aA
Robotizacija, mašininio mokymosi algoritmai, dirbtinis intelektas ir kitos technologijos tampa privalomu pasirinkimu, jeigu įmonė siekia būti lydere konkurencinėje kovoje. Darbus, kuriems žmogui gali prireikti visos dienos, robotai gali atlikti vos per kelias minutes. Taigi, kaip suderinti robotų ir žmonių darbą, siekiant dirbti efektyviau ir būti pranašesniems už kitus?
Mindaugas Balinskas
Mindaugas Balinskas
© Asmeninio albumo

Procesų automatizacija – strateginis prioritetas

2020 metais, prieš pat COVID-19 pandemiją, konsultacijų bendrovės „McKinsey“ atliktas tyrimas rodo, kad norint sėkmingai automatizuoti procesus, svarbu šią veiklą paversti strateginiu prioritetu. Tačiau sėkmingai procesų automatizaciją diegiančios bendrovės laikosi vieningos nuostatos, kad dėmesys turi būti sutelkiamas vienodai tiek darbuotojams, tiek technologijoms. Taip atsiranda naujas iššūkis – sukurti naujus veiklos modelius, kurie leistų efektyviai suderinti žmonių ir robotų darbą, skirtingas jų funkcijas.

Du trečdaliai tyrime dalyvavusių įmonių diegia arba bent jau bando pilotinius automatizacijos projektus viename ar keliuose verslo procesuose ar skyriuose. Pasak respondentų, dažniausiai diegiamos technologijos yra verslo procesų valdymo platformos ir robotizuota procesų automatizacija. Po jų seka vaizdo atpažinimo technologijos, mašininio mokymosi algoritmai ir automatizuotos procesų analizės įrankiai. Taip pat aktualios pokalbių automatizavimo technologijos, tokios kaip pokalbių robotai.

Su finansais susijusioms sritims robotizacija itin svarbi

Draudimo ir finansų sektoriuje veikiančios verslo įmonės, tokios kaip draudimo bendrovės, investicijų valdymo įmonės ir bankai, taikyti procesų automatizaciją pradėjo palyginus anksti. Šiai sričiai itin aktualus skaičiavimų tikslumas, o tai yra vienas iš svarbiausių robotų darbo privalumų. Robotizavus su finansais susijusius procesus, gaunami maksimaliai tikslūs skaičiavimai – išvengiama netikslumų bei klaidų, kurie kartais gali atsirasti, kai šiuos darbus atlieka žmogus.

Automatizavus rutininius ir žmogiškųjų savybių nereikalaujančius darbus, taip pat žymiai pagreitėja kasdienių užduočių atlikimo laikas, tad įmonė tampa pajėgi apdoroti daugiau duomenų nei anksčiau.

Pavyzdžiui, nuo Žalų departamento procesų robotizavimą pradėjusi „Compensa Vienna Insurance Group“ tokias rutinines veiklas, kaip dokumentų kėlimas ar skaičių suvedimas į bendrovės sistemą, kurias anksčiau atlikdavo bendrovės darbuotojai, patikėjo tam specialiai sukurtiems robotams. Skaičiuojame, kad užduotys, kurios anksčiau pareikalaudavo visos darbo dienos, dabar robotų yra atliekamos vos per kelias minutes.

Robotai – tarsi skaitmeniniai asistentai darbuotojams, kuriems padedant, lieka daugiau laiko mąstymo, sprendimų priėmimo, kūrybiškumo reikalaujantiems darbams. Tokiu būdu įmonė tampa efektyvesnė, produktyvesnė ir tuo pačiu konkurencingesnė.

Procesų automatizacijos nauda įvairialypė

Be greitesnio užduočių atlikimo bei didesnio tikslumo, robotų darbas turi ir kitų teigiamų efektų Pavyzdžiui, vadinamieji procesų automatizavimo robotai atlieka veiksmus, kurie yra pasikartojantys, nereikalaujantys tokių žmogiškųjų savybių kaip, pavyzdžiui, intuicija ar empatija. Taigi, yra sutaupomas darbuotojų laikas – jie tuo metu gali atlikti didesnę pridėtinę vertę kuriančius veiksmus.

Procesų automatizacija įmonėms patraukli ir tuo, kad investicija yra viena iš greičiausiai atsiperkančių. Robotų atlikti veiksmai yra lengvai atsekami, o tai yra naudinga vykdant auditą. Be to, robotizavus procesus, galima išvengti procesus sulėtinančio didelio gaunamų laiškų kiekio, kurį įprastai sugeneruoja rutininiai darbai.

