aA
Susisiekimo ministerija iki šių metų pabaigos žada užbaigti ruošti naują metodiką, kuria remiantis būtų apskaičiuotos automobilių techninės apžiūros kainos. Pagal naują metodiką būtų atsižvelgiama ir į darbo užmokestį, tad, tikėtina, kad paslaugos brangtų. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija idėją palaiko, nes šiuo metu nėra galimybių didinti algų darbuotojams.
Techninė apžiūra
Techninė apžiūra
© Organizacijos nuotr.

Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Glėbus atsiųstame komentare teigia, kad iki šiol techninės apžiūros kaina buvo skaičiuojama vadovaujantis 2002 metais priimtu Vyriausybės nutarimu. Ši tvarka, anot jo, neretai sukeldavo įmonėms problemų siekiant tinkamai prižiūrėti ir modernizuoti patikros linijas. Tad Susisiekimo ministerijos sukurta metodika galėtų pakeisti dabar galiojančią fiksuotos kainos taisyklę.

Nurodoma, kad paskutinį kartą leidimą 15 proc. kilstelėti techninės apžiūros kainas Susisiekimo ministerija buvo davusi 2014 metais.

„Viena didžiausių problemų – pastaruosius penkerius metus galiojusios techninės apžiūros kainos stipriai komplikavo techninės apžiūros įmonių galimybes mokėti konkurencingus atlyginimus kontrolieriams. Kaip žinia, per šį laiką pabrango praktiškai viskas – nuo elektros energijos ir statybinių medžiagų iki maisto produktų ir būsto nuomos. Todėl išlaikyti aukštos kvalifikacijos specialistus, nuolat sulaukiančius kvietimų pereiti dirbti į automobilių verslo įmones, iš tiesų nepaprastai sunku. Vien pernai atlyginimai visoje šalyje vidutiniškai augo apie 9 proc. Mūsų įmonės tokiais tempais sekti rinkos nespėja. Išlaikyti esamus ar prisikviesti jaunus specialistus regionuose iš tiesų labai sunku“, – atsiųstame komentare DELFI teigia A. Glėbus.

Kaip tvirtina A. Glėbus, Susisiekimo ministerijos parengtoje naujoje Maksimalių privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros kainų nustatymo metodikoje atsiranda aiškių kriterijų, kada ir kodėl techninės apžiūros kainos gali būti peržiūrimos, įvertinami atskirų įmonių veiklos rodikliai, statistinis visos Lietuvos darbo užmokesčio pokytis, metinė infliacija, vartotojų kainų indeksas.

Imasi automobilių techninės apžiūros kainų: paslaugos brangtų jau kitąmet
© Archyvas

Galėtų brangti bent pora eurų

Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ atstovas spaudai Renaldas Gabartas pasakojo, kad jau nuo šių metų pavasario pradėta kalbėtis su Susisiekimo ministerija dėl kainų pokyčio, tačiau politikams tai – jautrus klausimas. Mat artėja rinkimai, o kainų didinimas nebūtų populiarus sprendimas.

Anot R. Gabarto, atsižvelgiant į kai kurių įmonių poreikį kainas reikėtų didinti maždaug 2 eurais.

„Kauniečiai, kurie atidarė kelis naujus centrus, atnaujino įrangą, darė būtinus darbus, kad techninės apžiūros sistema efektyviai funkcionuotų, sakė, jei mums nepakels kainos maždaug 2 Eur, tai atsidursime sunkioje padėtyje. Tas pats Marijampolėje, nes anksčiau ten važiuodavo daug automobilių iš Ukrainos su lietuviškais registracijos numeriais, o dabar tas srautas nutrūko, ir jie iš tikrųjų sėdi pusiau be darbo.

Lūkestis, kad euru ar dviem būtų dabartinė kainų korekcija“, – teigė R. Gabartas.

Pasak jo, dabar apžiūra brangesnė ne tik kitose Baltijos šalyse, bet ir Baltarusijoje. Skaičiuojama, kad šiuo metu lengvųjų automobilių su benzininiais varikliais techninė apžiūra Lietuvoje kainuoja 14,5 euro – mažiausiai visoje Europoje. Palyginkime: Latvijoje analogiška transporto priemonės patikra kainuoja apie 25 Eur, Lenkijoje – 23, Estijoje – 40 eurų. Senosiose ES šalyse beveik visur techninė apžiūra kainuoja per 50 eurų, o Vokietijoje – 106 eurus, nurodo asociacija.

Pasak jo, iki šiol įmonės išgyveno iš padidėjusio automobilių skaičiaus, tačiau jau pasiektos tam tikros „lubos“. Tad kai kurioms įmonėms nebėra iš ko didinti atlyginimų ar daryti investicijų.

