aA
Kaip sureaguotumėte, jei artėjant rinkimams koks nors veikėjas važinėtų po Lietuvos kaimus ir dalintų dešrą (arba kuponus, kuriuos galima išsikeisti į dešrą)? Vieni apkaltintų politikavimu, ieškotų rinkimų įstatymo pažeidimo, aiškintųsi, su kokia partija tas veikėjas yra susijęs. Kiti samprotautų, kad jei dešrą veikėjas apmoka iš savo kišenės, o žmonės gauna dešros, tai nors tiek gerai.
Žilvinas Šilėnas
© LLRI

O kaip sureaguotumėte, jei Vyriausybė pareikštų, kad jos antrų metų buvimo valdžioje proga, kiekvienas Lietuvos pilietis gaus po šimtą eurų dovanų? Gali būti, kad dažnas mokesčių nustekentas pilietis nuoširdžiai apsidžiaugtų ir net nesusimąstytų, kad tas 100 eurų dovanų yra ištraukti iš jo paties kišenės. Tačiau, tikiuosi, kad rastųsi ir tokių, kurie pasakytų, kad taip negalima.

O kaip sureaguotumėte, jei Vyriausybė pradėtų dalinti dovanų čekius apsipirkimui? Šis klausimas, deja, nėra hipotetinis „kas būtų, jeigu...“, nes būtent tai, panašu, siūlo Vyriausybė. Dalinti „vaučerius“ – talonus, apsipirkti valstybės įvardintose parduotuvėse. Ir nors pasiūlymo detalės, kaip jau tapo įprasta, skendi migloje, atrodo, kad už gautus vaučerius – talonus bus galima nusipirkti tam tikras prekes ir tik smulkiose, mažose parduotuvėse. Vėlgi, ar vaučeriai - talonai bus dalinami už dyką, ar 10 eurų vertės vaučerį galės įsigyti už 8 eurus (o skirtumą dengs valdžia iš mokesčių mokėtojų pinigų) yra nereikšmingos detalės.

Šis pasiūlymas yra kritikuotinas keliais lygiais. Pirma, jei vaučerius – talonus laikyti socialinės paramos rūšimi, tuomet juos gauti turėtų tik tie, kas iš tiesų yra neturtingi, t. y. neturi pajamų ir turto. Bet Lietuvoje jau veikia socialinės paramos mechanizmas. Kam išradinėti naują sistemą, vietoje to, kad tiesiog padidintų esamosios finansavimą? Ir atvirkščiai, jei vaučerius – talonus gaus ar galės įsigyti visi, t. y. ir tie kam reikia, ir tie, kam nereikia, tai kuo tada tai skiriasi nuo situacijos, aprašytos antroje pastraipoje? T. y. valstiečių buvimo valdžioje proga – visiems dovanų?

Antra, jei vaučeriai – talonai būtų socialinė parama, kurią gautų tik nepasiturintys, kodėl ta parama yra duodama talonais, o ne pinigais? Juk kas jau kas, o būtent mažai pinigų turinčios šeimos efektyviausiai panaudotų būtent pinigus, o ne vaučerius – talonus. Pinigus skaičiuojančios šeimos perka kur pigiau, o ne kur patogiau politikams. Tiesą pasakius, duoti vaučerį – kuponą ir varyti šeimą į brangesnę parduotuvę yra paramos parodija.

Dar daugiau, jei šitie vaučeriai – talonai būtų socialinės paramos dalis, tuomet kokią teisę valdžia turi spręsti, kur socialinės paramos gavėjui tą paramą išleisti. Gi parama mokama iš mokesčių mokėtojų pinigų, o ne iš valdžios kišenių. Įsivaizduokite, visą gyvenimą mokėjote nedarbo draudimą, dabar laikinai gaunate pašalpą, bet dalį tos paramos jums išmokės talonais? Kas toliau? Dėl to, kad pensijos mokamos iš „Sodros“, visiems pensininkams irgi lieps eiti į mažas parduotuves?

Jei vaučeriai – talonai yra tiesiog dovana, tai visiems reikėtų labai rimtai pagalvoti. Pirma, dovanos mokesčių mokėtojams yra apmokamos iš tų pačių mokesčių mokėtojų pinigų. Skirtumas tik tas, kad ką daryti su savo pinigais žmonės sprendžia patys, o dovanų atveju - sprendžia valdžia.

Antra, tai sukuria labai pavojingus precedentus ateičiai. Piktinotės, kad anksčiau viena su darbu susijusi partija rengdavo vaišes rinkėjams po susitikimo kultūros namuose? Kad rinkėjus viliodavo dešra? Dabar judama link masinių vaišių. Ir net ne už privačius, o už mūsų visų pinigus. Matyt, valdžia mus laiko varguoliais, kuriuos galima papirkti dešra. Ir dar labai neprotingais varguoliais, kurie nesupras, kad už vaišes susimokėsime mes patys.

