Apie 900 gyventojų turintis Girkalnio miestelis šaukiasi pagalbos. Savivaldybei įteiktame rašte su 196 parašais teigiama, jog vandens ir nuotekų trasas kloja pusgirčiai darbininkai, gatvės suniokotos, nepravažiuojamos, o pats miestelis nugramzdintas į chaosą. Tačiau kritikuojama bendrovė atkerta, kad chaosą Girkalnio gatvėse sukėlė politikai ir jų įtakojami specialistai.
Gatvė Girkalnyje
© Alio Raseiniai nuotr.

Abejonės dėl turto vertės

Raseinių rajone įgyvendinamas Europos Sąjungos lėšomis remiamas projektas „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Šiluvos, Betygalos, Girkalnio, Viduklės miesteliuose“. Tačiau europinės pažangos žingsniai ėmė klimpti nedidelio provincijos miestelio purvyne.

„Prieš pradedant trasų tiesimo darbus, vyko projektuotojų, darbų vykdytojų ir Girkalnio gyventojų susirinkimas. Tuomet mums aiškino, kad miestelyje pastebimai pagerės gyvenimo kokybė, o nekilnojamasis turtas pabrangs apie 10 tūkst. litų. Tačiau viskas vyksta atvirkščiai – gyvenimo kokybė prastėja, o turto vertė – mažėja“, - teigė Eglynės gatvėje esančiame nuosavame name gyvenantis Ramūnas Bružas.

Jis pasakojo, kad name įsikūręs devintus metus, ir iki šiol jokių problemų nebuvo pasitaikę. Varginantys nepatogumai pasipylė pradėjus įgyvendinti europinį projektą.
„Nuo praėjusio lapkričio pradžios pradėjo semti rūsį. Spėju, buvo suardyta drenažo sistema. Kiekvieną rytą ir vakare, kai grįžtu iš darbo, apsiaununu guminius batus ir semiu vandenį. Eglynės gatvėje to niekada nėra buvę“, - savaitraščiui „Alio, Raseiniai“ sakė R. Bružas.

Seniūnė – pakraupusi

Apie savo bėdas pasakojusi Dvareliškių gatvės gyventoja Stasė Sadauskienė teigė, kad trasų tiesėjai sukėlė tikrą chaosą aplink jos ir kaimynų namus.

„Atkasa duobę ir vėl užkasa, taip kartojasi ne kartą. Jau yra gal ketvirtas darbų vykdytojas, ir vienas kito darbą taiso. Baisu. Visas miestelis pasidarė nepravažiuojamas. Bet jiems tai nerūpi. Jie išvažiuos, o mes čia liksime “, - skundėsi girkalnietė.

Girkalnio seniūnės Justinos Šaulienės teigimu, gyventojų pasipiktinimas atspindi būdingas nuotaikas miestelyje.

„Situacija iš tiesų yra labai bloga. Girkalnyje neliko nei vienos normalios gatvės. Kai kurie žmonės negali automobiliu privažiuoti prie savo namo. Dar baisiau tai, kad situaciją ateityje gali tik blogėti, nes darbams – galo nematyti“, - nerimavo seniūnė, kuri teigė, kad miestelyje labai greitai būtų galima surinkti apie 400 darbais nusivylusių ir pasipiktinusių žmonių parašų.

Kur dingo vamzdis?

Vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo trasas Girkalnyje tiesiančios bendrovės „VITI“ rinkodaros direktorius Rimantas Grigaitis savaitraščiui „Alio, Raseiniai“ tvirtino, kad chaosą miestelyje sukūrė ne bendrovė, bet politikų ir jų įtakojamų specialistų veiksmai.

„Žinau apie gyventojų parašus. Bet pasaulyje dar neišrastas toks būdas, kad tiesiant trasas visiškai nereikėtų kasti žemių. Paprasčiausiai gyventojus čia kursto politikai“, - rėžė R. Grigaitis.

Toks teiginys prajuokino darbų užsakovą - savivaldybės įmonės „Raseinių vandenys“ atstovus.

„Čia kalbame ne apie gyventojų nuotaikas, bet apie konkrečių darbų kokybę. Jei bendrovė „VITI“ uždaru būdu paklojo vamzdį ir dabar jo neranda, tai ar čia politikai yra kalti? Gal politikai slapčia iškasė tą vamzdį, išgabeno ir dabar kaltina rangovus jo nepaklojus“, - nesulaikydamas ironiškos šypsenos kalbėjo „Raseinių vandenų“ vadovas Vaclovas Simonavičius.

Rajone galima išgirsti aptarinėjant prielaidą, kad Raseinių rajono naujoji valdančioji dauguma siekia pakeisti projekto įgyvendintoją. Tačiau kol kas tai labiau panašu į konkrečiais faktais neparemtus gandus. Tiesa, viešąjį konkursą dėl tinklų tiesimo 2011 metais „VITI“ laimėjo su teismų pagalba: teismas panaikino Raseinių rajono savivaldybės sprendimą atmesti „VITI“ pasiūlymą, ir netrukus ši bendrovė buvo pripažinta konkurso nugalėtoja.

