Kol Rusijos centrinis bankas į sistemą pumpuos pinigus, rizikingos turto klasės augs ir Rusijos rinka greičiausiai kils. Vis dėlto net ir patį optimistiškiausią scenarijų žemyn trauks struktūrinių reformų stoka. Artimiausiais metais Rusijos rinkų kryptį lems naftos kainos, Vakarų sankcijos ir atsakas į jas bei vykdoma pinigų politika.
Vladimiras Putinas
© RIA/Scanpix

Šį vasarį buvo minimos pirmosios konflikto tarp Rusijos ir Ukrainos metinės. Praėjusiais metais per keletą savaičių Rusija aneksavo Krymą. Į tai reaguodami Vakarai ir JAV pradėjo taikyti ekonomines ir finansines sankcijas. Dėl sparčiai prastėjančių ekonomikos perspektyvų pirmą kartą per dešimtmetį kredito reitingų agentūra „Standard & Poor’s“ sausį sumažino Rusijos kredito reitingą iki BB+, žemiau investicinio lygio, su neigiama perspektyva. Reitingai mažinti ir vasarį, kai „Moody’s“ suteikė neinvesticinį reitingą (Ba1) su neigiama perspektyva.

Praėjusių metų rudenį Rusijos rinkoje buvo matyti stiprus kritimas žemyn, investuotojai traukėsi iš visų turto klasių. Akcijų nuosmukį labiausiai lėmė rublio nuvertėjimas JAV dolerio atžvilgiu, iki 40 JAV dolerių už barelį nukritusios naftos kainos ir išaugęs rinkos svyravimas (volatility). 2012–2013 m. Rusijos akcijos judėjo panašiai kaip ir naftos kainos. Tačiau 2014 m. pradžioje, išaugus geopolitinei rizikai, Rusijos akcijų vertinimas pasiekė žemiausią lygį, lyginant su 2009 m. naftos kaina. Per pirmus šių metų mėnesius svyravimas pradėjo mažėti, tačiau ir toliau išlieka didesnis nei 2013 ir 2014 m. (neįtraukiant išpardavimo laikotarpių).

Nors ir patyrusi didelių sukrėtimų, šių metų pradžioje Rusijos rinka sugebėjo parodyti gana gerus rezultatus. Pramonės rodikliai išliko panašaus lygio kaip ir 2014 m. antrame pusmetyje, tačiau vartotojai pradėjo jausti didelius sunkumus dėl sumažėjusio realaus darbo užmokesčio, nes jis nukrito iki 1998–1999 m. krizės lygio. Sausį infliacija pasiekė aukščiausią tašką per pastaruosius septynerius metus, jos lygis ir toliau kyla. Prognozuojama, kad metų viduryje ji sieks maždaug 18–19 procentų. Tokia didelė infliacija rodo realių pajamų ir vartojimo susitraukimą. Infliacijos augimui daugiausia įtakos turėjo sparčiai išaugusios ne maisto prekių ir paslaugų kainos. Augant infliacijai ilgalaikio vartojimo prekės dar labiau pajus rublio nuvertėjimą.

Rusijos centrinis bankas kovo viduryje nusprendė sumažinti bazinę palūkanų normą nuo 15 iki 14 procentų. Šiuo sprendimu buvo siekiama paskatinti ekonomiką. Centrinio banko nuomone, toks pokytis nepadarys papildomo spaudimo infliacijai. Bankas taip pat pažymėjo, kad yra pasirengęs ir toliau švelninti politiką, jeigu infliacijos rizika mažės. Tikimasi, kad Rusijos centrinis bankas iki metų pabaigos agresyviai sumažins palūkanų normas ir tai paskatins vartojimą, taip pat kai kuriuos sektorius, pavyzdžiui, bankų, nekilnojamojo turto. Priešingu atveju šokinėjantis Rusijos rublio kursas, stiprūs naftos kainų pokyčiai ir Rusijos santykių su Vakarais eskalavimas šią rinką veiks neigiamai.

Praėjusį gruodį rinkoms nukritus iki istorinių žemumų, kai kurie investuotojai pradėjo investuoti, nes Rusija tapo ypač pigi. Tas pats atsitiko, kai Graikija neįvykdė savo įsipareigojimų 2011 m. – nuo tada Graikijos rinka išaugo daugiau nei 100 proc., bet makro- ir kiti duomenys blogėjo visą laiką. Prasidėjus šiems metams investuotojai tikėjosi, kad Rusijos rublis ir toliau silpnės. Vis dėlto naftos kainos stabilizavosi, taip pat sumažėjo kapitalo nutekėjimas iš šalies ir tai teigiamai paveikė rublio stiprėjimą. Rinka buvo per daug išparduota ir, pasirodžius pirmiesiems stabilizavimosi ženklams, per trumpą laiką ji atšoko.

