aA
Duomenų tvarkymo susitarimai nėra jokia naujovė duomenų apsaugos specialistams, visgi jų antplūdis pastarąjį pusmetį parodė, kiek daug įmonių ilgus metus viena kitai perduodavo asmens duomenis nesusitarusios dėl jokių duomenų tvarkymo aspektų. BDAR, pradėjęs galioti šių metų gegužę ir, greičiausiai, jame numatytos sankcijos, privertė tiek duomenų valdytojus, tiek tvarkytojus atidžiau pažvelgti į tarpusavio bendradarbiavimą duomenų tvarkymo srityje ir įforminti savo santykius sutartimi.
Renata Vasiliauskienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Įdomu tai, kad nepaisant ilgus metus vykstančio sėkmingo įmonių tarpusavio bendradarbiavimo, iš pirmo žvilgsnio paprastas Duomenų tvarkymo sutarties pasirašymas pasirodo nebe toks ir paprastas.

Sunkumai su kurias susiduria įmonės yra įvairūs, visgi pagrindiniai yra šie: nesutarimas dėl to, kas yra duomenų valdytojas, o kas tvarkytojas, nesutarimas dėl valdytojo teisės atlikti auditą ir tvarkytojų bandymai riboti savo atsakomybę.

Vienas pirmųjų ir svarbiausių žingsnių pasirašant duomenų tvarkymo sutartis turi būti tikslus įmonių tarpusavio vaidmenų nustatymas. Apibendrintai galima pasakyti, kad BDAR numato 4 pagrindinius vaidmenis: valdytojas, tvarkytojas, subtvarkytojas ir bendri duomenų valdytojai. Priklausomai nuo šalių tarpusavio santykio (valdytojas-tvarkytojas; valdytojas–valdytojas; tvarkytojas-subtvarkytojas ir t.t.) priklauso ir sutarties dėl duomenų tarpusavio perdavimo turinys. Šiame straipsnyje apsiribosime tik valdytojas-tvarkytojas santykiu ir duomenų tvarkymo sutartimis, kurios privalo būti pasirašytos tarp šių dviejų veikėjų.

Dažnai kyla klausimas, kur rasti atsakymą į klausimą, kokie yra šalių vaidmenys? Tenka pripažinti, kad kartais net duomenų apsaugos specialistams nėra lengva atsakyti į šį klausimą, tačiau atsakymo pirmiausia reikėtų ieškoti bendradarbiavimo, partnerystės, paslaugų ar kitokioje pagrindinėje sutartyje tarp šalių. Taip pat vadovautis BDAR apibrėžtomis „valdytojo“ „tvarkytojo“ sąvokomis.

Viena iš ilgiausiai derinamų duomenų tvarkymo sutarties sąlygų paprastai būna nuostata dėl valdytojo teisės atlikti tvarkytojo auditą, įskaitant patikrinimus. Nepaisant to, kad ši nuostata yra įrašyta kaip privaloma į patį BDAR (konkrečiai, 28 str. 3(h)), visgi ji duomenų tvarkytojų yra sutinkama gan priešiškai. Kompromisą dėl šios sąvokos pavyktų surasti greičiau, jeigu abi šalys aiškiai suvoktų ir įvardintų savo pagrindinius poreikius. Praktikoje dažniausiai iš tvarkytojų girdima, kad jie nori ramiai dirbti ir bijo, kad tokia neribota sąlyga sukels įvairių logistikos, konfidencialumo ir žmogiškųjų išteklių problemų. Tuo tarpu valdytojams reikia tvarkytojo patikimumo įrodymų, nes už tai, kad pasirinko nepatikimą savo duomenų tvarkytoją įmonė gali būti nubausta administracine nuobauda. Taigi, argumentai yra gan rimti ir pagrįsti.

Užuot ginčijusis, kieno viršus, patarimas būtų tvarkytojams pasistengti patiems pateikti savo patikimumo įrodymų. Tai galėtų būti ISO sertifikatai, nepriklausimų auditorių ataskaitos, galimybė patiems klientams ateiti ir pamatyti, kiek rimtai yra žiūrima į patalpų saugumą, darbuotojų atranką, tvarkomų duomenų saugumą ir panašiai. Įrodžius savo patikimumą, valdytojui bus lengviau sutikti dėl įvairių audito teisės apribojimų, kurių, beje, BDAR nedraudžia. Pavyzdžiui, galbūt bus galima susitarti, kad auditas bus atliekamas ne dažniau kaip kartą per 5 metus.

Kita nuostata, dėl kurios nesutariama, yra atsakomybės ribojimo nuostata. To priežastis yra tvarkytojų siekis riboti savo atsakomybę. Dažnai bandoma nustatyti, kad bendra tvarkytojo atsakomybė neviršys keleto mėnesių mokesčio už paslaugas. Visgi atidžiau analizuojant BDAR, darosi aišku, kad šis atsakomybės ribojimo bandymas nei vienai pusei nėra reikšmingas. Tvarkytojui savo atsakomybės išvengti nepavyks. Pirmiausia todėl, kad BDAR tiesiogiai numato atsakomybę tvarkytojui, kuris pažeis BDAR numatytas tvarkytojo pareigas arba nesilaikys valdytojo nurodymų.

