aA
Viena greičiausių rinkų korekcijų istorijoje pastarosiomis savaitėms peraugo į didelį akcijų rinkų ralį, kuris, panašu, gali tęstis ir artimiausiais mėnesiais. Jei nuo vasario 19 iki kovo 23 dienos pasaulio akcijų rinkos prarado trečdalį vertės, tai per vėlesnius porą mėnesių jos jau atgavo du trečdalius to praradimo.
Paulius Kabelis
Paulius Kabelis
© Bendrovės nuotr.

Ne išimtis ir pensijų fondai

Pirmas metų pusmetis artėja į pabaigą. Jis buvo kaip niekada įtemptas ir dinamiškas, o investuotojams teko išmėginti vienus stačiausių amerikietiškų kalnelių per pastarąjį dešimtmetį. Tai, žinoma, turėjo įtakos ir antros pakopos pensijų fondų rezultatams: pirmo ketvirčio pabaigoje – korekcijos įkarštyje – rizikingiausių fondų, skirtų jauniausiems dalyviams, vertė nuo metų pradžios buvo sumažėjusi apie 18 proc., o konservatyviausių – apie 6 procentus*. Visgi rinkoms atsigavus didelės rizikos fondų vertė nuo metų pradžios yra sumažėjusi apie 6 proc. , o konservatyviausių – apie 1-2 procentus.

Matydami, kad masiškai atšaukiami socialiniai suvaržymai, po karantino grįžta darbuotojai, o centriniai bankai į rinkas įliejo didžiulį kiekį pinigų, investuotojai drąsiau prisiima investicinę riziką, nepaisydami fakto, kad pasaulio ekonomika šiemet patirs didžiausią nuosmukį nuo didžiosios finansų krizės 2008 metais, o nedarbas pasieks beveik šimtmetį nematytą lygį. Tad iš kur toks investuotojų optimizmas ir ar jis tvarus?

Blogiausias scenarijus neišsipildė – rinkos nuosekliai artėja naujų aukštumų link

Akivaizdu, kad pora mėnesių karantino ir itin griežti suvaržymai turės labai rimtų pasekmių pasaulio ekonomikai, įmonių ir namų ūkių finansams. Tačiau gyvenimas gana sparčiai grįžta į įprastas vėžes, o toks finansų rinkų atsigavimas rodo, kad vasarį–kovą, pandemijos įkarštyje, buvo ruošiamasi daug blogesniam scenarijui. Buvo baiminamasi, kad šalys bus priverstos užsidaryti sienas ir laikytis karantino dar bent kelis mėnesius. Nedaug kas tikėjosi, kad birželio viduryje vėl vyks tarptautiniai skrydžiai, į stadionus grįš futbolas, o lauko kavinės bus perpildytos žmonių. Tikriausiai net patys mokslininkai iš pradžių neplanavo, kad sausį pradėjus kurti vakciną jau birželį savanoriai visame pasaulyje testuos kelių laboratorijų sukurtas vakcinas. Žinoma, šiuo metu daugiausiai nerimo kelia situacija vienose didžiausių pagal gyventojų skaičių besivystančių šalių – Brazilijoje, Indijoje ir Rusijoje. Tiesa, net ir čia naujų užsikrėtimų skaičius, atrodo, pasiekė piką, todėl situacija artimiausiu metu turėtų pradėti gerėti.

Visgi, jeigu grįžtume prie finansų rinkų, daugiausiai nuopelnų dėl pakilių nuotaikų reikia skirti centriniams bankams ir vyriausybėms, kurios, siekdamos kiek įmanoma sušvelninti pandemijos padarinius ekonomikai, parodė didžiulį ryžtą ir (kas dar svarbiau) greitį priimant eilę svarbių sprendimų. JAV, Vokietijos, Japonijos politikai jau paskelbė fiskalinio skatinimo priemonių, kurių vertė yra daugiau negu 10 proc. metinio šalių biudžeto, JAV Federalinis rezervų bankas (FED) vykdo didžiulio masto obligacijų supirkimo programą, į kurią įtrauktos net didelės rizikos neinvesticinio reitingo įmonių obligacijos. Europos Centrinis Bankas sukūrė 1,35 trilijono eurų programą, siekdamas padidinti pinigų kiekį rinkoje ir taip palengvinti skolinimosi sąlygas įmonėms ir namų ūkiams. Centrinių bankų komentarai leidžia tikėtis, kad nulinės ar net neigiamos palūkanos rinkose išliks dar bent kelis metus. FED vadovas J. Powell‘as, kalbėdamas apie artimiausio laikotarpio pinigų politiką, neseniai pareiškė, kad FED dar net „negalvoja apie galvojimą“ dėl palūkanų mažinimo.

