aA
Jungtinei karalystei pasitraukus iš Europos Sąjungos, Lietuvai atsiveria plačios galimybės tapti ES „FinTech“ regionu Nr. 1. Tai patvirtina ir „Investuok Lietuva“ parengtas „FinTech 2019“ ekosistemos apžvalgos raportas.
Tomas Vilmanas
Tomas Vilmanas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vien per praėjusius metus į Lietuvos „FinTech“ ekosistemą įsiliejo daugiau nei 40 naujų dalyvių, o darbuotojų, dirbančių šiame sektoriuje, skaičius padidėjo 30 proc. Lietuva ir toliau sparčiai stiprina finansinių technologijų industriją, neužleisdama pirmaujančių pozicijų. 2019 metais mūsų šalyje veikė daugiau nei 200 „FinTech“ įmonių, kuriose dirbo daugiau kaip 3 tūkst. profesionalų.

Tačiau, kaip ir daugelis kitų sričių, „FinTech“ industrija susiduria su informacinių specialistų trūkumu, vidutinė tokio dydžio bendrovė turi iki 10 darbuotojų, o norint įgyvendinti didesnius ar stambesnius IT projektus reikia bent dvigubai tiek žmonių. Kitaip kuriami produktai ar paslaugos tiks tik siauro profilio bendrovėms.

Lietuvai reikia atrasti bent 13 tūkstančių papildomų naujų IT specialistų, kitu atveju kyla rizika pralošti konkurencinę kovą su kaimyninėmis šalimis. Per paskutinius dvejus metus, Lietuvai kasmet trūko bent 3–4 tūkst. IT specialistų.

Informacinių ir ryšių technologijų (IRT) specialistų užimamų darbo vietų dalis pastaraisiais metais nuosekliai didėja – jis išaugo net 15 proc. Augantis IRT specialistų darbo vietų skaičius skatina kompanijas varžytis tiek dėl jaunų, tiek dėl solidžią patirtį sukaupusių talentų. Natūralu, jog auganti konkurencija veikia ir atlyginimų dydžius.

Tačiau net ir keliant atlyginimus, o pastarasis ne gali būti begalinis, esamiems darbuotojams, verslas priverstas ieškoti naujų darbuotojų, kurie patenkintų augančius verslo klientų poreikius. Smagu, kad dalinai šią problemą padeda spręsti ir augantis merginų susidomėjimas IRT. Per šešerius metus į šios krypties studijas priimtų abiturienčių skaičius ūgtelėjo 55 proc. Skaičiuojama, kad Lietuvoje informacinių technologijų srityje dirba 25 proc. moterų.

Palyginimui, ES vidurkis 2019 m. siekė 17,2 proc. ir lyginant su 2018 m. šis skaičius išaugo vos 3 procentais. Europa dar turės nueiti ilgą kelią šioje srityje, bet džiugina tai, kad Lietuvoje kas ketvirtas IT srities specialistas yra moteriškos lyties.

Tačiau tai yra daugiau statistika, kuria galima didžiuotis įvairiuose renginiuose, bet ji neatsako į klausimą, ar mažėjant Lietuvos gyventojų skaičiui ir didėjant „protų“ nutekėjimo rodikliui, pakaks išlikti konkurencingiems?

Tai daugiau retorinis klausimas, o verslui reikia sprendimų čia ir dabar. Vienas jų būtų atsivežti tinkamus specialistus iš užsienio šalių. Tačiau tai finansiškai imlus klausimas, reikalaujantis nemažai pradinių investicijų. O painus užsienio darbuotojų įdarbinimo Lietuvoje reglamentavimas dažną verslą atbaido nuo šios galimybės.

Esminis IRT privalumas, kad verslui dažnai nereikia fiziškai turėti darbuotojo biure. Šio klausimo problematiką galima spręsti samdant darbuotojus nuotoliniu būdu ir nuotoliniam darbui. Tačiau ir samdant patariusius specialistus nuotoliniu būdu, dažnai susiduriama su darbo kokybės užtikrinimo klausimu. Iš kitos pusės IT įmonės, kurioms reikia papildomų programuotojų resursų ar verslo klientai, kuriems reikia IT (SaaS) paslaugų, kelių freelancerių samda problemų neišspręs.

Bendrovių siūlančių dedikuotų programuotojų komandų paslaugos atėjimas į Lietuvos rinką, galėtų būti šio klausimo sprendimu. Ši paslauga ypač aktuali toms verslo šakoms, kurioms savo projektų įgyvendinimui trūksta programavimo žinių, esant ribotiems finansams negali išlaikyti didelio programuotojų personalo, ar reikia papildomų IT resursų sėkmingam projekto įgyvendinimui.