Specialistai kraipo galvas

V. Simonavičiaus teigimu, nežinia kur po žemėmis prapuolęs vamzdis - tik fragmentas nekokybiškai atliktų virtinėje darbų, kuriuos gausiuose apžiūros protokoluose yra užfiksavę bendrovės „Raseinių vandenys“ specialistai.

„Mes, kaip specialistai, galime patvirtinti, kad gyventojų priekaištai turi rimtą pagrindą. Kad situacija labai bloga, buvo aišku jau praėjusiais metais. Kai kurios trasos padarytos ne pagal projektą, kitose nei numatyta vietose. Yra atkarpų, kur vamzdžiai nutiesti 40 centimetrų aukščiau nei turi būti. Prie tokios trasos neįmanoma prijungti įvadų gyventojams. Taip buvo atsitikę, pavyzdžiui, Vaivorykštės gatvėje, kurią bendrovei teko perkasti kelis kartus“, - pasakojo tik nuo praėjusio birželio „Raseinių vandenims“ vadovaujantis V. Simonavičius.

Jo tvirtinimų, beveik 200 protesto parašų suraitę Girgalnio gyventojai iki šiol buvo stebėtinai kantrūs.

„Tos pačios gatvės ardomos po tris keturis kartus. Taip organizuoti darbus galima tik ten, kur gyventojai neįtikėtinai geranoriški ir patiklūs. Gerai, kad tai bendrovei neleidome pradėti dirbti Šiluvoje. Būtų sugriovę ir Šiluvą“, - rėžtelėjo savivaldybės įmonės vadovas.

Jis pabrėžė, bene labiausiai nerimaujantis dėl to, kad tinklų tiesimas yra užvilkintas – suplanuotų darbų grafikai jau nepavejami.

Bijo prarasti pinigus

„Kaip patyręs specialistas šimtu procentu galiu patvirtinti, kad trasų tiesimo darbai nebus atlikti pagal planuose numatytus terminus. Projektą administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra gali nutraukti finansavimą, ir viskas atsidurs dar baisesnėje aklavietėje“, - nuogąstavo „Raseinių vandenų“ vadovas.

„VITI“ atstovai teigia, jog tokie aiškinimai – tik dirbtinis situacijos dramatizavimas. R. Grigaičio tvirtinimu, Aplinkos projektų valdymo agentūra gali patvirtinti ir naujus darbų atlikimo terminus.

Be to, pasak R.Grigaičio, dėl Girkalnyje užsitęsusių darbų didžioji kaltės dalis tenka nesuderintus techninio projekto brėžinius pateikusiems „Raseinių vandenims“.

„Kaltę dėl plano nesilaikymo ir darbų uždelsimo reikia prisiimti ne mums. Pavyzdžiui, pagal „Raseinių vandenų“ pateiktą techninį projektą magistralines trasas mes turėjome tiesti per patį vidurį Šėtupio ir Žemaičių gatvių. Be to, paaiškėjo, kad ant brėžinių savo parašo nebuvo padėję minėtas gatves prižūrinčios bendrovės „Kauno regiono keliai“ specialistai. Teko rengti projekto pakeitimus. Tokiu būdu buvo sugaištas labai brangus laikas – negalėjome dirbti produktyviais vasaros mėnesiais“, - apgailestavo R. Grigaitis.

Siūlėsi padėti

R. Grigaičio pasakojimą patvirtino Valstybės įmonės „Kauno ragiono kelių“ direktoriaus pavaduotojas komercijai ir turto valdymui Valdemaras Ožechauskas.

Jis dar pridūrė, kad teko ilgokai koreguoti ir techninius planus, pagal kuriuos trasas buvo numatyta tiesti Šiluvos miestelyje.

Tačiau V. Simonavičius tvirtino, jog šią problemą buvo galima labai greitai išspręsti.

„VITI“ atstovams siūliau padėti, kad techninio projekto pataisymai būtų atliekami greičiau, bet jie to nenorėjo“, - tikino bendrovės „Raseinių vandenys“ vadovas.

Jis atskleidė, jog šį mėnesį nuspręsta vienašališkai nutraukti sutartį su „VITI“.

„Tokia situacija nebegali toliau testis. Jei ir toliau tai toleruosime, bus taip, kad ir ateinančių metų pabaigoje dejuosime dėl tų pačių problemų“, - kalbėjo V. Simonavičius, pabrėžęs, kad netrukus bus ieškoma naujų rangovų.