Rusijos rinka vis dar labai pigi. Vis dėlto reikia daugiau teigiamų naujienų, kad ji pradėtų atsigauti. Žinoma, yra tam tikrų segmentų, kurių įmonių akcijos gali pakilti, net jeigu visa rinka ir neaugs. Tai vartojimo prekių, pramonės ir informacinių technologijų sektoriai.

Žvelgiant į artimiausią ateitį, norisi paklausti, kiek laiko Rusijos rinka ir toliau judės aukštyn. Tol, kol centrinis bankas į sistemą pumpuos pinigus, rizikingos turto klasės augs ir Rusijos rinka greičiausiai kils. Vis dėlto negalima pamiršti, kad rizika Rusijos rinkoje yra labai didelė ir svyravimas ir toliau išlieka aukštas.

Artimiausiais metais svarbiausi veiksniai, kurie lems rinkos prognozes, bus naftos kainos pokyčiai, Vakarų sankcijos ir Rusijos atsakas į jas bei vykdoma pinigų ir fiskalinė politika. Net ir optimistinį scenarijų žemyn trauks struktūrinių reformų stoka – akivaizdu, kad Rusijai reikia esminių pokyčių.

V. Rimšienė. Rusija: atsigavimas priklausys nuo naftos ir Putino
© .
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atsitraukus Japonijos akcijoms, doleris smunka jenos atžvilgiu

Doleris ketvirtadienį smuko Japonijos jenos atžvilgiu po to, kai Tokijo biržos atsitraukė...

„Biržos laikmatis“: Baltijos šalių investuotojai vertino „Grigeo“ rezultatus

Lietuva tarptautinėse finansų rinkose antradienį pasiskolino 550 mln. eurų. Nuspręsta papildyti...

„Biržos laikmatis“: nedarbas JAV nukrito iki 2000 m. lygio

Penktadienį JAV darbo rinkos duomenys nei nudžiugino, nei nuvylė . Paskelbta, kad spalį naujai...

TuringX diskusija: kriptovaliutų ir ICO galimybės Lietuvoje (6)

Turbūt jau nėra tokių, kurie nebūtų girdėję apie kriptovaliutas, pasaulio rinkose užimančias...

Istorinis Anglijos banko sprendimas - paskolos brangs ir lietuvių emigrantams (16)

Anglijos bankas pirmą kartą nuo 2007 m. nusprendė Didžiojoje Britanijoje pakelti palūkanų...

Top naujienos

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (63)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (171)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Rado, kaip atsikratyti nelaukiamų klientų: už kebabą prašo 28 eurų (151)

Verslininkas Karolis Jaruševičius nemėgsta, kai jo valdomą maitinimo įstaigą vadina kebabine ....

Įspūdingų Kauno eglučių kūrėją suviliojo kitas miestas (5)

Neseniai paaiškėjo, kad šiemet miestą Kauno rotušės aikštėje puoš dvylikos metrų aukščio...

Kiek augs lėšos Lietuvos kariuomenei? (12)

Kitais metais Lietuvos kariuomenė s finansavimas peržengs 2 procentų ribą. Tačiau tai – tik...

Rusai įvardijo, dėl ko nepatenkinti Putinu (229)

Rusijos piliečiai mano, kad jų prezidentui Vladimirui Putinui už darbą einant šalies...

Lygino tris skirtingas dietas ir nustatė, nuo ko priklauso geriausi rezultatai

Individualus ir išsamus DNR tyrimas gali labai padėti siekiant kuo tiksliau nustatyti konkrečiam...

Ilgą gydytojo Larry Nassaro seksualinės prievartos aukų sąrašą papildė dar viena olimpinė čempionė

Buvusio JAV olimpinės rinktinės gydytojo Larry Nassaro laukia ilgi metai belangėje. Dar viena jo...

Audrys Antanaitis apie asmenvardžių rašybą: bet kokius pakeitimus reikia daryti ypatingai atsargiai (2)

„Bet kokius pakeitimus reikia daryti ypatingai atsargiai. Jei šitų trijų raidžių įvedimas yra...

10 priežasčių, kodėl vyrai nenori mylėtis (15)

Ar jūsų vyras pernelyg dažnai sako „ne šiąnakt, brangioji“? Sunku nesijausti atstumtai, bet...