Trečia, klausimai, ar vaučeriai – talonai padės smulkiajam verslui yra ne tos svarbos klausimas. Esminis dalykas yra, kad valdžia dalina dovanas. O kas iš to proceso turės materialinės naudos – gamintojai ar pardavėjai – yra nereikšmingas.

Bet jei yra parduotuvių susižavėjusių vaučerių – kuponų idėja, prisiminkite, ką reiškia „Trojos arklys“. Visos valdžios dovanos ateina su papildomomis sąlygomis. Jei esate parduotuvės savininkas ir šiandien džiaugiatės vaučeriais – talonais, rytoj valdžia gali pareikšti, kad jei jau jūs uždirbate iš valdžios gerumo, t. y. vaučerių – kuponų, valdžia turi teisę jums nurodyti, iš kokių tiekėjų imti prekes. Arba, kad jums draudžiama dirbti sekmadieniais. Arba, kad jūsų atlyginimai privalo viršyti šalies vidurkį. Arba įdarbinti galite tik profsąjungų narius.

Žinant Sveikatos apsaugos ministeriją, nenustebčiau, kad po metų gimtų idėja (jei dar nėra gimusi), kad visoms parduotuvėms, kurios priima vaučerius – talonus, draudžiama pardavinėti tabaką, alkoholį, čipsus ar saldžias bandeles. Patikslinsiu – ne tabaką ir alkoholį už talonus (to ir dabar 100 proc. neleis), bet tabaką ir alkoholį apskritai. Įsileidus lapę į vištidę ar valdžią į parduotuvę – jų fantazijos nebesustabdysi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Linas Sesickas. Kas sumažins pajamų skirtumus: didesni mokesčiai ar labiau išprusę žmonės ir stipresni verslai? (4)

Pajamų nelygybė tampa nuolatine politinių debatų tema, o artėjantys rinkimai Lietuvoje ją tik...

Virgilijus Mirkės. Nauja pensijų išmokų tvarka ir atsakymas į vieną opiausių klausimų (6)

Yra vienas kausimas, į kurį atsakymą ir norėtume sužinoti, ir ne. Tas klausimas skamba taip:...

Donatas Jankauskas. Kodėl smulkusis verslas nesinaudoja FinTech sprendimais?

Lietuva – Europos finansinių technologijų centras. Tai girdėję, skaitę ir matę esame...

Martynas Miknaitis. Ką reikia žinoti, jei dirbate savarankiškai ir galvojate apie paskolą? (1)

Šiuo metu kas dešimtas Lietuvos gyventojas dirba savarankiškai, t. y. ne pagal darbo sutartį....

Tadas Vilčinskas. Nemokamas ikiteisminis darbo ginčų nagrinėjimas: ar tikrai naudingiau abiem šalims?

2018 m. spalio 24 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas , nagrinėdamas bylą Nr. 3K-3-378-701/2018,...

Top naujienos

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (13)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Kaip sekasi verslininkams, dėl vaikų persikėlusiems į ekologišką gyvenvietę (19)

Noras sukurti geresnį gyvenimą savo vaikams vilnietę Darija su šeima atvedė į ekologiškos...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (46)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Užkalnis norėjo atsikąsti šviestuvo ir pakramsnoti baldus (88)

Jeigu šviestuvai, baldai ir baro puošmenos būtų valgomi, „Pachamama Dinner Club“ būtų...

Po atimtų vaikų skandalų motina pratrūko: augindama du vaikus jaučiuosi nesaugi (52)

Apie tūkstantį žmonių sekmadienį 11 val. susirinko į mitingą prieš vaikų atiminėjimą...

Bioarcheologė: prieš kelis šimtus metų lietuviai gyvendavo tik iki 40 m. ir mirdavo nuo baisių ligų (120)

„Žmogaus griaučiai yra nuostabūs tuo, kad jie ne tik suteikia galimybę judėti ar apsaugo...

Broliai Antetokounmpo: Nigerijos palikuonys kelią į krepšinio sėkmę skynėsi per skurdų uždarbį gatvėje (1)

Meilę gimtajai Graikijai išpažinę ir rasizmo išpuolius išgyvenę broliai Antetokounmpo...

Autobuso vairuotojas: pasitaikydavo, kad ir autobuso durys iškrisdavo, ir žieminių padangų nedėdavome

Anksčiau buvo paprasčiau – žiemą visuose autobusuose šalta, vasarą karšta, atidaryti liukai...

5 mitai apie investicinius fondus

Visuomenėje apie rizikos kapitalo fondus vyrauja įvairūs mitai, kurie dažnai yra neigiami ir netgi...

Eksperto prognozė: kaip kriptovaliutų rinka atrodys 2019 metais (92)

Londono universiteto koledžo mokslininkas Paolo Tasca sako, kad kriptovaliutų rinka tampa vis...