aA
Birželio mėnesį bendrovės „Intrum“ Europos mokėjimų tyrimas parodė, kad beveik trečdaliui Lietuvos įmonių mokėjimo vėlavimai neleidžia samdyti daugiau darbuotojų. Panaši statistika paliečia itin slidų klausimą – laiku nemokamos sąskaitos ar tik vienai iš sandėrio šalių naudingi neracionaliai ilgi atsiskaitymo terminai neigiamai veikia verslo kultūros raidą.
Saulius Matulevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

Atsiskaityti ne per anksti – racionalu

Visiško įmonių atsiskaitymų vėlavimo išgyvendinti mums nepavyks – ir ne tik dėl to, kad dalis įmonių nesąžiningai įmokas vilkina, bet dar ir todėl, kad sumokėti sąskaitas anksčiau nustatyto termino įmonėms neapsimoka.

Finansiškai raštingas verslas laikosi pozicijos, jog atsiskaitymų įmokų negalima mokėti anksčiau, nei sutartyse nustatyti terminai. Racionalus elgesys su savo kapitalu įpareigoja išnaudoti jį didinat vertę – kol pinigų neprivalai išmokėti pagal susitarimą, tol juos ne tik gali, bet kai kurių nuomone ir privalai saugiai investuoti ar kitaip įdarbinti. Tai yra viena iš kapitalistinės etikos aksiomų.

Racionaliai pinigus skaičiuojanti įmonė įvertina faktą, kad ištęsiant atsiskaitymo laikotarpį, pinigus galima dalinai padidinti. Tai yra viena priežasčių, kodėl kai kurios stambios bendrovės reikalauja sutartyse įrašyti kuo ilgesnį atsiskaitymo laikotarpį ir sumoka tik terminui artėjant prie pačios pabaigos.

Štai minėtame „Intrum“ tyrime nurodoma, kad Lietuvos įmonės savo klientams apmokėti sąskaitoms duoda vidutiniškai 23 dienas. Tuo tarpu stambiausių įmonių tarpe įprasta matyti ir 30-60 dienų ar net ilgesnius terminus.

Tačiau tokiu būdu didėja rizika, jog mokėjimas gali dėl kokių nors priežasčių vėluoti, o vėlavimai sukelti grandinines reakcijas rinkoje. Todėl itin svarbu išlaikyti balansą tarp racionalaus elgesio su pinigais ir įsipareigojimų vykdymo. Verslo etikos prasme įsipareigojimų vykdymas yra aukščiau nei savo kapitalo didinimas, mat ilgalaikėje perspektyvoje mainų abipusiškumo etikos pažeidimas gali atsiliepti ne tik verslui palankios kultūros raidai, bet ir įmonių kapitalui.

Smulkios įmonės bando išvengti ilgų mokėjimo terminų

Žinoma, už atsiskaitymų vėlavimo gali slėptis ir tokios priežastys kaip lėšų trūkumas, ar netgi psichologinis nenoras. Vilkinami mokėjimai gali būti sąmoningi ar nesąmoningi pasipriešinimo veiksmai – jei galingesnės įmonės rinkoje nuolat piktnaudžiauja versdamos silpnesnius verslus sudaryti jiems nepalankias sutartis, pažeidžiamas pamatinis mainų abipusiškumo principas.

Ilgainiui silpnoji tokio sandėrio šalis suakumuliuoja pyktį ir ima priešintis. Manipuliavimas mokėjimais gali būti viena iš tokio pasipriešinimo formų. Tokiu atveju neigiamą efektą greičiausiai pajaus abi šalys.

Kalbant apie mokėjimų terminus, turime užduoti klausimą, koks periodas jau peržengia verslo etikos ribą. Man, kaip paslaugos tiekėjui, 60 dienų atrodytų per ilgas laiko tarpas, tačiau įmonei, kuri per tą laiką gali dalimi procento padidinti kapitalą, kyla akstinas delsti kuo ilgiau.

Čia matome dvi problemas: pirmoji, įmonės, investuojančios savo kapitalą iš kurio vėliau turės atsiskaityti su tiekėju, natūraliai rizikuoja, jog atsiskaityti pavėluos, o antroji problema, lietuviškoje verslo (mainų) kultūroje stinga abipusiškumo etikos, kuomet visos ekonominių mainų šalys suvokia, jog dalyvauja taip vadinamo „bendrojo gėrio“ kūrimo procese.

Beveik pusė įmonių nesisaugo

„Intrum“ duomenimis, nepaisant to, kad statistiškai mokėjimai iš klientų Lietuvoje vėluoja 2 dienas, 43 proc. įmonių nesiima jokių priemonių nuo to apsisaugoti. Šis skaičius – 11 proc. didesnis negu Europos vidurkis.

