aA
Pasaulinė rinka išgyvena pokyčių laikotarpį, kuriam įtakos turi migracijos, geopolitiniai procesai, darbuotojų trūkumas, verslo decentralizacija.
Lineta Ramonienė
Lineta Ramonienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Su netipinėmis situacijomis susiduriantys vadovai vis dažniau ieško konsultantų pagalbos, bet keičiasi ir konsultavimo rinka – išorinis konsultavimas nepatenkina verslo lūkesčių, yra brangus, imlus laikui, todėl verslininkai reikalingus konsultantus ima ugdyti iš savo turimų darbuotojų.

Labiausia stinga konsultavimo įgūdžių

Šiuo metu Lietuvos vadovams labiausiai stinga konsultavimo kompetencijų, todėl šie dažnai samdo konsultantų paslaugas iš išorės. Ypač šių specialistų poreikis išauga įmonei išgyvenant pokyčius – susijungimus, restruktūrizaciją, plėtrą.

Įmonės pokyčių metu reikalingi ekspertai, kurie puikiai išmanytų įmonės veiklą, specifiką, konkurencinę aplinką, turėtų aiškią pokyčių viziją. Išoriniai konsultantai gali atlikti šias funkcijas, tačiau šis procesas imlus laikui ir kaštams, taigi, įmonės reiškia vidinių konsultantų poreikį – asmenų, dirbančių įmonėje ir gebančių prireikus atlikti konsultanto vaidmenį.

Labai retai sutiksime visiškai atskirą vidinio konsultanto pareigybę. Neretai tai būna laikina pozicija ir, įvykdžius tam tikrą pokytį, įgyvendinus projektą, darbuotojas grįžta į įprastinę savo darbo vietą.
L. Ramonienė

Jau dabar matome, kad kiekvienoje organizacijoje yra nuo 30 iki 60 procentų darbuotojų, kurių darbo kasdienybėje būtinas konsultavimas. Šie asmenys daugiau ar mažiau naudoja konsultavimą savo veikloje, vis tik jis nėra profesionalus.

Tikras verslo konsultavimas – tai kompetencijų visuma, nes vidiniai organizacijų konsultantai prisideda prie verslo planavimo, procesų tobulinimo, pokyčių, rizikų valdymo, organizacijos veiklos efektyvumo užtikrinimo. Jų pagrindinis vaidmuo yra pokyčio įgalinimas organizacijoje.

Klientai – bendradarbiai

Vidiniai konsultantai organizacijose konsultuoja keliais būdais: tiesioginiu būdu, kai konsultantas klausia, klientas atsako, o iš gautų atsakymų daromos išvados ir priimami sprendimai, ir netiesioginiu būdu, kai konsultantas įgalina klientą patį spręsti problemas, sudarydamas pokalbiui tokias sąlygas, kuriose klientas pats klaustų, pats atsakytų, pats įvertintų savo veiklą, elgesį, santykius ir pats nuspręstų, kaip koreguoti savo veiklą.

Dažnai šį vaidmenį apibūdiname kaip „padėti kolegoms, padėti sau“. Ir pirmuoju, ir antruoju atveju, vidinio konsultanto klientai yra kiti organizacijos darbuotojai tiek aukštesnėse, tiek žemesnėse pozicijose.

Vidiniai konsultantai dažniausiai konsultuoja netiesioginiu būdu, nes tai įgalina daug sėkmingesnį ir ilgaamžiškesnį pokytį organizacijose.

Sunkiausia – „parduoti“ idėjas

Konsultavimo kompetenciją sudaro keliolika įgūdžių, tarp kurių problemos identifikavimo metodologijos, analitika, sprendimų paieška ir priėmimas, sprendimų komunikavimas ir poveikio darymas.

Vidiniai konsultantai moka klausti teisingų klausimų, atsiriboti nuo asmeniškumų, moka klausytis ir išgirsti, išmano daugelį intervencijos metodologijų, daro įtaką darbuotojams ir skatina organizaciją tobulėti.

Prie konsultavimo kompetencijos negalima nepaminėti ir rizikų valdymo. Pokyčiui organizacijose labai dažnai yra priešinamasi, skirtingos interesų grupės siekia pokytį pakreipti sau naudinga linkme, vyksta vidiniai politiniai žaidimai, kuriuos vidinis konsultantas turi suprasti. Rizikas identifikavę yra daugelis įmonių Lietuvoje, bet jų negeba valdyti.
L. Ramonienė

Šiuo metu Lietuvos vadovams sunkiausia „parduoti“ savo idėjas apie pokyčius akcininkams ar įmonės vadovybei, bet reikia ir tarpasmeninių kompetencijų, kurios padėtų vidiniams klientams ta idėja patikėti. Kad visą tai padarytų, vidinis konsultantas turi labai gerai save pažinti, žinoti savo stipriąsias ir silpnąsias puses ir pirmąsias kryptingai išnaudoti, o antrąsias ugdyti.

Sunkiau nei išoriniams konsultantams

Vis tik vidinių konsultantų duona nėra lengva ir kai kuriais atvejais sunkesnė nei išorinių. Norėčiau pacituoti „Danske Bank“ Verslo plėtros tarnybos vadovą Darių Jasinskį, kuris yra vienas iš banke dirbančių žmonių, užimančių vidinio konsultanto rolę, kai to reikia.

