aA
Lietuviškos žiniasklaidos antraštės dažniausiai informuoja apie investicijas pritrauktas į Lietuvą, bet Lietuvos verslas ir verslininkai patys aktyviai investuoja užsienio šalyse, o jų investicijų geografija peržengia Europos ribas. Deja, kaip ir kiekvienas verslo sprendimas, investicijos yra susijusios su rizika, tad kartais jas tenka apginti ir teisinėmis priemonėmis remiantis dvišalėmis investicijų sutartimis.
Linas Sesickas
Linas Sesickas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Netiesioginių nuostolių akcininkams (Shareholder reflective loss) atlyginimas investiciniuose ginčuose yra gan specifinis klausimas. Nacionalinės teisės įprastai nenumato tokių nuostolių atlyginimo galimybės, bet investuotojo-valstybės ginčų sprendimuose pagal dvišales investicijų sutartis iš esmės pripažįstama, kad akcininko reikalavimo teisė apima ne tik tiesioginius reikalavimus (pvz., po visiško įmonės nusavinimo), bet ir pretenzijas dėl akcininkų netiesioginių nuostolių, t.y., pretenzijos dėl valstybių veiksmų prieš įmones, kurie sumažina akcijų vertę.

Dar daugiau, arbitražams pripažinus galimybes reikalauti netiesioginių nuostolių atlyginimo, apimamas ir „netiesioginis kapitalas”, o tai praplečia potencialių ieškovų ratą. Netiesioginis kapitalas reiškia nuosavybės dalį įmonėje, kuri priklauso (potencialiai neribotai) įmonių grandinei. Pats „netiesioginis“ savininkas neturi oficialių vietos bendrovės akcijų. Jis turi netiesioginį akcijų paketą, kuris priklauso tarpiniam subjektui, turinčiam vietos bendrovės akcijų. Netiesioginio nuosavo kapitalo įtraukimas į investicijos apibrėžimą eksponentiškai padidina akcininkų reikalavimų galimybę. Dauguma arbitražo tribunolų, interpretuodami dvišales investicijų sutartis, nurodo, kad bet kuris grandinės subjektas galėtų pareikšti pretenzijas priimančiajai valstybei kartu su bet kokiais tiesioginių akcininkų ir (arba) pačios vietos įmonės reikalavimais.

Netiesioginio kapitalo savininkams dažniausiai tai yra vienintelis būdas apginti savo investicijas nuo neteisėtų valstybės, kurioje yra įsikūrusi bendrovė, veiksmų. Įmonė ir pavieniai jos akcininkai gali pareikšti ieškinį dėl to paties tariamo sutarties pažeidimo. Daugelis dvišalių investicijų sutarčių nereikalauja nei sujungti tokių pretenzijų, nei pareikšti jas tuo pačiu metu.

Arbitražo tribunolai paprastai leidžia investuotojams akcininkams prašyti kompensacijos ne tik už akivaizdų akcijų vertės sumažėjimą, bet ir dėl bendrovei padarytos žalos proporcingai jų akcijų paketui - potencialiai žymiai didesnių sumų.

Valstybėms tokie akcininkų reikalavimai kelia tam tikras grėsmes - gali tekti atsakyti kelis kartus už tą pačią žalą, jei ieškinius pateiks ir pati bendrovė ir akcininkai atskirai. Kad taip nenutiktų, praktikoje susiformavo keli apribojimai, pvz., vienas iš jų numato, kad kontroliuojančio investuotojo galimybės išnaudoti patronuojančių ir dukterinių įmonių tinklus teikiant reikalavimus būtų apribotos. Investuotojas gali pasirinkti, kuris subjektas pateikia pretenziją, tačiau pirmasis reikalavimas užkerta kelią tolesniems reikalavimams. Bet pažymėtina, kad ši praktika neapriboja nekontroliuojančių akcininkų reikalavimų.

Dar vienas būdas riboti akcininkų reikalavimus - minimalūs nuosavybės kriterijai. Kai kurios dvišalės investicijų sutartys riboja netiesioginių nuostolių atlyginimo reikalavimų galimybę mažiems akcijų paketams. Tokios nuostatos gali riboti galimų ieškovų visumą.

Praktikoje dažniausiai pasitaiko du žalos akcininkams apskaičiavimo metodai. Taikomas vertinimo metodas dažnai priklausys nuo konkrečių bylos aplinkybių. Pavyzdžiui, dividendų nuostolio metodas buvo naudojamas tais atvejais, kai įmonės akcijų vertė sumažėja. Kitas, akcijų vertės sumažėjimo metodas, daugiausia buvo naudojamas tais atvejais, kai investicijų vietos valstybėje įsteigta įmonė yra prarandama (pvz., nusavinama, panaikinama).