Vadinasi, net jeigu šalys ir bandytų apriboti atsakomybę, teismai neturėtų už tvarkytojo pažeidimus atsakomybės perkelti valdytojui. Valdytojui, tokia atsakomybės ribojimo sąlyga yra nenaudinga jokiu aspektu. Valdytojas atsakys už BDAR numatytų prievolių pažeidimą, tame tarpe ir už nepatikimo tvarkytojo pasitelkimą. O tais atvejais, jeigu tektų atlyginti žalą padarytą tiesiogiai nepatenkintam duomenų subjektui, valdytojas/tvarkytojas turi teisę reikalauti iš kitų tame pačiame duomenų tvarkymo procese dalyvavusių duomenų valdytojų arba tvarkytojų, kad jie sugrąžintų jam kompensacijos dalį, atitinkančią jų atsakomybės dalį. Atidžiai išanalizavus BDAR nuostatas dėl kompensacijų ir atsakomybės, akivaizdu, kad tvarkytojų bandymas įvesti atsakomybės ribojimo nuostatą už jiems numatytų BDAR prievolių pažeidimą yra neįgyvendinamas ir išbalansuoja atsakomybės klausimą tarp šalių.

Nepaisant gan išsamių BDAR nuostatų ir aukščiau išdėstytų teisinių argumentų, ginčuose dėl duomenų tvarkymo sutarčių, svarbus, jei ne svarbiausias, išlieka yra „galios“ argumentas. Todėl tikimybė, kad didelis duomenų tvarkytojas sutiks su nereikšmingo kliento, duomenų valdytojo, pateikta duomenų tvarkymo sutartimi ir jo nurodymais, praktikoje gali labai sumažėti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kristina Ivanovė. Nuo 2019 m. balandžio – nauja tvarka: kada tiekėjai galės būti įrašyti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą (1)

2018 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Respublikos Seime registruotame Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ)...

Jūratė Cvilikienė. Kaip nepermokėti už šventes?

Dažnas gyventojas prieš žiemos šventes duoda sau pažadą neišlaidauti ir laikytis biudžeto,...

Vaidas Žagūnis. Koks finansinis įgūdis jaunajai kartai padėtų svajones paversti tikrove?

Nors jaunosios kartos lūkesčiai ir ambicijos įkvepia, kyla klausimas, kiek jos pagrįstos? Ir ar...

Vytautas Ašeris. Trys ingredientai naujos kartos komandai: mokslas, emocijos ir laisvė (2)

Visos – tradicinės, didelės, jaunos ar startuoliškais principais paremtos kompanijos – nuolat...

Vytenis Šimkus. Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai? (5)

Migla dėl Jungtinės Karalystės ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido....

Top naujienos

Egzotines keliones mėgstanti mokytoja Veronika atvira: gyventi tik iš atlyginimo būtų sunku (383)

Jau daugiau nei dvi savaites Švietimo ir mokslo ministerijoje ( ŠMM ) budinti mokytoja Veronika...

„Amerikietiškas“ Putino oligarchas po JAV sprendimo kraujuoja milijardais (69)

Netrukus po to, kai Michaelas Cohenas pasišalino nuo Donaldo Trumpo patvirtinto nekilnojamojo turto...

Žaidimu nusivylęs Jasikevičius: Eurolyga negailestinga, o mes kažkodėl nesiginame specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (34)

Pratęsti pergalių serijos iki trijų Lietuvos čempionams Eurolygoje nepavyko. Kauno „Žalgirio“...

Savaitgalis atneš pūgą ir pusnis sniego (16)

Penktadienį Lietuva atsidurs pietiniame anticiklono pakraštyje. Negausiai pasnyguriuos nebent...

Pagal bavarišką muziką šokęs „Žalgiris“ pralaimėjo Vokietijos čempionams (429)

Kauno „Žalgiris“ (5/7) penktadienio vakarą laikė svarbų egzaminą Vokietijoje. Žalgiriečiai...

14 brangiausiai atsiėjusių klaidų per visą žmonijos istoriją (73)

Nė vienas nesame tobulas, todėl natūralu, kad kartkartėmis darome klaidų, dėl kurių vėliau...

Anglijoje nužudyta ir išniekinta 14-metė lietuvė dar spėjo atsiprašyti tėvų už susidėjimą su netinkama kompanija (127)

Vulverhamptone, Anglijoje , išžagintos, nužudytos ir išniekintos keturiolikmetės iš Lietuvos...

Teisėsaugai – smūgis: teisėjai suabejojo, ar dėl 6 žmonių žūties nuteisė kaltą asmenį (127)

Net šešias gyvybes nusinešio gaisro sostinės Žirmūnų mikrorajono daugiabutyje byla pakrypo...

Miunchene – itin gausios „Žalgirio“ gerbėjų gretos specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (76)

Penktadienio vakaro Eurolygos rungtynėse Miuncheno „Audi Dome“ arenoje tikrai ryškiai bus galima...

Po visų negandų – Elle ir Žilvinas Grigaičiai švyti drauge: prasitarė apie ateities planus (125)

Penktadienio vakarą būrys pramogų pasaulio garsenybių traukė į Vilniuje trankiai paminėtą...