„Vilniuje ir kituose didžiuosiuose miestuose automobilių srautas didelis, dėl kiekio sugeneruoja gana dideles pajamas, bet kokiame Aukštadvaryje ar Nemenčinėje, kur per dieną 15–20 automobilių atvažiuoja, be šansų išsilaikyti. Pagal visą tvarką, iš bet kurio taško negali būti ilgesnis nei 30 km atstumas iki artimiausio techninės apžiūros punkto, tad tas tinklas privalo būti išlaikytas taip, kad ir atokiose vietose gyvenantiems žmonėms nereikėtų toli vykti. Natūralu, kad, išlaikant 68 stotis, jos labai netolygiai gauna apkrovą. Dėl to didžiuosiuose miestuose iš surenkamų pajamų išlaikomos mažesnės.

Kadangi lig šiol automobilių kiekis didėja visoje šalyje, tas pajamų srautas šiek tiek auga. Daugiau darbų, daugiau surenkamų įmokų, tad buvo galima didinti atlyginimus kontrolieriams ir iš tikrųjų jie po truputį augo. Dabar kai kuriose įmonėse atsiremta į „lubas“. Atlyginimas kontrolieriams yra nuo 900 eurų iki maždaug 1030 eurų „į rankas“ pačiose dosniausiose įmonėse“, – DELFI pasakojo R. Gabartas.

Pasak jo, kol kas viltis gyva, kad pokyčių dėl kainų bus, tačiau kokių, niekas atsakymo neturi.

Techninė apžiūra
© DELFI (T.Markevičiaus nuotr.)

Nežinia dėl kainos, nežinia dėl datos

Susisiekimo ministerija patvirtino, kad šiuo metu rengiama Maksimalių privalomosios techninės apžiūros kainų nustatymo metodika. Teigiama, kad nuostatos tobulinamos atsižvelgiant į suinteresuotų institucijų pateiktus siūlymus.

Pačią metodiką galutinai numatoma parengti iki gruodžio mėnesio. Tačiau, kada būtų pradėtos taikyti naujos kainos, atsakymo nėra.

„Dėl teisės akto įsigaliojimo datos bei techninės apžiūros atlikimo kainos ir perskaičiavimo terminų dar diskutuojama, sprendimas kol kas nėra priimtas. Susisiekimo ministerija siūlo, kad maksimalias privalomųjų techninių apžiūrų kainas ateityje nustatytų Lietuvos transporto saugos administracija“, – rašoma DELFI gautame komentare.

Taip pat teirautasi, ar yra svarstoma padidinti fiksuotą kainą nuo kitų metų, jeigu nebūtų spėta paruošti naujos metodikos. Susisiekimo ministerija nurodė, kad toks klausimas nebuvo svarstytas.

Dabar paruoštoje metodikoje numatyta, kad techninės apžiūros procedūros kaina būtų perskaičiuojama kiekvienų metų vasario mėnesį, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio procedūrų kainų patvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc., arba infliacijos (defliacijos) pokytis yra lygus arba viršija 4 proc., remiantis Lietuvos Statistikos departamento duomenimis. Kainoms apskaičiuoti numatytos formulės, atsižvelgiant į darbo sąnaudas, technologinį turto naudojimą, aptarnavimo sąnaudas ir pan.

Kartu numatyta, kad nuo 2020 rugsėjo mėn. kainas tvirtintų ne Susisiekimo ministerija, o Lietuvos transporto saugos administracija.

Techninė apžiūra
© Shutterstock nuotr.

Rinkos liberalizavimas problemos neišspręs?

Anksčiau buvo diskutuota, kad rinką reikėtų liberalizuoti. Tai yra, kad techninės apžiūros pažymas išduotų ne tik centrai, bet ir, pavyzdžiui, automobilių servisai.

Pasiteiravus Susisiekimo ministerijos, ar šiai idėjai būtų pritariama, gautas atsakymas, kad planuojama organizuoti viešąsias konsultacijas dėl techninės apžiūros paslaugų.

Tačiau Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ atstovas R. Gabartas įsitikinęs, kad tokie pokyčiai nei patrauklesnės kainos, nei didesnio saugumo kelyje neužtikrintų.

Kaip pavyzdį jis nurodė Lenkiją ir Estiją. Šiose šalyse rinka liberalizuota, tačiau Lenkijoje kaina apie 23 Eur, o Estijoje – 40 Eur. R. Gabartas taip pat pastebėjo, kad Lenkijoje apie 98 proc., o Estijoje apie 96 proc. automobilių iš pirmo karto gauna patvirtinimą, kad techninė apžiūra atlikta.

„Kontrolės nebelikę visiškai“, – tikina jis.

„Transeksta“ skaičiuoja, kad Lietuvoje kasmet atliekama apie 840 tūkst. pirminių ir 420 tūkst. pakartotinių techninių apžiūrų. Iš pirmo karto patvirtinimą gauna apie 52 proc. transporto priemonių.