Pasak jo, praktika rodo, kad vidiniams konsultantams iš organizacijos vidaus keliami dar didesni reikalavimai nei išoriniams, mat dažnai iš vidinių konsultantų įmonės vadovybė tikisi be didesnių papildomų kaštų pasiekti kuo geresnį norimą rezultatą.

D. Jasinskis sako: „Norint sėkmingai konsultuoti įmonės viduje, svarbu aiškiai nusistatyti konsultavimo srities ribas. Konsultantas turi aiškiai žinoti, kokioje srityje konsultuoja, kokiais klausimais, kada prasideda ir kada baigiasi konsultavimas. Konsultavimas turi būti apibrėžtas pradžią, pabaigą ir konkretų tikslą turinčiame projekte bei, geriausia, pagrįstas praktiniu tos srities išmanymu ir patirtimi. Tačiau šalia aiškių projekto rėmų apibrėžimo, turimos praktinės patirties bene svarbiausia – aukščiausio lygio vadovų palaikymas. Būtent aukščiausio lygio bei aukštesniųjų vadovų grandis tiesiogiai valdo pokyčiui reikalingus vidinius resursus, vienaip ar kitaip juos įtakoja bei motyvuoja prisidėti ar tyliai ignoruoti vidinio konsultanto veiklą.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Olga Petroševičienė. Statiniai valstybinėje žemėje: LAT formuoja naują savininkams palankią praktiką

Valstybinės žemės nuomininkams, tokią žemę išsinuomojusiems ne aukciono būdu, švinta...

Audrius Balaišis. Vienakojis žmogus užpakalių spardymo varžybose (arba atsinešęs peilį į susišaudymą) (10)

Šis žurnalo „ Investuok “ straipsnio pavadinimas puikiai apibūdina vidutinį lietuvį...

Antanas Sagatauskas. Trys iššūkiai, kuriuos teks atremti Lietuvos pramonei (1)

Optimistinis Lietuvos pramonės scenarijus pasitvirtino: gamybinių pajėgumų panaudojimas grįžo į...

Justė Pinkevičienė. Tarptautinė kosmetikos pramonės paroda: produkcijos paklausa patyrė didelių pokyčių (1)

Pandemija palietė įvarius verslo sektorius, neaplenkdama ir kosmetikos gamintojų. Jos nulemti...

Alfredas Skinulis. Naudotų padangų tvarkymo dilema (2)

Pakelėse, miškuose ir kitose atokesnėse vietose nugulusios senos padangos tebėra vienas...

Top naujienos

Viešvilėje – skandalingas kunigo pamokslas: tęsiantis pandemijai liepė nesiskiepyti ir prabilo apie masonų planą (185)

Visuomenėje nerimsta aistros dėl vakcinavimo nuo COVID-19 : žiniasklaidoje, o ypač socialiniuose...

Veryga: aš iš tikrųjų atsisakyčiau galimybių paso (65)

Toliau tūkstantį naujų atvejų per dieną viršijančius COVID-19 skaičius stebinti Vyriausybė...

Gluminanti greitųjų eilė prie Kauno ligoninės: medikai kreipėsi į pacientus daliai žmonių teikiama pirmenybė, kitiems medikų gali tekti palaukti (209)

Išaugęs sergamumas COVID-19 ir kitomis infekcinėmis ligomis nulėmė padidėjusius pacientų...

Apie naują susitarimą pranešęs Macronas siunčia žinią Europai: nustokit būti naivūs (97)

Prancūzija ir Graikija antradienį pasirašė kelių milijardų eurų vertės susitarimą, pagal...

Eurolygai artėjant „Žalgirio“ situaciją įvertino Jasikevičius: viskas iš naujo specialiai „Delfi“ iš Barselonos

2021-2022 m. Eurolygos sezonas prasideda jau šią savaitę. Tiek Šarūno Jasikevičiaus vadovaujama...

Žurnalas „Moteris“ | D+

Vida Ramaškienė: o dabar darysiu, ką noriu!

Kiekvienas jos gyvenimo etapas galėtų tapti filmu. Vienas būtų kupinas optimizmo ir drąsos, o...

Už naujos krizės kyšo Kremliaus ausys: didesnės sąskaitos netrukus pasieks vartotojus Lietuvoje (508)

Vidutinė dujų kaina Lietuvos vartotojams aktualiausioje biržoje „ Get Baltic “ per metus...

Greta Thunberg metė kaltinimus pasaulio lyderiams: bla bla bla (51)

Švedijos aktyvistė Greta Thunberg , antradienį atidarydama jaunimo aukščiausio lygio susitikimą...

Orijus Gasanovas išduoda, kokios maisto ragavimo taisyklės laikosi keliaudamas

Trečiasis „ Delfi TV ” sezonas skatins žiūrovus prisiminti, kaip svarbu rasti laiko naujoms ir...

Specialiu reisu iš Londono į Vilnių atskraidintas būrys nusikaltėlių, juos saugojo 52 anglų pareigūnai (245)

Iš Londono antradienį specialiu reisu į Vilniaus oro uostą atskridusiame lėktuve buvo 18...