Dar vienas tolesnio akcijų kilimo argumentas – artėjantys prezidento rinkimai JAV. Įprasta, kad JAV, kaip didžiausia kapitalo rinka, yra labiausiai stebima investuotojų, tad ekonominiai ir politiniai įvykiai čia daugiausiai lemia ir bendras nuotaikas finansų rinkose. Pandemija gerokai sumažino prezidento D. Trumpo populiarumą, tad, norėdamas laimėti artėjančius rinkimus, jis vasarą turės ištraukti kažkokią rinkimų kortą. Birželio viduryje D. Trumpo administracija jau pranešė, kad ruošiamas 1 trilijonas JAV dolerių šalies infrastruktūrai gerinti. Tokiais ir panašiais pranešimais prezidento administracija sieks pagerinti prezidento reitingus šviesesnės ateities pažadais, o tai turės teigiamą įtaką rizikingesnėms investicijoms, visų pirma – įmonių akcijoms.

„Bet kokiomis priemonėmis“

Nepaisant pastaruoju metu vyravusio optimizmo, svyravimai rinkose artimiausiais mėnesiai išliks dideli, nes vis dar nemažai nerimo ir įtampos kelia antrosios viruso bangos pasaulyje tikimybė. Nors valstybės jai bus daug geriau pasiruošusios ir manoma, kad nebebūtų imamasi tokių griežtų suvaržymų, tačiau naujas protrūkis vis tiek nubrauktų nemažą dalį pastaruoju metu įvykusio progreso, tad būtume priversti žengti kelis žingsnius atgal. Visgi, manau, kad, negalėdami prognozuoti viruso pandemijos vystymosi, tačiau galėdami matyti, kad centriniai bankai ir šalių vyriausybės yra pasirengusios padaryti viską, kad suvaldytų šią krizę, turėtume su jais žiūrėti ta pačia kryptimi. Panašu, kad garsiąją buvusio Europos Centrinio Banko prezidento M. Draghi‘o 2012 metais ištartą frazę „whatever it takes“ (liet. „bet kokiomis priemonėmis“) šiuo laikotarpiu sau nuolat primena viso pasaulio šalių ir centrinių bankų vadovai.

* Pirmo ketvirčio pabaigos duomenys.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Audronė Nakrošienė. Charizmatiškos lyderystės tamsioji pusė ir kas nutinka išblėsus lyderystės romantikai

Daugeliu atvejų charizma yra puiki ir vadovų pasaulyje pageidautina savybė. Vieni natūraliai yra...

Henrikas Stelmokaitis, Gvidas Kontautas. Žiema artėja: mažmeninės prekybos įmonėms bei tiekėjams – nauji reguliavimai

Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas (toliau – Įstatymas) nuo...

Julius Švagždys. Puslaidininkių pramonė Lietuvoje? Dar 1500 naujų darbo vietų? (10)

Idėja steigti puslaidininkių pramonę Lietuvoje pastaraisiais metais kilo ne tik kaip strateginis...

Arvydas Guogis, Adomas Vincas Rakšnys. Apie socialdemokratų europinę sėkmę ir Lietuvos atvejį (2)

Šį rudenį daugelyje Europos šalių, kaip Vokietijoje, Norvegijoje, Portugalijoje, Italijoje,...

Rolandas Rodzis. Spalio mėnesį į rinkas sugrįžo teigiamos nuotaikos (2)

Rugsėjo slogutis rinkose neužsitęsė − nuo spalio pradžios pagrindinėse rinkose įsivyravo...

Top naujienos

D+Julija Leimonė

Vilijampolė išsivadavo iš daugelį metų ją slėgusių kriminalinių pančių: dabar rajono gyventojai gali lengviau atsikvėpti (2)

Vilijampolė ilgus metus paskui save vilko nekokios reputacijos šleifą ir, rodėsi, niekuomet juo...

Profesorius Usonis atsakė, kaip rinktis vakciną sustiprinančiai dozei ir kodėl nesiūloma „AstraZeneca“

Suaugusieji Lietuvos gyventojai jau kviečiami skiepytis sustiprinančia vakcinos nuo koronaviruso...

Facebook paskelbė: keičia savo pavadinimą, susitelks į metavisatą (14)

„Facebook“ nusprendė pakeisti įmonės pavadinimą, kad pabrėžtų savo susitelkimą į...

Neįprastas reiškinys: Lietuvos dangus pavirto purpuriniu (13)

Šį vakarą Lietuvos debesuotas Lietuvos dangus nusidažė purpurine spalvos. Šis reiškinys...

7 praeities grožio standartai, kurie dabar atrodo tikrai keistai (4)

Kiekviena epocha turi savas išvaizdos ir grožio madas. Kartais praeityje grožio standartai būdavo...

Diskvalifikuotas, bet teisme triumfavęs JAV sprinteris prisiteisė milijonus, tačiau nesulaukė nė cento (2)

Seulo olimpinis čempionas, JAV sprinteris Butchas Reynoldsas buvo apkaltintas dopingo vartojimu ir...

Atlikę tyrimą su rykliais mokslininkai pateikė netikėtą žinią, kodėl jie puola žmones (42)

Rykliai labai retai puola žmones – o jei taip atsitinka, tai dažniausiai būna...

Dana Ribas – apie gyvenimą pakeitusį papuošalą: deimantų turinti moteris niekuomet nepražus (36)

„Tuomet nė įtarti negalėjau, kad liksiu ten viena, su dviem mūsų vaikais“, – apie visa...