aA
gyventojams svarbu žinoti prieš skolinantis vartojimui? Dauguma klientų nedvejodami atsakytų, kad svarbiausia žemos paskolos palūkanos ir kuo mažesni apribojimai paskolos sumai bei jos grąžinimo laikotarpiui. Kaip gyventojų finansavimo srities ekspertas galiu pasakyti, kad nusprendus skolintis svarbu žinoti kelis esminius dalykus – kokie jie?
Tomas Pulikas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kam galima skolintis?

Kaip rodo „Swedbank“ duomenys, dažniausiai šalies gyventojai skolinasi vartojimo reikmėms, tai yra prireikus pinigų didesnės vertės pirkiniui įsigyti arba atsiradus nenumatytoms išlaidoms, kurioms neužtenka mėnesio pajamų. 2 iš 3 „Swedbank“ suteiktų vartojimo kreditų yra skirti būtent tokiems poreikiams, o vidutinė vienos tokios paskirties paskolos suma sudaro apie 2,1 tūkst. eurų.

Kiti atvejai, kai klientams prireikia vartojimo finansavimo – tai automobilio įsigijimas arba būsto remontas. Pirmuoju atveju „Swedbank“ klientai vidutiniškai skolinasi apie 5,8 tūkst. eurų, antruoju atveju – daugiau kaip 10 tūkst. eurų. Skolindamiesi būsto remonto reikmėms, gyventojai dažniausiai apmoka remonto darbų išlaidas, įsigyja naujos buitinės technikos ar baldų.

Paskolos grąžinimo trukmė paprastai priklauso nuo skolinimosi paskirties. Paskolas vartojimo reikmėms gyventojai paprastai grąžina greičiau, vidutiniškai per pusketvirtų metų. Kai skolinamasi būsto remontui, paskolos grąžinimo laikotarpis gali siekti 7 metus ar ilgiau. Remiantis „Swedbank“ duomenimis, didesnioji dalis šalies gyventojų be sunkumų kas mėnesį paskolos įmokoms gali skirti nuo 50 iki 100 eurų.

Kokie kriterijai svarbiausi?

Paskolą norintis gauti žmogus turi atitikti tris pagrindinius kriterijus. Pirmas kriterijus – tai nuolatinės pajamos, kurios per mėnesį atskaičius mokesčius turi sudaryti 350 eurų ar daugiau. Jei dėl paskolos kreipiamasi su sutuoktiniu, bendros šeimos pajamos turėtų sudaryti ne mažiau kaip 700 eurų.

Antras svarbus kriterijus – tai pajamų reguliarumas. Atlyginimą paskolos gavėjas turi nepertraukiamai gauti ne trumpiau negu 6 mėnesius, o jei dirbama naujoje darbo vietoje, turi būti pasibaigęs bandomasis laikotarpis. Trečia, visi finansiniai įsipareigojimai per mėnesį negali viršyti 40 proc. gyventojo arba, jei jis skolinasi kartu su sutuoktiniu, bendrų šeimos pajamų.

Tai pagrindiniai, tačiau ne vieninteliai dalykai, pagal kuriuos bankas ar kita finansų institucija vertina galimybes gauti ir grąžinti vartojimo paskolą. Kredito davėjas taip pat atsižvelgia į asmens kredito istoriją bei tai, kaip žmogus vykdė kitus savo finansinius įsipareigojimus anksčiau.

Kur skolintis?

Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra, nes gyventojų poreikiai ir situacijos paprastai būna skirtingi. Pavyzdžiui, jei jums prireikė įsigyti santykinai nebrangų buities prietaisą, kainuojantį kelis šimtus eurų, tokiu atveju patogiausias pasirinkimas gali būti pirkimas išsimokėtinai sudarant sutartį prekybos vietoje.

Tuo metu, kai reikia įsigyti kelis brangesnius pirkinius, tai padaryti greičiausiai bus patogiau gavus vartojimo paskolą. Už sąskaitoje esančius paskolos pinigus bus galima laisvai apsipirkti bet kurioje prekybos vietoje, tam nereikės sudaryti atskirų sutarčių kiekvienai prekei.

Be to, galvojantiems, kad norint pasiskolinti iš banko teks sugaišti nemažai laiko, reikia pasakyti, kad tai nėra tiesa. Paraišką dėl vartojimo paskolos galima užpildyti naudojantis interneto banku ar išmaniąja programėle, o banko specialistų atsakymas ateina per kelias valandas. Paskolos sutartį taip pat galima pasirašyti nuotoliniu būdu, ir pinigai gyventojo sąskaitą pasiekia dar tą pačią dieną, o tam tikrais atvejais netgi per kelias minutes.

