aA
Konstituciniam Teismui (KT) paskelbus nutarimą dėl to, kad Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo straipsnis dėl foninės muzikos skelbimo viešose erdvėse neprieštarauja Konstitucijai, verslininkams vertėtų nelaukti kolektyvinio administravimo inspektorių, o pasistengti iki tol pasirašyti reikalingas licencines sutartis.
Vilija Viešunaitė
© Asmeninio archyvo nuotr.

KT sprendimas sudėjo visus taškus ant „i“. Viliamės, kad dabar situacija sparčiai judės į gerąją pusę – toks sprendimas pažeidėjams duos ženklą kuo sparčiau taisyti situaciją bei imtis aktyvaus bendradarbiavimo su autorių ir atlikėjų teises atstovaujančiomis kolektyvinio administravimo asociacijomis. Viešai muzikos įrašus skelbiantys verslininkai (kavinės, prekybos centrai ir kt.) turėtų suskubti įvertinti situaciją ir pasirūpinti, kad atlyginimas už muzikinių kūrinių naudojimą būtų mokamas pagal teisės aktų nustatytus reikalavimus.

KT gruodžio 1 d. paskelbė nutarimą dėl Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 86 straipsnio 3 dalies atitikties Konstitucijai. Pažymėta, kad ši įstatymo dalis neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

KT pripažino, kad Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 86 straipsnio 3 dalis, pagal kurią teismas, nustatęs, kad kūriniai ar gretutinių teisių objektai buvo panaudoti be kolektyvinio administravimo asociacijos licencijos, galėjo priimti sprendimą išieškoti iš naudotojo du kartus didesnį atlyginimą, negu priklausytų mokėti pagal suteiktą licenciją, neprieštaravo Konstitucijos 29 straipsnio 1 daliai, 109 straipsnio 1 daliai, konstituciniams teisingumo, teisinės valstybės principams.

KT patvirtino, kad kolektyvinio administravimo asociacijos ir savarankiškai savo teises ginantys autoriai ar atlikėjai nėra tapatūs ir jie nelaikytini priklausančiais tai pačiai subjektų grupei. Jie iš esmės skiriasi, be kita ko, tuo, kad kolektyvinio administravimo asociacijos, kaip specifinis subjektas, savanoriškumo pagrindu jungia atskirus autorius, atlikėjus, kitus autorių teisių ir gretutinių teisių subjektus ar jų susivienijimus ir atstovauja jų interesams, kolektyviai administruodamos ir gindamos joms patikėtas turtines teises, be kita ko, tais atvejais, kai individualus kai kurių autorių teisių ir gretutinių teisių administravimas ar gynimas nėra veiksmingas.

Atsižvelgdamas į tai, teismas konstatavo, kad diferencijuotas teisinis reguliavimas galimas ir atlyginimo už neteisėtą naudojimąsi kūriniais ar gretutinių teisių objektais apskaičiavimo mechanizmai gali skirtis priklausomai nuo to, kas ir kokiu teisiniu pagrindu kreipėsi į teismą dėl jo priteisimo. Pagal Konstitucijai neprieštaraujančiu pripažintą reguliavimą, kai dėl pažeistų autorių teisių ir gretutinių teisių gynimo šių teisių subjektai į teismą kreipiasi savarankiškai, teismas gali spręsti dėl priteistino atlyginimo dydžio (iki dviejų kartų didesnio atlyginimo, nei būtų sumokėta pagal licenciją, jei būdavo nustatoma pažeidėjo tyčia ar didelis neatsargumas); tuo tarpu kai dėl atlyginimo už neteisėtą naudojimąsi kūriniais ar gretutinių teisių objektais kreipiasi kolektyvinio administravimo asociacija, teismas bet kuriuo atveju privalo priteisti du kartus didesnį atlyginimą, nei būtų sumokėta pagal licenciją, nebent, kaip paaiškino Konstitucinis teismas, bylą nagrinėjantis teismas turėtų pagrindo konkrečioje byloje nuo šios taisyklės nukrypti.