Pasak R. Gabarto, dažnai nuvertinamos techninės priežastys, dėl kurių įvyksta eismo įvykiai. Pavyzdžiui, dažniausiai užfiksuojamas trūkumas, susijęs su automobilių žibintais, o tai gali lemti, kad kelyje vairuotojas nepastebės duobės ar pėsčiojo ir dėl to įvyks eismo įvykis.

Be to, pasak jo, tokiu atveju automobilių servisas pats ir tvarkytų automobilį, ir vertintų savo darbą.

„Pats patikrinu ir pats kontroliuoju. Pagal tą pačią logiką, galima klausti, kokio velnio mokesčių inspekcija reikalinga? Ar neturi įmonės savo buhalterių?“ – ironizavo R. Gabartas.

Jis taip pat pateikė pavyzdžių, kai tikrinant servise perkamą automobilį tenka sumokėti apie 30 eurų už patikrą, o servisas, kad daugiau uždirbtų, gali pasiūlyti taisyti ir nebūtinus dalykus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(63 žmonės įvertino)
1.8095

Pavasarį bus pradėtas tvarkyti Nemuno laivybos kelias (13)

Vyriausybei planuojant modernizuoti vidaus vandenų kelius ir jų uostus bei prieplaukas, pavasarį...

Eismo sąlygas kai kur sunkina snygis, naktį laukiama plikledžio (1)

Eismo sąlygas penktadienio pavakare Telšių ir Šiaulių apskrityse sunkina snygis, naktį vietomis...

Kad nepirktų iš Rusijos, „Lietuvos geležinkeliai“ patys gamins tūkstančius vagonų: visiškai atsiriboti nepavyks (626)

„ Lietuvos geležinkeliai “ ( LTG ) rengiasi imtis naujos veiklos – gamintis tūkstančius...

Skuodis: „Rail Baltica“ atšaka į Klaipėdą – strateginis klausimas (24)

Seimo Audito komiteto vadovui inicijuojant diskusiją dėl europinės vėžės geležinkelio „Rail...

Dalyje vakarų Lietuvos keliai padengti sniegu, pietų ir pietryčių – plikledžiu

Kai kuriuose vakarų Lietuvos rajonuose keliai padengti sniegu, pietinėje ir pietrytinėje dalyje –...

Top naujienos

Vis daugiau paauglių randa itin pavojingą nusiraminimo būdą: nejučiomis panyra į priklausomybę, pastūmėja ir patys tėvai (13)

Naujausio ESPAD tyrimo duomenimis, penktadalis Lietuvos paauglių yra vartoję centrinę nervų...

Ekspertai stebisi: Rusijoje sklinda kalbos visai ne apie Putino išreklamuotą „Sputnik“ (349)

Rusiška vakcina nuo COVID-19 „ Sputnik V “ buvo įregistruota dar neprasidėjus pagrindiniams...

Gydytojos įvardijo didžiausias burokėlių paslaptis: štai ką galėtų reikšti pasikeitusi šlapimo spalva (5)

Ryškiai raudonos spalvos ir itin saldaus skonio burokėliai yra viena vertingiausių daržovių, kuri...

Izraelis jau grįžo į normalų gyvenimą: paskiepijus 40 proc. gyventojų, atidaryti barai ir restoranai (40)

Sekmadienį Izraelyje, kuriame maždaug 40 proc. gyventojų jau pasiskiepijo abiem vakcinos nuo...

Užkalnis šlovina sumuštinius: viskas, kas su kiaušiniais, man tinka (71)

Žinoma, ne taip viskas paprasta, nors esu sakęs praeityje, kad jei nori iš manęs gauti gerą...

Eurolygos klubai vis mažiau pasitiki vietiniais žaidėjais, „Žalgiris“ – jaunais lietuviais (1)

Kauno „Žalgiris“, kaip ir daugelis Eurolygos komandų, pastaraisiais metais vis mažiau minučių...

Vieną iš labiausiai nukraujavusių sektorių pamilęs klaipėdietis: jei ne karantinas, nežinia, kada būtume tai padarę (6)

Karantinas sudrebino visą pramogų ir paslaugų sektorių. Daugelis verslų ir idėjų ėmė...

Pandemija nesutrukdė: iš didmiesčio persikėlė į Kėdainius ir įgyvendino savo svajonę (45)

Urtė Pučinskaitė ir Edgaras Pšenaška prieš trejus metus iš Kauno persikėlė gyventi į...

Lietuvos policija patruliuos internete: ką reiškia priemonė „bus efektyvi ir visais kitais klausimais“ (1144)

Virtualus patrulis – nauja Lietuvos policijos priemonė, kuria jau netrukus bus siekiama užkardyti...

Nekalti požymiai gali išduoti apie apsigyvenusią bakteriją: tai yra stiprus skrandžio vėžio rizikos veiksnys (22)

Skrandžio skausmas, pykinimas, apetito stoka, pilvo pūtimas – vieni iš ženklų, kad skrandyje...