

Zelenskis patvirtino: Ukraina sieks priimti pasaulio čempionato kovas (1)

Ukraina prisijungė prie jungtinės Ispanijos ir Portugalijos paraiškos surengti FIFA 2030 metų...

Sniego pilys

Silpnavalis, nekonfliktiškas ir mėgstantis išgerti – taip žvalgyba apibūdino Brežnevo sūnų, tuo tarpu proproanūkis elgetauja Turkijoje

Teigiama, kad įtakingų tėvų vaikai gimsta „su auksiniu šaukštu burnoje“. Tačiau SSRS...

SuTaupyk

Apsipirkdamas Lenkijoje lietuvis rado gudrų būdą išleisti dar mažiau: dauguma apie tai net nežino Vardija pasikeitusias lenkiškas kainas ir kas vis dar pigiau nei Lietuvoje (2)

Reguliariai Lenkijoje apsipirkinėjantys Pietų Lietuvos rajonų gyventojai pastebi, kad kaimyninėje...