Į KT kreipėsi Aukščiausiasis Teismas, nagrinėdamas bylą, kurioje Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra (LATGA-A) reikalavo sumokėti autoriams už viename iš prekybos centrų viešai skelbiamus muzikinius kūrinius. Už tai, kad parduotuvėse buvo skelbiami muzikos kūriniai, LATGA-A prašė autoriams priteisti beveik 10 tūkst. eurų atlyginimą bei palūkanas, žyminį mokestį ir su bylinėjimuisi susijusias išlaidas. Atsakovai kategoriškai nesutiko su pareikštomis pretenzijomis ir teigė, kad muzikos kūriniai parduotuvėse skambėjo teisėtai, o autoriams buvo mokamas jiems priklausantis autorinis atlyginimas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Robertas Dargis. Dabar turime daugiau galimybių, nei gebame išnaudoti (5)

Dabartiniai gamybos būdai ir technologijos šviesmečiais skiriasi nuo pirmosios pramonės...

Saulius Galadauskas. Politikams pavyko pakeisti Lietuvos alkoholio rinką. Bet kas iš to? (13)

Politikų kova su alkoholiu duoda vaisių – Lietuvoje alkoholinių gėrimų nuperkama mažiau. Bet...

Asta Grabinskė. Didesnis atlyginimas ar didesnė pensija? Įmanomi abu! (19)

Liko mažiau nei trys mėnesiai, ir Naujuosius metus pasitiksime su jubiliejine – dešimtąja...

Saulius Tvarijonas. Kokie iššūkiai dar neatsibodo IT specialistams? (3)

Kodėl žmonės taip vertina ir garsiai kalba apie darbus „Google“, „ Netflix “, „Uber“ ar...

Rūta Vainienė. Dosni tryliktoji vieta (4)

Prieš pora savaičių Fraser Instituto paskelbtas ekonominės laisvės indeksas dosnus Lietuvai....

Top naujienos

Pajamų kartelė išaugino skurstančiųjų skaičių: maisto paketų prašo vis daugiau Lietuvos gyventojų

Spalį skurdžiau gyvenantieji gaus priešpaskutinius šiais metais maisto paketus. Palyginti su...

Bardakas: kas iš tiesų vyksta su Rusijos GRU? (61)

Jei kiekvieną mielą dieną pasaulio žiniasklaidos antraštėse linksniuojama slaptoji agentūra,...

Kandidatų į prezidentus reitinguose – perversmas: vienas iškrito iš trejeto (1079)

Kandidatams į prezidentus pradėjus skelbti apie savo apsisprendimą, pasirodė pirmieji ryškesni...

Teismo smūgis Masiuliui: per kratas paimtų pinigų neatgaus (206)

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nusprendė negrąžinti daugiau nei 242 tūkst. eurų...

Artėjant padangų keitimo metui teks patuštinti pinigines: už naujas – ir 300 eurų (2)

Artėjant šaltajam sezonui, automobilių priežiūros ekspertai primena apie būtiną transporto...

DELFI kasdien skaito trečdaliu daugiau skaitytojų nei kitus naujienų portalus (14)

Skaitomiausiame naujienų portale DELFI kiekvieną dieną apsilanko daugiau nei pusė milijono...

Oficialu: Meghan Markle laukiasi pirmagimio (28)

Karališkojoje šeimoje ir vėl džiugios nuotaikos. Meghan Markle laukiasi judviejų su princu Harry...

Derlius bus trečdaliu mažesnis – ar daržovės brangs (1)

Šių metų daržovių derlius dėl vasarą vyravusios stichinės sausros bus apie 30 proc. mažesnis...

Sistema, kuri praverčia gavus baudą: jau spėjo pasinaudoti virš 400 tūkst. pažeidėjų (41)

Kad gautos administracinės baudos būtų sumokamos savarankiškai ir laiku, sukurta baudų...