Girtą darbuotoją atleido

Paklaustas, kaip pakomentuotų gyventojų užuominas apie trasas tiesiančius pusgirčius „VITI“ darbininkus, R. Grigaitis sakė: „Buvo toks atvejis, tačiau mes tą žmogų nubaudėme – atleidome. Tokių dalykų tikrai netoleruojame. Beje, nemažai trasas tiesiančių darbininkų yra iš to paties Girgalnio“.

Daug kritikos dėl situacijos Raseinių rajone sulaukianti „VITI“, atrodo, gali nesutikti su ketinimais vienašališkai nutraukti sutartį.

„Šiuo metu situaciją nagrinėja mūsų juristai. Jie pateiks rekomendacijas, kaip elgtis toliau. Tačiau rekomendacijų kol kas nėra“, - sakė R. Grigaitis.

Neapibrėžta padėtis dar labiau baugina Girkalnio gyventojus, kurie pasijuto situacijos įkaitais. Žmonės pasakojo girdėję, kad vienpusiškai sutartį nutraukusiems užsakovams „VITI“ rengia keturis teisminius ieškinius, kurie gali tik pagilinti dabar esančias problemas.

„Akivaizdu, kad gyventojai tapo padėties įkaitais, nors tą situaciją sukūrėme tikrai ne mes. Kažkas turi imtis atsakomybės, kad miestelis būtų išvaduotas iš chaoso“, - vylėsi Eglynės gatvės gyventojas R. Bružas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Skrendam“: ką reikia žinoti apie civilinės aviacijos saugos taisykles

Civilinės aviacijos administracija (CAA) yra aviacijos įstaiga, kurios misija – kartu su aviacijos...

Latvija gali parduoti visas „Air Baltic“ akcijas (4)

Latvijos susisiekimo ministerija yra sulaukusi kelių konkrečių pasiūlymų iš potencialių...

Nemaloni staigmena degalinėje: už daugiau nei 30 prekių negalima mokėti kortele (104)

Į degalinę „Circle K“ užsukęs būrys užsieniečių susidūrė su nemalonia problema. Visiems...

Dešimtys konduktorių paliko „Lietuvos geležinkelius“ (89)

Naujai „Lietuvos geležinkelių“ vadovybei panaikinus priedus už parduodamus bilietus, iš darbo...

Keliai šlapi tik pietvakarių Lietuvoje (1)

Pirmadienio rytą dėl buvusio arba besitęsiančio lietaus pietvakarių Lietuvoje valstybinės...

Top naujienos

Iš dingusio baikerio istorijos jau pelnosi sukčiai: skelbia kraupią žinią (78)

Praėjusią savaitę dingusio baikerio Aivaro Kilkaus paieškos ant kojų sukėlė ne tik miškus...

Kremliaus ruporas bando pasinaudoti ir J. Statkevičiumi: paskelbė skandalingą interviu (145)

Kremliaus ruporas „Sputnik Litva“ ėmėsi ir garsaus Lietuvos dizainerio Juozo Statkevičiaus....

Aplankė Vilniaus svečių namus: kaip atrodo nakvynė už 5 eurus? (1)

Svečių namai – tai nebrangus bendrabučio tipo viešbutis, kuriame svečiai dalinasi bendrais...

Lietuvos gyvenvietė, kur kainos prasideda nuo 3 milijonų (101)

Nekilnojamojo turto ekspertai neabejoja – nuo šiol pačia prabangiausia gyvenviete gali būti...

3 sritys, kuriose dažniausiai nusukami mokesčiai (86)

Valstybės institucijos daugmaž žino, kuriose srityse ir kiek pinigų galimai slepiasi šešėlyje....

Po skandalingo J. Statkevičiaus interviu Kremliaus žiniasklaidai – A. Tapino kirtis: Juozai, tu esi skuduras (47)

Pirmadienio popietę Kremliaus portale „ Sputnik “ pasirodė skandalingas Juozo Statkevičiaus...

Galimi pretendentai į D. Grybauskaitės vietą pradėjo kalbėti netikėtus dalykus (595)

Galimi kandidatai prezidento rinkimuose pradėjo kalbėti apie socialinę atskirtį ir regionų...

Lietuvos krepšinio deimantą šlifuojanti „Barcelona“ ragina jį pakeisti įpročius aikštėje specialiai Krepšinis.lt iš Barselonos (6)

Droviu vaikinu už aikštės ribų Barselonoje laikomas Arnas Velička visiškai pasikeičia...

Sugalvojo, kaip ištraukti žmones iš šešėlio: taip pasielgė pirmą kartą (43)

Panevėžio rajono savivaldybės taryba, norėdama paskatinti gyventojų užimtumą nustatė, kad...

Rudens makiažo tendencijos: kas idealiai tinka veidui, akims ir lūpoms?

Atrodo, kad net ir makiažas prisitaiko prie gamtos. Kuomet karaliauja žemės spalvos gamtoje, o...