Tai svarbi detalė, nes kad ir kaip bežiūrėtume, finansų rinka didele dalimi remiasi pasitikėjimu. Tarp skirtingų šalių turi egzistuoti tam tikra pagarba arba „abipusiškumo etika“, kuri būtų nerašytas teisiškai įformintų kontraktų palydovas. Toks moralinis imperatyvas kuria saugią ir pagarba paremtą verslo aplinką, o tai ilgainiui virsta ir aiškiais skaičiais. Jei du partneriai vienas kitu pasitiki, tai jie gali būti vienas kitam lankstesni, imtis didesnių projektų ir finansinių tarpusavio įsipareigojimų.

Ilgainiui laiku apmokėtos sąskaitos duoda naudą pačiam mokėtojui, nes į jį imama žiūrėti palankiau. Tiek kreditorius, tiek skolininkas turėtų būti saistomi mainų abipusiškumo etikos.

Kitos bendrovės, bandydamos apsisaugoti nuo vėluojančių mokėjimų, taiko išankstinio apmokėjimo praktiką (45 proc.), atlieka kliento mokumo patikrą (13 proc.) ar pasitelkia kreditų valdymo bendrovių ir skolų išieškotojų paslaugas (13 proc.). Deja, dažnai šios alternatyvos mažiau naudingos abejoms pusėms.

Iš keblios padėties, kai vėlavimai tampa įprasta praktika, išgelbėti mus gali tik verslo kultūros kėlimas. Aukštos verslo kultūros puoselėjimas priklauso ir nuo to, su kuo įmonė renkasi bendradarbiauti – ignoruojant partnerių mokėjimo vėlavimus, taip tik normalizuojamas toks veiksmas, žalingas ne vien sąžiningai veikiančiam verslui, tačiau ir visai rinkai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Inga Ruginienė. Pats laikas apmokestinti kapitalą (10)

Kaip ir kiekvieną vėlyvą rudenį šalyje užvirė karštos diskusijos apie kitų metų šalies...

Rūta Skyrienė. Paiką sezoną pasitinkant

Vakarų visuomenė kartais naudoja žavų terminą „silly season“. Juo apibrėžiamas...

Neringa Mickevičiūtė. Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimai: kuo pasirūpinti iki 2020-ųjų?

2018 m. vasarą buvo priimta vadinamoji 5-oji pinigų plovimo prevencijos direktyva, kuri Europos...

Robertas Dargis. Išmintis ir atsakomybė iš šios valstybės iškeliauja nežinoma kryptimi

Pastarųjų 4,5 mėn. įvykius „valdžios namuose“ apibendrinti galima Collet Calverley citata:...

Marius Juonys. Dar šiek tiek Konkurencijos tarybos skiriamų baudų tema atsakymas į KT pirmininkui Š. Keserauskui (1)

Kadangi mano mintys ( ČIA ) Konkurencijos tarybos skiriamų baudų klausimu sulaukė išsamaus...

Top naujienos

Užkalnis. Ši vyriausybė klyno nesugebėtų užsisegti (8)

Žiūrim, ką turim. Alytuje tai dega, tai smilksta, tai rūksta senos padangos, gyventojai...

Seimo narių uždarbis vėl kaitina kraują: tūkstančiai dalijasi pasenusia melagyste (85)

Vagių šutvė! Valdžiažmogių pasityčiojimas iš liaudies! Tokios reakcijos vėl pasipylė po to,...

Kaunas jau ruošiasi pranešti blogą žinią: šiukšlių išvežimas gali brangti iki 50 proc. (53)

Kaune mieste bei visame Kauno regione gyventojai už buitinių atliekų surinkimą bei išvežimą jau...

Mokykla Kaune neatsigina norinčių dirbti: atrado sėkmės receptą, kuris it magnetas traukia jaunus mokytojus (3)

Naujų mokytojų poreikį Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktorė Lina Viršilienė vadina...

Pragariško Alytaus gaisro realybė: be miego pluša ištisą parą, du ugniagesius teko atiduoti į medikų rankas (203)

Alytus jau aštuntąją dieną kovoja su padangų perdirbimo įmonės „ Ekologistika “ gaisru....

Paskelbė daugiau detalių apie Anglijoje su 39 žmonių kūnais rastą vilkiką (23)

Sofija trečiadienį patvirtino, kad pietryčių Anglijoje rastas vilkikas , kuriame buvo aptikti...

Pamirškite juodą spalvą, ji išryškins trūkumus – stilistė turi jums geresnę alternatyvą

Nors tikriausiai daugelis taip nepagalvotų, chaki yra viena iš universaliausių spalvų, galinti...

Karbauskis užsiminė, kaip galėtų atrodyti pataisytas automobilių mokestis: mokėtų mažiau gyventojų (147)

Trečiadienį po koalicinės tarybos posėdžio valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas...

Turite moliūgą ir nežinote, kur panaudoti? Italas parodė, kaip pasigaminti risotto su moliūgais

Vituvės šefas Gian Luca Demarco pristato itališką klasiką – tai risotto, kuris vertinamas...

Karališka drama: ypatingą karaliaus malonę gavusi moteris buvo pažeminta prieš visą šalį (35)

Tailando karalius pirmadienį pribloškė daugelį: jis iš savo karališkosios konsortės atėmė...