Įmonėms svarbūs ir robotai, ir darbuotojai

Kaip rodo „McKinsey“ tyrimo rezultatai, auga ne tik įmonių, kurios pradėjo diegti pirmuosius robotus savo procesuose, skaičius, tačiau ir automatizuotų procesų kiekis vienoje bendrovėje. Įmonės, kurios sėkmingai dalį darbų perleidžia robotams bei praktiškai įsitikina šių veiksmų nauda, dažniausiai toliau atlieka kruopščią visų procesų analizę ir ieško tolimesnių automatizavimo pritaikymo galimybių savo veikloje. Bendrovės automatizacijos keliu eina išnaudodamos įvairius įrankius: tiek robotus, tiek ir sistemų tarpusavio integracijas, pačių procesų automatizacijas ar net dirbtinį intelektą apdorojant užduotis.

Visgi, balansas taip žmonių ir robotų darbo išlieka itin svarbus. Tokios užduotys, kaip bendravimas su klientais ir partneriais, sprendimų priėmimas, reikalauja žmogiškųjų savybių, todėl vis dar yra darbuotojų atsakomybė. Taigi, įmonių užduotis šiuo metu yra paskirstyti tolygų dėmesį ir robotizacijos procesams, ir darbuotojams. Pasiekus šį tikslą, jos gali įgauti realų pranašumą konkurencinėje kovoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dalia Andrulionienė. „Nieko asmeniško“ ir kitos verslo klišės (2)

„Čia nieko asmeniško, čia tik verslas “ – šią filmuose nuvalkiotą frazę tenka dažnai...

Martynas Zaremba. Kodėl prasidėjus hibridinio darbo erai darbuotojų nuotraukos vėl tampa svarbios?

Dar 2012 metais, kaip rašoma JAV verslo žurnale „Forbes“, buvo atliktas tyrimas, parodęs,...

Juozas Rupšys. Kodėl filantropija yra ateities visuomenės gerovė?

Ką visuomenei duoda viskuo apsirūpinęs verslininkas? Tikrai ne tik darbo vietas, mokamus...

Justina Bagdanavičiūtė. Paauglių darbas vasarą: ką būtina žinoti tėvams

Artėjant vasarai dauguma paauglių pradeda galvoti apie pirmuosius darbus. Apmokama veikla jiems ne...

Liudvikas Aleliūnas. Kaip verslai turėtų padėti vartotojams tapti tvaresniems?

Tvarumas ir ypač aplinkosaugos dėmuo pastaruoju metu atsidūrė ne vienos bendrovės...

Top naujienos

Prieš išskirtinius valstiečių rinkimus – iš stalčiaus ištraukti siūlymai ir nemaloni žinia Karbauskiui (5)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) šį rudenį pirmą kartą surengs rinkimus,...

Turizmas be dar vieno paramos paketo gali neišsiversti: praranda užsienio turistus, labiausiai pasigenda išlaidžiausių (5)

Europoje įsigaliojus Žaliajam pasui , kuris turėtų palengvinti keliavimą tarp ES šalių,...

Vilniaus centre nufilmavo baisų išpuolį: agresyvus vyras užsipuolė merginas ir grasino replėmis (191)

Trečiadienio vakarą į nemalonią situaciją pateko Vinco Kudirkos aikštėje grojusios grupės...

„Politico“: viena ES šalis blokuoja sankcijas Baltarusijai (130)

Austrija mėgina sušvelninti Europos skelbiamas sankcijas Baltarusijai . Konkrečiai kalbama apie...

Po ilgos kovos motina įrodė, kad jos 7-metė dukra nėra kalta dėl „Maximoje“ kilusio gaisro (382)

Septynmetės mergaitės motinai prireikė daugybės laiko ir jėgų, kad įrodytų, jog jos mažametė...

Perėjome į naują etapą: vakcinacijos centruose – tuštuma, kai kuriems teko grįžti nepaskiepytiems (98)

Vakcinacijos centruose – tuštoka. Tarp atėjusių ir vaikai nuo 12 metų, bet iki popietės keli...

Ukrainos rinktinės žvaigždė pasielgė priešingai nei Ronaldo ir Pogba, rusų strategas – net atsigėrė (17)

Cristiano Ronaldo poelgis per spaudos konferenciją, kai Portugalijos rinktinės žvaigždė...

Lietuvoje nustatyti 72 nauji koronaviruso atvejai, mirė vienas žmogus papildyta (114)

Praėjusią parą, ketvirtadienį, Lietuvoje patvirtinta 72 nauji koronaviruso (COVID-19) atvejai,...

Vilnietis nusivylęs neseniai įsigaliojusia tvarka: tą patį mokestį turi mokėti du kartus papildyta teisininko paaiškinimu (108)

Ir vystytojai, ir fiziniai asmenys, norintys statyti namą, kuriam reikalingas statybą leidžiantis...

Transliacija / Delfi tema. Gyventojų laukia pokyčiai: užsimojo tobulinti atliekų tvarkymo sistemą

Atliekų tvarkymas daugiabučių mikrorajonuose – aktualus klausimas kiekvienam gyventojui....