Verslas gauna pilnai suformuotas programuotojų komandas, kurių paslaugos kainuoja pigiau nei išlaikyti tokio paties dydžio komandą pas save. Galimybę vienu metu vykdyti kelis nepriklausomus projektus, kuriuos vykdo skirtingos sukomplektuotos komandos. O darbų kokybę užtikrins šis paslaugos operatorius.

Šiai dienai Lietuvoje beveik nėra įmonių, kurios būtų pajėgios teikti dedikuotų IT specialistų nuomos paslaugas. Todėl siūlomi specialistai dažniausiai bus ne Lietuvoje gyvenantys IT programuotojai, o iš užsienio šalių. Gera žinia ta, kad Lietuvoje palaipsniui atsiranda operatoriai, kurie veikia kaip tarpininkai tarp Lietuvos verslo ir užsienio paslaugų teikėjų. Būtent jie suveikia kaip tarpinė grandis, kuri bendrauja su užsakovais ir atsako už paslaugos kokybę. O užsakovams telieka rūpintis projektų įgyvendinimu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Jekaterina Rojaka. Paraiškas dėl ES paramos gali teikti visos įmonės, tačiau ją gauti – tik griežtai atrinktos (2)

Po to kai didelio susidomėjimo sulaukusios priemonės „ Smart FDI “ kvietimas buvo...

Eglė Valiulienė. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis keičia taisykles valstybinės žemės nuomos srityje? (1)

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas leido nuomoti valstybinę žemę prie bendrų kiemų, aikštelių...

Dalius Misiūnas. Klausimas, į kurį sau privalo atsakyti ir įmonės, ir jų darbuotojai (3)

Pasauliui grumiantis su virusu, gali kilti pagundų mąstyti taip, kaip siūlė ekonomistas, Nobelio...

Audronė Nakrošienė. Tai, kas kompanijose veikė pirmojo karantino metu, per antrąjį prarado prasmę (5)

Pirmojo karantino metu į namus sugrįžę darbuotojai pasižymėjo sutelktumu, darbingumu,...

Greta Ilekytė. Pinigų lietus artėja: ką jis žada Lietuvai? (26)

Europos Komisija pagaliau patvirtino bendrijos septynerių metų biudžetą, kuris siekia...

Top naujienos

Skvernelis: atmetu priekaištus prezidentui Nausėdai (27)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį tęsia susitikimus su kandidatais į ministrus....

ŠMSM: mokinių atostogos ilginamos nebus, priimtas sprendimas ir dėl nuotolinio mokymo skelbiamos atostogų datos (199)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kartu su epidemiologais išanalizavusi situaciją švietimo...

Epidemiologinei situacijai negerėjant Vyriausybė griežtina karantiną: būriuotis galima tik dviese (409)

Ministrų kabinetas trečiadienį apsisprendė griežtinti visoje Lietuvoje įvesto karantino...

Tiesiogiai – iš Prezidentūros: kandidatė į finansų ministres Gintarė Skaistė

Prezidentas Gitanas Nausėda 14:30 val. susitiks su kandidate į finansų ministres Gintare Skaiste....

Internete žaibiškai plinta vaizdo įrašas: prie Gražulio pastebėtas paslaptingas vyras sukėlė klausimų (505)

Internete žaibiškai išplito vaizdo įrašo ištraukos iš nuotoliniu būdu vykusio Kultūros...

Skvernelis: tikimės, kad vakcina nuo COVID-19 Lietuvą pasieks iki gruodžio pabaigos (43)

Pirmoji vakcina nuo COVID-19 turėtų pasiekti Lietuvą iki gruodžio pabaigos, sako laikinasis...

Vainienė: prekybininkai pritaria veiklos ribojimams (12)

Vyriausybei trečiadienį nusprendus įvesti kai kuriuos naujus ribojimus prekybininkams, Lietuvos...

Pakvipo kalėdinėmis eglutėmis: iki šiol lietuvių namuose karaliavusios žaliaskarės turi naują konkurentą

Kalėdinių eglučių prekyba Lietuvoje visu smarkumu turėtų įsisukti gruodžio pradžioje. Dėl...

Po Trumpą ginančio advokato žodžių respublikonas pratrūko: viskas nuėjo per toli (47)

Donaldo Trumpo rinkiminės kampanijos teisininkas pirmadienį paragino pasitelkti smurtą prieš...

|Maža didelių žinių kaina