Pasiskolinus iš banko, įmokos kas mėnesį bus automatiškai nuskaičiuojamos nuo asmeninės sąskaitos, todėl nereikia rūpintis, kaip nepamiršti jų sumokėti. Interneto banke ar programėlėje galima matyti paskolos likutį ir bet kada be papildomų mokesčių grąžinti dalį ar visą likusią paskolos sumą.

Kaip įvertinti paskolos kainą?

Dar vienas svarbus aspektas, galintis pakreipti vartotojo pasirinkimą į vieną ar kitą pusę – tai paskolos kaina. Neretai gyventojai daro klaidą paskolos pasiūlymą vertindami tik pagal paskolos palūkanas − tai nėra vienintelis mokestis, kurį taiko kredito davėjai. Gavus vartojimo paskolą dažniausiai reikia sumokėti vienkartinį sutarties sudarymo mokestį, taip pat mokėti mėnesinį sąskaitos administravimo mokestį.

Įvairūs rinkoje veikiantys kreditavimo teikėjai gali taikyti ir daugiau mokesčių, dėl kurių galutinė vartojimo kredito kaina išauga. Todėl prieš priimant sprendimą dėl vartojimo paskolos, visada reikėtų vertinti visus mokesčius, o ne tik palūkanų dydį.

Paprasčiausia tai padaryti atsižvelgus į bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą. Ji sutrumpintai vadinama BVKKMN, ir ją privalo nurodyti kiekvienas kredito teikėjas. Kuo šios metinės normos skaičius mažesnis, tuo pasirinktas kreditavimo būdas jums kainuos mažiau.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Indrė Genytė-Pikčienė. 2020 m. biudžetas: kokia trumparegystės kaina?

Rugsėjį , Prezidentui paskelbus pirmuosius žingsnius „gerovės valstybės“ link, nemažai...

Linas Ivanauskas. Robotai darbą atims, tačiau jo duos kova su klimato kaita (5)

Futurologai ragina mus ruoštis dienoms, kai dėl sparčios automatizavimo, robotizavimo ir...

Ieva Tumalavičiūtė. Kas į Lietuvą vilioja kino pramonės gigantus ir Holivudo žvaigždes? (3)

Pastaraisiais metais pirmaujantys pasaulinės kino industrijos žaidėjai, tokie kaip HBO , „...

Povilas Stankevičius. 2020-ieji – kuklesni, bet neprasti metai investuotojams

Šiemet investuotojai akcijų rinkose galėjo džiaugtis dviženkle grąža. Kritus palūkanų...

Mečislavas Atroškevičius. Kaip Rytai ir Vakarai ir vėl Lietuvą dalijo (15)

Lietuvos valstybė pastatė savo verslininkus į vietą. Į tą vietą, kurioje, valstybės vyrų...

Top naujienos

Popieriniai milijonieriai: lietuviai emigrantai tapo įtariamų aferistų priedanga (23)

„Tu direktorius, tu milijonierius. Nori – atskrisk, pasiimk savo pinigus ir dink iš čia“, –...

Prezidento patarėjas užsimena apie platesnį turto apmokestinimą, automobilių mokesčio pokyčius (273)

Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta mano, kad kitų metų biudžeto ambicija gerėja, tačiau...

Po rinkimų JK – kalbos apie dar vieną referendumą (44)

Škotijos pirmoji ministrė, Škotijos nacionalinės partijos (ŠNP) lyderė Nicola Sturgeon žada...

Oficialūs rinkimų JK rezultatai: daugumą užsitikrino Johnsono toriai papildyta 09.30 (263)

Per Jungtinėje Karalystėje ketvirtadienį vykusius pirmalaikius parlamento rinkimus, itin svarbius...

Gydytoja įspėja dėl konservuotų grybų: indelyje gali slypėti sveikatai pavojingas ir net mirtinas nuodas 5 patarimai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, apsinuodijimai botulotoksinu Lietuvoje...

Po ilgai sklandžiusių kalbų apie skyrybas su Vidu Bareikiu, prabilo Jurga Šeduikytė: mes dabar gyvenam atskirai (1)

„Mes dabar gyvenam atskirai“, - intriguojančiame „Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Kitoks...

Vos pasukęs už LKL būstinės kampo „Nevėžis“ grįžo prie senų įpročių (13)

Nauja panelė – sena suknelė. Finansinio skaidrumo viešai reikalaujanti Lietuvos krepšinio lyga (...

Mokslininkė griauna sveikuolių mitus: kava yra vaistas

Laidos ALFAS LIVE vedėjas, skonių ieškotojas Alfas Ivanauskas buvo pakviestas į stulbinamą...

Žinia apie lietuvių pasiekimus sklis dar garsiau: Vilniuje atidarytas jiems skirtas muziejus (3)

Prancūzai turi Vyno muziejų, italai – Kalnų, kinai – Rožių, lietuviai nuo šiol turės –...