Abiejuose vertinimo metoduose atsižvelgiama į įmonės įsiskolinimą trečiosioms šalims, dėl ko apsaugomi kreditoriai tuo atveju, jei jie patys nereikalauja žalos atlyginimo.

Investuotojams dažniausiai palankesnis yra akcijų vertės sumažėjimo metodas, nors abu vertinimo metodai turi tam tikro subjektyvumo, apskaičiavimui pagal dividendus yra būdingas didesnis neapibrėžtumas, jis grindžiamas pažeistos bendrovės dividendų išmokėjimo politika ir susideda iš ieškovo-akcininko žalos įvertinimo remiantis dividendų suma, kuri galėjo būti gauta nesant pažeidimo priemonių.

Dvišalės investicijų sutartys nėra identiškos viena kitai, todėl realios galimybės apginti akcininkų teises priklauso nuo konkrečių formuluočių, bet kartais tai yra vienintelis efektyvus būdas.

Europos Sąjungos šalys pastaruoju metu imasi iniciatyvos apriboti dvišalių investicijų sutarčių galiojimą tarp šalių narių, kas ilgesniu periodu gali apsunkinti investuotojų teisių gynybą, tačiau tokios sutartys išliks santykiuose su trečiosiomis šalimis bei toliau bus svarbiu instrumentu ginant investuotojus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Marius Dubnikovas. Akcizų mažinimas smulkiesiems aludariams gali iškreipti alaus rinką (2)

Alkoholio rinkoje vyksta persiskirstymas – reikšmingai auga įvairių rūšių vyno bei degtinės...

Elena Leontjeva. Pinigų prispausdinti valstybė gali, tačiau žmonių – ne (18)

Valstybių atsakas į pandemiją, spausdinant pinigus, sujaukė įprastus santykius ekonomikoje....

Erik Murin. Kodėl Lietuvoje tiek mažai turinio „Netflix“? Paklauskite „Google“ (6)

„Netflix“ yra vienas, bet ar kada pastebėjote, kad skirtingose šalyse ši platforma rodo...

Živilė Kriščiūnė. Reguliavimo problemų kamštis – kaip jį ištraukti? (5)

Informacija apie verslo reguliavimo ydas – lyg po devyniais užraktais. Ji pernelyg dažnai...

Matas Mačiulaitis. Lietuvos startuolių ekosistema jungia dar aukštesnį bėgį

Šie metai Baltijos šalių startuoliams – išties išskirtiniai. Ne tik pritrauktos didžiulės...

Top naujienos

Šūviais į apsauginį įtariamo vyro feisbuke – raginimai ginkluotis: ei, mentai, ir ką jūs man padarysit? (136)

„Ei, mentai . Vaikštinėju visur be kaukės. Ir ką jūs man padarysit?“ - savo feisbuko...

Vaistinės po ribojimų sugriežtinimo: tiek pykčio dar niekada nebuvome sulaukę (179)

Nuo penktadienio vaistinės e, kuriose priimami pacientai ir be galimybių paso, vienam pirkėjui...

Migrantai į Lenkiją veržėsi jėga, jiems talkino ir baltarusiai

Lenkijos sienos apsaugos tarnyba pranešė apie migrantų bandymą jėga prasiveržti per sieną....

Kelių finansavimo reforma: apie asfaltuojamus žvyrkelius savivaldybės turės paskelbti iš anksto (17)

Seimui pateiktoje kelių finansavimo reformoje, be kita ko, numatyti su vietinės reikšmės...

Koronavirusas pasiglemžė Kėdainių progminazijos mokytojos gyvybę

Kėdainių „Ryto“ progimnazijoje – skaudus įvykis. Užsikrėtusi koronavirusu , paskutiniu...

Incidentas garsiame Vilniaus kvartale: aidėjo šūviai, iškviestos gausios policijos pajėgos įtariamasis neblaivus (165)

Pirmadienį specialiosios tarnybos sulėkė į Kauno gatvę Vilniuje . Pranešama apie ginkluotą...

Ramūnas Bogdanas. Kaip sekasi talibams?

Prieš porą mėnesių per pasaulį ūžtelėjo nuotraukomis iliustruotos informacijos banga, kaip...

Valdantieji siūlo valstybės lėšomis rezidentūrą baigusiems medikams atidirbti Lietuvoje (1)

Siūloma, kad valstybės lėšomis rezidentūros studijas baigę medikai turėtų kelerius metus...

Primena, kad darbuotojų laukia ilgasis savaitgalis – truks 4 dienas šiemet laukia dar vienas ilgasis savaitgalis (1)

Dirbančiųjų kitą savaitgalį laukia tikra atgaiva – bus galima pasimėgauti net 4 dienų ilguoju...

Pagaliau „Žalgirio“ stovykloje – pozityvesnės naujienos (7)

Kauno „Žalgirio“ stovykloje galų gale yra ir geresnių žinių. Antradienį Tel Avive...